Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Curatare componente

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
ravvy

ravvy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 22.06.2009
Buna ziua! Doresc curatarea unitatii cu aer sub presiune.Am rascolit destul forumurile si nu am gasit nimic concret in legatura cu ideea mea.
In hipermaketurile noastre se gasesc niste sprayuri cu aer comprimat pe care sunt niste poze cu tastatura monitor laptop la preturi intre 9 si 15 ron sunt curios daca este o metoda sigura de curatare a prafului cu aceste sprayuri tinand cont ca pe ele nu este specificat daca se pot curata circuite electronice.

Am pus o poza mai jos cu un exemplu.

Multumesc mult pentru timpul acordat! Weekend placut !

Attached Files


Edited by ravvy, 02 March 2018 - 16:42.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
da, sunt ok
si te ajuga si o pensula ingusta ca sa aduni si impingi valatucii de praf.

Edited by arg, 02 March 2018 - 16:44.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4h2KmdrsT80?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Weekend plăcut și ție.

Sau te duci cu el la o vulcanizare.
Și îl lași câteva ore să se usuce după aceea de eventualele picături de apă suflate în el.

Fără pensulă că se poate încărca electrostatic și face placa poc.
Doar aer.

Edited by exceswater, 02 March 2018 - 16:45.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
trebuie sa ai grija la circuitele electronice.
daca folosesti mai mult timp un astfel de spray incepe sa se raceasca si sufla si ceva lichid (cel mai probabil condens). la o tastatura n-ar trebui sa fie probleme, dar daca sufli direct spre circuite electronice, e posibil sa faca vreun scurt.

#5
ravvy

ravvy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 22.06.2009
M-am gandit sa nu tin apasat prea mult ca raceste si face condens . Scurt nu are cum sa faca daca nu este sub tensiune si scot bateria de la bios .  acum nu stiu cat de "aer" este acel aer comprimat daia intreb sa nu contina ceva care sa dauneze chimic.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
cand ai scame si gogoloaie de praf in radiator nu merge doar cu aer.
ma rog, macar il opresti si il scoti din priza.

Edited by arg, 02 March 2018 - 16:51.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lqIEHclBxDE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Merge cu compresor.

#8
ravvy

ravvy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 22.06.2009

 arg, on 02 martie 2018 - 16:47, said:

cand ai scame si gogoloaie de praft in radiator nu merge doar cu aer.
haha nu am ajuns la nivelul acela . vreau sa il previn la 2 -3 saptamani sa investesc acei 10 lei sa il curat.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 ravvy, on 02 martie 2018 - 16:47, said:

M-am gandit sa nu tin apasat prea mult ca raceste si face condens . Scurt nu are cum sa faca daca nu este sub tensiune si scot bateria de la bios .  acum nu stiu cat de "aer" este acel aer comprimat daia intreb sa nu contina ceva care sa dauneze chimic.

nu se agita nimeni sa bage gaze dubioase intr-un asfel de spray :). aer comprimat, asta e tot ce contine.

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 ravvy, on 02 martie 2018 - 16:40, said:

Buna ziua! Doresc curatarea unitatii cu aer sub presiune.Am rascolit destul forumurile si nu am gasit nimic concret in legatura cu ideea mea.
In hipermaketurile noastre se gasesc niste sprayuri cu aer comprimat pe care sunt niste poze cu tastatura monitor laptop la preturi intre 9 si 15 ron sunt curios daca este o metoda sigura de curatare a prafului cu aceste sprayuri tinand cont ca pe ele nu este specificat daca se pot curata circuite electronice.

Am pus o poza mai jos cu un exemplu.

Multumesc mult pentru timpul acordat! Weekend placut !
Vrei un mod facil si usor de a curata praful din PC din cand in cand fara batai de cap si complicatii ?
Atunci cumpara un mini compresor 220v  Posted Image

#11
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
trebuie dat cu el in prize scurte si neaparat tinut vertical, bineinteles ca nu e doar aer comprimat nu ai cum sa tii o cantitate asa de mare intr-un container din tabla putin mai groasa ca foita de tigara. inghetarea o provoaca gazul propulsor care e si putin inflamabil.

#12
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Eu folosesc tuburi de la 4 world. Pe masura ce il folosesc, tubul se raceste din ce in ce mai tare. . .iar urmele (darele) de condens devin tot mai pronuntate.
Daca il folosesc pentru curatarea unei unitati jegoase trebuie sa fac mai multe pauze. Darele se vad in special pe filtrele din material textil.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
mie un tub i-mi ajunge la 5-6 curatari....  si il curatat cand efectiv nu se mai ventileaza.

pentru acas e ok un tub dar pentru "atelier" de it trebuie compresor...

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5neUV_NkkYU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 arg, on 02 martie 2018 - 17:51, said:

mie un tub i-mi ajunge la 5-6 curatari....  si il curatat cand efectiv nu se mai ventileaza.

pentru acas e ok un tub dar pentru "atelier" de it trebuie compresor...
CE compresor? N-ai vazut mai sus ce simplu ii da ala cu leaf-blower :D

#16
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 08.02.2004
Un minicompresor auto la 12 V are putere suficienta pentru acest scop? Ma-ntreb...

#17
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

 ravvy, on 02 martie 2018 - 16:50, said:

vreau sa il previn la 2 -3 saptamani ..

De 2-4 x/ an e destul, cum la 2-3 saptamani ?

#18
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,872
  • Înscris: 10.02.2011

 sirgoofy, on 02 martie 2018 - 18:59, said:

De 2-4 x/ an e destul, cum la 2-3 saptamani ?
Eu il curat cam odata la 6 luni, un an. Desfac toata unitatea, demontez si carcasa, tot ce poate intra la apa parti metalice, plastic, radiatoare le bag sub dus si detergent, restul la sterg cu pensule, placa de baza cu un pic de vata, mai schimb o pasta termica, iar ventilatoarele le sterg bine cu o carpa umeda. Imi ia cam vreo 2-3 ore pe an chestia asta pentru un calculator, da nu ramane nici un fir de praf nicaieri, nici macar in sursa pe care o desfac complet. Acuma fiecare cum ii place si cat timp are sa-si curete componentele.

Edited by Motanu13, 02 March 2018 - 20:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate