Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

nu gasesc in bios setare de alocare ram pt gpu integrat

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
PC-ul 1 e un mini desktop HP 300-030na cu Core i3 4025U. In "DirectX Diagnostic Tool", la tab-ul "Display", la "Display Memory (VRAM)" afiseaza "112 MB". Am intrat in bios, am cautat setarea de alocare de memorie ram pentru gpu-ul integrat, si nu am gasit acea setare.

PC-ul 2 e un laptop Asus X550CA, cu Celeron 1007U. Avea doar 64 MB RAM alocati pentru gpu-ul integrat. Am intrat in bios, am cautat setarea de alocare de memorie ram pentru gpu-ul integrat, am gasit acea setare si am selectat maximul (avea 64, 128 si 256 MB, si am selectat 256 MB).

Daca la PC-ul 1 nu am gasit setare de alocare ram pt gpu integrat, si la PC-ul 2 am gasit aceasta setare, atunci:
  • La fel ca si PC-ul 2, si PC-ul 1 are aceasta setare, dar nu e afisata, iar ca sa fie afisata trebuie apasata o combinatie de taste? Daca da, ce combinatie de taste?

  • Sau unele PC-uri nu au aceasta setare, iar PC-ul 1 e unul din PC-urile care nu are aceasta setare?

Edited by CTU99, 02 March 2018 - 05:21.


#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Exista situatii la care nu poti modifica valoarea memoriei alocate pentru gpu.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 CTU99, on 02 martie 2018 - 05:19, said:

PC-ul 1 e un mini desktop HP 300-030na cu Core i3 4025U.

E un mini PC... e posibil sa nu integreze un BIOS complet in care sa poti modifica ce vrei... si efectiv sa nu poata mai mult, ca si grafica.

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 CTU99, on 02 martie 2018 - 05:19, said:

Sau unele PC-uri nu au aceasta setare, iar PC-ul 1 e unul din PC-urile care nu are aceasta setare?
Manualul il ai? L-ai citit? Stii cum arata la fata? L-ai inteles?

Sau... nu prea?

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,856
  • Înscris: 06.01.2008

 CTU99, on 02 martie 2018 - 05:19, said:

PC-ul 1 e un mini desktop HP 300-030na cu Core i3 4025U. In "DirectX Diagnostic Tool", la tab-ul "Display", la "Display Memory (VRAM)" afiseaza "112 MB". Am intrat in bios, am cautat setarea de alocare de memorie ram pentru gpu-ul integrat, si nu am gasit acea setare.

PC-ul 2 e un laptop Asus X550CA, cu Celeron 1007U. Avea doar 64 MB RAM alocati pentru gpu-ul integrat. Am intrat in bios, am cautat setarea de alocare de memorie ram pentru gpu-ul integrat, am gasit acea setare si am selectat maximul (avea 64, 128 si 256 MB, si am selectat 256 MB).

Pentru ce vrei, mai exact, sa maresti memoria alocata placii video integrate? Oricata memorie i-ai putea aloca, va fi mai slaba chiar si decat o placa low-end cum ar fi GeForce GT 730.

#6
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
Windows, Linux, Android, etc. isi fac propriile setari ! ....independent de ce "setezi tu" in Bios !
d'aia se numesc sisteme operative !

Edited by realduc, 02 March 2018 - 08:53.


#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
In multe cazuri GPu integrat are si ram propriu montat pe placa de baza. Ca atare nu poti aloca memorie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate