Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cariera Finante-Banci

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018
Salut!
Numele meu este Ovidiu si am 21 de ani. Dupa cum spune si titlul, as fi interesat de o cariera in domeniile preconizate de absolvirea specializarii Finante si Banci din cadrul facultatii de stiinte economice.
Ca o descriere mai amanuntita, precizez ca liceul l-am facut pe profil real, matematica-informatica, sunt student la Universitatea Valahia din Targoviste in anul 2, bursier din semestrul al doilea al primului an. Nu, nu sunt un soarece de biblioteca care sta sa invete, pur si simplu imi place domeniul si imi atrage foarte mult interesul.
Poate suna ciudat, dar care sunt meseriile pe care le-as putea practica dupa master?Ar fii cu mult mai util si un doctorat? Si prin meserii, as vrea sa aflu exact functia, stiu ca pot lucra in domeniul bancar si in financiar la stat. Doresc sa aflu si avantaje si dezavantaje ale fiecarui job, precum si salariul mediu castigat de un debutant.
Sper sa primesc raspunsuri de la oameni care s-au intersectat cu asa ceva, nu as dori pareri.
Multumesc frumos!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Orice are legatura cu economia. Contabil de exemplu. Sigur, dincolo de povestea cu bancile. Locurile de munca le vezi pe site-urile specializate.
Nu-ti cere nimeni doctorat. Master destul de rar (le numaram pe degetele de la o mana).

Edited by neagu_laurentiu, 01 March 2018 - 17:00.


#3
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
agent devanzari.
Nu vinzi castraveti, dar e cam acelasi lucru

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostD-Ovidiu, on 01 martie 2018 - 16:53, said:

Doresc sa aflu si avantaje si dezavantaje ale fiecarui job, precum si salariul mediu castigat de un debutant.
Sper sa primesc raspunsuri de la oameni care s-au intersectat cu asa ceva, nu as dori pareri.
Multumesc frumos!

Trebuie sa stapanesti un pic matematica pentru finante banci. Dupa absolvire, iti poti gasi un loc intr-o banca sau la o societate de intermedieri financiare... In general se incepe de jos (munca la masutza) cu salarii mici... Dupa cca. 10 ani de munca se castiga in jur de 1000 de euro net.  Ca economist poti lucra si la stat - ANAF, primarii, DITL sau chiar in alte institutii de stat, cu mentiunea ca la stat conteaza anii de vechime in profesie... adica chiar trebuie sa aduni ani ca sa poti progresa in profesie... pe cand la privat e frecus mai mult dar ai posibilitati de avansare mai rapide, daca reusesti sa te invarti pe langa un sef..

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Lasa doctoratele.
Poti avea acces in banci ca stagiar, apoi alegiu departamentul, dar trebuie sa fii in top rezultate cu ceva extra: bursa pe afara gen.
Sau intri in Audit, faci ACCA si apoi CFO/ manager financiar. Big 4 adica. Sclavageala primii 3-4 ani dar te lansezi.
Invata contabilitate (daca ai de la cine) dar fugi de aceasta meserie.

#6
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

View Postneagu_laurentiu, on 01 martie 2018 - 16:59, said:

Orice are legatura cu economia. Contabil de exemplu. Sigur, dincolo de povestea cu bancile. Locurile de munca le vezi pe site-urile specializate.
Nu-ti cere nimeni doctorat. Master destul de rar (le numaram pe degetele de la o mana).

Nu stiu daca are vre-o legatura contabilitatea, exceptand operatiunile primare pe care orice economist le poate face, iar daca doctorat nu cere nimeni, de ce inca sunt doctoranzi candidati la acesta?

View PostOPEDI, on 01 martie 2018 - 16:59, said:

agent devanzari.
Nu vinzi castraveti, dar e cam acelasi lucru

Da, am mai avut sfaturi de genul. Este o meserie frumoasa, in functie de ce vinzi, dar nu stiu daca s-ar merita sa faci 4 ani de studii superioare ca sa iesi pe un minim pe economie si "comision"

View Postrosix, on 01 martie 2018 - 17:09, said:


Trebuie sa stapanesti un pic matematica pentru finante banci. Dupa absolvire, iti poti gasi un loc intr-o banca sau la o societate de intermedieri financiare... In general se incepe de jos (munca la masutza) cu salarii mici... Dupa cca. 10 ani de munca se castiga in jur de 1000 de euro net.  Ca economist poti lucra si la stat - ANAF, primarii, DITL sau chiar in alte institutii de stat, cu mentiunea ca la stat conteaza anii de vechime in profesie... adica chiar trebuie sa aduni ani ca sa poti progresa in profesie... pe cand la privat e frecus mai mult dar ai posibilitati de avansare mai rapide, daca reusesti sa te invarti pe langa un sef..

Matematica pot spune ca o stapanesc foarte bine, d'asta am si venit aici. Multumesc pentru raspuns. Se vede ca te-ai intersectat cu domeniul, mi-ai putea da un sfat si cu privire la studii, la ce nivel sa ma opresc si unde sa depun primele CV-uri? Multumesc frumos!

View Postoverseas, on 01 martie 2018 - 17:19, said:

Lasa doctoratele.
Poti avea acces in banci ca stagiar, apoi alegiu departamentul, dar trebuie sa fii in top rezultate cu ceva extra: bursa pe afara gen.
Sau intri in Audit, faci ACCA si apoi CFO/ manager financiar. Big 4 adica. Sclavageala primii 3-4 ani dar te lansezi.
Invata contabilitate (daca ai de la cine) dar fugi de aceasta meserie.

Bun, deci sa inteleg ca este suficient un master. Cat despre bursele inafara... din motive personale nu am acces la ele. Am uitat sa mentionez ceva, cum facultatea noastra este in parteneriat cu BCR-ul, pe parcursul vacantelor avem loc de munca asigurat acolo. Crezi ca este un avantaj? Contabilitate pot spune ca, spre norocul meu, chiar am de unde sa invat. O ruda foarte apropiata mie este expert contabil.

#7
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Poti sa iti cauti un job in back-end la o banca. La inceput salariul nu o sa fie cine stie ce, presupun ca stii ca nu te poti astepta la sume mari in primii ani dupa facultate. In functie de banca si oras, asteapta-te la inceput sa primesti intre 1500 si 3000 de lei... depinde de multi factori.

In timp, daca ai si cateva calitati inter-umane, poti sa promovezi. Majoritatea bancilor sunt corporatii in care poti sa-ti creezi tu drumul tau, daca te descurci putin. Succes.

L.E. Majoritatea asociaza job-urile din banci cu treaba din front-end (agent vanzari, diferite roluri intr-o sucursala). Asa cum am zis mai sus, iti recomand sa cauti ceva in back-end-ul unei banci. E mai putina bataie de cap, nu ai contact direct cu clientii, salariile sunt relativ la fel. Inca ceva, nu cred ca are rost sa iti bati capul cu doctorat, la majoritatea bancilor comerciale, si un masterat este inutil. O sa iti dai seama pe parcurs ca ce ai invatat in facultate conteaza mult mai putin decat te astepti. Conteaza mai mult cum relationezi cu ceilalti. O fi rau, o fi bine, tu decizi.

Edited by pexCom, 01 March 2018 - 17:39.


#8
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

View PostpexCom, on 01 martie 2018 - 17:26, said:

Poti sa iti cauti un job in back-end la o banca. La inceput salariul nu o sa fie cine stie ce, presupun ca stii ca nu te poti astepta la sume mari in primii ani dupa facultate. In functie de banca si oras, asteapta-te la inceput sa primesti intre 1500 si 3000 de lei... depinde de multi factori.

In timp, daca ai si cateva calitati inter-umane, poti sa promovezi. Majoritatea bancilor sunt corporatii in care poti sa-ti creezi tu drumul tau, daca te descurci putin. Succes.
Bineinteles, sunt constient ca nu o sa am un salariu mare la debut, dar totusi imi fac sperante la ceva decent. Multumesc !

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Munca de jos in banca inseamna agent de vanzari (adica ala care sta la ghiseu si te intreaba daca vrei un credit).

Inceputul inseamna practica de domeniu (sau intership cum se zice de ceva timp). Apoi, daca esti vazut bine (in sensul fi implicat si ai noroc sa fie cineva care sa te ia sub aripa), ai sansa sa te angajeze. Dar angajarea asta inseamna sa plece cineva (cel putin asa era "pe vremea mea", locurile/functiile erau bine stabilite si greu se infiinta una care sa dubleze alta).

Recomandarea ar fi sa vezi ce anume iti place in cariera de economist. Contabilitatea, la suprafata, pare usoara, dar nu e chiar asa. Cand incepi sa lucrezi cu stocuri (gestiune) si da cu virgula, nu prea e bine. Banca inca e bine vazuta, dar bataia e mare. Acum 10 ani. cand eram pe punctul de absolvire, bancile erau privite ca Dumnezei in facultatile economice. Practica am facut-o in Raiffeisen si colectivul mi s-a parut super ok. Au avut si un proiect in care o parte din practicanti au semnat un contract pe 4 luni (cu un salariu nu cu mult peste cel minim, dar era mai mare). Stiu ca mi-am paltit anul urmator de facultate din ce am strans (era pe vara proiectul respectiv si nu le aveam cu marea sau cu distractia prea mult, dar nici sobolan de biblioteca nu eram).

Incearca sa veci ce domenii te atrag si ia o decizie. Mult timp nu ai la dispozitie.

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007

View PostD-Ovidiu, on 01 martie 2018 - 17:25, said:

Bun, deci sa inteleg ca este suficient un master. Cat despre bursele inafara... din motive personale nu am acces la ele. Am uitat sa mentionez ceva, cum facultatea noastra este in parteneriat cu BCR-ul, pe parcursul vacantelor avem loc de munca asigurat acolo. Crezi ca este un avantaj? Contabilitate pot spune ca, spre norocul meu, chiar am de unde sa invat. O ruda foarte apropiata mie este expert contabil.

Da, e avantaj. Fa ce poti sa ramai in BCR sau orice banca. Dupa aia poti sa te muti cand inveti cu ce se mananca diverse pozitii.
Contabilitate sa inveti pentru analiza financiara. Repet, fugi de meseria in sine. E grea si nu se plateste. Contabilitatea ca subiect e o bijuterie.
ACCA sau CFA dupa facultate, de preferat platite de angajator.
Eu zic sa fugi si de vanzari, asta daca nu esti nativ. Aaaa, vanzari gen Relationship Manager in banca DA !

Edited by overseas, 01 March 2018 - 17:35.


#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostD-Ovidiu, on 01 martie 2018 - 17:25, said:

Matematica pot spune ca o stapanesc foarte bine, d'asta am si venit aici. Multumesc pentru raspuns. Se vede ca te-ai intersectat cu domeniul, mi-ai putea da un sfat si cu privire la studii, la ce nivel sa ma opresc si unde sa depun primele CV-uri? Multumesc frumos!

La studii, te opresti la nivel de master (doctoratul nu-ti foloseste decat daca vrei sa predai la ASE, sa ajungi pe la institutiile statului, ASF, BNR, ceva de genul).  Apoi... te apuci si aplici pe la banci, asigurari, intermedieri financiare... Dupa ce te angajezi, chiar ca debutant, daca te tin pingelele poti incerca sa te pregatesti pentru CFA si sa dai examenul (se organizeaza odata pe an)... CFA e un examen foarte greu si are 3 nivele... dar e recunoscut international ca si echivalent scoala doctorala in materie de finante deci face cat 3 doctorate in ASE.  Fiind recunoscut international, ai sansa sa poti candida la un post de conducere financiar intr-o firma sau multinationala... Ceva mai usor se face ACCA.. e un fel de contabilitate avansata, cu patalama... sunt vreo 10 nivele (nu mai stiu) toate facute sa-ti ia banii... Ideea e ca CFA e peste ACCA ca si certificare profesionala... dar merita sa ai macar ceva. respectiv sa incepi CFA sa iei macar nivelul 1.

in rest, in privinta experietei profesionale.. cum ti-o fi norocul.. poti prinde un post in care sa inveti, sa progresezi la fel cum poti prinde un post in care sa te ingropi...

Daca prinzi un post in banca, fa pe drku in 4 sa ramai macar cativa ani acolo, ca sa incepi de undeva...  Altfel vei avea nevoie de o pila.. nu se intra usor in banci - s-au umplut si bancile cu neamuri... si nu e niciodata loc.

Edited by rosix, 01 March 2018 - 17:37.


#12
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

View PostPololica, on 01 martie 2018 - 17:32, said:

Munca de jos in banca inseamna agent de vanzari (adica ala care sta la ghiseu si te intreaba daca vrei un credit).

Inceputul inseamna practica de domeniu (sau intership cum se zice de ceva timp). Apoi, daca esti vazut bine (in sensul fi implicat si ai noroc sa fie cineva care sa te ia sub aripa), ai sansa sa te angajeze. Dar angajarea asta inseamna sa plece cineva (cel putin asa era "pe vremea mea", locurile/functiile erau bine stabilite si greu se infiinta una care sa dubleze alta).

Recomandarea ar fi sa vezi ce anume iti place in cariera de economist. Contabilitatea, la suprafata, pare usoara, dar nu e chiar asa. Cand incepi sa lucrezi cu stocuri (gestiune) si da cu virgula, nu prea e bine. Banca inca e bine vazuta, dar bataia e mare. Acum 10 ani. cand eram pe punctul de absolvire, bancile erau privite ca Dumnezei in facultatile economice. Practica am facut-o in Raiffeisen si colectivul mi s-a parut super ok. Au avut si un proiect in care o parte din practicanti au semnat un contract pe 4 luni (cu un salariu nu cu mult peste cel minim, dar era mai mare). Stiu ca mi-am paltit anul urmator de facultate din ce am strans (era pe vara proiectul respectiv si nu le aveam cu marea sau cu distractia prea mult, dar nici sobolan de biblioteca nu eram).

Incearca sa veci ce domenii te atrag si ia o decizie. Mult timp nu ai la dispozitie.

Multumesc pentru raspuns! O sa iau in considerare ce ai spus tu, dar daca nu te superi, as vrea sa imi spui cateva lucruri despre cum ai debutat tu, am inteles, ai inceput la Raiffeisen, dar dupa ce functie ai ocupat si cat de multumit esti din punct de vedere moral si material? Multumesc inca odata!

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In banca ai doua posibilitati : front office ...sau back office . Prima ...esti casierita cu facultate . A doua , depinde de cum te lipesti . In general munca in banci este urata . Relativ banoasa dar urata . Tot ce tine de contabilitate este urat cu spume. Eu sunt economist , am lucrat in doua banci pe IT ....am fugit cat am putut fara sa ma uit inapoi. Mai bine predau MMA si vin vanat acasa zilnic decat sa mai lucrez intr-o banca. Chestie de optica dar tine de legislatie , de sefi cretini , de controale , de sefuleti mai mici pe care trebuie sa-i pupi in p*** ca sa fii pe lista la marirea de salariu si sa nu fi pe lista la restructurari. . In principiu este un servici caldut , destul de stresant , tine mult de colectiv ...rar gasesti oameni care sa fi stat multi ani in aceeasi banca. Se intampla asta doar prin filiale si agentii sau puncte de lucru  dar prin sucursale au toti cartea de munca in 6 volume si trec de la o banca la alta fara nici o explicatie rezonabila.
Exista si alte servicii mai placute . Daca as mai avea 20 de ani as merge in turism . Relaxare , oameni cu bani ( si la banci vin oameni cu bani dar ii depun la casierie ) , evenimente , distractie , calatorii ....viata !

Edited by JurasikMan, 01 March 2018 - 17:38.


#14
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

View Postoverseas, on 01 martie 2018 - 17:33, said:

Da, e avantaj. Fa ce poti sa ramai in BCR sau orice banca. Dupa aia poti sa te muti cand inveti cu ce se mananca diverse pozitii.
Contabilitate sa inveti pentru analiza financiara. Repet, fugi de meseria in sine. E grea si nu se plateste. Contabilitatea ca subiect e o bijuterie.
ACCA sau CFA dupa facultate, de preferat platite de angajator.
Eu zic sa fugi si de vanzari, asta daca nu esti nativ. Aaaa, vanzari gen Relationship Manager in banca DA !

Multumesc de sfaturi, o sa le iau in considerare.

View Postrosix, on 01 martie 2018 - 17:34, said:

La studii, te opresti la nivel de master (doctoratul nu-ti foloseste decat daca vrei sa predai la ASE, sa ajungi pe la institutiile statului, ASF, BNR, ceva de genul).  Apoi... te apuci si aplici pe la banci, asigurari, intermedieri financiare... Dupa ce te angajezi, chiar ca debutant, daca te tin pingelele poti incerca sa te pregatesti pentru CFA si sa dai examenul (se organizeaza odata pe an)... CFA e un examen foarte greu si are 3 nivele... dar e recunoscut international ca si echivalent scoala doctorala in materie de finante deci face cat 3 doctorate in ASE.  Fiind recunoscut international, ai sansa sa poti candida la un post de conducere financiar intr-o firma sau multinationala... Ceva mai usor se face ACCA.. e un fel de contabilitate avansata, cu patalama... sunt vreo 10 nivele (nu mai stiu) toate facute sa-ti ia banii... Ideea e ca CFA e peste ACCA ca si certificare profesionala... dar merita sa ai macar ceva. respectiv sa incepi CFA sa iei macar nivelul 1.

in rest, in privinta experietei profesionale.. cum ti-o fi norocul.. poti prinde un post in care sa inveti, sa progresezi la fel cum poti prinde un post in care sa te ingropi...

Daca prinzi un post in banca, fa pe drku in 4 sa ramai macar cativa ani acolo, ca sa incepi de undeva...  Altfel vei avea nevoie de o pila.. nu se intra usor in banci - s-au umplut si bancile cu neamuri... si nu e niciodata loc.

Multumesc! Chiar mi-ai dat niste informatii pretioase. Daca nu te superi... Lucrezi in domeniu? Ai terminat o facultate asemanatoare?

View PostJurasikMan, on 01 martie 2018 - 17:37, said:

In banca ai doua posibilitati : front office ...sau back office . Prima ...esti casierita cu facultate . A doua , depinde de cum te lipesti . In general munca in banci este urata . Relativ banoasa dar urata . Tot ce tine de contabilitate este urat cu spume. Eu sunt economist , am lucrat in doua banci pe IT ....am fugit cat am putut fara sa ma uit inapoi. Mai bine predau MMA si vin vanat acasa zilnic decat sa mai lucrez intr-o banca. Chestie de optica dar tine de legislatie , de sefi cretini , de controale , de sefuleti mai mici pe care trebuie sa-i pupi in p*** ca sa fii pe lista la marirea de salariu si sa nu fi pe lista la restructurari. . In principiu este un servici caldut , destul de stresant , tine mult de colectiv ...rar gasesti oameni care sa fi stat multi ani in aceeasi banca. Se intampla asta doar prin filiale si agentii sau puncte de lucru  dar prin sucursale au toti cartea de munca in 6 volume si trec de la o banca la alta fara nici o explicatie rezonabila.
Exista si alte servicii mai placute . Daca as mai avea 20 de ani as merge in turism . Relaxare , oameni cu bani ( si la banci vin oameni cu bani dar ii depun la casierie ) , evenimente , distractie , calatorii ....viata !

Deci sa inteleg ca nu esti multumit de domeniul in care profesezi... Multumesc de raspuns!

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostD-Ovidiu, on 01 martie 2018 - 17:39, said:

Multumesc! Chiar mi-ai dat niste informatii pretioase. Daca nu te superi... Lucrezi in domeniu? Ai terminat o facultate asemanatoare?

SI eu am facut ASE-ul dar o alta specializare si un cu totul alt parcurs profesional... dar am pe cineva in banca si stiu despre ce e vorba...  Trebuie sa fii un tip maleabil pentru ca toti care au putut si-au adus neamurile, in banca, e mult de munca, nimeni nu prea vrea sa munceasca, iar bancile straine care fac business in RO, nu prea au investit in sisteme.. preferand sa lucreze cu popor.. daca tot ii platesc de 3x mai jos ca in tarile civilizate din UE.  Dar.. daca rezisti.. poti sa inveti..

#16
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

View Postrosix, on 01 martie 2018 - 17:44, said:

SI eu am facut ASE-ul dar o alta specializare si un cu totul alt parcurs profesional... dar am pe cineva in banca si stiu despre ce e vorba...  Trebuie sa fii un tip maleabil pentru ca toti care au putut si-au adus neamurile, in banca, e mult de munca, nimeni nu prea vrea sa munceasca, iar bancile straine care fac business in RO, nu prea au investit in sisteme.. preferand sa lucreze cu popor.. daca tot ii platesc de 3x mai jos ca in tarile civilizate din UE.  Dar.. daca rezisti.. poti sa inveti..

Chiar as fi dispus sa muncesc atat cat este nevoie, dar in acelasi timp doresc sa fiu apreciat. De munca grea am mai dat, am avut destule job-uri in care lucram chiar si 20-22 de ore. Am facut eforturi mari si in acelasi timp si sacrificii pentru a reusi sa ajung student, din punct de vedere material, desigur. Este o situatie mai complicata. Dar prin asta vreau sa zic ca din punctul meu de vedere chiar as face fata, bineinteles, cum am spus si mai sus, sa fiu si apreciat.

Edited by D-Ovidiu, 01 March 2018 - 17:55.


#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostD-Ovidiu, on 01 martie 2018 - 17:36, said:

Multumesc pentru raspuns! O sa iau in considerare ce ai spus tu, dar daca nu te superi, as vrea sa imi spui cateva lucruri despre cum ai debutat tu, am inteles, ai inceput la Raiffeisen, dar dupa ce functie ai ocupat si cat de multumit esti din punct de vedere moral si material? Multumesc inca odata!

Pentru practica (internship) mi-a facut introducerea (lipeala) o vecina (avea o cunostinta, nu din Raiffeisen, fosta colega de facultate din anii ''40... ) si mi-a zis sa trimit CV-ul (nimic nou sub soare, probabil asa o sa faci si tu). Singurul avantaj (pot numi chestia asta) a fost sa fiu mai aproape de casa (sa nu tai Bucurestiul in doua, pe care ulterior oricum l-am taiat si chiar am si lucrat in afara lui, dar asta e o alta poveste).

Cand am fost la interviu, m-a sucit si m-a invartit ca si cum ar fi fost de angajare (presupunand ca am avut o pila, cred ca a vrut sa stie ce-mi poarta pielea). Mi-a zis de cand sa vin si cam asta a fost.

Ce trebuia sa fac: teoretic, trebuia sa lucrez 4 ore pe zi, de obicei dimineata, practic lucram pana la 5, aproape de inchidere. Imi placea ce vedeam. Ca lucrari (job) completam dosarele clientilor (firme, in principal) cu extrasele de cont, adica seara se listau la imprimanta tranzactiile tuturor clientilor si dimineata puneam (practicantii) acele extrase de cont la dosare pentru a putea fi luate de colegi (da, asa ne numeam intre noi) mai repede. Nu dau din casa, dar asa statea lucrurile atunci: banca tiparea fizic extrasul si clientul il lua si-l ducea in contabilitate. Internetul era destul de scumput si interfata de home banking nu cred exista sau erau doar pentru cei cu buget mare (probabil pentru firmele mari care-si permiteau).

Mie imi trebuia 3 saptamani pentru practica, dar am stat 4. Se puteau prelungi cu una sau doua saptamani. Am preferat sa fac doua prelungiri de doua saptamani sa nu fiu cu obrazul gros.

La finalul celei de a treia saptamani am fost chemat de directoarea agentiei sa-mi spuna ca au un proiect si si-a permis sa-mi trimita CV-ul (iti dai seama ca nici nu trebuia sa-mi spuna ca oricum acceptam sa-l trimita). Urmatoarele 4 luni am fost colaborator (de fapt, cartile de munca erau deschise de o agentie de forta de munca si eram detasati). Ce trebuia sa facem? Sa scanam semnaturi si sa le atasam fiecarui titular sau imputernicit de cont.

N-am ramas in sistem nu pentru ca nu mi-a placut, ci pentru ca m-a atras mai mult contabilitatea. Multi m-au intrebat ce anume m-a deraiat din banca si le-am spus adevarul: merg pe contabilitate si acolo (in banca) e foarte greu sa intri. Presupun ca lucrau cu firme (de genul PWC, Lloyds, etc).

Edited by Pololica, 01 March 2018 - 18:12.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostD-Ovidiu, on 01 martie 2018 - 17:25, said:

Nu stiu daca are vre-o legatura contabilitatea, exceptand operatiunile primare pe care orice economist le poate face
Are. In legea contabilitatii scrie ca poate tine oricine are studii economice (si alte detali neimportante in discutia de acum).

View PostD-Ovidiu, on 01 martie 2018 - 17:25, said:

iar daca doctorat nu cere nimeni, de ce inca sunt doctoranzi candidati la acesta?
Pentru o cariera in invatamant.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate