Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

GoPro 6 vs. Apple Iphone 8

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

Poll: GoPro vs. Apple Iphone 8 (15 member(s) have cast votes)

Ce alegeti pentru filmare si fotografii ?

  1. GoPro 6 (8 votes [53.33%])

    Percentage of vote: 53.33%

  2. Iphone 8 (7 votes [46.67%])

    Percentage of vote: 46.67%

Vote Guests cannot vote

#19
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 22.05.2011
Ia frate 8-ul impusti 2 iepuri, salvezi  ceva  malai,    si   ulterior gasesti si ceva prinderi pt. hiking, barca, bicicleta...

#20
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Stie cineva de ce astia de la Emag schimba preturile ZILNIC la 8 ?
Indiferent ce iau , voi lua si un stabilizator , sunt in studiu !

Edited by Supermax, 02 March 2018 - 16:21.


#21
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

 Supermax, on 02 martie 2018 - 15:12, said:

Am trecut de perioada aia ...de "iefteneli" te saturi repede si trebuie din nou sa investesti .
Atunci de nu iei direct iPhone X daca tot esti darnic. Posted Image

Edited by sSorsy, 02 March 2018 - 17:14.


#22
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Nu sunt darnic , ma uit la ce stie sa faca...orice produs ! Diferenta de pret e mare si nu prea stiu de ce , doar de fite nu dau banii. Aia cu face recognition in loc sa ma atraga , ma enerveaza !

#23
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Se pare ca subiectul nu e prea interesant ! Daca era ceva cu "Dragnea" ...instant apareau cateva sute de postari Posted Image . Se pare ca votul e relativ egal daca scot votul meu pentru Iphone . Decizia deja am luat-o , am facut comanda pentru GoPro , suport , acumulator suplimentar si card .
Argumente :
- filmare si poze mult mai bune
- stabilizare mult mai buna
- unghi de foto/video mai larg
- rezistenta totala la apa si mare la socuri
- pastrez acumulatorul telefonului doar pentru comunicare
Dezavantaje Iphone 8 / X :
- in opinia mea nu exista mari imbunatatiri fata de 6S (no offence) si al meu are 4 k , RAM 2 Gb , display Retina , camera 12 MP , acumulator similar , etc.
- in plus prefer jack-ul la casti , prefer butonul cu deblocare pe amprenta , NU dau 2 bani pe incarcarea wireless , URASC deblocarea faciala(face parte din Noua Ordine Mondiala pentru controlul maselor) , nu imi place corpul din sticla care scade rezistenta la socuri , si cred ca restul "imbunatatirilor" sunt doar bullshit-uri...doar marketing la un pret nesimtit cel putin la X in conditiile in care au probleme de display , cu difuzoarele , hardware , unii nu pot sa raspunda la apeluri , probleme la frig si se pare ca inca sunt probleme cu semnalul
- lentile si senzori foto/video mici
- stabilizarea doar electronica...nu optica
- doar IP 67 la apa

#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asta cu lentilele/senzorii mici ai mai spus-o si pe pagina cealalta, dar daca compari cu GoPro e tot acolo, nu te uita ca ai la GoPro un mare plastic in fata. In primul rind observ (deja dubios) ca e aproape imposibil de gasit o pagina oficiala clara sa-ti spuna parametrii de baza (senzor, focala, diafragma) la GP6 dar din ce am gasit cu google gopro are 1/2.x inch senzor, undeva intre iphone 7 si X. Focala sigur e mai mica (fiind wide) si diafragma la fel mai putin luminoasa (2.8?, iphone8 are 1.8, diferenta semnificativa) asa ca nici cu suprafata lentilei (cel putin cea utila) nu sta bine.

#25
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Unii nu isi dau seama de diferenta dintre o camera de actiune si telefon.Strict doar specificatiile tehnice nu sunt destul de relevante, usurinta de utilizare este mult mai importanta. Oricum, nu am vazut la nimeni telefonul fixat de casca sau pe ghidon. Aifonul filmeaza prea saturat si exagereaza cu brightnes-ul. Se vede frumos, dar cand intorci telefonul spre lumina puternica, iese dezastru.

#26
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Asta am vrut sa scriu si eu dar lucifer76 a postat inainte ! Nu sunt un mare tehnic in domeniul fotografiei dar am rabdarea sa ma interesez ! Am citit "tot netul" si am vazut "tone de versus" pe youtube . Se pare ca parerile sunt impartite si nimeni nu cedeaza . Chiar daca X o avea...nu stiu , specificatii mai bune la lentile&etc. am inteles ca GoPro are senzor CMOS...care eu stiu ca e pe camerele bune . GoPro filmeaza mai wide , cu culori mai naturale si cu stabilizare mult mai buna . Iphone X ...ca sa citez comentarii de pe youtube filmeaza mai bine "marul de pe masa din bucatarie" si e mai bun la selfie(eu nu ma dau in vant) . Si ca sa fiu sincer mi se pare ca X cam fura "startul" , un exemplu clar... intre 8 Plus si X la acelasi selfie , la X se vedea foarte putin mai clar fata tipului dar se cunostea ca era focusata imaginea pe figura iar in spate totul era blur , iar la 8 Plus fata era mai naturala si se vedea si aproape totul in spate . Cred ca X ii cam copie pe Samsung cu acea colorare suplimentara a pozelor si filmarilor .
In fine X nu era in plan , era 8 care e mai slab la camera ! Pentru un X bugetul necesar e 6000+ lei , iar eu ma duc maxim in 3000 lei cu tot cu suport , trepied&etc. , card de 128 Gb si acumulator suplimentar . Am avut de ales , am luat o decizie , timpul va decide daca am facut pasul corect sau nu . O sa imi iau primul Iphone care apare cu imbunatatiri serioase fata de al meu 6S care e nou , in sensul ca a fost inlocuit in garantie in urma cu o luna ! Spor !

#27
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Sper sa fii multumit de acizitie :). 6 e destul de nou, softul inca nu a ajuns la maturitate, dar pe viitor se vor rezolva micile imperfectiuni. Sa nu uiti sa iti iei cateva baterii suplimentare, la temperatura mica autonomia scade enorm.

#28
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Am luat un acumulator suplimentar , astept sa vina ! Din cate stiu ultimul update e "HERO6 Black v02.01 | February 27, 2018" deci e inca "fierbinte" !
https://gopro.com/update/hero6
Apropos de incarcare , GoPro are incarcator separat sau se incarca direct in aparat sau de la laptop ?

Edited by Supermax, 03 March 2018 - 18:45.


#29
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Supermax, on 03 martie 2018 - 17:48, said:

GoPro filmeaza mai wide , cu culori mai naturale si cu stabilizare mult mai buna .

Gopro nu are stabilizare, decit stablizare soft care nu e fenomenala (si nu e disponibila la calitati de top din motive evidente, fiind de fapt ca un fel de digital zoom)!

Inca niste detalii pentru cine vrea GP6 - sint reduceri semnificative (corelate sau nu cu faptul ca n-o duce foarte bine compania, ca sa nu spunem ca e cu un picior in groapa) - saptamina trecuta a ajuns pina pe la vreo 330 euro pe amazon.es (+sub 10 transport) - da GP6 black. Oricum de oriunde luati vedeti sa nu aibe probleme, dead pixels sau alte smecherii, mai probabile din cite inteleg la batch-urile mai vechi (pe care le poti diferentia pentru ca au logo-ul ala de sub lentila gri pe cind cele noi il au colorat).

#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Update: din nou disponibila la 33x euro pe amazon.es.

#31
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Eu l-am luat de la Emag ...vandut de Emag cu 1998 lei + o oferta speciala cu un cadou GRATIS de monopied multifunctional GoPro 3 Way in valoare de 419 lei deci din punctul de vedere al pretului sunt foarte multumit , inca astept livrarea . Despre sanatatea financiara a companiei ...sincer nu sunt interesat ci doar de caracteristicile si gradul de multumire generat de produs ! Despre stabilizare , l-am vazut in nenumarate filme pe youtube , montat pe mountain bike in teren accidentat si sunt foarte entuziasmat .
In plus voi cumpara si un stabilizator Feiyu Tech G5 + accesorii ca sa ii fac "mama si tata" stabilizarii ! De fapt aseara am si facut comanda de G 5 , baston telescopic , trepied si acumulator...toate Feiyu dar am renuntat la comanda dupa ce am citit multe nasoale despre firma in cauza , aici pe SP si in alte parti !
Care e cel mai bun gimbal pe moment pentru GoPro 6 ?

Edited by Supermax, 05 March 2018 - 17:52.


#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pana la urma la ce greutate a ajuns camera cu acumulator si gimbal ?

#33
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Pai....inca nu a ajuns Posted Image ! Livrarea e pe 8 . Dar conform "internet" :
- camera 117 g
- bateria simpla 0,85 uncii deci cam 25 g conform unui "transformator de net"
- GoPro 3 way 13,4 uncii = 379,8 g ...la fel prin conversie
Nu e gimbal cu stabilizare !

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa o stapanesti sanatos si la cat mai multe filmari/poze faine. Am fost si eu multa vreme tentat de o jucarie din asta, dar pana la urma am luat HC-V770, destul de usurica, zoom si stabilizare optica pe 5 axe. O sa mai ai nevoie de ceva de genul..https://www.f64.ro/y...70-led-uri.html
Pentru filmarile cu lumina putina merita din plin.

#35
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005

 Supermax, on 02 martie 2018 - 13:24, said:

Vreau sa achizitionez o camera foto - video pentru calatorii . Mentionez ca nu fac sporturi extreme , nici surf ...etc. ci doar trekking , hiking , plimbari cu barca , pescuit , etc. . Detin o camera video Panasonic , mai veche dar inca buna full HD si o camera foto Canon compacta , tot destul de buna.
Insa sunt destul de mari fata de ce imi doresc si in ultima vreme filmam/fotografiem cu telefoanele (Iphone 6s ) .
In prima faza am studiat GoPro 6 , am vazut o gramada de filmulete pe youtube , pare foarte ok cu mici limitari date de marimea ecranului si necesitatea instalarii unui program pe telefon .
In cadrul acestor filmulete au inceput unii sa compare filmarea GoPro cu Iphone 8 si 8 Plus , si in majoritatea comentariilor filmarile par destul de apropiate .
Deci am urmatoarele variante :
A ) Imi iau GoPro 6 si raman cu Iphone 6s !
B ) Imi iau Iphone 8 , plus nu vreau , filmez/pozez cu el si in acelasi timp fac si upgradeul la 6 s .
Voi ce decizie ati lua ?
ce filmezi tu 4 k 2 ore ? cat spatiu ai nevoie ? pe ce il vezi ? de prelucrat nu intreb.


do the math.

PS Daca esti in cei 0.1 % cu buget nelimitat si lucrezi in DTP , ignora intrebarile mele. Pesemne ai un datacenter pentru grafica in rucsac:)

a..ca vad ca s-a luat gopro - nu uita sa i iei housingul (carcasa de poli). fara aia e un iphone patrat.

poti sa ignori linistit comenturile de stablitate soft bla bla. gp6black e "zaoneul" pt action camera.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 foxbat, on 07 martie 2018 - 09:26, said:

poti sa ignori linistit comenturile de stablitate soft bla bla. gp6black e "zaoneul" pt action camera.

Este o camera de actiune. Si cam atat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate