Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare panza circulara pt lemn

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
sherman

sherman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 10.01.2014
Va rog sa-mi recomandați o pânză circulară (disc) pentru tăiat lemn, sau sa-mi spuneți ce trebuie sa urmaresc inainte de a o cumpara.
Pânza va fi montata pe un Fierastrau circular de banc  Ferm TSM1032.
Pânza cu care a fost livrată scula are dimeniunile 200x16x2,4 .
Va fi folosita pentru taieri (longitudinale si transversale) de lemn de brad, sau esente tari - semifabricate cu grosimi de pana la max 40mm, in regim de hobby, maxim semiprofesional
Ma intereseaza  o taiere cat mai fina (o calitate cat mai buna a suprafetelor taiate).
Va multumesc

Edited by sherman, 03 March 2018 - 19:26.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cu pirchita aia de "Putere 800 W (S2 10 minute)", poti sa tai doar lambriuri si dusumele laminate. De ce crezi ca au mentionat timpul de taiere, limitat la 10 minute? Pentru taieri curate, disc cu placute videa cu dantura cat mai marunta, cu numar mare de dinti. Si nu te sfatuiesc sa-l folosesti la 40 mm grosime, mai ales lemn de esenta tare ca-l omori rapid.
Si mai rasfoieste Regulamentul, pe la "reguli de postare" iti va fi de folos.

Edited by myshyk, 03 March 2018 - 19:47.


#3
sherman

sherman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 10.01.2014
Cand o sa vreau sa tai busteni o sa iau una care nu e ”pirchita” si am sa-ti cer parerea. Dar nu despre asta era vorba ci despre discuri.

Inteleg ca discurile placate cu diverse carburi , cum e si widia (nu videa) , au performante mai bune. Insa referitor la dintii marunti si multi am rezerve. Cat de marunti si cat de multi, pentru ca de la prea multi (?) sau prea marunti incolo nu mai taie longitudinal fara sa supraincalzeasca discul.
Inteleg de asemenea ca exista discuri pentru taieri longitudinale (de-a lungul fibrei), pentru taieri transversale (cross-cut) si discuri ”allaround” - bune si la una si la alta. Aveti vreo recomandare in sensul asta referitoare la grosimea discului, geometria si numarul  dintilor, etc?
De preferinta cineva care poate sa ma sfatuiasca la subiect, fara sa simta nevoia sa-si marcheze teritoriul, sau sa ma trimita sa citesc regulamente pentru ca am pus o intrebare intr-un mod cat se poate de normal si politicos..

#4
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Încearcă pe aria Polizoare,mașini de găurit și unelte.
Găsești acolo păreri pertinente și colegi mai "răbdători".
Din ce am observat și moderatorul este pe măsură.
Eu urmăresc cu interes discuțiile lor,sunt la obiect și foarte bine documentate.
Nu pot să intervin prea mult pentru că ei "joacă"în altă ligă... profi.

#5
sherman

sherman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 10.01.2014
multumesc, am sa incerc. Am incercat de asemenea sa folosesc si functia de cautare, dar nu prea da rezultate, probabil pentru ca forumul e destul de vast.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
La asemenea scula profi, nu merita sa te complici prea mult cu discul asta voiam sa subliniez, chiar daca am tastat gresit, din graba denumirea placutelor. Iar numarul si marimea dintilor e limitata de dimensiunea placutelor de widia. Asa ca nu era cazul sa te ofuschezi. Un disc care sa stie sa face ce vrei tu, poate costa de cateva ori mai mult decat scula in discutie.

#7
sherman

sherman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 10.01.2014
Nu m-am ofuscat.
Cum spuneam, e vorba despre un hobby, nu despre mari si complicate lucrari. As vrea insa sa obtin o calitate decenta a taieturii, desigur la un pret rezonabil. Adica ieftin si bun, asa cum vrea toata lumea :) Ma rog, pe cat se poate.
Multumesc pt raspunsuri

#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postsherman, on 03 martie 2018 - 20:45, said:

Insa referitor la dintii marunti si multi am rezerve. Cat de marunti si cat de multi, pentru ca de la prea multi (?) sau prea marunti incolo nu mai taie longitudinal fara sa supraincalzeasca discul.
Inteleg de asemenea ca exista discuri pentru taieri longitudinale (de-a lungul fibrei), pentru taieri transversale (cross-cut) si discuri ”allaround” - bune si la una si la alta. Aveti vreo recomandare in sensul asta referitoare la grosimea discului, geometria si numarul  dintilor, etc?
De preferinta cineva care poate sa ma sfatuiasca la subiect, fara sa simta nevoia sa-si marcheze teritoriul, sau sa ma trimita sa citesc regulamente pentru ca am pus o intrebare intr-un mod cat se poate de normal si politicos..

sunt discuri pentru tăieturi longitudinale și discuri pentru tăieturi transversale. Diferă atât numărul de dinți cât și înclinarea lor.
Există și discuri combinate dar nu-s grozave în general.

#9
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Discuri cat mai subtiri... motorul va munci mai putin.
Discurile pt taieturi longitudinale discurile au dinti mai putini, si valea intre dinti e mai mare- loc pentru aschie.
Discurile pt taieri transversale au dinti mai desi ...unghi putin diferit.

Cumpara mai multe lame.. si le folosesti in fct de material.
-ia 2-3 ieftine de 20lei/buc pentru lemne paleti si taieturi grosiere (LeroyMerlin)
-dupa ce te prinzi cam ce iti place .. si ce iti trebuie pentru lucrarile tale apoi te duci si dai ~200-250 lei /buc pe panze de calitate putin mai buna.
-1-2 panze de firma(oarecum)  .. bosch, makita ..etc

Youtube-ul e plin de video depre panze:[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qUHxMsL-e6o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
kreeper

kreeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 17.10.2008

View Postsherman, on 03 martie 2018 - 19:25, said:

Va rog sa-mi recomandați o pânză circulară (disc) pentru tăiat lemn, sau sa-mi spuneți ce trebuie sa urmaresc inainte de a o cumpara.
Pânza va fi montata pe un Fierastrau circular de banc  Ferm TSM1032.
Pânza cu care a fost livrată scula are dimeniunile 200x16x2,4 .
Va fi folosita pentru taieri (longitudinale si transversale) de lemn de brad, sau esente tari - semifabricate cu grosimi de pana la max 40mm, in regim de hobby, maxim semiprofesional
Ma intereseaza  o taiere cat mai fina (o calitate cat mai buna a suprafetelor taiate).
Va multumesc

Si eu fac ceva asemanator ca hobby cu ce vrei tu sa faci. Iti trebuie disk cu widia si cu dinti cat mai multi de obicei incepand de la 48 dinti scoti taieturi fine. Iti recomand totodata discuri multi material, acelea care pot taia si aluminiu, pentru ca au carburi de calitate superioara si se vor uza mult mai greu in lemn, dar sunt ceva mai scumpe. Alege un brand de renume si cam asta e tot. Mergi la magazine si cauta sa se potriveasca la dimeniunea de 16mm.  In plus poti folosi si discuri de 190mm le gasesti mai usor, si iti poate oferi un bonus de aproximativ 8-10% la putere.

Edited by kreeper, 18 March 2018 - 18:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate