Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

De ce nu se spun salariile ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#19
sodikezo

sodikezo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.02.2018

View PostAlex90USA, on 01 martie 2018 - 23:58, said:

De ce majoritatea anunturilor de angajare nu contin informatii despre salariu?  
Pentru ca sunt foarte MICI si nu ar mai aplica nici dracu' la posturile respective publicate pe ejobs.
Unii recruteri cand te suna sa te cheme la interviu, nu-ti spun deloc salariul.

Incearca numai sa-i intrebi cat e salariu  si o sa-ti bage placa cu " detaliile astea le puteti afla numai  la interviu", caz in care e de datoria ta sa-i inchizi telefonul in nas fiindca e clar ca daca esti o persoana decenta si profesionista, nu ai ce cauta sa lucrezi intr-o asa companie.  Numai acum cativa ani, daca ii intrebai de salariu, iti baga placa cu "daca nu va convin conditile, sunteti liber sa nu veniti la interviu  fiindca mai sunt si altii la coada care asteapta".
Asta pentru ca raspunsul ala denota ca recruterii fac bani frumosi din sporuri la "n" candidati fraieri intervievati cu toate ca postul e deja ocupat sau pastrat pentru altcineva, fie le este rusine sa spuna ca salariile sunt foarte mici, iar conditile de lucru mizerabile.


Ma rog, e bine de stiut ca salariul minim net e 1200-1500 lei si asta in majoritatea multinationalelor , supermarkelor, fast-foodurilor si callcenter-urilor din BUCURESTI   , bani cu care mori de foame daca esti din provincie , stai cu chirie si mai esti si fumator.  

Depinde, mai sunt unii smecheri experimentati  sau pilosi  spagari care negociaza salariul la interviu, adaugand cel mult 200 lei!

Edited by sodikezo, 02 March 2018 - 01:14.


#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,620
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpasilla, on 02 martie 2018 - 00:06, said:

Pentru ca trebuie sa vada ce valoare ai .
Corect.

#21
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postrealduc, on 02 martie 2018 - 00:36, said:

"sef de personal" este o profesie de kakat ! ...
trebuie sa alegi cat mai multi sclavi sau lingatori de buci !... daca nu reusesti asta,
patronii (vezi aka. Consiliul de administratie) te dau afara ! ...
este una din legile de baza ale capitalismului, in caz ca nu stiati !
"profesionaliatea" sau fidelitatea fata de firma, existau in anii '60-'70 ! ...
dupa aia' este doar "eficienta" ! ...
eficienta, care se traduce in bani ! ...
bani, care se traduce in a-ti vinde orele limitate ale vietii tale !
linsul de buci era mult mai intalnit in anii de care vorbesti tu.Fidelitatea fata de firma se masoara azi in rezultate, nu castiga firma nimic daca tu ai 30 de ani vechime in firma, daca nu contribui cu ceva.

#22
sodikezo

sodikezo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.02.2018

View Postpasilla, on 02 martie 2018 - 00:06, said:

Pentru ca trebuie sa vada ce valoare ai .
Asta s-ar aplica in occident   unde iti poti negocia oricand salariul cu angajatorul  daca te vede ca esti competent si capabil sa-i aduci rezultate mai bune decat media de angajati pe care ii are.  

In tara asta, altul e motivul pentru care nu se spun salariile: fiindca sunt mizerabile de mici , fiind bani putini, fiindca taxele si impozitele platite statului sunt prea mari,  fiindca companiile private nu pot oferi mai mult avand in vedere ca majoritatea recruteaza pe principiul "azi semnezi contractul,  iar dupa  5 zile de proba  ti se da deja foaia de demisie si zici sarut mana ca primesti 200 lei pentru zilele lucrate". Cam asa functioneaza majoritatea multinationalelor in Romania de azi.Se angajeaza prosti bata la gramada si se concediaza masiv avand in vedere ca  noua generatie de tineri  e slab dotata intelectual si profesional  si slab pregatita in scolile publice de stat si rar angajatorii mai gasesc un angajat decent care sa-si faca treaba la nivel mediocru si pe care sa-l pastreze vreo cateva luni sau cel mult 2 ani.....asta vorbind de firmele de IT si call-center. Si respectivele companii nici nu se complica sa-i instruiasca in perioada de trainership care au ca durata 3-5 zile maxim, in rest depinde de angajat cum stie sa fure meserie si sa munceasca pe salariu mizerabil  sau la revedere.
Cam dupa model american  se practica sistemul romanesc de angajare  si rar ti se spune motivul pentru care ai fost demis, multi bagand-o pe aia cu "performanta slaba" sau cu "suntem incompatibili", fara sa-ti spuna argumentat  unde ai gresit.
La fel si cand te resping la interviu: nu ti se da un feedback argumentat despre defectele tale.  

Mai peste tot se da salariul minim FIX.


Rar se intampla sa-si negocieze cineva salariul in Romania.....si asta numai in domeniul IT  pe la companii gen Oracle, Microsoft sau IBM si daca esti vreun olimpic la informatica sau ai  multe premii de referinta dobandite din concursuri internationale.

Edited by sodikezo, 02 March 2018 - 01:18.


#23
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Și nu mai bine dai șpaga să te angajezi la stat? Numai acolo poți avea surpriza să te trezești că ai un salariu mai mare decât ai crezut.

#24
sodikezo

sodikezo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.02.2018

View PostTLGTLC, on 02 martie 2018 - 01:14, said:

Și nu mai bine dai șpaga să te angajezi la stat? Numai acolo poți avea surpriza să te trezești că ai un salariu mai mare decât ai crezut.
Si ma rog, cati romani care s-au nascut in familii modeste  au 5000 euro?  Cum poti procura tu 5000 euro daca esti lefter si somer?
Sau cati au cel mult o relatie de prietenie sau de rudenie cu vreun director de la vreo institutie sau companie de stat?

Edited by sodikezo, 02 March 2018 - 01:16.


#25
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postfqx, on 02 martie 2018 - 00:56, said:

linsul de buci era mult mai intalnit in anii de care vorbesti tu.Fidelitatea fata de firma se masoara azi in rezultate, nu castiga firma nimic daca tu ai 30 de ani vechime in firma, daca nu contribui cu ceva.
patronul de la Amazon se zice ca este cel maI bogat om de pe planeta ! ...
eu, un biet nevleg care lucrez ptr el, cum am contribuit la zecile de miliarde  ? ... Posted Image
(munca mea este sa impachetez tot felul "de chestii" timp de 8 ore ! )

Edited by realduc, 02 March 2018 - 01:31.


#26
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostAlex90USA, on 01 martie 2018 - 23:58, said:

De ce majoritatea anunturilor de angajare nu contin informatii despre salariu? Nici macar anumite limite lunare, anuale, sau plata pe ora? De ce nu afiseaza angajatorii salariul oferit?

Sau alteori, de ce candidatului i se comunica salariul oferit pentru acel post abia la ultimul interviu?

Nicaieri nu se spune salariul in anunturi de angajare.
E chiar stupid sa se comunice din start fara sa sti cu cine stai de vorba.

View Postsodikezo, on 02 martie 2018 - 00:59, said:

Asta s-ar aplica in occident   unde iti poti negocia oricand salariul cu angajatorul  daca te vede ca esti competent si capabil sa-i aduci rezultate mai bune decat media de angajati pe care ii are.  



Nu te amagi cu poze colorate.
Si nu crede ca functioneaza ca o banda de productie, cine da mai repede din maini......
Sunt "n " criterii diferite si nu toate in favoarea salariatului

Primesti adevarat ceva sporuri, care insa nu sunt la salariul de baza deci nu se considera la pensie.

Edited by vio69a, 02 March 2018 - 01:35.


#27
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postvio69a, on 02 martie 2018 - 01:32, said:

Nicaieri nu se spune salariul in anunturi de angajare.
E chiar stupid sa se comunice din start fara sa sti cu cine stai de vorba.




Nu te amagi cu poze colorate.
Si nu cred ca functioneaz ca o banda de productie, cine da mai repede din maini......
Sunt "n " criterii diferite si nu toate in favoarea salariatului

Primesti adevarat ceva sporuri, care insa nu sunt la salariul de baza deci nu se considera la pensie.
duche tu ! ...
exista o piata care se numeste "piata muncii" !...
acolo se vand si se cumpara "chestii" !...
iti imaginezi un magazin in care se vinde "pe geana" ?
daca da, aia e "piata muncii" !
adica, cu cat esti mai disperat cu atat cumperi mai scump!
cu preturi la vedere ! ...pe eticheta scrie : "ptr prosti si disperati avem cele mai mari preturi" !

Edited by realduc, 02 March 2018 - 01:44.


#28
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

View Postvio69a, on 02 martie 2018 - 01:29, said:

Nicaieri nu se spune salariul in anunturi de angajare.
E chiar stupid sa se comunice din start fara sa sti cu cine stai de vorba.
Nicaieri? Asa este, cum zici tu, doar mi s-a parut ca vad salarii trecute in anunturi.

Edited by Alex90USA, 02 March 2018 - 01:36.


#29
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postrealduc, on 02 martie 2018 - 01:28, said:

patronul de la Amazon se zice ca este cel maI bogat om de pe planeta ! ...
eu, un biet nevleg care lucrez ptr el, cum am contribuit la zecile de miliarde  ? ... Posted Image
(munca mea este sa impachetez tot felul "de chestii" timp de 8 ore ! )
el ia 1 cent pentru fiecare lucru impachetat de tine.Tu contribui odata impachetand cat mai multe in cele 8 ore, ca poate colegul tau se misca mai incet si tu mai repede, si mai contribui prin idei, poate ai o idee care sporeste viteza de impachetare cu 20%.Colegul tau poate e in firma de 20 de ani, tu de 2.Care e mai eficient?
Treaba cu 1 cent e doar pentru exemplificare...

#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvio69a, on 02 martie 2018 - 01:32, said:

Nicaieri nu se spune salariul in anunturi de angajare.
E chiar stupid sa se comunice din start fara sa sti cu cine stai de vorba.
Nu e corect Posted Image
Ai doctoratu' intri din prima cu 5000 lei net, ai masteratu' 4000, ai licentiatu' 2000, nu ai nimic, 1000.
Sa stim si noi ce valoare de piata au diplomele !

Edited by pasilla, 02 March 2018 - 01:38.


#31
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
aia cu "fara nimic" misca tara romaneasca ! ... Posted Image
o secretara care stie sa faca o m..e si o cafea, trebe fie licentiata in litere ! ...Posted Image
asa cere piata ! ...

Edited by realduc, 02 March 2018 - 01:53.


#32
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,687
  • Înscris: 21.06.2016

View Postrealduc, on 02 martie 2018 - 00:23, said:

ptr a-i citi in privire disperarea ! ...
disperare, care este invers proportionala cu salariul ! ... Posted Image
angajatorii de kakat vor avea angajati din acelasi material !
d-lor, am 40 de ani de munca ! ... asadar cred ca pot sa-mi dau cu parerea despre
piata muncii ! ... Posted Image
in toti acesti ani nu am lucrat la nici o firma careia i-am "expediat" electronic sau fizic un CV ! ...
apropos, sunt de profesie geolog ! ... si ultimii 25 de ani am lucrat in Occident !

Don'le daca dupa 40 de ani de munca inca mai muncesti nu are nici o relevanta opinia ta.

View PostAlex90USA, on 02 martie 2018 - 00:28, said:

E... ba da, pui mail-ul. Altfel cum te contacteaza? Sau pui telefonul.

Stii ce zic? Ma refer la CV-uri ce pot fi accesate prin cautare pe ejobs sau chiar pe google si iti apar pe un link de genul http://ionpopescu.ejobs.ro . Exista optiunea sa nu ai CV public, adica sa nu dai posiblitatea angajatorilor de a te cauta, doar sa iti vada CV-ul cei la care ai aplicat tu.

Nu stiu cum functioneaza ejjobsul de pe linkedin nu ai email telefon, data de nastere (asta nu se pune oricum), nimic.
Cum te contacteaza? simplu, da click pe buton si iti trimite mesaj (inmail parca se cheama) care iti ajunge tie in email dar emailul tau nu e vizibil. Ca la ebay. Tehnologie de vreo 20 de ani si mai bine.
In rest e public, pentru cine plateste apare in cautari.

View Postrealduc, on 02 martie 2018 - 01:28, said:

patronul de la Amazon se zice ca este cel maI bogat om de pe planeta ! ...
eu, un biet nevleg care lucrez ptr el, cum am contribuit la zecile de miliarde  ? ... Posted Image
(munca mea este sa impachetez tot felul "de chestii" timp de 8 ore ! )

Ma tu in fiecare zi ai alta meserie.
Sau era o "metafora"?

#33
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Ce ma amuza aia care ofera ''laptop sau tableta cu internet''...adica, such wow, dupa ce ca-mi da laptop imi mai da si internet la el :D. Numai dupa vrajeala asta obosita iti dai seama ce candidati cauta.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
wiseguy76, îți oferă de fapt obligația de a fi disponibil 24/24.
Salariul ți-l negociezi doar după ce ai fost acceptat ca viitor angajat iar la stabilirea lui contează foarte mult cum știi să te vinzi.

Edited by MembruAnonim, 02 March 2018 - 07:08.


#35
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Pai e foarte simplu.Exista trei feluri de angajatori.
Cei care nu pun salariile in oferte sunt acele companii de cacat cu patroni de cacat care angajeaza rupti in cur multumiti cu niste salarii de mizerie.Teoria lor este de ce sa ofer 300 de euro,cand nenorocitul saliveaza deja la 150,suma fiind mai mare cu 50% decat salarul de la vechiul loc de munca.

Un angajator cvasiserios trece un anumit cuantum,la care pun botul o multime de gugustiuci,insa din a doua luna,patronul deja se fofileaza,ca ba n-avem profit,ba ca n-avem motorina,ba ca n-avem vanzare,da' de luna viitoare facem rahatul prastie.Iar luna asta viitoare intarzie sa apara.

Insa angajatorul performant,serios,care doreste si face treaba este cel care anunta toate beneficiile si salarul.

Prima categorie:85& din angajatori
A doau categorie:10% din angajatori
A treia categorie:5% din angajatori.

Nu ma credeti?Uitati-va in jurul vostru.Mizeria si jalea imi confirma spusele.

ps.
Prin angajator am inteles doar sectorul privat.

Edited by adisz, 02 March 2018 - 08:21.


#36
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postunknown_35, on 02 martie 2018 - 00:12, said:


Daca tu ai incredere sa dai datele tale unei comanii cu date "confidentiale" esti mai curajos decat mine . Eu nu as aplica la o astfel de pozitie.
si emag mai punea anunturi asa

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate