Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

GoPro 6 vs. Apple Iphone 8

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

Poll: GoPro vs. Apple Iphone 8 (15 member(s) have cast votes)

Ce alegeti pentru filmare si fotografii ?

  1. GoPro 6 (8 votes [53.33%])

    Percentage of vote: 53.33%

  2. Iphone 8 (7 votes [46.67%])

    Percentage of vote: 46.67%

Vote Guests cannot vote

#1
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Vreau sa achizitionez o camera foto - video pentru calatorii . Mentionez ca nu fac sporturi extreme , nici surf ...etc. ci doar trekking , hiking , plimbari cu barca , pescuit , etc. . Detin o camera video Panasonic , mai veche dar inca buna full HD si o camera foto Canon compacta , tot destul de buna.
Insa sunt destul de mari fata de ce imi doresc si in ultima vreme filmam/fotografiem cu telefoanele (Iphone 6s ) .
In prima faza am studiat GoPro 6 , am vazut o gramada de filmulete pe youtube , pare foarte ok cu mici limitari date de marimea ecranului si necesitatea instalarii unui program pe telefon .
In cadrul acestor filmulete au inceput unii sa compare filmarea GoPro cu Iphone 8 si 8 Plus , si in majoritatea comentariilor filmarile par destul de apropiate .
Deci am urmatoarele variante :
A ) Imi iau GoPro 6 si raman cu Iphone 6s !
B ) Imi iau Iphone 8 , plus nu vreau , filmez/pozez cu el si in acelasi timp fac si upgradeul la 6 s .
Voi ce decizie ati lua ?

Edited by Supermax, 02 March 2018 - 13:32.


#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Telefon, fara indoiala. Display ca lumea, interfata pe care o folosesti in fiecare zi, nu trebuie sa te stresezi cu alt device, nu e fisheye.

#3
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Stiu ca mai avantajos ar fi telefonul si ca operare si ca ...oricum il iau cu mine tot timpul , GoPro-ul ar fi ...de carat in plus ! In plus am inteles ca GoPro filmeaza in general o ora ...maxim 2 ...cred ca telefonul ar filma mult mai mult (cred) . Insa nu stiu daca in realitate GoPro ar filma mult mai bine , multi mi-au spus ca niciodata un telefon ...cu o "lentiluta" nu va filma ca o camera  dedicata , dar acestia sunt pasionati de scule profesionale . Ce vad eu e ca ambele filmeaza 4K 60 de cadre/s !

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sint teste girla pe youtube, inclusiv comparatii directe dar la calitate e clar "tot pe acolo" daca nu vrei sa sapi in pro si contra pina imbatrinesti.

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
GoPro clar cel putin pentru partea de video. Ai "unghi bun" iar iar daca zici ca barca, apa insemna sa fie rezistent la apa. Cu un maner "floating" rezollvi totul.

#6
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Si crezi ca daca scapi pe piatra iphonul de 3000 lei nu plangi mai mult decat la goproul de 1000+? BTW, poti lua linistit Gopro 5 nu merita diferenta pana la 6. Plus spatiu stocare (banui ca nu cauti un i8 de 64/128GB, transfer mai greu filme de pe iphone in calculator etc.

#7
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Supermax, on 02 martie 2018 - 13:24, said:

In prima faza am studiat GoPro 6
Nu lua 6 ca vei fi dezamagit. 5 e un model mult mai matur si fara probleme. Dar daca nu esti pasionat de sport si de filmari, telefonul e mai potrivit pentru filmari ocazionale.

#8
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Iphone 8 256 gb e 4000+ lei , GoPro 6 2000+ dar e nevoie si de accesorii multe , altii spun ca e nevoie si de un acumulator suplimentar ! De ce s-ar descarca greu pe calculator ?
Nu voteaza nimeni Posted Image ? Vad ca si intre voi optiunile sunt diferite Posted Image  !

Edited by Supermax, 02 March 2018 - 14:10.


#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
iti spun asa, detinator de iphone 7, gopro hero 5, dslr.

Cand am cumparat gopro-ul m-am bucurat si filmam de nebun. Dupa o perioada de timp mi-am dat seama de slaba flexibilitate a gopro-ului si care este intr-adevar functionalitatea acestei camere. In primul rand nu ai zoom, nu ai setari de lumina si asa mai departe. M-am plictisit repede de ea, o folosesc de max 3 ori pe an din pacate cand ma aflu prin concediu. Sub apa filmeaza super, in rest mai complicat, nu degeaba se numeste "action cam".

iPhone filmeaza bine, dar nu imi place rezolutia clipurilor. Daca doresti filme ok, atunci DSLR chiar daca are dezavantajul greutatii, este cea mai flexibila si un DSLR ok este si mai ieftin decat un GoPro.

Edited by business11, 02 March 2018 - 14:29.


#10
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Multumesc dar un DSLR e greu si mare . Pe munte orice gram conteaza , eu vreau doar calitate buna nu sunt profesionist . Asa il am pe asta ...
https://www.emag.ro/...a/pd/E4F92BBBM/
Dar de cand au aparut camerele bunicele pe telefoane nu l-am mai folosit ! Asa si Iphone 6 s-ul meu filmeaza 4 k ...binisor , dar cand l-am cumparat am zis ca nu imi trebuie mai mult de 16 gb ! Mult prea mica memoria pentru filmare 4 k .

Edited by Supermax, 02 March 2018 - 14:50.


#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Yi este superior goproului cu mici excepții.  Dar nu e rezistent la apă fără cutie.

#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Supermax, on 02 martie 2018 - 14:07, said:

GoPro 6 2000+ dar e nevoie si de accesorii multe
Ia o camera mai ieftina. Daca o vei folosi, pe viitor poti trece pe ceva superior. Decat sa dai 2500 lei pe ceva ce vei folosi de doua ori pe an, mai bine testezi intai sa vezi cum sta treaba.

#13
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
As prefera raspunsuri clare si la obiect . GoPro 6 sau Iphone 8 si vot daca se poate . Multumesc colegilor si pentru alte recomandari dar eu sunt hotarat intre aceste doua optiuni .
@lucifer76 , nu mai cumpar nimic ieftin niciodata . Am trecut de perioada aia ...de "iefteneli" te saturi repede si trebuie din nou sa investesti . Mai bine mai "indur" , mai astept , mai strang bani Posted Image si imi iau ceva performant din prima . Nu le/o voi folosi de 2 ori pe an , pe munte merg o data pe luna , la pescuit de minim 10 ori pe an , merg si in Delta ...zone mai salbatice de cateva ori pe an , etc. .

Edited by Supermax, 02 March 2018 - 15:25.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 business11, on 02 martie 2018 - 14:29, said:

atunci DSLR chiar daca are dezavantajul greutatii, este cea mai flexibila si un DSLR ok este si mai ieftin decat un GoPro.

Recomanda te rog un DSLR care filmeaza bine in full hd, 60P, cu focalizare rapida, automata, care nu "pompeaza", cu un obiectiv 18-200 macar, la un pret decent.

Eu unul iti recomand https://www.f64.ro/p...#details_second

Destul de usoara si decenta. Pret, am dat 17 mil pe ea...vezi si tu o promotie...

Edited by bumpocbum, 02 March 2018 - 15:25.


#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 Supermax, on 02 martie 2018 - 15:12, said:

As prefera raspunsuri clare si la obiect . GoPro 6 sau Iphone 8 si vot daca se poate . Multumesc colegilor si pentru alte recomandari dar eu sunt hotarat intre aceste doua optiuni .
Atunci eu votez cu iPhone 8, mai ales daca nu vei filma aproape de/in apa sarata.
Daca vrei sa filmezi si in apa sarata atunci nu merge cu iPhone (sau orice alt telefon rezistent la apa), si iti trebuie neaparat GoPro sau alta camera cu carcasa subacvatica. Sarea va coroda partile metalice sau chiar risca sa ajunga in telefon.

Edited by Hider141, 02 March 2018 - 15:26.


#16
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Nu filmez in apa deloc !

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu unul nu as putea sa filmez fara sa am zoom...

PS: Daca esti in fonduri cred ca un mirrorless bun acopera cerintele tale...

Edited by bumpocbum, 02 March 2018 - 15:31.


#18
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Corect ! Dar fiecare varianta are puncte forte si slabe . Asa pentru filmari de calitate trebuie un DSLR de minim 1000 de euro(cred eu) + trepied&obiective separate&etc. .

Edited by Supermax, 02 March 2018 - 15:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate