Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Audi A4 B8 sedan - montare subwoofer Bang&Olufsen

  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
razvydel

razvydel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.02.2018

Salutare. Am si eu un Audi A4 B8 cu sonorizare standard. Doresc sa cumpar doar subwoofer-ul original Bang&Olufsen. Se poate lega direct la amplificatorul standard al masinii care este cel din fabrica? Va functiona? Poate duce subwooferul? Multumesc.

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
A4 nu e Dacia 1310 sa-i legi doua fire.
Trebuie alt amplificator, codat, comunicatia se face pe fibra optica deci ai nevoie si de cablaje, etc.
Amplificator nuprea gasesti second/dezmembrari, cel mai probabil o sa fie nevoie sa-l cumperi nou si costa mult numai amp-ul.
https://www.audiusap...66b/?c=YT1BdWRp

Uite aici cineva care a facut upgrade-ul, dar tine cont ca a bagat cateva mii de euro in retrofit-uri
http://www.clubaudi....rt-a4-b8.41092/

Edited by Kroghy, 01 March 2018 - 07:05.


#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Sau...varianta simpla, cauti subwoofer activ si-l legi cu fire. Daca ai avea si iesire d esubwoofer, ar fi grozav, altfel...te descurci.
Din ce an este masina? Asta ca sa-ti spun daca faci ca mine, sau cum a zis colegul de mai sus, care este si meserias, fata de mine.

#4
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008
Din cate stiu, (daca gresesc sa ma corectati) amplificatorul de pe sonorizarea standard are doar 6 canale, deci nu vei putea sa montezi niciun subwoofer, plus ca daca nu e tot sistemul nu o sa poti sa modifici setarile de bass din MMI.

#5
razvydel

razvydel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.02.2018

View PostKroghy, on 01 martie 2018 - 06:57, said:

A4 nu e Dacia 1310 sa-i legi doua fire.
Trebuie alt amplificator, codat, comunicatia se face pe fibra optica deci ai nevoie si de cablaje, etc.
Amplificator nuprea gasesti second/dezmembrari, cel mai probabil o sa fie nevoie sa-l cumperi nou si costa mult numai amp-ul.
https://www.audiusap...66b/?c=YT1BdWRp

Uite aici cineva care a facut upgrade-ul, dar tine cont ca a bagat cateva mii de euro in retrofit-uri
http://www.clubaudi....rt-a4-b8.41092/
Daca as pune un amplificator Bang&Olufsen as rezolva oare problema?

View PostYOUR_GOD, on 01 martie 2018 - 09:03, said:

Sau...varianta simpla, cauti subwoofer activ si-l legi cu fire. Daca ai avea si iesire d esubwoofer, ar fi grozav, altfel...te descurci.
Din ce an este masina? Asta ca sa-ti spun daca faci ca mine, sau cum a zis colegul de mai sus, care este si meserias, fata de mine.
Masina este din 2009. Subwooferul original de Audi este activ sau pasiv?

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu știu. Are și fire pentru curent?

#7
razvydel

razvydel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.02.2018

View PostYOUR_GOD, on 01 martie 2018 - 11:53, said:

Nu știu. Are și fire pentru curent?
Nu are fire pt curent. E ca o boxa normala.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
E pasiv. Ai nevoie de amplificator.

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postrazvydel, on 01 martie 2018 - 11:40, said:

Daca as pune un amplificator Bang&Olufsen as rezolva oare problema?
Vezi ca inafara de amp si cabluri de conexiunie mai trebuie codata unitatea centrala ca sa ai setari pt. subwoofer si dezactivata protectia CP (se face numai la reprezentanta si costa).
La A4 B8 poti sa faci asa multe retrofituri si optiuni incat il faci nava spatiala insa inc nici un caz sa nu crezi ca e vorba de niste fire si gata. Toata distractia costa si trebuie sa te documentezi.
Vezi ca ti-am dat link la o discutie cu cineva care chiar a facut modificarea pe care o vrei tu. Roaga-l sa te ajute, eventual da-i o bere.

Uite alta discutie: https://vwforum.ro/t...r-oem-retrofit/

Edited by Kroghy, 01 March 2018 - 17:03.


#10
razvydel

razvydel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.02.2018
Multumesc mult de info. Revin cu update daca rezolv si cum rezolv :D

#11
cipriansebi

cipriansebi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.07.2009
Va salut.
Postez (si ) aici (poate nu e locul chiar potrivit, dar... ) o problema de sunet la un Audi A4 B8 2009:
La sistemul meu audio Concert, boxele din portiere , fata si spate, se aud foarte incet fata de cele din stanga si nu au bass deloc. Din reglaje nu am rezolvat nimic, diagnoza nu a dat erori.
Va rog , ceva pareri sau solutii pentru remediere.
Multumesc,

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate