Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce nu se spun salariile ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#91
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 sodikezo, on 02 martie 2018 - 00:59, said:


Rar se intampla sa-si negocieze cineva salariul in Romania.....si asta numai in domeniul IT  pe la companii gen Oracle, Microsoft sau IBM si daca esti vreun olimpic la informatica sau ai  multe premii de referinta dobandite din concursuri internationale.

Stiu oameni care s-au angajat ca web developeri pe 3500 lei net la firme de apartament.
Stiu oameni care au 2900 lei net ca fac newslettere in html & css.
Ignorati quote-ul de mai sus.

#92
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

 VladBtz, on 11 martie 2018 - 17:57, said:


Stiu oameni care s-au angajat ca web developeri pe 3500 lei net la firme de apartament.
Stiu oameni care au 2900 lei net ca fac newslettere in html & css.
Ignorati quote-ul de mai sus.
Ce firma plateste 2900 lei net pentru newslettere in html si css ? Nu ca ar fi mult, dar decat alte activitati pare mai interesant, iar la cate tutoriale am facut, as invata usor.

#93
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Am gasit ceva interesant: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1bO8zEaSuWg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Credeti ca ar functiona asa ceva si in Romania?

#94
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,265
  • Înscris: 06.09.2017
Am pierdut 3 minute sa-i vad aluia mutra de homosexual ...

#95
micha69

micha69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.08.2006

 vrajitoruldinoz, on 10 martie 2018 - 09:12, said:

Salariile mari nu prea s epublica. Se publica numai alea de vinzatori sau alea platite din buget, in general.
Da, cele din ziare nu erau anunturi pt CEO sau CFO, dar nu doar pentru vanzatori. Cel putin cand lucram eu. Acum, uitandu-ma pe cateva site-uri de recrutare, vad in continuare o buna parte din anunturi cu salarii la vedere:
(Drilling Engineer - Dubai
Salary: US$13500 - US$15500 per month + generous benefits package
Location: Dubai).

#96
micha69

micha69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.08.2006

 neagu_laurentiu, on 11 martie 2018 - 17:47, said:

Mai e un aspect aici: vrea angajatorul sa vada cat de realist esti, daca poti sa-ti faci o evaluare a cheltuielior plus marja de "profit" dorita, cum iti evaluezi/vinzi "marfa" etc. E un indicator ce spune ceva despre omul respectiv, si de la caz la caz, nu inseamna suma finala.

Inainte de a pleca "pentru 10 lei in plus", le arunci o intrebare: puteti sa-mi dati astia 10 lei in plus? Apoi decizi plecarea.
Are sens ceea ce spuneti pentru anumite pozitii (management, vanzari, accounting, etc). Unui asistent, biolog, receptioner, bibliotecar (exagerez cu exemplele acestea de buna seama, de dragul argumentului- dar si astea sunt locuri de munca) ii e mai greu sa se gandeasca la P&L, bugetul alocat postului, productivitate, etc. E drept ca interviul e o buna cale sa te vinzi, dar nu toti au calitati de vanzator, si nici nu trebuie sa aiba toti. Parerea mea.
In plus, angajatorul vrea sa fii "realist" vis-a-vis de ce? De salariul oferit de acesta? E el detinatorul adevarului absolut? Poate nici angajatorul nu e realist cand ofera x lei. Totul se reduce la faptul ca oferta depaseste cu mult cererea, pe piata muncii.  Din nou, parerea mea.

#97
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
salariul trebuie sa fie pe grila, ca la stat, daca scot pe piata post de programator, salariul x
toti programatorii au atat, egal

diferenta dintre ei se poate face prin: vechime, sporuri, bonusuri, alte beneficii, sau sanctiuni, dupa caz
si aici se pot imparti, junior senior etc.

la stat treptele sunt si ele un fel de referent I, referent II, referent IA, IIA, referent III, referent debutant, evident cu salarii diferite
astfel daca aplici la un post de referent II stii ca vei avea salariul cat toti referentii II de acolo

dar nu pun salariile fiindca firmele au de castigat prin aceasta practica, negocierea individuala cu "fraierii" - se stie de ex ca IT-stii nu au social skills si sunt usor intimidati/facuti muci de o HR-ista mai dotata -  in medie ofera mai putin decat ar trebui pe o grila corecta si egala la toata lumea

#98
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Flat, on 04 aprilie 2018 - 14:28, said:

salariul trebuie sa fie pe grila
In cazul acesta nu ti se pare normal ca si candidatul sa scrie in CV ce salariu doreste ? Pentru ca atunci cand tu ai nevoie de un serviciu de la o firma ti se spune cat costa ? Pana la urma si candidatul ofera un serviciu angajatorului si mi se pare normal ca angajatorul sa stie cat cere candidatul pe acel serviciu.

#99
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
ba da, chiar e o practica recomandata in tarile civilizate sa ai rubrica expected salary in CV, sau macar istoric sa spui ce salariu ai in momentul actual si de bun simt ca vrei ceva mai mult
astfel, atat angajatul cat si angajatorul pot face cross-check si sa filtreze din start doar cine se potriveste la acest capitol (salarial)

#100
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
In tarile alealalte venitul are multe componente, e greu sa pui suma dorita.
E vorba de salariul de baza, bonus, actiuni, optiuni, nu numai suma dat in cit timp poti sa le vinzi, contributii la pesnii private sau fond de investitii, asigurari medicale, mincare gratis la cantina, beneficii pentru plozi (gradinita subventionata), plata scolii in caz de master, MBA ceva etc etc.

#101
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 andreic, on 02 martie 2018 - 00:52, said:

Pentru ca ei trebuie sa stie pentru ce ofera banii, viitorul angajat are cuvantul dupa aia i se spune cat poate fi platit etc...
NU neaparat, indiferent de ce poti tu , ei iti dau cat vor ei, iar restul il faci pe gratis sau munca voluntara, daca iti convine.

#102
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 Alex90USA, on 01 martie 2018 - 23:58, said:

De ce majoritatea anunturilor de angajare nu contin informatii despre salariu? Nici macar anumite limite lunare, anuale, sau plata pe ora? De ce nu afiseaza angajatorii salariul oferit?

Sau alteori, de ce candidatului i se comunica salariul oferit pentru acel post abia la ultimul interviu?
Ca sa vina cati mai multi oameni. Oameni care spera ca salariul va fi decent. Inca exista forta de munca.

Plus ca vad si ei cine vine, ce pretentii are, si, daca e vreun tinerel nestiutor sau modest, poate il pot cumpara pe alune.

#103
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Cel mai mult imi place cand vad in anunturi ,,Salariu motivant".  Stiu sigur ca iti dau minimul pe economiePosted Image

Edited by baribalu, 21 April 2018 - 09:57.


#104
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

 baribalu, on 21 aprilie 2018 - 09:57, said:

Cel mai mult imi place cand vad in anunturi ,,Salariu motivant".  Stiu sigur ca iti dau minimul pe economiePosted Image
De obicei "salariu motivant" inseamna "nivelul pietei". Si la anunturile de angajare din IT tot sintagma "salariu motivant" se foloseste, dar e clar ca nu inseamna salariu minim.

#105
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 Flat, on 04 aprilie 2018 - 14:28, said:

salariul trebuie sa fie pe grila, ca la stat, daca scot pe piata post de programator, salariul x
toti programatorii au atat, egal
Exista grile salariale si un anumit programator poate lua intre x si y pentru categoria lui. Nu pot avea toti la fel pentru ca nu asa functioneaza economia de piata. La stat, unde sint numai retardati, nu are cum sa nu functioneze, pentru ca oricine se bucura sa primeasca oricit pentru a face nimic. Cind ai doua firme concurente, ala care are ceva habar va fi luat de firma care ofera mai mult (nu neaparat numai salariu)

#106
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Si la stat sunt grile. In functie de vechimea in munca, studii, oras, comuna. Daca e comuna de grad 1 daca nu ma insel sunt alte salarii fata de o comuna de grad 3. Acu na, ca la stat nu se lucreaza de banii primit este alta problema, sau ce, voi credeti ca in franta si in germania nu freaca niciodata buha bugetarul?

#107
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006

 Naijax, on 02 martie 2018 - 08:46, said:

Angajatii nu sunt obligati sa tina secret salariul dar angajatorii au aceasta obligatie. [...]
(1) Salariul este confidenţial, angajatorul având obligaţia de a lua măsurile necesare pentru asigurarea confidenţialităţii.

Toti angajatorii pe la care am trecut au mentionat in contractul de angajare o clauza de confidentialitate, care impiedica angajatul sa divulge salariul, inclusiv dupa plecarea din firma. Plus fluturasul primit in plic sigilat. Ca se cam stia in firma cine ce salariu are, pe sestache, asta e alta poveste :)

#108
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011
Lucrez in IT si rezolv simplu problema asta:

Daca ma contacteaza o HR-ista pentru un post si mi se pare interesant, ii trimit CV-ul impreuna cu asteptarile salariale. Am observat 4 categorii de raspunsuri:
  • Nu trimite reply.

  • Imi trimite reply, dar spune ca e imposibil sa discute salariul in aceasta faza. Ii trimit un reply sec ca nu pierd timpul cu interviuri fara sa stiu salary range, sau o ignor de acum incolo.

  • Trimite reply si spune ca nu poate oferi cat cer eu.

  • Trimite reply si spune ca pretentiile mele sunt ok atat timp cat demonstrez la interviu ce e de demonstrat.
Daca caut activ un job, aplic pe linkedin sau pe siteul companiei si pun Expected Salary in CV. De multe ori observ ca HRista nu citeste CV-ul, asa ca atunci cand fac primul contact(de obicei email sau linkedin) mentionez din nou pretentiile salariale.

Edited by Ephesos, 07 July 2018 - 18:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate