Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cădiță de baie - materiale de folosit!?!?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
sebypp

sebypp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.08.2015
Salut tuturor,

În cadrul proiectului de construcție al casei am ajuns inevitabil la finisaje. Pentru parter am prevăzut o cădiță de duș clădită, cu geam și ușă din sticlă securizată.

Din motive estetice m-am orientat către plăcuțe mici de travertin lipite pe plasă (o să actualizez post-ul cu o imagine pentru exemplificare) cu care să plachez tot interiorul cădiței. Suplimentar, acolo unde va sta bateria îmi propun să plachez de la nivelul de jos al căzii până unde se termină faianța cu doua rânduri de plăci.

Când au văzut travertinul meseriații m-au ”avertizat” că nu este un material potrivit, fiind foarte poros. Pericolul mare, au zis ei, este în special la travertinul pus pe perete care s-a îmbiba cu apă, existând pericolul dezlipirii plăcilor in cauza greutății la un moment dat.

Din ce am mai întrebat în stânga și în dreapta există totuși posibilitatea tratării travertinului cu niște substanțe care să-l impermeabilizeze.

Cât de adevărat este? Cât rezistă în timp? Are cineva în casă sau a văzut la apropiați așa ceva?

Mulțumesc

Edited by sebypp, 03 March 2018 - 08:49.


#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
.

Edited by daniMMM, 03 March 2018 - 08:58.


#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Impermeabilizantul e solutia consacrata in situatia asta. Tine cont ca unele versiuni dau un luciu slab pietrei si ca trebuie reaplicat poate anual.

#4
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Dar de ce sa te chinui în așa hal, caută faianță imitație de travertin.

#5
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014
Nea Sile, trebuia sa-l intrebi la ce si-a mai facut casa, putea fi si fara baie, cu wc in fundu' curtii.

On topic, Si eu voi  avea travertin in una din bai. Firma care mi-a vandut produsul mi-a recomandat si niste produse de impermeabilizare. (Nu le-am retinut, oricum cand voi ajunge la acel moment, ii voi intreba iar).
Asa cum a prezentat si colegul daniMMM, exista o multime de bai , aflate in folosinta, placate cu piatra naturala, gen travertin, marmura, etc , acestea fiind puutin mai pretentioase decat gresia si faianta. Exista tot felul de materiale de impermeabilizare, trebuie doar sa gasesti acel material care, in combinatie cu acele "plăcuțe mici de travertin lipite pe plasă", sa te duca la rezultatul dorit.

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 SILE802002, on 03 martie 2018 - 10:12, said:

Dar de ce sa te chinui în așa hal, caută faianță imitație de travertin.
Dac-o iei asa de ce nu o cabina de dus cu cadita joasa , acelasi lucru " face " !

#7
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 sebypp, on 03 martie 2018 - 08:48, said:

Din ce am mai întrebat în stânga și în dreapta există totuși posibilitatea tratării travertinului cu niște substanțe care să-l impermeabilizeze.
Exista lac pentru piatra, in magazinele de bricolaj.
O impermeabilizeaza.
Dar va trebui sa dai mai multe maini si sa repeti figura o data pe an.
In timp vei putea verifica daca s-o impermeabilizat.
Piatra care o absorbit apa isi schimba culoarea.

#8
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012

 cristobob, on 03 martie 2018 - 10:26, said:

Asa cum a prezentat si colegul daniMMM, exista o multime de bai , aflate in folosinta, placate cu piatra naturala, gen travertin, marmura, etc , acestea fiind puutin mai pretentioase decat gresia si faianta. Exista tot felul de materiale de impermeabilizare, trebuie doar sa gasesti acel material care, in combinatie cu acele "plăcuțe mici de travertin lipite pe plasă", sa te duca la rezultatul dorit.

Cum adica, travertinul si marmura sunt putin mai pretentioase decat gresia si faianta?
Gresia si faianta dintr-un dus sunt curatate oridecate ori e nevoie cu produse de curatat specifice acestei zone, iar placajele din piatra naturala in plus sunt si tratate cu lacuri si alte substante speciale. In plus, cand zona este curatata, trebuie facuta cu multa grija sa nu cureti si lacul impermeabil.

#9
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am un dus placat cu travertin de 2 ani si nu mi-a cazut in cap pana acum, cred ca e o temere nejustificata.  L-am dat cu solutie de impermeabilizare de 2 ori la montaj si cam dupa 8 luni iar. Probabil le e lene sa isi bata capul, e pretentios de chituit si montat...

Attached Files



#10
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
am cadita de baie construita si imbracata in mozaic pe plasa, la fel si peretele cu dusul. Totul ok dupa 12 ani. Mica problema de natura estetica, au fost manjite cu chitul, si se vede urat. Nu am rezolvat problema cu solutiile de care spun mai jos un pic.

pe jos am pus placi mari de piatra poroasa, mare greseala, se murdaresc rapid si sunt greu de curarat

am luat solutii de curatare si impermeabilizare de la piatraonline, am folosit-o numai cea de curatare, un pic dezamagita, ma asteptam la altceva.

#11
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014

 irina2014, on 07 martie 2018 - 12:48, said:

... Mica problema de natura estetica, au fost manjite cu chitul, si se vede urat.
...
Oare nu se poate da cu ceva solutie, de care nu se prinde chitul, inainte de montare ?

#12
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008

 cristobob, on 07 martie 2018 - 16:53, said:

Oare nu se poate da cu ceva solutie, de care nu se prinde chitul, inainte de montare ?
Eu am sters cu un burete abraziv foarte bune imediat dupa chituire, mesterilor mei li s-a parut ca au facut destul sa o monteze. In zona plintei si jos am dat eu grija nu i-am lasat pe ei sa manjeasca peste tot....
Are dreptate ca cea poroasa absoarbe murdaria, eu am pus mozaic pe jos, a fost si mai usor de dat panta la ala....

#13
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 cristobob, on 07 martie 2018 - 16:53, said:

Oare nu se poate da cu ceva solutie, de care nu se prinde chitul, inainte de montare ?
Daca ai luat travertin poros nechituit , trebuie sa faci niste compromisuri .
Puteai pune o poza .

#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005

 cristobob, on 07 martie 2018 - 16:53, said:

Oare nu se poate da cu ceva solutie, de care nu se prinde chitul, inainte de montare ?

Desigur, impermeabilizant. Vreo doua maini, ideal.

#15
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014

 86-APP, on 07 martie 2018 - 18:42, said:

Daca ai luat travertin poros nechituit , trebuie sa faci niste compromisuri .
Puteai pune o poza .
Inca nu e montat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate