Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Amiabila

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
cristianpop

cristianpop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.03.2018
Daca nu va intereseaza ce s-a intamplat sariti direct la intrebari!

In urma cu scurt timp am avut un accident! Circulam pe un drum principal un domn a iesit de pe un drum secundar (L-am intrebat ce s-a intamplat in prima faza a zis ca nu m-a vazut si, in amiabila a declarat ca era polei si nu a putut sa opreasca) dupa mai multe sugestii am ajuns la amiabila dansul mai mult refuzand acest lucru!
Pe urma a dorit sa facem amiabila in bataie de joc, sa scriem orice doar sa imi primesc eu banii! Neexistand o incadrare pe amiabila la sectiunea imprejurari pentru cazul nostru am lasat liber! La vechicul dansul a scris toate datele corect fiind eu foarte atent! La schita desenului fara sa fiu atent si-a inversat numarul din B-01-XYZ in B-01-XZY! In momentul in care am mers sa facem copie dupa acte a refuzat sa imi ofere copie si dupa buletin!

Intrebari! O sa am probleme in urmatorul caz la asigurari daca:
Nu am primit copie dupa buletinul dansului!? - argumentand ca nu o sa am nevoie de el!
Neexistand o incadrare pe amiabila am scris la observatii: Circuland pe un drum prioritar am fost lovit de B-01-XZY!?
Desenul din schita are numarul gresit si chiar si eu l-am scris gresit la observatii!...? La vechicolul A/B este scris corect!

Edited by cristianpop, 04 March 2018 - 02:31.


#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
daca tot a tratat accidentul in bataie de joc eu zic sa il sunati si sa ii spuneți ca ori vine sa incheiati o amiabila corecta ori v a duceti la politie si o sa isi ia si amenda. cu amiabila incheiata incorect care ati facut o există riscul sa nu primiti nici o despăgubire.

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

 cristianpop, on 04 martie 2018 - 02:31, said:

Daca nu va intereseaza ce s-a intamplat sariti direct la intrebari!

In urma cu scurt timp am avut un accident! Circulam pe un drum principal un domn a iesit de pe un drum secundar (L-am intrebat ce s-a intamplat in prima faza a zis ca nu m-a vazut si, in amiabila a declarat ca era polei si nu a putut sa opreasca) dupa mai multe sugestii am ajuns la amiabila dansul mai mult refuzand acest lucru!
Pe urma a dorit sa facem amiabila in bataie de joc, sa scriem orice doar sa imi primesc eu banii! Neexistand o incadrare pe amiabila la sectiunea imprejurari pentru cazul nostru am lasat liber! La vechicul dansul a scris toate datele corect fiind eu foarte atent! La schita desenului fara sa fiu atent si-a inversat numarul din B-01-XYZ in B-01-XZY! In momentul in care am mers sa facem copie dupa acte a refuzat sa imi ofere copie si dupa buletin!

Intrebari! O sa am probleme in urmatorul caz la asigurari daca:
Nu am primit copie dupa buletinul dansului!? - argumentand ca nu o sa am nevoie de el!
Neexistand o incadrare pe amiabila am scris la observatii: Circuland pe un drum prioritar am fost lovit de B-01-XZY!?
Desenul din schita are numarul gresit si chiar si eu l-am scris gresit la observatii!...? La vechicolul A/B este scris corect!
Sunal urgent sa faci amiabila corect, daca nu vine, mergi si declara accidentul la politie. Alceva nu e de facut, aia de la asigurari se leaga de orice doar sa nu iti dea banii.

#4
cipiri

cipiri

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.03.2018

 cristianpop, on 04 martie 2018 - 02:31, said:

Daca nu va intereseaza ce s-a intamplat sariti direct la intrebari!

In urma cu scurt timp am avut un accident! Circulam pe un drum principal un domn a iesit de pe un drum secundar (L-am intrebat ce s-a intamplat in prima faza a zis ca nu m-a vazut si, in amiabila a declarat ca era polei si nu a putut sa opreasca) dupa mai multe sugestii am ajuns la amiabila dansul mai mult refuzand acest lucru!
Pe urma a dorit sa facem amiabila in bataie de joc, sa scriem orice doar sa imi primesc eu banii! Neexistand o incadrare pe amiabila la sectiunea imprejurari pentru cazul nostru am lasat liber! La vechicul dansul a scris toate datele corect fiind eu foarte atent! La schita desenului fara sa fiu atent si-a inversat numarul din B-01-XYZ in B-01-XZY! In momentul in care am mers sa facem copie dupa acte a refuzat sa imi ofere copie si dupa buletin!

Intrebari! O sa am probleme in urmatorul caz la asigurari daca:
Nu am primit copie dupa buletinul dansului!? - argumentand ca nu o sa am nevoie de el!
Neexistand o incadrare pe amiabila am scris la observatii: Circuland pe un drum prioritar am fost lovit de B-01-XZY!?
Desenul din schita are numarul gresit si chiar si eu l-am scris gresit la observatii!...? La vechicolul A/B este scris corect!


in ce a constat accidentul?

ce pagube au fost?

#5
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011

 silesax, on 04 martie 2018 - 03:46, said:

daca tot a tratat accidentul in bataie de joc eu zic sa il sunati si sa ii spuneți ca ori vine sa incheiati o amiabila corecta ori v a duceti la politie si o sa isi ia si amenda. cu amiabila incheiata incorect care ati facut o există riscul sa nu primiti nici o despăgubire.
Trebuie spus că la poliție trebuie mers în primele 24 de ore de după accident, altfel i se suspendă permisul 30 de zile.
https://vreaudespagu...r-fara-victime/

http://www.constatul...e-accident.html
Citez:
Rugati-l pe celalalt sofer implicat in accident sa va arate documentele de identificare (carte de identitate, talonul masinii, permisul de conducere si polita RCA).
Puteti evita astfel cazuri in care datele de identificare sunt scrise gresit sau chiar sunt furnizate intentionat alte date (datele altei masini, din alta polita RCA, din alt permis de conducere, etc.).

Deci, dacă nu au trecut cele 24 de ore, eu, să fiu în locul tău, aș merge la poliție. (din moment ce și-a trecut intenționat numărul greșit și că a spus că nu te-a văzut, apoi că e polei, poate spune acum că și tu aveai viteză mare, de exemplu).

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
nu e obligatia ta sa duci si actele lui. e treaba asiguratorului sa-si caute clientul. e drept, cand te duci tu cu alea, treaba merge muult mai repede.
oricum, cu amiabila completata aiurea, e posibil sa fii refuzat de asigurator. daca e un euroins, city sau asirom, refuzul e cam garantat.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 cristianpop, on 04 martie 2018 - 02:31, said:

Nu am primit copie dupa buletinul dansului!? - argumentand ca nu o sa am nevoie de el!
Nu se da asa ceva si nu e nevoie, numai organelor. Copie dupa asigurare e suficient.

#8
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 02.05.2008
Mergi si declara accidentul. Data viitoare sa se invete minte.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
1. Dacă au trecut cele 24 ore, de la Poliție v-o luați amândoi, deci suicide mission.
2. Sper să nu mai fie cazul, dar in...calitate de victimă, completezi doar tu documentația. Nu vrea, chemi Poliția și explici de ce.

I-ai adus la cunoștință că a completat greșit? Era vreunul dintre voi însoțit?

Dacă au trecut cele 24 ore, nu ai martori și cealaltă persoană a completat datele greșite, voit, șansele să-ți iei banii tind către zero, din vina ta.

#10
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Dacă au trecut mai mult de 24h de la accident și unul dintre voi îl declara luați amândoi amenda. Dacă ești în intervalul celor 23h, mergi la politie și îl declara tu, el va fi chemat ot declarații și amendat + permis suspendat pt neacordate de prioritate (dacă exista indicstoare/marcaje etc care reglementează prioritatea). De preferat e oricum sa ajungi la politie sa poți repara mașină pe RCA ul lui. Dacă ai casco vei plăti franciza.

#11
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
sau "faceti o actualizare" a orei accidentului ! ... Posted Image

Edited by realduc, 04 March 2018 - 11:26.


#12
cristianpop

cristianpop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.03.2018
Am incercat sa il contactez toata ziua pana acum scurt timp! In prima faza cei de la politie au zis ca o sa imi fie acceptata asigurarea! I-am contactat pe cei de la City Insurance si au zis ca daca nu o refac in 30 de minute nu o sa mai fie valida! Cei de la politie au zis ca daca nu o sa imi raspunda o sa am posibilitatea pe baza amiabilei din momentul respectiv sa declar accidentul timp de o saptamana! Dupa 30 minute am deschis dosarul de dauna chiar daca nu aveam amiabila refacuta (sper sa nu obiecteze ceva cei de la asigurari). Am refacut amiabila! Dansul a insistat sa scrie ca a fost polei si din aceasta cauza nu a putut sa opreasca! Ma gandesc ca nu o sa fie probleme! Oricum am si o poza cu starea drumului in momentul respectiv!

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Attached File  IMG_2018.jpg   248.48K   58 downloads

Edited by cristianpop, 04 March 2018 - 17:40.


#13
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 cristianpop, on 04 martie 2018 - 17:32, said:

Am incercat sa il contactez toata ziua pana acum scurt timp! In prima faza cei de la politie au zis ca o sa imi fie acceptata asigurarea! I-am contactat pe cei de la City Insurance si au zis ca daca nu o refac in 30 de minute nu o sa mai fie valida! Cei de la politie au zis ca daca nu o sa imi raspunda o sa am posibilitatea pe baza amiabilei din momentul respectiv sa declar accidentul timp de o saptamana! Dupa 30 minute am deschis dosarul de dauna chiar daca nu aveam amiabila refacuta (sper sa nu obiecteze ceva cei de la asigurari). Am refacut amiabila! Dansul a insistat sa scrie ca a fost polei si din aceasta cauza nu a putut sa opreasca! Ma gandesc ca nu o sa fie probleme! Oricum am si o poza cu starea drumului in momentul respectiv!

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

IMG_2018.jpg

Daca tu aveai prioritate, nu are nicio importanta de ce nu putea el sa opreasca. Daca era polei, e tot vina lui, nu a adaptat viteza la conditiile drumului sau meteo.
Apoi, data viitoare, faci poze si la masina lui, la carnetul lui, la RCA-ul lui. Refuza? Ii spui ca nu mai faci amiabila si te duci la politie.

Edited by spe_ripper, 06 March 2018 - 19:00.


#14
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

 spe_ripper, on 06 martie 2018 - 18:59, said:

Daca tu aveai prioritate, nu are nicio importanta de ce nu putea el sa opreasca. Daca era polei, e tot vina lui, nu a adaptat viteza la conditiile drumului sau meteo.
Apoi, data viitoare, faci poze si la masina lui, la carnetul lui, la RCA-ul lui. Refuza? Ii spui ca nu mai faci amiabila si te duci la politie.
Unde scrie ca celalalt sofer e obligat sa-ti permita sa-i pozezi permisul si RCA-ul ?

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 cristianpop, on 04 martie 2018 - 02:31, said:

....Circulam pe un drum principal un domn a iesit de pe un drum secundar .....
nu exista drum principal si drum secundar

#16
cristianpop

cristianpop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.03.2018

 arg, on 07 martie 2018 - 11:48, said:

nu exista drum principal si drum secundar
Nu vreau sa intru in conflict cu nimeni dar, in situatia de mai jos pentru ca respectivul nu are cedeaza/stop etc. ar trebui sa ii acord prioritate de dreapta sa inteleg?

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Edited by cristianpop, 07 March 2018 - 14:19.


#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro
drumul asfaltat are borna rosie, e drum national, iar cel din dreapta e drum comunal. prioritate are cel de pe drumul national.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 cristianpop, on 07 martie 2018 - 14:17, said:

Nu vreau sa intru in conflict cu nimeni dar, in situatia de mai jos pentru ca respectivul nu are cedeaza/stop etc. ar trebui sa ii acord prioritate de dreapta sa inteleg?
Nu pentru ca nu sunteti la egalitate de categorie de drum.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate