Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Jaluzele (rulouri exterioare)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ritesco

ritesco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 30.05.2016
Buna ziua, am un balcon inchis cu termopan, problema e ca este situat prost, iar de cand se incalzeste afara toata amiaza si dupa-amiaza bate soarele pe el, tinand cont ca depozitez niste lucruri care vreau sa le feresc de lumina si caldura excesiva as dorii sa montez jaluzele, (sunt deschis si la alte idei cu privire la ce imi doresc eu) , tind sa cred ca ar fi cea mai buna metoda.

in total balconul are 4 geamuri, lungime totala undeva la 3,20 m pe 1.43m inaltime. Ce ma sfatuiti sa montez ? tinand cont ca nu as cheltui "prea mult" as dorii o solutie buna la un pret decent :D. Nu stiu daca se monteaza pe tot balconul o rola sau trebuie la fiecare geam in parte.

Multumesc !

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 13.03.2017
Daca nu vrei sa cheltui prea mult, cele mai ieftine sunt rulourile textile.
Bonus - sunt banal de simplu de montat si nu trebuie sa gauresti tamplaria
Vezi aici;
https://www.emag.ro/...6/pd/D9M8J0BBM/

#3
ritesco

ritesco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 30.05.2016
Chiar sunt neasteptat de ieftine, dar cum sunt in comparatie cu cele din pvc ? cu privire la lumina/calduta


P.S. Astea banuiesc ca se monteaza inauntru, corect?

Edited by ritesco, 02 March 2018 - 18:22.


#4
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Ideea cind doresti umbrire , este sa umbresti geamul in exterior ...deci jaluzele exterioare ar fi alegerea .

#5
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
colegii mei ti au dat o idee buna cu rulourile textile. daca vrei mai multe info lasa mi un nr de tel in pm

#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Niste folie pusa pe geamuri??Genul celei auto!

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ritesco, on 02 martie 2018 - 17:51, said:


in total balconul are 4 geamuri, lungime totala undeva la 3,20 m pe 1.43m inaltime. Ce ma sfatuiti sa montez ? tinand cont ca nu as cheltui "prea mult" as dorii o solutie buna la un pret decent Posted Image. Nu stiu daca se monteaza pe tot balconul o rola sau trebuie la fiecare geam in parte.

Nu exista solutie ieftina si buna cand e vorba de rolou de balcon... Te va costa cca. 2000 lei un rulou dintr-o singura bucata actionat electric (ca singur n-o sa-l poti ridica).
Daca vrei o recomandare:  KONDOR INVEST - cauta pe net.

#8
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
sau cauta l pe digix pentru rulouri

#9
ritesco

ritesco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 30.05.2016
Multumesc pentru raspunsuri, sincer nu as da 2000 lei pe rulouri ...

 george_eu25, on 02 martie 2018 - 20:40, said:

Niste folie pusa pe geamuri??Genul celei auto!

Mi se pare o idee foarte buna, foloseste careva ? Vreo recomandare in privinta asta ?

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 13.03.2017

 ritesco, on 03 martie 2018 - 08:20, said:

Mi se pare o idee foarte buna, foloseste careva ? Vreo recomandare in privinta asta ?

Se numeste autocolant geam sau folie geam si trebuie sa ai mana - sa fii priceput - sa lipesti asa ceva pe geam ca sa nu arate aiurea.
Cele mai bune (mai de calitate) sunt mult mai scumpe decat rulourile textile si personal nu cred ca este o solutie potrivita pentru un balcon.
Uite aici ca sa ai o idee;
https://www.axelen.r...nt-pentru-geam/
https://jysk.ro/perd...ssen-45x200-var

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
eu am montat folie auto pe geam(velux) și nu recomand.am montat-o fără să dezlipesc folia subțire de cea groasă în ideea că le mai dau jos.pe geamurile de pe care nu le-am dat jos toamna așa s-a lipit folia de ele de nu se mai pot desface(partea groasă vine jos dar cea subțire rămâne lipită pe unde are chef și arată urât)
am un geam din cărămidă de sticlă,pe interior vara îl umbresc cu acest gen de jaluzele montate pe interior.există ceva similar pe exterior?din pânză nu rulouri exterioare metalice sau plastic?mă interesează strict luna august contra căldurii excesive

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
E mai scump un rulou, dar nu există nimic mai eficient la soare decât el. Cine are poate să confirme.
Căldura rămâne la exterior vara. Ruloul creează încă o perdea izolatoare de aer utilă atât vara cât și iarna.
Dacă ai soare iarna, ai posibilitatea să ridici ruloul dacă vrei, numai pe perioada din zi când se întâmplă asta.

#13
alexian1991

alexian1991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.05.2018
Poti cere o oferta si aici....(modificat. spam)

Edited by conu71, 11 May 2018 - 14:24.
spam


#14
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Buna seara,
La doua camere am montat in 2012 niste rulouri exterioare, cu bolturi antiefractie, actionate manual, prin tragere de snur.
De atunci am tot avut probleme cu ele in sensul ca daca le coboram complet (bezna totala), era si este foarte greu sa le ridic. Trebuie sa trag cu toata forta.
I-am chemat deja de 2 ori pe cei care le-au montat. Au luat casetele, le-au readus si sistemul a functionat ok maxim 2 saptamani si apoi iar au inceput problemele, de fiecare data.
Mereu mi-au spus ca e din cauza bolturilor antiefractie, ca sunt complicate si alte explicatii de genul asta.
Ideea e ca, din lipsă de timp, ii chemam sa faca reparatiile doar atunci cand sistemul se bloca complet si nu mai reuseam deloc sa ridic rulourile.
De 3 zile iar s-a blocat unul din rulouri, cel de la dormitor. Asa ca in camera e beznă totala.
Am vorbit cu cei de la firma initiala si au zis ca trimit pe cineva. Nu s-a intamplat si nici nu prea i-as mai vrea ca platesc degeaba asa-zisa reparatie.
Ma poate ajuta cineva cu repararea rulourilor? Sunt din Bucuresti, apartamentul e intr-un bloc.

Mulțumesc

#15
euniky

euniky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2019
Buna ziua, bolturile automate sunt o problema la rulourile exterioare...nu va mai ganditi ca rulourile sunt antiefractie, este o abureala... Da, sunt antiefractie cu lamele din otel sau lamele aluminiu extrudat, nu cele din aluminiu cu spuma... Aruncati bani degeaba plus o groaza de service uri. Montez asa ceva si nu recomand la nimeni,mai ales la glafurile de la ferestre unde doreii le fac in "vinclu" si nu pot monta ruloul drept..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate