Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Zbor cu Ryan Air

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Cbluesky

Cbluesky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.02.2018
Bună ziua! Pot lua cu mine la bordul avionului geanta de laptop si un rucsac?

#2
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017
Posteaza aici

https://forum.softpe.../page__st__2808

#3
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Salut, da, poti. Eu de obicei calatoresc cu un rucsac din`ala de laptop + un troller de 55cm, bagaj de mana. Deci ai voie 2 bagaje de mana, in cazul tau, geanta de laptop si rucsacul.

Edited by Kain_12, 04 March 2018 - 11:01.


#4
Cbluesky

Cbluesky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.02.2018
Mulțumesc pentru răspunsul prompt! Eu citisem pe net că de la 15.01.18 au modificat politice de bagaje si nu eram sigur.

#5
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Ai citit bine, s-a schimbat politica. Ca sa poti lua 2 bagaje cu tine in cabina iti trebuie priority boarding. Altfel, bagajul mare va fi dus la cala (gratuit).
Din ce am observat, inaintea zborului iti pun ei o eticheta pe bagaj si inainte sa urci in avion i-l dai cuiva si ti-l muta, nu il lasi la birourile din aeroport ca la bagajele mari, de cala.

Uite aici un print screen al boarding pass-ului meu (18.02).
https://imgur.com/ds2oyDL

Edited by Maryus89, 04 March 2018 - 11:43.


#6
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
priority boarding nu este gratis ! ... :)

#7
Cbluesky

Cbluesky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.02.2018
Problema mea este următoarea.O să am două bagaje -geanta de laptop care depășește dimensiunile bagajului pe care îl port lua la bord- pe site-ul lor este trecut 35/20/20.. A doua problema este - al doilea bagaj este un rucsac mic cu haine. Să înțeleg că rucsacul îl vor pune ei la cala?

#8
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
omu' daca cumperi "pack-ul" care contine bagajul de cala, nu ai absolut nici o problema ! ...
acu' 3 saptamani am zburat Paris-Tenerife cu ei ! ... mie nu mi-a masurat bagajul de mana decat "ochiometric" !...
asadar, daca te imbarci din Paris, te poti risca ! ... Posted Image

Edited by realduc, 04 March 2018 - 11:35.


#9
Cbluesky

Cbluesky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.02.2018
Nu văd logica ca să plătesc pentru bagaj de cala. Oricum ei pun al doilea bagaj la cala Gratuit

#10
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
asa-zis al 2-lea bagaj, trebe sa aiba dimensiunile 35/20/20 cm, ptr a-l lua la bord ! ...
da este mai mare platesti fo' 100 EUR ! ...sau nu te imbarca ! ... atat de simplu !
in anumite aeroporturi (am de o gramada zboruri cu ei ) mai inchid cate un ochi
la cativa cm in plus !...
Ryanair este cam singura companie low-cost care este OK ! ...

Edited by realduc, 04 March 2018 - 11:47.


#11
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008

 Cbluesky, on 04 martie 2018 - 11:35, said:

Nu văd logica ca să plătesc pentru bagaj de cala. Oricum ei pun al doilea bagaj la cala Gratuit

Ai 3 tipuri de bagaje: bagaj de mana mare, bagaj de mana mic si bagaj de cala. Nu le confunda. Inainte puteai lua cu tine in cabina gratuit bagajul de mana mic si contra cost bagajul de mana mare . Ei, din ianuarie, poti sa iei cu tine in cabina si bagajul de mana mic si bagajul de mana mare doar daca ai priority boarding. Altfel, bagajul de mana mare este transportat gratuit la cala. Cumva pretul de bagaj de mana mare anterior a devenit priority boarding.
Bagaj de cala platesti doar daca ai bagajul ala imens pe care oricum nu aveai cum sa il iei in cabina si pe care il predai la biroul de check in.

Edited by Maryus89, 04 March 2018 - 11:50.


#12
Cbluesky

Cbluesky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.02.2018
Mulțumesc pentru informații! Acum este clar. Laptopul o să rămână cu mine in avion iar foarte probabil rucsacul meu mic cu haine îl vor pune la cala.

#13
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008

 Cbluesky, on 04 martie 2018 - 11:53, said:

Mulțumesc pentru informații! Acum este clar. Laptopul o să rămână cu mine in avion iar foarte probabil rucsacul meu mic cu haine îl vor pune la cala.

Exact. Inainte sa urci o sa vezi ca e un nene care aduna bagajele mari de mana :P

Edited by Maryus89, 04 March 2018 - 11:56.


#14
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
La "bordul avionului"  asta inseamna ca tu pilotezi avionul ? Cred ca daca esti capitanul avionului nu ai de ce sa iti faci griji :)) Lasand gluma la deoparte, poti sa iei bagajul de mana + geanta cu laptop, Cunosc prieteni care au avut si 2-3 laptopuri si bagaj de mana si nu a fost nici o problema. Am avut alt prieten care a avut 5 borsete pe el si a fost ok. Iar dimensiunile alea sunt cum zicea cineva mai sus, ochiometrice, numai eu am masurat prima data cand am mers cu avionul, bagajul la cm. si alti mergeau cu trollerul. Totusi legal nu ai voie iar daca se uita urat la tine ai cam incurcat-o, dar sa speram ca nu e cazul si asemea cazuri sunt foarte rare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate