Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Renault Megane Coupé, Opel Astra GTC sau WV Scirocco?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,365
  • Înscris: 10.09.2014
Vreau să-mi iau una dintre ele, benzinară și pe automată. Dispun de 15000 €. Mai veche de 2010 nu vreau să fie. Nu prea cunosc chestii de fiabilitate. La putere nu prea mă interesează, ideea e să aibă peste 150 CP.
Mie personal îmi place exteriorul Astrei GTC și motorul de 2 l de pe Scirocco. Despre Megane nu prea știu mare lucru. Dar nu cunosc detalii despre motorizări. Știu doar că aia de 1,4 l de pe Scirocco e de kkt și de aceea de evitat.
Cum stă pe șosea îmi plac Astra și Megane.
Recomandări? Ceva de evitat? Are cineva idee pe forum?

#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,279
  • Înscris: 08.11.2016
Dintre Renault si Opel orice om cu capul pe umeri alege Opel.

#3
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Opel Astra Gtc si Scirocco, a avut un vecin Renault Megane coupe nu stiu de ce dupa 4 saptamani de detinere a masinii a disparut din fata blocului si a aparut un fluence probabil ca nu i-a placut megane-ul. Eu am Scirocco si se tine bine pe curbe. De Astra Gtc nu stiu ce sa zic dar probabil este o varianta mai buna decat megane-ul.

Edited by alex14dlk, 03 March 2018 - 06:08.


#4
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Eu am Astra GTC 2.0 (165 CP) diesel si automata de aproape doi ani si inca nu m-am saturat de ea. La Scirocco imi place doar fata, dar nu atat de mult sa ma convinga s-o iau, mai ales ca la aceeasi bani, pe Astra vei avea mai multe dotari.
Cea pe benzina consuma prea mult, eu fac cam 2000 de km/luna.
Pe strada (in curbe) o simt ca la jocuri video, se duce doar unde vrei tu, la orice viteza. :)

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ciudat sa spui asta cand masina e bazata pe o platforma ce subvireaza grav.

#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
VW Golf/Scirocco > Opel Astra/GTC > Renault Megane/Coupe

#7
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

 LeopardSurd, on 03 martie 2018 - 02:04, said:

Vreau să-mi iau una dintre ele, benzinară și pe automată. Dispun de 15000 €. Mai veche de 2010 nu vreau să fie. Nu prea cunosc chestii de fiabilitate. La putere nu prea mă interesează, ideea e să aibă peste 150 CP.
Mie personal îmi place exteriorul Astrei GTC și motorul de 2 l de pe Scirocco. Despre Megane nu prea știu mare lucru. Dar nu cunosc detalii despre motorizări. Știu doar că aia de 1,4 l de pe Scirocco e de kkt și de aceea de evitat.
Cum stă pe șosea îmi plac Astra și Megane.
Recomandări? Ceva de evitat? Are cineva idee pe forum?

renault.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Bombalurina, on 03 martie 2018 - 04:09, said:

Dintre Renault si Opel orice om cu capul pe umeri alege Opel.

WOW, cata intelepciune dom'le...

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Uite aici ceva misto, doar ca are cutie manuala, schade. Posted Image

Edited by ericmario, 03 March 2018 - 12:45.


#10
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Eu zic sa alegi VW Scirocco

Scirocco= Vant cald din sud-est. (asta este traducerea cuvintului)

Edited by YourFan, 03 March 2018 - 12:59.


#11
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,365
  • Înscris: 10.09.2014
Există OPC-ul pe Astra cu 260 CP care e din păcate pe manuală. Ar fi fost pentru mine cea mai bună variantă dar vreau acum automată. Am găsit însă un GTC la 170 CP automată care e cam full options afară de scaunele de piele. Trebuie să o testez însă la fața locului. Renault nu prea găsesc. Iar Scirocco îl găsești cu kktul ăla de motor de 1,4, căruia îi pocnește  pistonul și nu prea mă încântă.
La Renault e problema cu interiorul. Nu știu la ce s-au gândit când l-au proiectat. E ca pixul.

Edited by LeopardSurd, 03 March 2018 - 12:54.


#12
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,365
  • Înscris: 10.09.2014

 xeleron, on 03 martie 2018 - 08:31, said:

Ciudat sa spui asta cand masina e bazata pe o platforma ce subvireaza grav.
GTC-ul are suspensia de pe Insignia si diferential mecanic. Cu Astra are ca elemente de caroserie comuna doar oglinzile laterale si antena. Se conduce altfel ca und Astra. Multi nemti zic ca la aceeasi putere (comparate motoarele 1,4 de 160 si 1,6 de 170) e mai stabil GTC-ul decat VW-ul. Desigur, eu nu am testat ducandu-l la extrem.

Alte solutii nu prea am. Ford ST arata plictisitor, e in 5 portiere si interiorul e jalnic. De la Peugeot nimic interesant. Iar ce ma interesa pe mine acum un an, noua Fiesta ST...asta vine in 3 Borcane si va fi pe manuala.

#13
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Eu am o intrebare de ce ti-ar trebui automata cu ce te ajuta ? Nu mai ai un picior sau ce ?

#14
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,365
  • Înscris: 10.09.2014
Va fi folosita și în oraș, în plus am ceva probleme ortopedice incipiente și aș prefera să folosesc automata. Al treilea motiv ar fi că suntem aproape de 2020, există deja tot felul de sisteme de asistență pentru creșterea siguranței. Asta ar fi de fapt primul sistem după cel de căscat ochii. Am gărzi de noapte în care nu dorm niciodată și trebuie să conduc mașina în zori de zi deja destul de obosit. Sau e tura de seară prelungită peste program (frecvent în cazul meu). În situația asta prefer automată.

Eram sigur că se trezește unul care să vină cu întrebarea asta. E înjositor să ai automată sau ce? E chestie macho învârtitul măciucii la purtătorii de ouă?

 ericmario, on 03 martie 2018 - 12:45, said:

Uite aici ceva misto, doar ca are cutie manuala, schade. Posted Image
Ja, schade! Der Kia ist wohl interessant, ich habe schon ein bissle recherchiert aber das Angebot ist echt geringfügig. Die GT-Version findet man nur mit einer manuellen Schaltung / Getriebe.

Edited by LeopardSurd, 04 March 2018 - 02:34.


#15
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 LeopardSurd, on 04 martie 2018 - 02:30, said:

Va fi folosita și în oraș, în plus am ceva probleme ortopedice incipiente și aș prefera să folosesc automata. Al treilea motiv ar fi că suntem aproape de 2020, există deja tot felul de sisteme de asistență pentru creșterea siguranței. Asta ar fi de fapt primul sistem după cel de căscat ochii.


Eu am masina automata si nu am probleme da e plictisitoare anosta si ma distrage uneori si vreau sa ma joc pe telefon cand aveam masina manuala conduceam si nu ma distragea nimic. Acum fiind vorba de siguranta sunt 2 chestii  sa aiba sisteme de siguranta si sa belesti ochi la drum. Nu stiu cum e la automatice pe spate ca a mea are fata. Dar cand aveam manuala cu tractiune spate mai fugea masina la curbe luate mai rapid   si o redresam usor din ambreiaj.

#16
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
seria 1 coupe nu iti place? la 15.000 gasesti 2012. I-am luat sotiei unul din 2010 cu steptronic (6 trepte, putin cam smucita dar tu vei putea lua chiar cutia noua, in 8 trepte) si e incredibil de sportiva, atat de sportiva incat te doare rau cand iei o groapa, altfel sta perfect pe sosea, se conduce incredibil de bine...
   Poti merge si pe 1 cu steptronic si motorul de 2.0 benzina aspirat. E incredibi lde interesant motorul. Zici ca e turbo....da' nu e.

   https://www.autovit....3fc5817  asta e singura cumparata din Romania de pe autovit, acum.

   Cat despre cutia automata.....Manuala avea si Ford model T acum 1000 de ani!....
   Vrei sa schimb tu musai, sa faci o frana de motor.....bagi in modul manual!....dar sa dai la manivela fiindca e "barbatese"...e patetic.

#17
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
In seria 1 depinde foarte mult cat esti de inalt(eu am 1.90).Intamplarea face sa am asa ceva,exact modelul si culoarea din link.Dupa parerea mea,confortul e foarte slab in aceasta masina,mai ales ca jante de dimensiunea aia,plus ca mai ai si runflat.Vizibilitatea oribila si daca omul are deja probleme ortopedice,trebuie sa fi masochis sa cumperi BMW-ul ala.De ce?Pentru ca nu poti spune ca "te urci in masina" ci mai degraba cobori in masina.Altminteri,in afara de faptul ca fetele de usi si chederele scartaie ca la balamul de la 10.000 de km,in 110.000 km,n-am avut probleme aiurea cu ea,singura chestie pe la EGR de curatat nu stiu ce.Unde pluseaza masina puternic sunt capitolul,frane,directie si tinuta de drum,dar atat.

#18
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 dantt, on 04 martie 2018 - 09:09, said:

nu poti spune ca "te urci in masina" ci mai degraba cobori in masina.
Aceeasi senzatie am avut-o si eu cand am incercat-o.
In rest, precum Scirocco, doar fata e frumoasa.
Si GTC-ul e facut sa stai intins ca in pat (mie nu imi place), dar se rezolva tragand scaunul mai in fata si ramane problema centurii de siguranta, foarte in spate, te cam intinzi dupa ea, dar m-am obisnuit. :)

Edited by dualis, 04 March 2018 - 13:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate