Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Raport: Securitate si software updates pentru telefoane

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Zilele astea a iesit un raport destul de interesant, care ne poate ajuta sa luam decizii mai bune atunci cand alegem un brand sau un model de telefon mobil / tableta. Este in mod special util pentru companiile care planifica achizitii de echipamente pe termen mediu si lung.

Practic, raportul arata cat de mult suport / updates primesti de-a lungul timpului de la fiecare producator
Funny story: poate totusi nu e chiar atat de rau sa ai Windows Phone in 2018 Posted Image

Din raport, eu am inteles urmatoarele:
- Suport High: Apple iPhone (aprox. 5 ani) Posted Image

- Suport Medium/High: Nokia (noul HMD), Blackberry, Sony, Google Pixel (intre 2 si 3 ani) Posted Image

- Suport Medium/Low: Samsung, Huawei, LG (aprox. 1.5 ani) Posted Image

- Suport Low: HTC, Motorola/Lenovo, Asus (aprox. 1 an) Posted Image

Nu stiu cat de "accurate" este raportul, dar din experienta mea se cam confirma.

Pe iPhone am avut mereu cele mai recente update-uri de securitate, chiar si pentru iPhone 5s sau iPhone 6.
Nokia (HMD) face parte din programul Android One, deci o sa ofere suport cel putin 3 ani pentru toate modelele.
Google Pixel este echivalentul iPhone din categoria "Android", dar nu e oficial in Romania.
Blackberry, Sony - n-am avut pana acum, nu stiu cum se comporta.
Samsung cred ca putea avea un scor mai bun - stiu ca ofera suport destul de bun si update-uri periodice de securitate.
Huawei face treaba buna in ultima perioada, nu stiu cum sta la capitolul suport

Attached Files


Edited by wfnse, 04 March 2018 - 00:02.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Si pt o caramida ai actualizarile de securitate la locul lor, cam tot atatea lucruri poti face si cu un telefon Windows Phone.

Dispozitivele care au cota mica de piata, nu prea prezinta interesul hackerilor, din cauza asta arata cum arata topul acela.

Suportul nu sta in cantitatea/durata de viata oferita pt actualizari.

P.S: las-o-n papusoi, inteleg ca exista termeni in engleza care nu pot beneficia de o traducere decenta, dar macar pt astea foloseste echivalentul din romana:
brand=marca
updates=actualizari
funny story= partea amuzanta/ce-i amuzant
suport high/medium/low =... (macar nu ai scris pana la capat in engleza "support")
accurate=precis

Ai uitat sa pui sursa ciordelii, ceva neica nimeni de pe twitter (cu 18 tweet-uri si vreo 200 followeri)
https://twitter.com/...225118517452800

Edited by gumball3000, 04 March 2018 - 00:30.


#3
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Grumpy (morocanos) ? Posted Image  Nu ma supar, dar nu trebuie sa dai replici intepate.

E doar o discutie despre suportul pe care producatorii il ofera post-vanzare.

Cati dintre voi ati primit actualizari de securitate pentru Spectre sau Meltdown ?
Dar pentru KRACK (vulnerabilitate protocol autentificare WPA2 -  WiFi) ?

Despre asta e vorba. Despre "desteptii" care isi cumpara Vernee, Xiaomi sau Allview.
Unele retele WiFi sunt adevarate "focare de infectie".

Pentru multi, decizia de cumparare se reduce la specs VS pret VS cum arata.

Edited by wfnse, 04 March 2018 - 02:20.


#4
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

 gumball3000, on 04 martie 2018 - 00:26, said:

Dispozitivele care au cota mica de piata, nu prea prezinta interesul hackerilor, din cauza asta arata cum arata topul acela.

Tu ai citit macar ce scrie in tabelul ala? Ce treaba are interesul "hacherilor" cu topul respectiv ?

E pur si simplu o analiza a frecventei update-urilor oferte de producatori pentru aparatele puse in vanzare.

Cate update-uri a vazut un Galaxy S8 de la lansare si pana acum ? Cate crezi ca o sa mai vezi dupa lansarea S9 ?
Dar un Samsung Galaxy A3/A5 ? Este un model lansat anul trecut si inca nu se stie daca primeste Android Oreo.

In comparatie, un iPhone 6 (de acum 5 ani) inca primeste actualizari de securitate si iOS 11.

Edited by wfnse, 04 March 2018 - 02:40.


#5
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Din categoria "Telefoane recomandate pentru Enterprise", iata lista oficiala de la Google:
https://androidenter...ts/browse-all/2

Din pacate, niciun model Samsung. Explicatia vine mai jos:

Android Enterprise Recommended helps ensure devices are up to date with regular security patches delivered within 90 days.
Android Enterprise Recommended devices are also guaranteed to get at least one additional major OS update.

Android Enterprise Recommended devices
We're pleased to announce a number of market-leading devices at launch, including:
  • BlackBerry KEYone and Motion
  • Google Pixel, Pixel XL, Pixel 2, and Pixel 2 XL
  • Huawei Mate 10, Mate 10 Pro, P10, P10 Plus, P10 Lite, and P smart
  • LG V30 and G6
  • Motorola X4 and Z2
  • Nokia 8
  • Sony Xperia XZ1, XZ1 Compact, XZ Premium, XA2, and XA2 Ultra

Edited by wfnse, 04 March 2018 - 02:53.


#6
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 08.06.2005

 wfnse, on 04 martie 2018 - 02:17, said:

In comparatie, un iPhone 6 (de acum 5 ani) inca primeste actualizari de securitate si iOS 11.
iPhone 6 a fost lansat in 2014, in Septembrie 2018 face 4 ani.
Poate te refereai la 5s (2013), si acesta a primit update la iOS 11, ar trebui sa fie ultimul.

#7
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

 wfnse, on 04 martie 2018 - 02:17, said:

Tu ai citit macar ce scrie in tabelul ala? Ce treaba are interesul "hacherilor" cu topul respectiv ?

E pur si simplu o analiza a frecventei update-urilor oferte de producatori pentru aparatele puse in vanzare.

Cate update-uri a vazut un Galaxy S8 de la lansare si pana acum ? Cate crezi ca o sa mai vezi dupa lansarea S9 ?
Dar un Samsung Galaxy A3/A5 ? Este un model lansat anul trecut si inca nu se stie daca primeste Android Oreo.

In comparatie, un iPhone 6 (de acum 5 ani) inca primeste actualizari de securitate si iOS 11.
Alt topic de versus, sau cel putin acolo se va ajunge.
Ca tot ai intrebat de A3 si A5 2017, te dezamagesc si va primii update la Oreo.
https://www.sammobil...roid-8-o-update

Iar daca este sa ne luam dupa zvonuri, si S6 va primii update Oreo..
https://www.sammobil...roid-8-o-update

Si sa nu uitam.....S7 Edge a primit update la Oreo(ulterior a fost blocat) din greseala inainte de S8 sau S8+

Edited by feribalint, 04 March 2018 - 10:25.


#8
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Eu zic sa vii la mine cu telefonu si cu o lada de bere si iti zic eu ca ai suport pe viata, nu o sa iei nici un virus pentru toate urmatoarele telefone pe care o sa le detii.

#9
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Studiul "Digital Content Next"  publicat în august 2018 de către profesorul Douglas C. Schmidt, Universitatea Vanderbilt, arată că telefoanele mobile, chiar și atunci când nu utilizează niciun serviciu Google, se conectează la Serverele Google de 91 de ori pe oră pentru un telefon Android (cu un total de 11,6 MB de date trimise într-o singură zi) și de 51 de ori pe oră pentru un iPhone, corespunzând unui număr de 5,7 MB de date trimise serverelor Google.

Attached Files


Edited by breitner, 02 December 2018 - 12:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate