Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Renault Megane Coupé, Opel Astra GTC sau WV Scirocco?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Eu am 192 cm. Iar mașina va fi condusa și de frate-meu ocazional care e cu 10 cm mai înalt. Noi nu ne-am întins după centură în gtc. Era acolo unde trebuie. În mașini cu 5 portiere, stâlpul B e pe la umăr la noi și jumătate în dreptul scaunului și e penibil. Avem amândoi picioare și brațe lungi.

BMW nu îmi iau. O amica are ceva Coupé seria 1 de prin 2015 iar un prieten avea un Z3. Stricăcioase. Amândouă cumpărate noi. Mi-au făcut impresie proastă cu asta. Acum are cel cu Z3 un roaster Mercedes, și ăla după un an de la achiziționare a ajuns pentru reparații în service. Legat de tracțiune, prefer tracțiunea pe față sau 4x4.

Că automata e plictisitoare, nu mă interesează. Ideea e să mă simt bine în ea. Coupé-urile astea au ușile destul de mari și îmi permit să intru și să ies cu fără prea mare dificultate. Pasageri pe bancheta din spate am foarte rar, ultima dată anul trecut în vară am dus un amic. Drumul nu a durat mai mult de 1 h, deci nu a murit că nu avea portieră.

Nu is familist. Ma doare la banană de scaune pentru copii etc. Dacă nu aș fi fost prea înalt mi-aș fi luat un Abarth 595. E mai practică în oraș. Dar stau în el prea cocoțat, indiferent de ce scaune are. În rest e o mașină super jucăria, și se aude fenomenal.

Edited by LeopardSurd, 04 March 2018 - 13:46.


#20
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
O altă variantă ar fi Hyundai Veloster, un Coupé ciudat. Problema e motorizarea, majoritatea la 140 CP (fără turbo). Versiunea turbo e pe la 180 CP dar sare în Germania de 15 coco. În plus spațiul interior, mai ales cel din spare e așa de formă. Bun doar pentru copii.

Dintre mașinile mai vechi care îmi plac (dar nu le-aș cumpăra) e Alfa Romeo Brera. Cutia automată la asta e caca. Iar spațiul spate e virtual.  



#21
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006

 LeopardSurd, on 03 martie 2018 - 02:04, said:

Vreau să-mi iau una dintre ele, benzinară și pe automată. Dispun de 15000 €. Mai veche de 2010 nu vreau să fie. Nu prea cunosc chestii de fiabilitate. La putere nu prea mă interesează, ideea e să aibă peste 150 CP.
renault si Opel din generatia aia cu cutii automate nu prea (deloc) exista. doar VW. cu bugetul tau deja intri in spectrul hot hatch, caz in care Megane world cup de 260PS este incredibila!
singura alternativa la megane world cup e Ford focus ST 250PS. opel GTC nu se cauta la revanzare.
mai extravagant in idee e sa iei un Civic Type R 8th gen pe care să pui tu supercharger si sa o duci in vreo 330PS. cam la acelasi pret iesi oricum (vreo 11k€ masina + 4k€ pt. compresor, cu tot cu instalare)

Edited by mannes, 20 March 2018 - 19:27.


#22
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Nu sunt interesat de putere mărită ci doar de feeling, design și un pic de confort la nevoie (din cauza asta automate). Încă sunt în căutări. Știu că sună ciudat dar am programare pentru un Abarth 595 competizione. Sunt curios cum se simte

Știu, e un Fiat 500 tunat dar e la nivel de cult în Germania. Sunt doar curios.

#23
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Trebuie sa recunosc ca Abarth 595 mi-a lasat o impresie buna la teste. La 192 cm am intrat ușurel in ea. Din păcate am testat versiunea manuala. 145 CP pentru trotineta asta sunt ceva. Trebuie sa imi reconsider prioritatile in materie de confort. Practicabilitatea nu ma va interesa. Extrem de rar va trebui sa transport o a treia persoana in mașină.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate