Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Executat silit sau condamnat?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Am 3 credite ,din care 2 if n-uri neplătite și un BRD(nu vreau sa ajung la detalii de ce le am deoarece as umple încă 2 pagini)

Azi mi-a venit un plic mare impunător de la un birou executoresc din orașul în care locuiesc pe care scrie "Pentru justiție . A se înmâna cu prioritate" l-am citit ..am de plata în termen de o zi suma de 1739 RON din care 622RON cheltuieli executoresti pentru un credit IFN sub 1.000 Ron..

Având în vedere că am atâtea bănci din care plătesc pentru BRD cate 500lei lunar sa nu mă deie și aia in judecata căci mai am 16000 la ei, cum sa le dau la ăștia cu executarea lor 1739ROn , am un singur venit stau cu părinți, nu sunt ajutat pot spune oare asta la executor ? ..
mai pot spune și că mă aștept din orice clipă la o poprire pe salariu și trebe sa dau câte puțin că sa ajung la o cale amiabila cu toți?

Însă, ce mi-a atras atenția în  scrisoarea aceea sunt următoarele paragrafe

In baza art.. aveti obligatia de a ne comunica in scris toate veniturile dvs. și bunurile dvs,inclusiv cele de drept comun sau davalmasie..totodată daca refuzați amenda între 100 și 1.000ron (amenda judiciara)

Deci să înțeleg că eu trebe sa declar musai salariu și ce bunuri au părinți prin casa ?! locuinta fiind a bunicii noi stam cai peste grămadă cu ea
Daca aveam vre-un bun cred că deja era sechestrat, da' n-am

Alt paragraf

"In cazul in care nu veți achita in termenul aratat ..vom continua executarea silita...daca va fi necesar cu sprijinul poliției și veți suporta toate cheltuielile de executare necesare acestei activități..."

...să înțeleg că dacă nu dau cat îmi cer ei sau nu mă înțeleg cu executorul  ptr o suma mai mica și/sau din motive personale nu mă prezint la executor o să mă ridice poliția ,au dreptul?



#2
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,554
  • Înscris: 23.09.2017
Nu te ridica politia. De unde ai inteles tu asta nu pot pricepe.
Insa procedura de executare silita incepe, si anume:

"executorul judecatoresc va efectua verificari, cercetari si interogari la: Directia de Evidenta a Persoanelor pentru a afla datele corecte ale debitorului, respectiv domiciliul si Codul Numeric Personal, puse la dispozitie de catre creditor; interogari la toate institutiile de credit prin care se solicita sa se comunice daca debitorul/ debitorii figureaza in evidentele acestora cu conturi bancare; Directiile de Impozite si Taxe Locale pentru a afla daca debitorul figureaza in evidente cu bunuri impozabile; Inspectoriatul Teritorial de Munca, Agentia Nationala de Ocupare a Fortelor de Munca si Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, Casele de Pensii, pentru a afla daca debitorul figureaza cu loc de munca sau cu dosar de pensie."


O sa ai poprire pe salariu.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pentru moment, stai calm. Nu te ridica nimeni cu politia.
Probabil ca in cava timp vor pune poprire pe salariui si iti vor bloca conturile bancare.
Daca nu ai alte bunuri pe numele tau, vor ataca numai salariul. Partea proaste este ca datoriile vor creste din cauza "asa ziselor" cheltuieli cu executarea.

Edited by pasilla, 28 February 2018 - 23:59.


#4
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,554
  • Înscris: 23.09.2017
Ai face bine sa te intelegi cu ei, sa platesti esalonat etc, vezi tu. Pt ca daca ti se pune poprire etc, vei plati aiurea si cheltuielile executorului etc. Treaba ta.

Edited by alex342, 01 March 2018 - 00:11.


#5
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Pai tu pui botu la plicul ala? Fii om serios, ala e de la ceva firma de recuperare,un executor nu te intreaba pe tine ce bunuri ai sau ce venituri, ala intreaba direct la finante.

#6
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009

 alex342, on 28 februarie 2018 - 23:57, said:

Nu te ridica politia. De unde ai inteles tu asta nu pot pricepe.
Insa procedura de executare silita incepe, si anume:

"executorul judecatoresc va efectua verificari, cercetari si interogari la: Directia de Evidenta a Persoanelor pentru a afla datele corecte ale debitorului, respectiv domiciliul si Codul Numeric Personal, puse la dispozitie de catre creditor; interogari la toate institutiile de credit prin care se solicita sa se comunice daca debitorul/ debitorii figureaza in evidentele acestora cu conturi bancare; Directiile de Impozite si Taxe Locale pentru a afla daca debitorul figureaza in evidente cu bunuri impozabile; Inspectoriatul Teritorial de Munca, Agentia Nationala de Ocupare a Fortelor de Munca si Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, Casele de Pensii, pentru a afla daca debitorul figureaza cu loc de munca sau cu dosar de pensie."


O sa ai poprire pe salariu.
Așa mă gândeam și eu ..poprire pe salariu dar de unde atâta tărășenie cu declarația venitului ..și îmi baga și legea aceea din codul civil cu amendă când isi pot lua singuri toate datele despre mine (servici,casa,etc)...

Fiind vorba, de o suma mica daca le promit că le dau  ptr început cheltuielile de judecată, mă va pasui?

#7
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009

 eireman, on 28 februarie 2018 - 23:59, said:

Pai tu pui botu la plicul ala? Fii om serios, ala e de la ceva firma de recuperare,un executor nu te intreaba pe tine ce bunuri ai sau ce venituri, ala intreaba direct la finante.
Am mai pățit asta la Provident..plic de la bej apoi mă sună kruk

#8
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 25.12.2016
Pai, daca nu ai niciun bun propriu, nu pot decat sa-ti puna poprire pe salariu. Altceva, ce sa-ti ia?
Da o declaratie ca nu detii nimic, si asta e.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 Shieu, on 28 februarie 2018 - 23:43, said:

trebe sa dau câte puțin că sa ajung la o cale amiabila cu toți?
Pai daca s-a ajuns aici inseamna ca ai avut ocazia sa te intelegi amiabil cu creditorii si nu ai facut-o...

 Manasu, on 01 martie 2018 - 00:09, said:

Da o declaratie ca nu detii nimic, si asta e.
Verifica ei la fisc si la ANAF. E periculos sa declare el ca nu are si fara sa stie sa aibe ceva undeva ca-l ia si cu declaratie falsa. Vor verifica ei si se conving.

#10
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Declara faliment.
De la 1 Ian 2018 parca intra legea in vigoare....

https://static.anaf....ge_151_2015.pdf

https://www.avocatne...uarie-2018.html

#11
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,554
  • Înscris: 23.09.2017
Ce faliment sa declare la o datorie de 1700 de lei ?!

Ii pune poprire 1/3 si gata.

#12
flyinsane

flyinsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 31.08.2009

 andreic, on 01 martie 2018 - 01:01, said:

Verifica ei la fisc si la ANAF. E periculos sa declare el ca nu are si fara sa stie sa aibe ceva undeva ca-l ia si cu declaratie falsa. Vor verifica ei si se conving.
Andreic, fiscul si ANAFul sunt una si aceeasi institutie. Nu-l va lua cu nicio declaratie falsa, ca e evident imposibil sa declare ceea ce nu stie.

 alex342, on 28 februarie 2018 - 23:59, said:

Ai face bine sa te intelegi cu ei, sa platesti esalonat etc, vezi tu. Pt ca daca ti se pune poprire etc, vei plati aiurea si cheltuielile executorului etc. Treaba ta.
Daca s-a ajuns la executare silita, va plati oricum cheltuielile executorului. Paragraful pe care l-a transcris initiatorul in postul lui are in vedere cheltuieli de executare suplimentare fata de cele deja calculate si care ar putea fi prilejuite de operatiuni ulterioare ale executorului (cheltuielile cu cartea funciara, de exemplu). In momentul asta, fie ca asteapta sa ii puna poprire, fie ca va plati el voluntar, suma pe care o va plati cu titlu de cheltuieli de executare silita va fi aceeasi.

#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
Shieu,ce nu ti-au zis colegii e ca ti-ai ...... viata daca nu platesti si nu te sterg din baza de date.Mereu vor fi penalitati,nu faci fata,daca vei munci-vei plati treimea.Sau cioban la stana cu banii in mana.Nimic pe tine toata viata.

Edited by althea, 01 March 2018 - 11:10.
limbaj vulgar


#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
poprire pe salariui (1/3) si conturile bancare blocate
nu te aresteaza si nu intra nimeni in casa sa-ti ia bunurile

#15
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
executorul a primit actele de la firmele la care ai datorii si a inceput executarea silita. adica iti ia din bani/bunuri pana acopera datoria. du-te la el spune-i ca lucrezi si ca nu ai alte bunuri pe tine si spor la munca, pentru ca vei munci lunar sa iti ia altii banii. nu ai ce face

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Iar s-a adunat Marele Juriu aici.
Am șters mesajele offtopic și cele cu sfaturi ilegale, vă rog să încetați. Mulțumesc.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Shieu, on 01 martie 2018 - 00:08, said:

Am mai pățit asta la Provident..plic de la bej apoi mă sună kruk

Deci.. hai s-o luam sistematic:  bunuri din casa parintilor nu au cum sa ia, iar tu, daca n-ai trecut nimic pe numele tau nu ai de ce sa-ti faci griji.  Pot insa sa insituie poprire pe contul bancar, 1/3 din venituri, iar lucrul asta, inevitabil, se va intampla. Pot sa-ti trmiita poprirea si la locul de munca iar cei de acolo sunt obligati prin lege sa o puna in executare.  Asa ca, fa-ti bine calculele...prima data se vor lua de conturile bancare si vor trimite hartie la job.

Nu declara si nu semna nimic - lasa-i sa caute singuri... ca tot acolo ajung.

Edited by rosix, 01 March 2018 - 11:29.


#18
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004

 rosix, on 01 martie 2018 - 11:27, said:

Deci.. hai s-o luam sistematic:  bunuri din casa parintilor nu au cum sa ia, iar tu, daca n-ai trecut nimic pe numele tau nu ai de ce sa-ti faci griji.  Pot insa sa insituie poprire pe contul bancar, 1/3 din venituri, iar lucrul asta, inevitabil, se va intampla. Pot sa-ti trmiita poprirea si la locul de munca iar cei de acolo sunt obligati prin lege sa o puna in executare.  Asa ca, fa-ti bine calculele...prima data se vor lua de conturile bancare si vor trimite hartie la job.

Nu declara si nu semna nimic - lasa-i sa caute singuri... ca tot acolo ajung.
Dar daca ai mai multe executari poate sa ia 1/2 din salariu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate