Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Titlurile false, o boala nationala

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
52 replies to this topic

#1
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Buna ziua doamna profesoara, buna ziua domnule doctor, a venit maistrul sa repare centrala...

Randurile de mai sus par normale intr-o societate normala dar in Romania ele ascund minciuni perpetuate de foarte multi ani.
Nici unul dintre indivizii respectivi nu detine titlul folosit de interlocutori.
Profesoara este doar dascal, doctorul este medic iar maistrul este un lucrator specializat la un curs rapid.

Absolventii au o nevoie ciudata de a folosi titluri pe care nu le detin. Beneficiarii serviciilor sunt nevoiti sa foloseasca aceste forme de adresare pentru a nu leza orgoliul prestatorilor.
Minciuna este extinsa la nivel national si nimeni nu se mai fereste de a folosi forma scrisa. Mii de cabinete medicale incep cu DR. iar unii dascali isi inscriptionau usile de la intrarea in locuinte cu Prof.

Se spune ca minciuna are picioare scurte dar la noi este invers, ea a reusit sa inlocuiasca normalitatea.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Doctor si profesor nu sunt titluri false. Sunt niste termeni uzuali, cu care ne-am obisnuit toti si care si-au pierdut partial sensul initial.
Medicul este un doctor in stiinte medicale, exista si doctori in alte stiinte dar termenul uzitat curent se refera la medic.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pai si ce ti se gresit sa zici unui medic - doctor sau unui dascal - profesor?

View Postterratec, on 02 martie 2018 - 10:16, said:

Buna ziua doamna profesoara, buna ziua domnule doctor, a venit maistrul sa repare centrala...

Randurile de mai sus par normale intr-o societate normala dar in Romania ele ascund minciuni perpetuate de foarte multi ani.
Nici unul dintre indivizii respectivi nu detine titlul folosit de interlocutori.
Profesoara este doar dascal, doctorul este medic iar maistrul este un lucrator specializat la un curs rapid.

Absolventii au o nevoie ciudata de a folosi titluri pe care nu le detin. Beneficiarii serviciilor sunt nevoiti sa foloseasca aceste forme de adresare pentru a nu leza orgoliul prestatorilor.
Minciuna este extinsa la nivel national si nimeni nu se mai fereste de a folosi forma scrisa. Mii de cabinete medicale incep cu DR. iar unii dascali isi inscriptionau usile de la intrarea in locuinte cu Prof.

Se spune ca minciuna are picioare scurte dar la noi este invers, ea a reusit sa inlocuiasca normalitatea.
Deci, dupa tine, copiii ar trebuisa zica: "domul dascal, n-am inteles exercitiul!" sau "ma doare piciorul, domnul medic!". Ahaaa...

#4
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Raducu, nu ai inteles dar ai ras. Bravo.

#5
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Ce mai spuneti de acele cucoane a caror soti au titluri de academician ori alte functii inalte iar cei din anturaj i se adreseaza cu "d-na academician" Posted Image  desi ea e casnica ori secretara/dactilografa

#6
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

View PostValmont43, on 02 martie 2018 - 10:35, said:

Ce mai spuneti de acele cucoane a caror soti au titluri de academician ori alte functii inalte iar cei din anturaj i se adreseaza cu "d-na academician" Posted Image  desi ea e casnica ori secretara/dactilografa

In trecut se foloseau si titlurile militare pentru sotii. Meteahna asta depaseste o suta de ani. La vremea respectiva era vorba despre servilism romanesc.
Cei care se adresau incercau sa intre in gratiile respectivei doamne.
Acum s-a depasit etapa servilismului si s-a intrat in etapa minciunilor directe.

Edited by terratec, 02 March 2018 - 11:00.


#7
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostAlexEn, on 02 martie 2018 - 10:28, said:

Doctor si profesor nu sunt titluri false. Sunt niste termeni uzuali, cu care ne-am obisnuit toti si care si-au pierdut partial sensul initial.
Medicul este un doctor in stiinte medicale, exista si doctori in alte stiinte dar termenul uzitat curent se refera la medic.
duche ma ! ...
de cand medicul este doctor ? ...
eu am terminat facultatea in 1988 ! ... pe vremea mea doctoratul era sfant ! ...
nu orice nevleg sau sugatoare putea ajunge la acest titlu !...
apropos, unul din fondatorii firmei Alphabet (care este "owner" Google , YouTube, Android,etc)
este DOCTOR in matematica !

Edited by realduc, 02 March 2018 - 10:48.


#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Prof. Univ. Dr.  Dorel Electrocutatu

View Postrealduc, on 02 martie 2018 - 10:43, said:

de cand medicul este doctor ? ...
de cand a primit diploma respectiva

preoteasa - sotie de preot. 2. Femeie care îndeplinea functii sacerdotale

de la o munca prestata la a te marita cu unul care face munca respectiva
frumoasa evolutie

Edited by MarianG, 02 March 2018 - 10:51.


#9
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostAlexEn, on 02 martie 2018 - 10:44, said:

Ducule, eu zic sa nu incepi cu trollingul si aici.
da' ai si ceva argumente ? ... sau vb "discutii" ? ... Posted Image

View PostMarianG, on 02 martie 2018 - 10:50, said:

Prof. Univ. Dr.  Dorel Electrocutatu

de cand a primit diploma respectiva

preoteasa - sotie de preot. 2. Femeie care îndeplinea functii sacerdotale

de la o munca prestata la a te marita cu unul care face munca respectiva
frumoasa evolutie
din cunostintele mele suntem destul de multi pe aici cu o "Licenta de stat" ! ...
adica am absolvit cursurile unei facultati ! ... da' asta nu ne face doctori in stiintele respective ! ... Posted Image

Edited by realduc, 02 March 2018 - 10:54.


#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
am spus diploma, nu licenta

#11
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
OK ! ... fa-i o poza la tabloul cu diploma ta de Doctor ! ... Posted Image
eu adolescent fiind, visam sa ma fac pilot sau ginecolog ! ... fara doctorat ! ... :)

Edited by realduc, 02 March 2018 - 10:58.


#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
conform dex, doctor este sinonim cu medic, iar profesor este 'Persoană calificată care predă o materie de învățământ'. tu pur si simplu interpretezi gresit sensul in care sunt folosite, nu sunt folosite ca titluri, ci ca profesii. daca eu ma adresez unui politist cu 'domnule sergent-major', nu se intelege neaparat ca sergent-major este un titlu, asa cum o iei tu.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postterratec, on 02 martie 2018 - 10:16, said:

Buna ziua doamna profesoara, buna ziua domnule doctor, a venit maistrul sa repare centrala...

Minciuna este extinsa la nivel national si nimeni nu se mai fereste de a folosi forma scrisa. Mii de cabinete medicale incep cu DR. iar unii dascali isi inscriptionau usile de la intrarea in locuinte cu Prof.

Genele romanilor mustesc de dorinta de parvenire,epatare si snobism.Nimeni si nimic nu va putea stopa acest lucru.Curul gol si obrazul ras sunt reprezentative.

#14
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postborn2lose, on 02 martie 2018 - 10:56, said:

conform dex, doctor este sinonim cu medic, iar profesor este 'Persoană calificată care predă o materie de învățământ'. tu pur si simplu interpretezi gresit sensul in care sunt folosite, nu sunt folosite ca titluri, ci ca profesii. daca eu ma adresez unui politist cu 'domnule sergent-major', nu se intelege neaparat ca sergent-major este un titlu, asa cum o iei tu.
gata ! ... am "rezolvat" problema !
se poate inchide topicu' ! ...Posted Image
uite asa romanii isi merita soarta ! ... :)

Edited by realduc, 02 March 2018 - 11:01.


#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostAlexEn, on 02 martie 2018 - 10:28, said:

Doctor si profesor nu sunt titluri false. Sunt niste termeni uzuali, cu care ne-am obisnuit toti si care si-au pierdut partial sensul initial.
Medicul este un doctor in stiinte medicale, exista si doctori in alte stiinte dar termenul uzitat curent se refera la medic.
E gresit sa numesti doctor un medic care nu are doctorat in medicina.
Arata incultura pacientului, la fel ca si expresia "doamna doctorita" (functiile se scriu doar la masculin).

Despre profesor n-am stat sa iau niciodata in calcul, stiu ca exista o distinctie aici, profesor si profesor universitar.

#16
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
DEX trebuie modificat pentru ca a ajuns sa fie editat de oameni de conditie indoielnica.  Probabil ca defintiile permisive ascund in spate interese.

Folosirea fara drept a unui titlu in scopul obtinerii de foloase este tratata dur din punct de vedere legal. Cred ca incadrarea este penala.

#17
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Oare eu cum ar trebui să fiu apelat: Domnul electrician (că așa scrie pe diplomă) sau Domnul inginer (că așa scrie în contractul de muncă)?

Edited by sfantu.dracu, 02 March 2018 - 11:12.


#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Totusi la noi observ ca multi se ascund sa-si foloseasca titlul inaintea numelui, prin Austria sau Germania e ceva uzual sa te semnezi cu tot cu titlu.

Poate ca si din cauza asta la noi evita sa foloseasca, pentru a nu fi asociati cu falsii doctori, maestrii, ingineri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate