Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Avertismente pe server

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
radu0007

radu0007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.09.2014
Salut!
Pe serverul unde imi gazduiesc un site imi apar aceste atentionari:
Swap 87.67 %
Disk / (/) 84 %
Disk /var/tmp (/var/tmp) 84 %

Site-ul functioneaza "in valuri". La 10-20 de vizitatori simultan, deja am CPU 100% și primesc mesaj "Resource limit reached" in browser. Am incercat, pe rand, sa dezactivez toate plugin-urile, dar problema ramane. Gazduirea este de tip shared, la o firma care nu e chiar ieftina. Nu ma pricep prea mult la partea tehnica, dar e posibil ca atentionarile de supraincarcare de pe server sa cauzeze comportamentul haotic al site-ului?

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Ai nevoie de mai multe resurse, cumperi un VPS sau un server dedicat.

#3
radu0007

radu0007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.09.2014

View Postmodoran, on 28 februarie 2018 - 20:43, said:

Ai nevoie de mai multe resurse, cumperi un VPS sau un server dedicat.
Pe acelasi host, cu aceleasi resurse, luna trecuta aveam si 300 de vizitatori simultan, fara probleme. Acum, la 20 deja nu mai poate..

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Instalezi local o copie cat mai identica a site-ului si inveti sa faci profiling, sa masori ce se intampla/ce consuma mult.

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postdani.user, on 28 februarie 2018 - 20:52, said:

Instalezi local o copie cat mai identica a site-ului si inveti sa faci profiling, sa masori ce se intampla/ce consuma mult.


      Sa invete ce consuma mult la 20 de useri ? Tii cu ursul?
      Pentru initiator: schimba host-ul.
       Da-le baietilor o sansa sa mai castige bani si din munca cinstita.

#6
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Schimba host-ul. Ar mai fi ceva, daca zici ca acum o luna puteai tine 300 lejer, iar acum la 20 iti moare, eu vad 3 variante:

1. Ai facut anumite modificari la site ce au ingreunat functionarea lui, sau daca e wordpress au intervenit anumite probleme la updatarea plugin-urilor (slabe sanse).
2. Baietii (sau femeile, ce or fi ei/ele) de la host fac overselling la greu si le-a scazut performanta serverului pe care esti si tu gazduit. (sanse medii-mari)
3. Primesti atac layer 7 (sanse medii spre foarte mari). Informeaza-te un pic ce face acest tip de atac. Un atac de genul asta, dat cu un programel de genul "DOS-Pro RC3" si vreo cateva mii de proxy-uri cauzeaza exact simptomele pe care le are site-ul tau. Atacurile de genul se rezolva greu, dar daca ai nevoie de vreun sfat lasa-mi un mesaj privat. . Crede-ma ca stiu ce vorbesc ca si eu faceam asa ceva "in copilarie", nu ca sa stresez lumea cu zilele ca altii, ca sa testez, si chiar ii anuntam de problema lor.

Edited by Zark, 28 February 2018 - 22:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate