Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Nelamurire Factura

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ritesco

ritesco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 30.05.2016
Buna ziua, urmeaza sa deschid un magazin online si in consecinta va trebui sa eliberez facturi, care vor fi adaugate in colete. Lucrez cu o firma de curierat, acum am cateva nelamuriri.

Adaug pe factura produsele comandate de client , voi mai putea cere ramburs si plata transportului ? sau voi fi nevoit sa o platesc eu . Nu prea stiu cum functioneaza procedura, rog pe cineva sa ma lumineze.

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Mai pe scurt tu platesti transportul, daca vrei poti pune pe factura separat acest cost. Tot separat tu ai contract cu curierul care iti emite factura pentru ce au prestat in decursul unei luni.
Adica nu merge sa incaseze curierul doua sume una a ta si una pentru transport de la client. Cea pentru produse sa ti-o vireze si cea pentru transport sa si-o opreasca...cred ca asta ai in minte?

Edited by dreaQ, 01 March 2018 - 16:33.


#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Poti pune pe factura clientului transportul. In contabilitate apare ca venit. In acest caz, plata expeditiei e la expeditor.
Ori lasi plata la destinatar si pe factura pui doar produsele.

Ca idee, mai toti vanzatorii online au un pret negociat cu curierii. Un pret destul de mic. Sa zicem 8 lei pentru un colet mic. Dar magazinele anunta ca e 15 lei transportul pe site. Asa ca poti castiga si de acolo 7 lei. Clientul plateste si transportul, dar si ceva in plus, care tie iti sunt venit.
Depinde cum gandesti: fie mai castigi ceva din transport. Fie iti atragi clientii ca ai un pret la transport foarte mic.

Alta chestie... e mai usor cu costul fix al expeditiei, pe factura, ca nu trebuie sa anunti fiecare client cat e transportul pentru el. Omul stie ca e 15 lei si gata. Anunti doar cazurile exceptionale, cu kilometrii suplimentari.

Edited by bai3tzash, 01 March 2018 - 16:40.


#4
ritesco

ritesco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 30.05.2016
Am inteles in mare, deci adaug pe facuta produsele, separat transportul . Apoi cand completez awb-ul pentru curier, trec costurile expedierii la expeditor, in functie de termenul stabilit in contract in momentul in care firma de curierat imi livreaza banii in contul societatii acestea isi retrag taxa de expeditie. Este corect tot ce am mentionat? Multumesc

Edited by ritesco, 01 March 2018 - 16:42.


#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Separat transportul, in sensul ca e un articol separat pe factura.
De la curier o sa primesti un desfasurator cu clientii care au platit in cont colector (ma gandesc ca asa vrei, nu cash). Aia sunt banii pe care i-au colectat ei pentru tine.
Si separat o sa primesti facturi (de obicei bilunare) de transport de la curieri. Nu se baga sa-ti ia din banii colectati ca sa isi ia ce le e lor de drept.

#6
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Pui costul de transport pe factura.
Pe awb rambursul este valoarea facturii.
Curierul iti livrează in cont banii incasati pentru factura emisa.
Curierul iti facturează lunar sau bilunar cv transporturilor facute si tu ii platesti factura.
Poți sa faci si un fel de compensare între tine si curier pentru costul de transport dar mai mult te încurci.

#7
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Pui pe un rand si cost transport daca vrei sa lasi aceasta cheltuiala in sarcina cumparatorului.
Si din banii aia platesti firma de curierat, e treaba ta cum faci si cu cat te intelegi cu firma de curierat.

#8
bestdeal14

bestdeal14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.09.2008
Pe factura treci produsele vandute plus transportul, valoare pe care o hotarasti tu, pentru anumite zone sau pentru toata tara. Clientul plateste toata valoarea facturii, ramburs. Tu te intelegi cu curierul la un anumit pret, ei te taxeaza in functie de greutate si distanta, plus ca la asta se adauga si o taxa pentru colectarea rambursului. La unele colete, in functie de ce valoare hotarasti sa pui la transport, se poate sa iesi in pierdere cu ea, taxa.

#9
ritesco

ritesco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 30.05.2016
Multumesc mult pentru raspunsuri !

#10
ritesco

ritesco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 30.05.2016
Multumesc

Edited by ritesco, 02 March 2018 - 18:21.


#11
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 ritesco, on 01 martie 2018 - 16:25, said:

care vor fi adaugate in colete

Dacă ești magazin online, de ce nu eliberezi facturi electronice? Le trimiți pe e-mail-ul cumpărătorului și gata, ai scăpat de-o grijă. Nu mai stai să o listezi/scrii în trei exemplare, să ai grija lor.

Plata transportului se evidențiează pe factură. O poți cere, dar trebuie să informezi clientul cu privire la valoarea acestuia. Adică, dacă eu comand produse de 50 de lei atât apare totalul comenzii după ce am finalizat-o, e cam aiurea să-mi vină curierul "aveți de plătit 70". Să mă trezesc că în Termeni și Condiții, pe pagina 7, era menționată valoarea transportului. Mulți ți-ar trimite produsele înapoi. Stabilești o sumă pe care o aplici mereu, 15, 20 lei, și o aplici pe facturi. Poți excepta chestiile foarte voluminoase, care ar necesita transport special (dacă e cazul), dar ar trebui să menționezi asta pe pagina produsului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate