Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

În ce ați investit în perioada 1990-2004? (pentru cei care au avut afacere)

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Unii aveau bani la ciorap în 1989, alții au avut baftă și au ajuns să aibă o afacere sau să colaboreze la una.
Dacă ați fost o asemenea persoană, în ce ați investit?

#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
În hârtie igienică pt vremurile căcăcioase ce au urmat.


Tu in ce ai investit? In PC că sa deschizi topicuri interesante noaptea?

#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
afaceri ptr ca politicienii de kakat sa aiba salarii ! ... nu de la mine !
am investit in case si terenuri ! ... Posted Image
in 1992 am cumparat o casa cu cca 5000 USD ! ...
in 1994 am cumparat un teren cu cca 500 USD !
... nu vreti sa stiti cat valoreaza acum ! ... Posted Image

Edited by realduc, 01 March 2018 - 06:19.


#4
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Eu am avut tot timpul salariu mic...si am trait la limita. Asta mi-a fost soarta.

#5
zenzzo

zenzzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 23.11.2012
In 70 de porci care , daca intr-un an , toamna , ii scoteam afara la poarta si ii lasam maidanezi eram mai castigati (ca familie zic) decat sa-i fii scos din iarna si sa-i fi dat la un pret de nimic apoi. Dupa asta am investit in stupi de albine si asta facem pana in ziua de azi.

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007
in trenulete de jucarie, am dat faliment.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@djl, esti bestial man! Stau si ma intreb, ideile astea iti vin pe moment sau noaptea cugeti si notezi ce trebuie sa deschizi a doua zi? Posted Image

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Am investit in MINE...., nu de alea cu mineri, in "JE" personal...adica,  ca tot romanul de clasa medie spre jos , am avut grija sa-mi platesc taxele, sa-mi iau de mancare, sa ma imbrac, un harb de masina pe acolo,sa-mi sustin viciile... etc rahaturi marunte. De fapt nu doar pentru mine ... ca am si familie...
Restul de bani ramasi i-am investit in .........praful de pe toba...

Edited by keta, 01 March 2018 - 14:22.


#9
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
Dormiti linistiti:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1Bt4aXhLi6k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postrealduc, on 01 martie 2018 - 06:16, said:

afaceri ptr ca politicienii de kakat sa aiba salarii ! ... nu de la mine !
am investit in case si terenuri ! ... Posted Image
in 1992 am cumparat o casa cu cca 5000 USD ! ...
in 1994 am cumparat un teren cu cca 500 USD !
... nu vreti sa stiti cat valoreaza acum ! ... Posted Image
Ba vrem :D

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004

View Postlaffin, on 01 martie 2018 - 10:13, said:

in trenulete de jucarie, am dat faliment.

Spusesem prin altă parte că dacă aveai aparaută foto şi/sau video în anii '80 sau aveai bani puşi deoparte şi îţi cumpărai la începutul anilor '90 aşa ceva, puteai face bani în anii '90. Pe lângă nunţi, cumetrii şi botezuri, mai mergeai la zile de naştere, serbări.
În trenuleţe aş investi eu acuma, dar e cam moartă piaţa.

#11
sodikezo

sodikezo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.02.2018
Oamenii destepti au investit in perioada aia in sali de pacanele, frizerii,  spalatorii de masini, shaormerii,saloane de masaj erotic , cumparat terenuri la greu,  in electronice pe care sa le vanda la suprapret apoi.
Evident, si in locuri strategice unde gasesti clienti.
Altii faceau strainatatea si cand se intorceau, isi investeau toate castigurile in ceva afaceri sau chiar in magazine online.
Cei care ieri investeau in asa ceva, azi,  multi dintre ei stau fericiti prin Malta sau Dubai detinand lanturi de companii.
Oportunitati financiare ca anii 1990-2000 nu o sa mai prindem vreodata. Era perioada cand nimei nu era sclav la stat sau la patron, cand puteai sa profiti de diverse oportunitati pentru a castiga mai mult.

Azi nu se mai poate sa faci asa ceva din cauza statului care a devenit totalitar dpdv fiscal si datorita monopolului companiilor si multinationalelor mari si pentru ca acum fiecare e pe felia lui....nimeni nu mai socializeaza, nu mai face asocieri, nici pilele nu mai sunt ca inainte.
Si chiar regret ca m-am nascut prea tarziu.



Cine s-a nascut sclav in comunism s-a facut barosan acum.
Cine s-a nascut sclav in perioada postdecembrista va muri mai mult ca sigur sclav!


Pentru ca de cativa ani a inceput o noua dictatura: dictatura corporatista care e mana-n mana cu statul Pesedist!  Ca roman simplu, chiar si plin de idei  si cu ceva maruntis, nu mai ai nicio sansa sa-ti incepi o afacere de la 0  in tara asta acum fiindca fie te mananca multinationalele alea mari, fie te mananca ANAF-ul si PSD-ul. . Probabil ca o sa ramanem in situatia asta pentru urmatorii sute de ani, asa ca daca vrei s-o duci bine, ai de ales intre a emigra pentru a munci pe salariu mai mare in strainatate, fie sa-ti periezi sefii ca dupa 10 de ani de munca sa prinzi si tu un post de project manager sau  un sef de echipa.

Edited by sodikezo, 07 March 2018 - 02:38.


#12
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
ÎN perioada aceea am investit în acțiuni ARO. Am fost vizionar și am prevestit explozia pieței de SUV-uri cu tracțiune integrală.

Compania a dat faliment și am pierdut toată investiția.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate