Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Video Panasonic NV-D80

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Buna.
Am primit recent de la cineva un asemenea model de videorecorder. A stat o perioada cam indelungata intr-un garaj.
I-am curatat capetele helico, cu hartie si alcool izopropilic. Apoi, am curatat si gresat ghidajele mobile care aseaza banda pe tamburul helico. Chestia e ca, din ce am observat pana acum, are niste simptome gen tremura putin imaginea la redare plus ca la inregistrare apare pata rosiatica din pozele atasate. Poate tot din cauza tremurului apar erori de inregistrare?
Sa aiba ceva condensatori uscati sau altceva?
Multumesc.

Attached Files


Edited by SIG, 03 March 2018 - 13:03.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu stiu modelul respectiv dar de obicei, din orice VCR care se respecta ar trebui sa aiba un buton (eventual si pe telecomanda) pe care scrie TRACKING.
Unele modele aveau tracking-ul ajustabil manual cu ajutorul butoanelor plus (+) si minus (-) iar altele aveau tracking-ul automat dar putea fi oprit (off auto tracking) si puteai sa faci ajustarile necesare manual.
Alta problema era de la mufa scart - din cauza contactului imperfect imaginea nu se vede clar.
Mai poti incerca varianta "standard" - pur si simplu deruleaza caseta respectiva de cateva ori sa se "aseze" cum trebuie

Edited by Naijax, 03 March 2018 - 14:57.


#3
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Multumesc de sfat insa nu cred ca trebuie sa umblu la tracking (da, are buton de tracking manual) dat fiind ca banda e inregistrata de videorecorderul insusi, deci caseta si videorecorderul "s-au asezat" reciproc de la bun inceput. Ajustarea manuala din tracking e necesara doar in cazul vizualizarii de casete inregistrate pe alte aparate. Gresesc?

Edited by SIG, 03 March 2018 - 18:23.


#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Trebuie verificat şi întinzătorul benzii, poate şi ăla a suferit trecerea timpului.

#5
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Foarte posibil.
Vad acolo un locas in imbus, cred ca e ptr. reglarea intinzatorului. Corect?

Attached Files



#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Ăla e.
În prima fază trage cu degetul de pinul peste care trece banda şi dacă vezi că imaginea se stabilizează poţi învârti de reglaj, atenţie însă cât, nu are voie să înceapă să "zumzăie" tamburul.

#7
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Da, daca retrag putin pinul de care spuneti, imaginea in modul play, a unei casete de proba trasa cu alt aparat, se stabilizeaza. In ce sens trebuie sa rotesc locasul imbus respectiv, orar sau antiorar? Trebuie deci putin retras pinul insa nu pot actiona de imbus in timp ce merge caseta in aparat pentru vizualizarea live a efectului.

Edited by SIG, 03 March 2018 - 20:44.


#8
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am rotit antiorar, logoul ce l-am luat ca reper si care inainte vibra , acum nu mai vibreaza, s-a stabilizat.
Deci la play pare OK acum. Insa daca dau Record problema a ramas neschimbata,  imaginea inregistrata vibreaza pe orizontala, apare ciclic acea dunga verticala rosie iar personajelor parca li se muta/ decaleaza culoarea, se vede acele pete rosii. De la ce o fi?

Attached Files


Edited by SIG, 03 March 2018 - 21:26.


#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Pe vremuri când reparam la ele problema apărea din cauza erorilor de fază, dar e nevoie de osciloscop pt. verificarea părţii de crominanţă. Ar trebui verificată placa de mizerie/scurgeri de la condensatoare.

#10
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am sa ma uit dupa asa ceva.
Mai atasez doua poze, in care se vede ca imaginea desi e alb negru, apare acea dunga portocalie in partea stanga, imaginea parca se deplaseaza spre dreapta putin, ciclic

P.S.
Posibil apar pozele rasturnate, nu stiu de ce. Le fac cu telefonul.

Attached Files


Edited by SIG, 03 March 2018 - 21:53.


#11
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am dat de unele informatii, cum ca e cam necesar de schimbat conzii electrolitici la videourile Panasonic de fabricatie anii '80, conzii din sursa.
Simptomele pot fi diverse, precum:
"Quick tips for troubleshooting Matsushita/Panasonic SMPSs
This general approach applies to most switchmode power supplies found in Matsushita manufactured VCRs (includes Panasonic, some Quasar, RCA). Symptoms may be a totally dead VCR, unresponsive front panel/remote but working display, poor or erratic play/record, and/or random shutdowns."
Deci e posibil ca electroliticii din sursa sa genereze probleme de inregistrare.
Am deschis sursa. Incerc maine sa schimb toti electroliticii din ea.
Condensatorul mare (400V/100uF) e cam umflat in partea superioara. Asa trebuie sa fie sau e semn de problema cu el?

Attached Files


Edited by SIG, 04 March 2018 - 19:26.


#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Poţi încerca dar nu ştiu ce să zic, de obicei apăreau pureci când se devalorizau condensatorii.

#13
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am schimbat cei 12 electrolitici din sursa. Problema la inregistrate persista, acea miscare/tremur a imaginii catre dreapta cu revenire.
Interesant este faptul ca  am apucat in primele zile dupa ce l-am primit, sa inregistrez vre-o 2 casete. La acestea nu apare acea miscare a imaginii. Apoi, insa, inregistreaza in halul acesta. Nu fac nicio setare alta decat la cele 2 casete trase. S-o fi dus vre-un condensator intre timp.
O alta ciudatenie pe care nu am pomenit-o este faptul ca atunci cand bag aparatul in priza, casetele SP le reda LP. Dupa vre'o 20 minute isi revine.
Nu stiu ce sa zic, il las asa cum e. Pe play merge OK.

#14
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Ieri am descoperit faptul ca clipul pe care doream sa il inregistrez pe caseta VHS are 29.97 fps. Din aceasta cauza aparea acel fenomen de desincronzare, aparatul video fiind PAL (25 fps). Am mai multe clipuri xViD si toate, cu exceptia unuia, au 25 fps.
E bine, totusi, ca am schimbat electroliticii din sursa, intrucat pe net am gasit o gramada de trimiteri la acestia in cazul aparatelor video Panasonic generatia '80.
In plus, am mai ajustat si intinderea benzii, am eliminat usorul tremur al imaginii. Deci tot raul spre bine :-)

Are, totusi, o chestie ciudata aparatul. Cand il bag in priza, pret de vre-o 20 minute, reda casetele SP in modul LP. Apoi isi revine
Ce sa fie?

Edited by SIG, 08 March 2018 - 07:40.


#15
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 SIG, on 03 martie 2018 - 18:22, said:

Multumesc de sfat insa nu cred ca trebuie sa umblu la tracking (da, are buton de tracking manual) dat fiind ca banda e inregistrata de videorecorderul insusi, deci caseta si videorecorderul "s-au asezat" reciproc de la bun inceput. Ajustarea manuala din tracking e necesara doar in cazul vizualizarii de casete inregistrate pe alte aparate. Gresesc?
Da.
Nu-s reglate niste parghii pe acolo si nu se aseaza bine banda pe cap. Se rezolva din niste suruburi care trebuie reglate. Legat de culoare nu stiu .

Edited by Clovis, 08 March 2018 - 11:26.


#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Trebuie verificat ghidajul dintre tambur şi capul sincro. În partea superioară are un şliţ de reglaj, banda trebuie să treacă exact peste capul sincro, ăn partea superioară să se mai vadă capul cât un fir de păr. Dacă ai osciloscop se pot verifica impulsurile sincro pt. amplitudine maximă.

Edited by mihaicozac, 08 March 2018 - 11:33.


#17
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
In partea de sus a capului A/C este capul normal audio iar in partea de jos e capul syncro. Corect?
Deci banda trebuie sa treaca complet peste capul syncro, deci peste cel de jos, insa sa nu fie mai coborata decat planul inferior al acestuia. Corect?

Edited by SIG, 08 March 2018 - 13:36.


#18
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Ambele capete sunt o idee ceva mai late decât banda, de aceea am zis ca reper capul superior, că la cel inferior n-ai cum să te uiţi în timp ce merge. De multe ori rola cabestanului trage banda într-o parte sau alta dacă s-a lustruit de vechime.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate