Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Despre programul startup nation 2018

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Batzac

Batzac

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.03.2018
Salut. Am o idee de afacere in zona rurala, in principiu ma voi ocupa de dale, pavaje pavele.
       As dori sa stiu mai multe informatii despre programul startup de anul acesta, sa-mi fac o idee despre posibilitatea accesarii, orice informatie imi va fi utila.
       Am aproape 2 saptamani de cand citesc despre program si am inteles putine lucruri, acestea ar fi:
-inscrierile incep in luna aprilie
-eligibilitate
-plata se face doar decont nu in avans
-am inteles ca anul trecut cel mai mic numar de puncte care s-a incadrat a fost de 90 din total de 100.

      Am luat legatura si cu o firma de consultanțã si mi s-a cerut 220€ doar pentru a stabili o intalnire.
      Poate sunt printre voi persoane care ma pot ajuta cu mai multe informații sa nu fiu nevoit sa filtrez zeci de site-uri in care gasesc lucruri diferite.

       Va mulțumesc!


#2
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostBatzac, on 03 martie 2018 - 21:11, said:

Salut. Am o idee de afacere in zona rurala, in principiu ma voi ocupa de dale, pavaje pavele.
   As dori sa stiu mai multe informatii despre programul startup de anul acesta, sa-mi fac o idee despre posibilitatea accesarii, orice informatie imi va fi utila.
   Am aproape 2 saptamani de cand citesc despre program si am inteles putine lucruri, acestea ar fi:
-inscrierile incep in luna aprilie
așa se zice

View PostBatzac, on 03 martie 2018 - 21:11, said:

-eligibilitate
este clar delaliată în descrierea programului, varianta 2017: firmă nouă, asociatul/asociații nu au mai avut firme cu codul CAEN pentru care se solicită finațare autorizat ca obiect de activitate principal.
Pentru 2018: suspans :) Așteptăm indicații.

View PostBatzac, on 03 martie 2018 - 21:11, said:

-plata se face doar decont nu in avans

așa e. Dacă nu ai banii poți face un credit punte. E un pic cu cântec....

View PostBatzac, on 03 martie 2018 - 21:11, said:

-am inteles ca anul trecut cel mai mic numar de puncte care s-a incadrat a fost de 90 din total de 100.

din câte îmi amintesc a fost 95. dar poți verifica pe situl oficial.

View PostBatzac, on 03 martie 2018 - 21:11, said:

  Am luat legatura si cu o firma de consultanță si mi s-a cerut 220€ doar pentru a stabili o intalnire.

Mai caută.
Caută un consultant dispus să primească banii doar dacă se aprobă proiectul și, foarte important, să te susțină și în perioada de implementare.

View PostBatzac, on 03 martie 2018 - 21:11, said:

  Poate sunt printre voi persoane care ma pot ajuta cu mai multe informații sa nu fiu nevoit sa filtrez zeci de site-uri in care gasesc lucruri diferite.
   incepi aici: programul Startup Nation 2017, situl oficial. Tot aiciva fi anunțat și programul și condițiile pentru 2018.

Până nu este lansat oficial programul te poți baza numai pe documetația pentru 2017 și să speri că nu o să se schimbe prea mult în 2018. Orice altceva sunt speculații.

Te poți pregăti însă în avans cu planul de afaceri, găsești destule modele pe net, poate chiar pentru afacerea ta.
Oricum îți trebuie un plan de bătaie afaceri cu sau fără Startup Nation.

Edited by DaculScoril0, 03 March 2018 - 22:10.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
1. Programul, daca va mai fi unul, va fi modificat.
2. In 2017 a fost japca, adica s-au aruncat multi, apoi s-au prins ca nu prea poti fenta si sa ramai cu banii.
Trebuie intai sa platesti tu, apoi vei primii banii de la stat. Vezi aici problema.
Banii ii acoperi initial din buzunare proprii sau de la banca, apoi speri sa vina banii de la stat.
3. E cam greu sa fentezi programul, pt ca pt a avea pucntaj maxim, trebuie sa ai 3 angajati timp de 3 ani => se duc dracu banii

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostAdm, on 03 martie 2018 - 23:36, said:


3. E cam greu sa fentezi programul, pt ca pt a avea pucntaj maxim, trebuie sa ai 3 2 angajati timp de 3 ani => se duc dracu banii nu
unul dintre angajați tebuie să fie dintr-o categorie defavorizată.
banii pentru angajați sunt bineveniți pentru că unii chiar vor să dezvolte o afacere pe bune și chiar au nevoie de forță de muncă.

#5
Batzac

Batzac

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.03.2018
Adm, nu am intenția de a fenta statul, dar vad o oportunitate in acest program chiar daca e multa bataie de cap.

DaculScoril0, Ai mare dreptate cu bani despre angajați, nu as sta cu stres ca nu am vandut cat sa acopar cheltuielile sau mai stiu eu ce intervine. Mai ales ca nimeni nu poate garanta ca va avea succes  din prima luna sa aiba profit dupa ce achitat tot.
Va multumesc ca ati avut timp sa raspundeti mesajului meu.

Edited by Batzac, 04 March 2018 - 00:22.


#6
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Nu vreau sa te descurajez, dar un prieten (zidar de meserie) a mostenit o suma de bani si a inceput o afacere cu dale/pavaje. Totul e frumos, pana la un moment dat cand si-a dat seama ca el e mic iar aia mari au pile pe unde trebuie asa ca nici o afacere cu statul nu a mers. In al doilea rand, omul nu avea angajati multi, betoniere, masini, asa ca daca vroiai sa iti pavezi curtea, trebuia sa aspteti cateva zile bune, in schimb o firma mare, chiar daca facea mai scump in cateva zile te rezolva. Toate acestea si-au spus cuvantul si anume FALIMENT.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate