Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Pasaport valabil 10 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#1
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Stiu ca Guvernul a aprobat proiectul de lege pentru prelungirea valabilitatii pasaportului turistic la 10 ani.
Cei de la Serviciul Pasapoarte nu stiu nimic inca.
Aveti ideea cat dureaza pana cand acest lucru se va aplica?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
S-a adoptat deja ? Ceva dovezi ?
Eu stiam ca Guvernul va adopta proiectul si ca va modifica cadrul normativ dar ca sedinta respectiva inca nu a avut loc.
Desigur, este posibil sa ma insel dar daca nici cei de la Serviciul Pasapoarte nu stiu nimic inca ...
Oricum, nu era vorba despre pasaportul turistic. Un pasaport este un ... pasaport
Este vorba despre paşaport electronic simplu, prin intermediul căruia românii pot călători în străinătate al carui termen de valabilitate se va extinde de la 5 la 10 ani pentru persoanele care au împlinit vârsta de 25 de ani.
Ce implica acest lucru ? Sa ai 25 de ani si sa-l schimbi pe cel vechi dar asta numai daca Imprimeria Naţionala va fi in stare sa gaseasca o solutie tehnica in timp util.
In prezent termenul de 5 ani este recomandat de producătorii de material destinat paginilor de date din policarbonat deci ar trebui sa gaseasca ceva care sa dureze 10 ani.
Aici ar fi singura virgula. Ar putea dura 1 luna, 1 an, etc.

Edited by Naijax, 02 March 2018 - 10:58.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postadisz, on 02 martie 2018 - 11:02, said:

Esti convins ca asta este motivul?Materialul paginilor?Nici o legatura cu banutii incasati drept taxe,nimic?
Alte natiuni emit intr-o veselie pasapoarte cu valabilitate de 10 ani.Doar romanii-s mai prosti si nu gaseasc plasticul potrivit?

Asta este motivul official iar despre banuti - pai oricum umbli la buzunar daca trebuie sa schimbi pasaportul.
Cat despre alte natiuni - aici este vorba despre pasaport electronic - iar natiunile alea emit pasapoarte cu valabilitate de 10 ani dar nu electronice.
Si eu am pasaport Romanesc cu valabilitate 10 ani dar  - nu e electronic

#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Pana nu apare in monitor inteleg ca suntem ca inainte...

Reglementări noi privind extinderea termenelor de valabilitate a paşapoartelor şi condiţiile de emitere
Valabilitatea paşapoartelor simple electronice va fi extinsă la 10 ani, faţă de 5 în prezent, în cazul persoanelor care au împlinit vârsta de 25 de ani. Măsura este inclusă într-un proiect de lege aprobat, astăzi, de Guvern, care aduce mai multe modificări şi completări Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate. Pentru copiii cu vârsta de până la 12 ani, paşaportul simplu electronic va fi valabil trei ani, iar pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 12 şi 25 de ani va fi valabil 5 ani.

Noile reglementări vor avea ca efect principal fluidizarea activităţii serviciilor de emitere a paşapoartelor prin scăderea numărului de solicitări pentru eliberarea unor astfel de documente.
Actul normativ aprobat de Guvern reevaluează, de asemenea, cadrul normativ care reglementează eliberarea paşaportului simplu temporar, care va putea fi emis doar în anumite situaţii de urgenţă obiective (determinate de motive de sănătate, familiale sau profesionale) în care titularul nu dispune de timpul necesar pentru eliberarea unui paşaport simplu electronic. Urgenţa va trebui dovedită în momentul depunerii cererii de eliberare a paşaportului simplu temporar. Pentru situaţiile în care se solicită eliberarea unui paşaport simplu temporar în scopul deplasării minorului în străinătate pentru studii sau concursuri oficiale organizate de instituţii străine, este eliminată obligaţia ca documentele doveditoare să fie avizate de o autoritate administrativă română.
Persoanele care din orice motive, nu doresc eliberarea unui paşaport simplu electronic pot solicita un paşaport simplu temporar, care le va fi însă eliberat în intervalul în care se emite paşaportul simplu electronic.

Actul normativ reglementează, de asemenea, posibilitatea eliberării paşaportului şi în baza ordonanţelor preşedinţiale nedefinitive date în condiţiile Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă, prin care instanţa a dispus cu privire la exercitarea autorităţii părinteşti ori prin care a suplinit acordul celuilalt părinte pentru eliberarea paşaportului copilului.
DIRECŢIA INFORMARE ŞI RELAŢII PUBLICE


Sursa

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,366
  • Înscris: 01.12.2001

View Postbelisima, on 02 martie 2018 - 10:35, said:

Stiu ca Guvernul a aprobat proiectul de lege pentru prelungirea valabilitatii pasaportului turistic la 10 ani.
Nu e publicat in MO.
Dupa publicare se va aplica (si asta dupa 30 zile)

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Încă nici nu s-a dezbătut în Camera Deputaților, până la publicarea în MO mai e destul.
http://www.cdep.ro/p...cam=2&idp=16419

#7
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu cred ca s-a adoptat, si nici nu cred ca se va adopta.
Ar fi o prostie ca CI sa fie valabila 7 ani si pasaportul mai mult decat CI, adica 10 ani.

Iar statul pierde bani prin masura asta, ca reduce turismul in Romania, si partidele pierd bani prin masura asta pentru ca reduce necesarul de oameni fideli partidului ce trebuie sa aiba posturi caldute.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postlexis1, on 02 martie 2018 - 12:31, said:

Ar fi o prostie ca CI sa fie valabila 7 ani si pasaportul mai mult decat CI, adica 10 ani.
Ci are valabilitate 7 ani doar pentru categoria 18-25 de ani.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,366
  • Înscris: 01.12.2001
Sau 4 ani pt 14-18 ani.

Iar referitor la propunerea de mai sus:

Quote

21.12.2017 respinsa de catre Senat

Era bine si pt mine. In luna mai 2018 imi expira pasaportul meu de 10 ani.

Edited by dorin_2k, 02 March 2018 - 13:19.


#10
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
S-a discutat in sedinta Guvernului din 22 februarie:"PROIECT DE LEGE pentru modificarea şi completarea Legii nr.248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate".
Eu de aici nu am inteles ca s-a aprobat si totusi majoritatea ziarelor si televiziunile au dat ca stire ca s-a aprobat valabilitatea de 10 ani a pasaportului.

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdorin_2k, on 02 martie 2018 - 13:17, said:

21.12.2017 respinsa de catre Senat:
Am văzut, dar se dezbate în Camera deputaților deci acolo se va decide. Altfel n-o mai trimiteau la ei.

#12
jesuissanta

jesuissanta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.04.2018
http://www.cdep.ro/p...cam=2&idp=16997

Aprobata de Senat. Unanimitate (0 abtineri, 0 respingeri).
Din cate stiu, Camera Deputatilor are (cred) 30 de zile sa ia o decizie, apoi presedintele are (cred) 20 de zile sa o promulge (sau sa o intoarca la Parlament).
Dupa promulgare, vor fi (cred) 30 de zile dupa publicarea in Monitorul Oficial pana intra in efect - deci cred ca putem spera ca, in cel mai rau caz (cu o eventuala intoarcere in Parlament de catre Administratia Prezidentiala) ca cel tarziu in toamna vom avea pasapoarte valabile 10 ani.

#13
jesuissanta

jesuissanta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.04.2018
Update azi:

http://www.cdep.ro/p...cam=2&idp=17014

https://i.imgur.com/d9N60WY.jpg

Edited by jesuissanta, 19 April 2018 - 03:17.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,366
  • Înscris: 01.12.2001
Astept sa apara in MO.
Se poate lungi mult si bine pana atunci.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,366
  • Înscris: 01.12.2001
Al meu expira maine. Astept sa se faca pe 10 ani. Acum tot pe 5 se face inca.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.cdep.ro/c.../2018/av190.pdf

gunoaiele au adoptat in unanimitate avizarea nefavorabila a proiectului

Thanks, Dragnea.

Timeline aici: http://www.cdep.ro/p...cam=2&idp=17014

Edited by MembruAnonim, 22 May 2018 - 10:59.


#17
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017
mi-a expirat pasaportul de anul trecut in septembrie... de atunci am tot asteptat sa se faca pe 10 ani, 8 luni mai tarziu si gunoaiele pesediste inca nu au votat legea. O sa vada votul meu cand o sa ma fac popa.

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,366
  • Înscris: 01.12.2001
Credeti ca o sa apara la stiri pe vreun post TV aceasta informatie? Nici vorba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate