Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Convertire video de la alte formate catre mp4

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Salut. Scuze daca nu scriu in aria potrivita, dar asta mi s-a parut cea mai ok. Am un iPad mini 2 si un iPhone, ce nu suporta filmele de genul .avi sau alte formate. Suporta doar .mov si mp4 ca filme. Am multe filme .avi cumparate, si alte formate, de pe site-uri de pe net, dar nu le pot baga in aceste terminale (adica le pot, dar nu le recunoaste). As avea nevoie de un soft prin care sa pot converti fisierul video + subtitrarea intr-un singur .mp4. Exista asa ceva? Eu folosec Ubuntu Mate, si as dori, daca este posibil, sa pot face aceasta conversie de pe el. Multumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ar fi mai simplu sa instalezi V L C-ul din App store ?

Edited by pasilla, 01 March 2018 - 04:47.


#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostZark, on 01 martie 2018 - 03:49, said:

As avea nevoie de un soft prin care sa pot converti fisierul video + subtitrarea intr-un singur .mp4. Exista asa ceva? Eu folosec Ubuntu Mate, si as dori, daca este posibil, sa pot face aceasta conversie de pe el.
mkvtoolnix-gui

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Super video convertor.


http://www.softpedia...ted/SUPER.shtml

Edited by Adm, 01 March 2018 - 08:54.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Handbrake - exista pe orice OS, e free si are direct profil de iPad/iPhone.

#6
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

View PostZark, on 01 martie 2018 - 03:49, said:

Eu folosec Ubuntu Mate, si as dori, daca este posibil, sa pot face aceasta conversie de pe el. Multumesc.

View Postandreic, on 01 martie 2018 - 08:49, said:

Runs on:
    Windows All

E a 2-3 oara in ultimele zile cind un moderator comenteaza degeaba.
Poate e moderator pe alta arie.

Zark, de ce vrei sa te chinui si sa pierzi timp ?!
Incearca unul din multiplele playere din app store.
Adica, exista asa ceva pentru iphone/ipad, nu ?! ;)
Cum s-a recomandat mai sus - VLC, sau MXPlayer (vezi ca sint mia multe), GOM, KMPlayer....

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmybrandnewmail59, on 01 martie 2018 - 09:25, said:

cind
Când adica... nu e chiar degeaba, softul e super, atat ca nu am vazut ca vrea special de linux, mare chestie, se mai intampla Posted Image

Edited by andreic, 01 March 2018 - 09:38.


#8
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostAdm, on 01 martie 2018 - 08:53, said:

Handbrake
Handbrake recomprima filmul, mkvtoolnix uneste filmul si subtitrarea intr-un container. Dureaza cateva secunde Posted Image

Edited by lucifer76, 01 March 2018 - 11:15.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. mkv este un container.
2. mkv nu e rulat nativ de ipgone, nu are accelerare hardware => se duce repede bateria.
3. E de rpeferat recompresia si convertirea intr-un format nativ (h264), pentru a beneficia de accelerare hardware la decodare si consum de baterie f redus.
La drum lung e ff important asta.

#10
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Pai, ca sa va explic de ce ma "complic":

1. Orice format neacceptat de iPad/iPhone nu poate fi vizibil pe ele.
2. Pe iOS nu poti indesa toate prostiile in el, lafel ca pe android. Nu poti baga fisiere .srt, iti da eroare la copiere, iar daca le downloadezi din vreun cloud, ele nu pot fi vazute din telefon.
3. Ma gandeam ca pot baga filmul respectiv intr-un program, apoi sa-l export ca un singur .mp4 cu tot cu subtitrarea inclusa in el. Am vazut multe filme in genul asta, avand un singur fisier video, cu subtitrarea inclusa in el.

#11
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostAdm, on 01 martie 2018 - 11:42, said:

2. mkv nu e rulat nativ de ipgone, nu are accelerare hardware => se duce repede bateria.
Android e superior la faza asta, imi decodeaza si x265.

View PostAdm, on 01 martie 2018 - 11:42, said:

3. E de rpeferat recompresia si convertirea intr-un format nativ (h264), pentru a beneficia de accelerare hardware la decodare si consum de baterie f redus.
La drum lung e ff important asta.
Recompresia dureaza, pierde din calitate, iar Handbrake din linux nu stie de QuickSync.

View PostZark, on 01 martie 2018 - 12:11, said:

3. Ma gandeam ca pot baga filmul respectiv intr-un program, apoi sa-l export ca un singur .mp4 cu tot cu subtitrarea inclusa in el.
Ai doua solutii simpe si una complicata. Mkvtoolnix (rapid si fara recompresie), Handbrake (recompresie, dureaza si pierde calitate) si ffmpeg (fara recompresie):

ffmpeg -i input.m4v -i subtitle.srt -map 0 -map 1 -c copy -c:s mov_text output.m4v



Quote

-i input.m4v -i subtitle.srt tells ffmpeg to use those two files as its inputs.
-map 0 -map 1 tells ffmpeg to use all the streams from input number 0 and input number 1.
It's not directly relevant to this, but you can select individual streams with -map: -map 0:v would select all video streams from input 0, -map 1:s would select all subtitle streams from input 1, -map 0:0 would select stream 0 (the first stream) from input 0, -map 1:a:0 would select the first audio stream of input 1.
-c copy tells ffmpeg to copy all streams from the input without re-encoding, while having -c:s mov_text after the -c copy overrides the copy setting for the subtitle stream, re-encoding it to a form the MP4 container can contain.

Daca esti familiarizat cu Ubuntu nu ar trebui sa te sperie terminalul.

#12
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Nu ma sperie, chiar m-am imprietenit bine cu el :)
Multumesc pentru raspunsuri.

#13
rhadoo54

rhadoo54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 05.03.2018
Salut, folosesc un Chromecast pe un tv Lg sa ma uit la filme pe diferite siteuri online...la Prison break cand fac cast pe tv, nu mi merge subtitrarea pe nici un site online...dar pe nici unul..am incercat toate serverele pe toate siteurile,daca ma uit pe telefon, merg...cand dau cast ...nimi..stie cineva cum sa fac sa mi.le ia!? Multumesc mult!

#14
rhadoo54

rhadoo54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 05.03.2018
Salut, folosesc un Chromecast pe un tv Lg sa ma uit la filme pe diferite siteuri online...la Prison break cand fac cast pe tv, nu mi merge subtitrarea pe nici un site online...dar pe nici unul..am incercat toate serverele pe toate siteurile,daca ma uit pe telefon, merg...cand dau cast ...nimi..stie cineva cum sa fac sa mi.le ia!? Multumesc mult!

#15
StevenBrown

StevenBrown

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.01.2019
Pentru conversia video folosesc software-ul Format Factory este cel mai bun software pentru conversia video, audio, imagini etc. Este disponibil gratuit și are și o versiune plătită

#16
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Muncă inutilă să converteşti un film doar ca să îl vezi pe ipad de cîţiva ţoli.
Sau alege un format .mp4 în care incluzi titrarea, ex youtube profile, pui pe un stick şi te uiţi la un tv cu ecran mare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate