Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

BMW f10 Navigatie Android

  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Yo_doit

Yo_doit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.12.2017
Bmw f10 navigatie android

Salutare tuturor, nu prea sunt eu asa indemanatic cu deschiderea de noi topic-uri dar scriu in speranta ca altcineva s-a lovit de acceasi problema. Vreau sa pun o navigatie android 10.25" plug & play in locul celei originale mici, si vroiam sa auc ceva sfaturi - pareri. Precizez ca navigatia o cumpar de undeva din Germania la un pret mai mare decat cele de pe Aliexpress si alte site-uri. Ideea in sine ar fii ca unii au spus ca sunt problematice, in conditia in care asa zis-ul vanzator afirma ca sunt cat se poate de simple de instalat si de navigat.Multumesc anticipat pt raspunsuri si timpul acordat

#2
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Dar de ce vrei sa instalezi o chinezarie cand mai bine faci un retrofit la NBT?

#3
Yo_doit

Yo_doit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.12.2017
Sincer nu stiu ce inseamna acel NBT... Ideea in sine pt care vreau sa schimb navigatia este ca ar fii mai usor de umblat pe Android, este mai mare, iar as vrea sa ii adaug camere fata+spate pt momente de slaba vizibilitate in parcari.
Daca esti amabil si vrei sa imi dai mai multe detalii despre ce alta alternativa mult mai safe as avea, apreciez. Am sa pun intr-un alt comentariu un link de pe youtube pe care il poti urmarii si sa iti faci o ideea despre ce vreau sa fac. Multumesc

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
La BMW sistemele sunt foart mult integrate.

Nu iti recomand acest retrofit; ai mari sanse sa plangi.
Mai bine folosesti Waze/Google maps pe telefon, infipt in bord.

Am gasit despre ce e vorba.

Ce sa zic, daca sunt probleme, mergi in Germania.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Am pus prietenilor, tot felul de navigatii after market, adica chinezesti. Toate faceau orice. Camera fata/spate, comenzi volan, bluetooth cu streaming, orice, dar.... In vreo sase luni, crapa ceva. Muzica se auzea ca naiba, desi avea Android si instalasem player-e bune. Nu recomand nimănui asa ceva, dar lumea se incapataneaza si peste doua saptamani, voi mai face nefericit un prieten. Ce sa-i fac?!
Nu face bordul pom de Craciun. Mergi pe stoc si numai pe stoc. Doar nu conduci Dacia 1300...

#6
Yo_doit

Yo_doit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.12.2017
Adm... Cam despre asta este vorba numai ca este un producator diferit, se numeste Taffi si vine la un pret de 700€ pe cand Aliexpress si Dvdnavy astia le vand la $499, de unde zic si eu raport pret-calitate se reflecta in tocmai... Ideea in sine pentru care am deschis acest topic este de a afla lucruri adevarate mai ales de la cei care si-au pus aceste navigatii, in speța experienta lor propie. Multumeac

#7
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009

 Yo_doit, on 02 martie 2018 - 21:35, said:

Sincer nu stiu ce inseamna acel NBT... Ideea in sine pt care vreau sa schimb navigatia este ca ar fii mai usor de umblat pe Android, este mai mare, iar as vrea sa ii adaug camere fata+spate pt momente de slaba vizibilitate in parcari.
Daca esti amabil si vrei sa imi dai mai multe detalii despre ce alta alternativa mult mai safe as avea, apreciez. Am sa pun intr-un alt comentariu un link de pe youtube pe care il poti urmarii si sa iti faci o ideea despre ce vreau sa fac. Multumesc
Scuze, am uitat sa mai verific topic-ul.

Navigatia pe care o ai tu acum este CIC. NBT este o generatie mai noua de navigatie BMW. Pe NBT poti pune muzica prin bluetooth, sa vezi filme de pe DVD sau stick, harti 3D si multe altele.
Gasesti pe olx ecran+unitate+rotita, costa undeva la 3000 lei. Cauta pe grupurile de facebook pentru F10 persoane care vand si se ocupa cu montajul la asa ceva. Nu o poti monta singur, trebuie sa stii codare, emulare, pe langa chestiile tehnice. O sa te duca ceva mai mult decat o petarda d-aia chinezeasca, dar merita si, totodata, creste valoarea masinii la revanzare.

P.S. Prețul acelor navigatii cu Android este mai mare in Germania,decat in China deoarece vanzatorul adauga la pret transport, vama si adaos comercial. Calitatea este, mai mult ca sigur, aceeasi. :)

Edited by alekz31, 03 March 2018 - 20:29.


#8
Yo_doit

Yo_doit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.12.2017
Am inteles perfect acum... Mersi pt sfat, cred k e si mai ieftin si mai safe... Trebuie doar sa verific daca este compatibila... Mersi pt suport.

#9
Yo_doit

Yo_doit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.12.2017
Alekz31
Am gasit sa fac un retrofit la NBT EVO + schimbat instrument cluster (bordul) cel digital fara ceasuri... Pretul este cam maricel, app de 4000€...acum intrebarea mea este, fiind un pic mai sceptic, ma stiti pe cineva care a facut acest upgrade si daca apar ceva probleme pe parcurs?? Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate