Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Blat mobila bucătarie și plita încorporabilă

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 21.11.2007
Salutare, am și eu o întrebare referitoare la montarea unei plite încorporabile în blatul unei mobile de bucătărie.
Mai concret, care ar fi adâncimea minima a blatului pentru încorporarea unei plite de 51 cm care are nevoie de un gol de încorporare de 49 cm.
Întreb pentru ca din ce am citit dimensiunea standard a blatului de mobila trebuie sa fie de 60 cm iar eu nu îmi pot permite mai mult de  55 cm. Intrebarea este daca se poate monta o astfel de plita intr-un blat cu dimensiunea de 55 cm.

Este vorba de o plita cu dimensiuni standard si este aceasta: https://www.emag.ro/...rch-Action=view .

Multumesc frumos.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Plita aia are adacime de 51 cm. Cam greu sa o montezi pe un blat de 55 cm.
Probabil ca va trebui sa faci niste improvizatii.

#3
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 21.11.2007
Concret ce fel de improvizatii, unde anume ? La blat ? Te referi ca as avea nevoie de ceva intarituri la blat ?

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Nu e voie sa montezi plita de 51cm in blat mai mic de 60 cm, nici macar de 59 nu e voie pt ca e mic si la 60.
Blatul se scoate in mod normal 3cm in fata usilor, sau 5cm fata de corpul din spatele usilor, ca sa nu curga apa ( ciorba, etc) direct pe usi, iar in spate se lasa loc de garnitura blat.
Chiar daca lasi doar 25mm in fata usilor care inca e acceptabil, si chiar daca nu pui garnitura blat in spate si izolezi cu silicon, blatul decupat mai ingust este prea fragil si nu se poate da garantie si nici lua raspunderea pt. asa ceva.
Daca blatul intra 1cm sub plita si pe fata si pe spate, ai nevoie de gol de 49cm. Pana la 55 sunt doar 6cm, si impartit la 2 inseamna 3cm care este prea putin si este prea fragil, plus ca plita ar ajunge deasupra usiilor si clemele de prindere a plitei ar ajunge la vederea in fata usilor spre marginea blatului...
Ca sa lasi doar 3 cm de blat fara suport in partea inferioara, ( doi vizibil si unul sub plita) trebuie sa fi cel putin cretin.
Daca erau 3 cm pe o laterala de capat si avea sustinere inferioara cu perete de mobilier, atunci era cu totul altceva si era OK, insa fara sustinere inferioara e o aberatie.

Ce poti sa faci:
1. causti plita mai ingusta ( majoritatea sunt de 51, dar exista si mai inguste rar, extrem de rar sub 50 ).
2. la intrarea in bucatarie, usa, spatiu cu probleme, se poate taia blatul oblic ca sa faca trecere de la 55 la 60 si se cantuieste sau se pune o lamela de aluminiu cu silicon. Nu se face colt rotund decat daca e blat din compozit pt ca arata foarte nasol intersectia de planuri din cauza ca pe fata blatul e rotunjt si pe laterala nu.
3. Daca ai plasat cuptorul in alta parte, de ex intr-un soldat, si ai corp cu usa sub plita, sau cu legatura fata mascata de usa sau sertar inalt, sau sertar fals sus/front fix, atunci poti avea sustinere inferioara sub straiful de 3cm din fata si ar fi mai OK in masura in care nu se vad clemele - care e o problema separata. Trebuie sustinere si pe spate si trebuie si acolo o fusta sub blat daca e asa de ingust, sau niste coltare prinse in perete.

Edited by loock, 02 March 2018 - 06:46.


#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
De o problema asemanatoare m-am lovit si eu, blatul nu putea avea mai mult de 57,50 cm adancime, altfel ajungea pana in marginea usii (nu a tocului, a usii). Am facut un compromis: am renuntat la plita si cuptor incorporabile, am luat un aragaz format clasic, depaseste cu vreo 7-8 cm marginea blatului (inclusiv distanta fata de perete necesara racordarii la gaze). Blatul meu se intrerupe la aragaz si continua dupa el. Practic ocupa un intreg perete lateral, intre usa si fereastra. Ne-am obisnuit cu aspectul, nu e urat deloc. Chiar e un avantaj atunci cand vreau sa deplasez cele 2 sectiuni ale blatului cu dulapurile de sub ele (una contine chiuveta incorporata si sertare, cealalta dulap si raft). Cand s-au schimbat coloanele de apa calda si rece, a fost necesara deplasarea, doar am desfacut racordurile chiuvetei si am tras tot corpul de la perete. Sotia a dorit un aragaz cu cuptor electric si plita gaze care e mai rapida si nu are inertie termica cum are cea electrica si suntem foarte multumiti.
Si noi ne-am dorit sa avem totul incorporat dar nu ne permitea bucataria. Recomand cu caldura aragazul combinat, gaze(plita) si electric(cuptor).

#6
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu cred ca blatul,se poate [ dubla ]pt rezistenta mecanica cu o fasie de pal pusa pe cant la partea din spate,iar in fata,in functie de ce corp are,poate alege sa faca acelasi lucru,bineinteles cu incadrarea corespunzatoare a sertarelor/usilor.Plita nu este nevoie sa fie ancorata neaparat in acele cleme;poate sta pur si simplu...

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
O plita de 51 cm adancime nu prea poate fi montata pe un blat de 55 cm.
Dar asta deja s-a spus explicat foarte bine de catre colegi
Daca totusi insisti, singura solutie este sa maresti adancimea blatului doar in dreptul plitei
Cam asa ceva;

Attached Files

  • Attached File  Blat.jpg   39.39K   75 downloads

Edited by Naijax, 02 March 2018 - 09:10.


#8
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

 altuser09, on 02 martie 2018 - 07:55, said:

De o problema asemanatoare m-am lovit si eu, blatul nu putea avea mai mult de 57,50 cm adancime, altfel ajungea pana in marginea usii (nu a tocului, a usii). Am facut un compromis: am renuntat la plita si cuptor incorporabile,
In situatia asta eram si eu.
Cum oricum am modernizat intreg apartamentul, am mutat usa bucatariei cu 10cm (pt spatiu am pus o usa culisanta). Am micsorat si geamul bucatariei cu 10cm sa se poata deschide corect geamul (sa nu loveasca corpul suspendat ce ajungea langa)
La 60cm e bine gandit blatul, si e bine sa se adapteze proiectele pt cei 60cm.

Edited by TheWarrior, 02 March 2018 - 10:43.


#9
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 21.11.2007
Mda, am citit toate discutiile de aici si un lucru e cert: este exclus sa mai pun aragaz pentru ca am modificat totul pentru plita. Situatia ar avea rezolvare daca as face un compromis dar eu am vrut sa intreb daca se poate monta totusi pe un blat de 55 cm (ar fi foarte bine daca s-ar putea) sau hai sa zicem maxim 58 cm.
O sa incerc sa ma fac inteles, eventual o sa atasez si niste poze ca sa se inteleaga mai bine ce as vrea eu si sa imi puteti da niste sugestii in sensul asta.

Inainte de a va prezenta cum sta situatia cu plita si cu blatul de 60 de cm as vrea sa intreb daca am optiunea de a monta o chiuveta din granit intr-un blat de 55-58 cm latime. Ma intereseaza o chiuveta normala cu o singura cuva.

#10
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 21.11.2007
Da, deci situatia e asemanatoare

 TheWarrior, on 02 martie 2018 - 10:42, said:

In situatia asta eram si eu.
Cum oricum am modernizat intreg apartamentul, am mutat usa bucatariei cu 10cm (pt spatiu am pus o usa culisanta). Am micsorat si geamul bucatariei cu 10cm sa se poata deschide corect geamul (sa nu loveasca corpul suspendat ce ajungea langa)
La 60cm e bine gandit blatul, si e bine sa se adapteze proiectele pt cei 60cm.
Da, este exact situatia mea cu diferenta ca la mine unde vreau sa montez plita am un loc de 66 cm (- 1 cm sa zicem gresia care o sa vina intre corpuri as avea 65 de cm) as avea loc de blat de 60 de cm fata de geam DAR in partea exact opusa adica la usa de la intrare din bucatarie unde o sa vina chiuveta, am in momentul asta FIX 60 cm dar cu 1 cm gresia as ajunge la 61 cm fata de golul de usa unde va veni montata usa. Sa zicem ca cu grosimea tocului usii imi mai impinge foaia de usa in interior ... e posibil sa pot deschide usa si astfel sa fac un blat de 60 de cm pe toata lungimea bucatariei.

Daca nu o sa pot face asa ( asta o sa vad 100% dupa ce se pune gresia si se monteaza usa) atunci nu imi vin in cap decat 2 variante: ori fac cumva sa pot monta atat plita cat si chiuveta intr-un blat de maxim 57-58 cm ca sa am aceeasi latime a blatului in toata bucataria, ori macar blatul de la chiuveta sa-l fac mai ingust ca sa se poata deschide usa si apoi sa merg cu aceeasi latime pana la blatul in care vine montata plita.
Orice alta modificare in faza in care sunt este imposibila (mutat usa mai intr-o parte, mutat chiuveta, mutat plita).

Ah am uitat, ca tot a spus un coleg mai sus ca pot monta plita intr-un blat de 57 cm daca se ranforseaza blatul pe interior daca nu am cuptorul sub ea, pot sa zic ca nu am cuptorul acolo, e separat intr-un dulap.

Edited by Redogs, 02 March 2018 - 14:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate