Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

De ce nu se spun salariile ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#109
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Nu se spune pentru ca este prea mic, de asta. Daca ar spune salariul Public si ar vedea toti cei care doresc acel Job, nu se mai duce nici dracu la interviu. Asa daca-i spune la Interviu salariul, e altceva, omul ala si-a pierdut timpul si posibil sa renunte in ideea de a gasi altceva si accepta sa se angajeze. Este o chestie de marketing. Ca sa iti faci o idee,unde nu vezi salariu, in general la anunturile astea de pe Facebook la diferite magazine, inseamna ca este prea mic, sub 2000 de lei net, ceea ce in ziua de azi este absurd cand te gandesti ca ei platesc peste suta de milioane pe o luna ca sa vada altii anuntul poate, poate pune cineva botul. Cand nu spui salariul inseamna ca ai ceva de ascuns.

Edited by hwplanet, 07 July 2018 - 20:23.


#110
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

View Postmeowth, on 03 iulie 2018 - 12:01, said:


Toti angajatorii pe la care am trecut au mentionat in contractul de angajare o clauza de confidentialitate, care impiedica angajatul sa divulge salariul, inclusiv dupa plecarea din firma. Plus fluturasul primit in plic sigilat. Ca se cam stia in firma cine ce salariu are, pe sestache, asta e alta poveste Posted Image

Da, dar tu nu poti stii daca salariul aflat de tine al colegilor de firma este cel real, fara access direct la baza de date (sau a ordinelor de plata) a firmei. Orticum din ce vad eu codul muncii, confidentialitatea salariilor se refera mai mult la angajator decat la angajat.

Asa si eu "stiu" ce salarii au niste colegi din firma, dar nu mi-au aratat fluturasul de salariu vreodata asa ca nu am nici o certitudine ca ceea ce eu stiu e adevarat.

#111
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Eu atunci când îmi căutam de lucru, nu discutam despre salariu până nu făceam 2-3 interviuri cu ei şi aduceau ei vorba. Şi atunci le spuneam care sunt "aşteptările mele pentru un asemenea job". Pentru cei mai grei de cap, le spuneam că la jobul prezent aşteptările îmi sunt satisfăcute.

De obicei urma mare supărare pe partea cealaltă, sau tot felul de oferte de 2 lei şi minciuni. Cel mai tare i-am şocat pe unii cărora le-am cerut acţiuni în firmă pe lângă salariu.

#112
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Eu aș prefera să zică măcar aproximativ bugetul pentru salariu. Ca să nu-mi pierd degeaba timpul, și nici lor.

#113
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostAlex90USA, on 01 martie 2018 - 23:58, said:

De ce majoritatea anunturilor de angajare nu contin informatii despre salariu? Nici macar anumite limite lunare, anuale, sau plata pe ora? De ce nu afiseaza angajatorii salariul oferit?

Sau alteori, de ce candidatului i se comunica salariul oferit pentru acel post abia la ultimul interviu?
Ca aici de exemplu:

Quote

Montaggio cartongesso . pitture. Stucco cartongesso e finiture
Si richiede lingua Italiano , esperienza 2..3 anni.
Salario 8.€ ora, vito alloggio .
Biglietto aereo pagato.
Contratto determinato.
https://www.olx.ro/o...ia-IDbmH9Q.html

Edited by poadol, 16 July 2018 - 14:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate