Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Casuta mica pt un buget restrans.

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
adr1ann90

adr1ann90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.02.2018
Va salut comunitate, doresc sa construiesc o casa in craiova, am gasit sa cumpar un teren de 12m deschidere si 26 adancime, stalpi de curent trec prin fata terenului, pentru apa probabil o sa fac un put forat si incalzirea prin centrala pe lemne. Casuta vreau sa o fac mica, gen 8 pe 8m, la sol: dormitor, living, baie, bucatarie si deasupra mansarda:2 dormitoare si o baie. Am facut eu o schita ca si idee.
Buget pt constructie la rosu ar fi cam 20 mii de inceput.
Daca ma puteti ajuta pt imbunatatirea schitei , daca pot sa trag curent de la acei stalpi care se vad in poza si cum sa fac parte de sus, cat si alte idei sunt bine venite.

Attached Files

  • Attached File  2.png   3.09MB   308 downloads
  • Attached File  asa.png   146.63K   324 downloads
  • Attached File  teren 1.png   2.12MB   281 downloads
  • Attached File  cad 1.png   291.35K   238 downloads

Edited by adr1ann90, 01 March 2018 - 23:26.


#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
La constructie nu ma pricep, dar curentul nu-l tragi de unde vrei ci poti sa faci doar asa cum primesti solutia de la Electrica.

#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
O idee pentru casa ieftina: din containere.
Se poate supraetaja, se poate placa exterior cu lambriu etc.

Nu stiu daca stalpii aia de curent sunt de joasa tensiune (250 V), ca sa te poti bransa direct.

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View Postadr1ann90, on 01 martie 2018 - 23:21, said:

Va salut comunitate, doresc sa construiesc o casa in craiova, am gasit sa cumpar un teren de 12m deschidere si 26 adancime, stalpi de curent trec prin fata terenului, pentru apa probabil o sa fac un put forat si incalzirea prin centrala pe lemne. Casuta vreau sa o fac mica, gen 8 pe 8m, la sol: dormitor, living, baie, bucatarie si deasupra mansarda:2 dormitoare si o baie. Am facut eu o schita ca si idee.
Buget pt constructie la rosu ar fi cam 20 mii de inceput.
Daca ma puteti ajuta pt imbunatatirea schitei , daca pot sa trag curent de la acei stalpi care se vad in poza si cum sa fac parte de sus, cat si alte idei sunt bine venite.
Pentru curent tre sa vezi ce retea e in zona, ce vad din poze poate fi reteaua de joasa tensiune, de unde te poti bransa direct sau poate fi reteaua de medie tensiune, la care nu te poti bransa, trebuie punct de transformare.Ca sa afli mergi la electrica si intrebi ssau urmaresti traseul stalpilor sa vezi sint locuinte legate la acest traseu sau nu.Cat despre buget, e relativ ok, atata timp cat nu intervin probleme, gen sol prost ca sa fie nevoie de o fundatie scumpa si altele.

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
daca faci scari si mansarda nu cred ca te poti incadra in "buget restrans" ! ...

Edited by realduc, 01 March 2018 - 23:47.


#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

View PostHunor_66, on 01 martie 2018 - 23:43, said:

Nu stiu daca stalpii aia de curent sunt de joasa tensiune (250 V), ca sa te poti bransa direct.

La asta m-am gandit si eu cand i-am vazut, seamana cu o retea de medie tensiune, totusi parca la medie ar trebui sa fie mai inalti. Nu ma pricep la stalpi, cineva care stie mai bine o recunoaste mai usor dupa tipul de izolatori, si tipul stalpului.

Daca-i retea de medie, inseamna ca o sa te usuce pretul bransarii, transformator nu-ti permiti ca dai pe el cat pe casa, iar reteaua de joasa probabil e la distanta destul de mare.

Edited by Phobos, 01 March 2018 - 23:57.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
8x8 , cam inghesuita si cu intrarea aia in living , direct e cam naspa , debara ar trebui la intrare si sa fie locul de haine si papuci , langa ar trebui o baie de servici ; jos la ce iti trebuie dormitor cand abia ai spatiu sa respiri in living . Parerea mea e sa te gandesti de 100 de ori inainte sa faci ceva pentru ca in varianta asta  nu e bine si o sa te enervezi in timp .

Cu 20k euro nu te incadrezi nici la rosu ! Mai bine iti faci casa mobila si-o faci cum vrei fara autorizatie ( ca nu e necesara ) si fara sa platesti impozite .
La curent e nasol ca trebuie transformator si ala costa cat iti tragi cablu subteran de la 500 de m .

Edited by Baxon, 01 March 2018 - 23:54.


#8
adr1ann90

adr1ann90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.02.2018
Propietarul zice ca ma pot bransa de la al 2 lea stalp care se vede in imagine dar este cam departe (150m aprox). vis-a-vis de teren sunt case facute, poate ma pot bransa de la reteaua care s-au bransat ei. In spatele terenului se alfa cale ferata la 80m, din ce am citit pe internet cred ca imi trebuie autorizatie de la CFR.

Date despre sol: vegetal pe primii 0.2m; - Argile nisipoase cafenii, plastic consistente, cu compresibilitate medie, foarte umede pana la 1.7m; - Nisipuri argiloase galbui, plastic consistente, cu compresibilitate medie, umede de la 1.7m in jos; Orizontul acvifer nu a fost interceptat in zona pana la adancimea de 4m; Presiunile conventionale variaza intre Pconv = 178 kPa, pentru adancimea de fundare Df = 0.8m si latimea fundatiei B= 0.4m si Pconv = 242 kPa pentru Df= 3m si B=1m conf. tabel 1;  Pentru constructiile care se vor realize in zona se recomanda realizarea de fundatii continui armate. Adancimea de fundare se recomanda a fi de minim 90cm

Edited by adr1ann90, 02 March 2018 - 00:06.


#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
8/8 aia e cam 9/9. Asta daca nu faci cumva peretii de 2mm grosime. 30-40 cm peretii exteriori plus 10 cm aia interiori.
In rest imi place aranjarea. E practica.
Baia mi se pare cam mare. E inutila mai mare de 2/2.5. Asta daca nu vrei cumva ceva cada de 2 metri/2 cu tot felul de smecherii.
La 2/2.5 intra cada de 1/1.5 pe colt plus ce mai e nevoie si mai ramane si spatiu suficient.

Edited by PoeOvidiu, 02 March 2018 - 07:39.


#10
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am cautat o perioada ca si tine cea mai ieftina de construit casa pana in 150mp construiti, pana la urma am plecat de la acest plan pe care l-am  mai adaptat cu proiectantul de ici pe colo.
La rosu in regie proprie a fost cam 25mii euro. Este mai simplu sa pleci de la un model construit care ti se potriveste in spatiu si buget si sa ii aduci mici modficari decat sa desenezi tu pe hartie...

Attached Files



#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostHunor_66, on 01 martie 2018 - 23:43, said:

O idee pentru casa ieftina: din containere.
Se poate supraetaja, se poate placa exterior cu lambriu etc.

Nu stiu daca stalpii aia de curent sunt de joasa tensiune (250 V), ca sa te poti bransa direct.
Omul a intrebat de casa de locuit, nu de bloc pentru agricultori sezonieri sau sali de clasa.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postadr1ann90, on 01 martie 2018 - 23:21, said:

Va salut comunitate, doresc sa construiesc o casa in craiova, am gasit sa cumpar un teren de 12m deschidere si 26 adancime, stalpi de curent trec prin fata terenului, pentru apa probabil o sa fac un put forat si incalzirea prin centrala pe lemne. Casuta vreau sa o fac mica, gen 8 pe 8m, la sol: dormitor, living, baie, bucatarie si deasupra mansarda:2 dormitoare si o baie. Am facut eu o schita ca si idee.
Buget pt constructie la rosu ar fi cam 20 mii de inceput.
Daca ma puteti ajuta pt imbunatatirea schitei , daca pot sa trag curent de la acei stalpi care se vad in poza si cum sa fac parte de sus, cat si alte idei sunt bine venite.


Nu inttotdeauna faptul ca ai stalpi in fata casei inseamna certitudinea unui bransament facil,ieftin.

ps.
Stalpii aia de curent la care faci amintire nu te ajuta cu nimic.Sunt stalpi de medie tensiune.

#13
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
E un plan foarte bun cel pe care ti-l arata Dell, are multe functionalitati si este incadrat intr-o suprafata foarte mica. Cu atentie si cu lucru la negru poti sa faci acel proiect in 20.000E la rosu. Varianta ta are de fapt 9x9 construiti amprenta, adica 162mp construiti, ceea ce ar insemna un cost mediude 124E/mp raportat la bugetul tau de 20.000E. E putin probabil sa atingi aceasta performanta si sa mentii in acelasi timp normativele de constructie actuale. E putin probabil si datorita faptului ca e prima casa pe care o construiesti si nu vei putea sa prevezi toate surprizele ce pot apare.

Stalpii aia nu prea imi arata nici mie a retea de joasa tensiune. Daca e vorba sa pui un transformator mai bine anulezi toata treaba si cumperi intr-o zona unde ai utilitati. Ia legatura cu cineva de la societatea ce se ocupa de bransari in zona.

#14
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postadr1ann90, on 02 martie 2018 - 00:04, said:

Propietarul zice ca ma pot bransa de la al 2 lea stalp care se vede in imagine dar este cam departe (150m aprox).

Tine cont ca pentru ce depaseste 100 ml de la Punctul de Bransament  va trebui sa faci Extindere de Retea.
Un exemplu : 190 ml ~ 6000 Euro

View PostBylly00, on 02 martie 2018 - 08:35, said:


Stalpii aia nu prea imi arata nici mie a retea de joasa tensiune. Daca e vorba sa pui un transformator mai bine anulezi toata treaba si cumperi intr-o zona unde ai utilitati. Ia legatura cu cineva de la societatea ce se ocupa de bransari in zona.
Exista un Jurnal unde a fost nevoie de Transformator : ~ 20000 Euro

#15
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014

View PostAdrianradu, on 02 martie 2018 - 08:44, said:

Tine cont ca pentru ce depaseste 100 ml de la Punctul de Bransament  va trebui sa faci Extindere de Retea.
Un exemplu : 190 ml ~ 6000 Euro

Un alt exemplu, cazul meu (si al vecinilor mei, suntem 9 in total): extindere cu aprox.140 ml = 13200 lei, total. Bine, in ATR era o suma de vreo 45-50000 lei, doar ca am gasit firma care a facut aceasta oferta si....
Bransament de la firida (nu stiu exact cum ii spune, BMPT ??) pana la csa , 70 ml, 3 vecini cuplati, 2 cu trifazic si unul cu mono, aproape 5200 lei total (deci 1700+ lei de bucata).

Asta o zic pentru a vedea ca nu este o suma fixa pe ml, ci e doar pe ce viseaza cei de la electrica.

#16
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006

View Postadr1ann90, on 02 martie 2018 - 00:04, said:

Propietarul zice ca ma pot bransa de la al 2 lea stalp care se vede in imagine dar este cam departe (150m aprox). vis-a-vis de teren sunt case facute, poate ma pot bransa de la reteaua care s-au bransat ei. In spatele terenului se alfa cale ferata la 80m, din ce am citit pe internet cred ca imi trebuie autorizatie de la CFR.

Toti stalpii care se vad in poze sunt stalpi de medie tensiune de 20 kV, inclusiv al doilea este tot de MT , nu se vede foarte clar dar pare ca ar avea  montat un separator in varf.
Daca nu ai transformator in apropiere, proprietarul iti vinde gogosi, atentie mare !

Un exemplu de trecere de la mt la jt cu transformator ai in poza !

Attached Files



#17
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
teren foarte mic! o sa vrei un pic de terasa, ca sa simti ca stai ,,la tara", vrei un pic de curte in fata casei, ai nevoie de magazie de lemne, spatioasa. garaj? un gratarel?

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

View Postadr1ann90, on 02 martie 2018 - 00:04, said:

Propietarul zice ca ma pot bransa de la al 2 lea stalp care se vede in imagine dar este cam departe (150m aprox).

A, deci acel al doilea stalp are transformator. Probabil aia se vede in poza, ca un dreptungi albicios in spatele stalpului, poza e cam neclara, initial am crezut ca dreptunghiul ala albicios o fi facand parte din cladirile de pe deal dar e transformatorul. Nu stiu, zic si eu asa.

View Postadr1ann90, on 02 martie 2018 - 00:04, said:

vis-a-vis de teren sunt case facute, poate ma pot bransa de la reteaua care s-au bransat ei.

Sanse zero sa se intample asta, daca e asa cum cred eu, atunci si vecinii s-au racordat tot la transformator, fiecare cu cablul lui separat calculat cat ii trebuie pentru consumul propriu. N-ai cum sa te "legi" si tu la el. Dar cel mai bine ar fi sa intrebi un vecin de-ala de unde si-a tras curent si cat l-a costat, ca sa stii o treaba.

Edited by Phobos, 02 March 2018 - 09:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate