Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Punct final pentru ascensiunea RCS&RDS pe telefonie mobilă? În T4/2017 Digi a pierdut pentru prima oară clienți

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#37
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007

View Postddd333, on 01 martie 2018 - 09:38, said:



Daca acoperirea era chiar asa de importanta pentru abonatii lor, atunci teoretic reteaua n-ar trebui sa existe deloc, fiindca intotdeauna ceilalti operatori au avut o acoperire mult mult mai mare. Ba eu chiar as prefera sa se concentreze pe densificare in orase si statiuni turistice decat sa se extinda prin toate satele patriei.

Cândva aveau roaming national cu Vodafone si era convenabil ca minute multe, pret mic si acoperire mare. Au bagat restrictia cu nu sta prea mult in 2g. Au bagat dupa aia restrictia cu numai telefoane 3g. Au inchis roamingul cu vdf. Pt multi a fost un experiment "gen platesc 2 euro" dar acum multi isi permit sa plateasca 5 euro si sa poate folosi telefonul. In vest se intampla la fel cu 3, retea ieftina, terminale ieftine dar acoperire ioc si lumea se mai uita si in partea ailalata.

#38
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018

View PostManasu, on 01 martie 2018 - 10:46, said:

Digi are un singur avantaj: este ieftin. Ei au atras multi clienti cu acele oferte foarte avantajoase ca pret, dar in timp oamenii s-au convins pe propria piele de principiul: "cat dai, atata face", si odata terminate contractele au trecut la alti operatori.
Daca se intampla acest lucru, n-ar trebui ca numarul de abonati sa fi scazut mult mai mult? Matematic e un non-sens ce spui tu.

Quote

Oricum, au o baza de clienti ce asigura grosul, pentru ca s-au pozitionat drept "reteaua saracului" si au avut mult succes la anumite categorii sociale pe gustul carora si-au adaptat strategia de marketing (vezi reclamele lor cocalaresti); pe acestia nu-i va pierde.
Strategia de marketing se adapteaza la canalul de comunicare, nu la serviciul promovat.

View Postdaniel:), on 01 martie 2018 - 11:01, said:

Cândva aveau roaming national cu Vodafone si era convenabil ca minute multe, pret mic si acoperire mare.
Roamingul ala a fost acum multi ani. Cumva 2014? De atunci cred ca cei nemultumiti tare de acoperire au plecat pe la alti operatori. Nu explica scaderea de acum.

#39
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Inafara de Telekom care ofera internet rezonabil (desi au limitari pe partea de video) nu o sa pot niciodata sa-i inteleg pe cei care se lauda cu extraoptiuni d-alea ,faci aia si primesti 10 mega (la vodafoame erau promotii in chipsuri lays),practic te prostituezi pentru un serviciu ordinar de acces la internet mobil, de ce trebuie sa fac x si y ca sa beneficiez de z,nu e suficient sa dau o suma de bani si sa nu-mi mai F*Ta capul?De ce sa nu fac si eu invers,sa le dau bancnote taiate cu foarfeca in doua si daca se pun in cap pentru mine le dau si cealalta jumatate.

#40
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Scaderea in calitate a convorbirilor, cel putin in Bucuresti pe 3G e cam jale in ultima vreme. Când sun colegi/prieteni/socri, de multe ori nu intra apelul din prima, efectiv iti da reject reteaua si trebuie sa mai incerci inca o data/doua ori sa suni. Poate din acest motiv, inca nu lasa 5MHz pe 3G pe 2100 in Bucuresti, ar insemna sinuciderea retelei. Odata cu dezvoltarea VoLTE, poate vor mai decongestiona reteaua, in plus au cam sistat investitiile in Romania, acu vor sa atace piata din Ungaria.

Edited by aris86, 01 March 2018 - 11:44.


#41
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nici vorba de sistat investitii,uite o poza de la mine din oras de acum o saptamana doua.Mentionez ca masinile digi nu sunt apartinatoare de filiala Aiud (aici au un ford si un opel parca). Ulterior datii pozei am aflat ca au cablat rapid satul sancrai cel putin (au facut upgrade de retea,livreaza prin fibra pana in casa acum)

Attached Files



#42
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016

View Postddd333, on 01 martie 2018 - 11:06, said:

Daca se intampla acest lucru, n-ar trebui ca numarul de abonati sa fi scazut mult mai mult? Matematic e un non-sens ce spui tu.
Nu e non sens, doar ca n-ai inteles tu despre ce e vorba. Pur si simplu venirile in retea (noi clienti atrasi) nu mai depasesc plecarile, de aici si scaderea la numarul total de clienti. Am bolduit partile importante, sper ca ai inteles acum.

#43
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

View Postddd333, on 01 martie 2018 - 11:06, said:

Daca se intampla acest lucru, n-ar trebui ca numarul de abonati sa fi scazut mult mai mult? Matematic e un non-sens ce spui tu.

Cei mai multi au avut perioada contractuala de 2 ani, si abia la sfarsitul ei fac portarea. Cred ca din cauza asta numarul abonatilor nu a scazut asa mult, dar e timp de acum incolo.

#44
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
In primul rand sunt cativa care le canta prohodul de vreo 4-5 ani....ba ca dau faliment ba ca ii cumpara Vodafone, ba Panafone etc, deocamdata degeaba. Doi, nu poate exista doar crestere, in toate exista si o coborare. E ca la munte...urci, urci dar mai si cobori doar sa nu cazi in prapastie. Altfel trebuie sa multumim digi pentru ca altfel, fara presiunea facuta de ei cu preturi mici nici ceilalti nu ar fi scazut prea tare. Ma rog, si tehnologia s-a mai ieftinit era normal sa mai scada si tarifele.

#45
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
offtopic: trebuie sa multumim zapp-ului (sa-i fie tarana usoara) si cosmote-ului care au inceput revolutia cu minutele

Edited by maiorukaki, 01 March 2018 - 12:21.


#46
TehMoN

TehMoN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 21.02.2018
Echipele RCS & RDS pleaca in Spania la cablat Posted Image) stati voi relax.


P.S au un oras de 8k locuitori  (Romani ) care au cerut cablarea la RCS &RDS . Stiu din sursa sigura Posted Image) pana termina aia , se misca incet..

Edited by TehMoN, 01 March 2018 - 12:25.


#47
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,927
  • Înscris: 28.09.2017
Pentru 9000 de clienți pierduți faceți atâta zarvă?!?
Alți operatori au pierdut mai mult de 20000 de mii și nu sa mai dat nimeni de ceasul morții.
O zi buna va doresc!

#48
Cross-Gleam

Cross-Gleam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 16.01.2006

View PostTehMoN, on 01 martie 2018 - 12:25, said:

Echipele RCS & RDS pleaca in Spania la cablat Posted Image) stati voi relax.


P.S au un oras de 8k locuitori  (Romani ) care au cerut cablarea la RCS &RDS . Stiu din sursa sigura Posted Image) pana termina aia , se misca incet..

Deja se angajeaza personal https://www.digimobil.es/empleo.php

#49
electragrup

electragrup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 20.11.2017

View Postaris86, on 01 martie 2018 - 11:43, said:

Când sun colegi/prieteni/socri, de multe ori nu intra apelul din prima, efectiv iti da reject reteaua si trebuie sa mai incerci inca o data/doua ori sa suni.

Stai linistit, acelasi lucru se intampla si la altii precum Telekom :))) Mai ales cand suni in alte retele precum Orange. In alta ordine de idei, Digi au inceput de la zero cu reteaua si mai au pana sa ajunga la nivelul celor 3 mari competitori, de aia nici nu am telefoane de la ei, de 2 euro platesti, de atat iti merge :)). Dar cu investitii in retea, vor ajunge la nivelul celorlalti.

View PostTehMoN, on 01 martie 2018 - 12:25, said:

Echipele RCS & RDS pleaca in Spania la cablat Posted Image) stati voi relax.


P.S au un oras de 8k locuitori  (Romani ) care au cerut cablarea la RCS &RDS . Stiu din sursa sigura Posted Image) pana termina aia , se misca incet..

Digi platesc cu 2 lei angajatii lor aici, si tu zici ca isi duc angajatii de aici acolo?! Sa fim seriosi! :))

#50
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Poftiți viteze in București în zona Budapesta

Voi ce ziceți daca aia din zona au vitezele astea or sa stea mult la ăștia?

Attached Files



#51
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
Pai daca e o retea slaba, asta a fost Digi inca de la inceput, low cost, low quality...

#52
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011
Singura problema intr-adevar deranjanta la Digi.Mobil este faptul ca apar des intreruperi in timpul convorbirilor, in general cand esti in miscare. Culmea, asta nu e din cauza semnalului slab, ci din cauza ca telefonul nu trece la timp de pe o antena pe alta. De ce se intampla asta, ei ar trebui sa stie. Chiar si in zona in care locuiesc se intampla asa, am facut mai multe sesizari, au mai reparat problema, iar a revenit si tot asa.

In rest, raportul cost/servicii mi se pare foarte avantajos, daca ai niste asteptari realiste.

#53
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018

View Postsergiu_psc, on 01 martie 2018 - 12:04, said:


Cei mai multi au avut perioada contractuala de 2 ani, si abia la sfarsitul ei fac portarea. Cred ca din cauza asta numarul abonatilor nu a scazut asa mult, dar e timp de acum incolo.
Deci, conform rationamentului vostru, Digi s-a infiintat in 2016 si clientii au inceput sa plece acum fiindca au trecut cei 2 ani pe care au incheiat abonamentele?

#54
TehMoN

TehMoN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 21.02.2018

View Postelectragrup, on 01 martie 2018 - 12:51, said:

Stai linistit, acelasi lucru se intampla si la altii precum Telekom Posted Image)) Mai ales cand suni in alte retele precum Orange. In alta ordine de idei, Digi au inceput de la zero cu reteaua si mai au pana sa ajunga la nivelul celor 3 mari competitori, de aia nici nu am telefoane de la ei, de 2 euro platesti, de atat iti merge Posted Image). Dar cu investitii in retea, vor ajunge la nivelul celorlalti.



Digi platesc cu 2 lei angajatii lor aici, si tu zici ca isi duc angajatii de aici acolo?! Sa fim seriosi! Posted Image)

Da boss , cauta oameni care sa mearga acolo , iti zic eu sigur, ca pleaca angajatii din DIGI acolo asigurat;) ca au profit ceva. Iar cica dupa au prin Italia..
Nu vorbesc de pomana, sursa sigura, 40lei diurna pe zi pe langa salar Posted Image stiu eu din interior Posted Image)

Edited by TehMoN, 01 March 2018 - 19:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate