Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Executare silita

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postsarateanu2004a, on 01 martie 2018 - 15:36, said:

Problema este ca , lucrez departe de orasul meu natal, in consecinta , daca am o poprire de 1/2 din venit trebuie , ori sa nu mai mancam, ori sa nu mai platesc chiria + intretinerea.
ce astepti ? .. aplauze ? ....
talharia nu este chiar atat de rea cum o descrie Codul de procedura penala ! ....
este doar "o nivelare" a veniturilor !... Posted Image

Edited by realduc, 01 March 2018 - 15:47.


#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postsarateanu2004a, on 01 martie 2018 - 15:44, said:

Am sa ma duc sa incerc sa discut cu executorul, poate ma intelege
Mergi la bancă. De acolo pleacă tot. Zic și eu.

#21
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004

View Postexceswater, on 01 martie 2018 - 15:48, said:

Mergi la bancă. De acolo pleacă tot. Zic și eu.
Posibil, mai ales ca din 16000 am achitat 12000, poate reusesc sa trec restul de bani inapoi ca si credit si sa-l platesc pe o perioada cu o rata convenabila. Fiindca , daca banca accepta si retrage cererea de executie silita , executia se termina din acel moment

#22
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
de ce ai făcut credite?

#23
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postcorneld, on 01 martie 2018 - 14:36, said:

Am o cunostinta caruia, un creditor i-a pus poprire pe 1/3 din venituri, dar intre timp a mai aparut un creditor care ii ia tot 1/3 dar din ce ii mai ramasese. Asa ca este posibil sa ramaneti cu mai putin de 50% din salariu. Si daca mai vine si pensia alimentara......
nu exista asa ceva!!
legal, se poate executa 1/3 sau 1/2. suma popririlor (daca sunt mai multe) nu poate depasi jumatate din venitul total.
cine face asa ceva si ia mai mult de jumatate, incalca legea si poate fi pus la punct imediat de instanta de judecata,
prin contestatie la executare. si si-o ia rau si executorul si platitorul popririi (banca sau angajatorul).

View Postsilesax, on 01 martie 2018 - 15:53, said:

de ce ai făcut credite?
nu-i treaba ta. i le platesti tu de-i ceri socoteala sau cum?

Edited by dygey, 01 March 2018 - 16:03.


#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De nevoie frate a făcut.
De nevoie.
Că nu se bagă nimeni dator de plăcere.

Mergi la bancă inițiator și discută despre recalculare etc.
Se rezolvă crede-mă.

#25
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.09.2008
Si eu cred ca banca este probabil sa te pasuiasca o perioada. Eu am trecut la fel prin ceva necazuri si nu am putut plati cateva luni ratele. Am fost la prima intarziere la banca, am discutat situatia si mi-au dat 6 luni pasuire la plata, practic se trece rata 0 si se mareste intervalul de plata cu acele luni cat iti permit ei. Dupa ce am rezolvat situatia am fost inapoi la banca si am reluat plata ratelor. Nu este nemaintalnit sa treci prin asa ceva in viata [divort, iti pierzi jobul, pe cineva apropiat care te ajuta, etc], cred ca toate bancile au situatii de acest fel.

#26
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Am discutat acum la banca, telefonic, la un numar pe care l-am primit asta vara pentru a raduce creditul la banca.
Din pacate mi-a zis ca nu se poate face nimic, iar , vis-a-vis de valoarea popririi, m-a indrumat ca sa merg la mine la servici la departamentul financiar si sa le cer sa vireze o suma mai mica catre executor. Lucru pe care cred ca nu-l va accepta doamnele de la financiar

#27
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008


View Postsarateanu2004a, on 01 martie 2018 - 14:50, said:

Am luat copii cu asa datorii findca ea nu are cu ce sa-i creasca, neavand niciun venit.
Eu sunt unicul lor intretinator, iar, daca mi se pune poprire 1/2 din salaru atunci trebuie sa renunt si eu la copiiSi atunci vor fi in grija lui Dumnezeu

Mai degrabă în grija statului, adică a tuturor, dumnezeu nu se îngrijește de nimeni.

#28
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Din discutia avuta cu reprezentantul bancii am aflat ca suma de 6000 de lei care am platit-o executorului inca nu a intrat in banca, ci doar sumele poprite din salariu. Este posibil ca executorul, evaluind deadline-ul sa fi pus in contul lui, pentru a obtine ceva dobanda, suma de 6000 de lei?

In alta ordine de idei, in situatia expusa, as putea negocia cu el o scadere a sumei poprite, care ar duce implicit la cresterea perioadei de rambursare avand drept consecinta un avantaj pentru el, rezultat din dobanda obtinuta pe o perioada mai lunga pentru cei 6000lei

#29
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View Postsarateanu2004a, on 01 martie 2018 - 15:08, said:

Am apelat la bunavointa unei doame avocat care ma ajutat din mila si mi-a redactat cererea de divort plus ca m-a ghidat ce sa fac.
Pentru primul credit mai am 4000 de lei, adica 4 luni de zile, nu ar fi  mult, problema este sa nu ma popreasca cu 1/2 din venit ca nu mai am cum sa intretin pe nimeni atunci.

Am discutat cu doamna avocat si mi-a spus ca daca aduc otararea definitiva si irevocabila de incredintare a minorilor poate face o intampinare ca executorul judecatoresc sa mai reduca din procentul de poprire din salariu

Nu vreau sa dau tepe, m-am imprumutat, trbuie sa dau innapoi. Ceea ce vrea este sa nu fiu sugrumat, fiindca atunci va trebui sa abandonez

Eu te cred.
Poate ar fi benefic sa iei legatura cu executorul,sa-i expui situatia si poate ajungeti sa-ti reesalonezi platile.

View PostAlexEn, on 01 martie 2018 - 15:26, said:

Cata vreme are un salariu din care ii mai raman  doua treimi sau o jumatate, inca are venit.

Dar trebuie sa si traiasca din ceva,el si familia lui,nu doar sa-si plateasca datoriile.

View Postcaiuscorneliu, on 01 martie 2018 - 16:23, said:

Mai degrabă în grija statului, adică a tuturor, dumnezeu nu se îngrijește de nimeni.

De regula,asta-i si parerea mea,dar in cazul de fata ceva imi spune ca-i vorba despre o drama adevarata si nu-i loc de gluma.

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,973
  • Înscris: 18.12.2007

View Postadisz, on 02 martie 2018 - 11:33, said:

Dar trebuie sa si traiasca din ceva,el si familia lui,nu doar sa-si plateasca datoriile.


Evident, de asta exista si plafon pe procentul maxim de retinere. In acel post ii raspundeam colegului care zicea ca nici initiatorul nu are venit, mai mult e pe minus, de vreme ce are datorii.

Edited by AlexEn, 03 March 2018 - 08:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate