Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Nokia și Windows Phone revin

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009
După ce se crezuse că Microsoft a abandonat Windows Phone, iată o revenire surprinzătoare:
https://www.techrepu...&bhid=104247088
Ce părere aveți?
Au vreo șansă?

Edited by stancosty, 28 February 2018 - 18:37.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Hihihi, pai cine se mai risca cu astia? Eu, dupa 4 bucati Lumia, in niciun caz...Posted Image

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Probabil nokia 3310 a fost o incercare a marii cu degetul (contra unui cost, probabil, asumat). Sincer, cred ca acum doar au incercat sa vada cum merge treaba cu Windows Mobile. As vrea sa continue Windows, dar, din moment ce nu au mai scos nimic, nu stiu daca mai au unde sa revina. Din pacare Windows Phone/Mobile (la cum sunt acum telefoanele) nu cred ca-si mai au locul. Chiar daca scot cu Windows Full, nu stiu cine (de fapt cati) o sa se uite la ei.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Incapatanati mici!
Nu este prima revenite. Vor si repleca.

#5
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Pot sa spun ca in ultimii ani mi-au trecut prin mana 10+ telefoane Nokia Lumia. Batjocuri de telefoane. Vor trebui sa scoata ceva bun de tot ca sa mai cumpar vreun Nokia

#6
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009
Eu unul, mă bucur și sper să se mențină. Acum am un Nokia Lumia 920, categoric mai bun decât orice e cu android.
Deja mă gândeam că trebuie să trec la iPhone, dar poate că nu va fi nevoie ...
Mie îmi place în primul rând că am același sistem de operare și pe telefon și pe tabletă și pe laptop și pe desktop. Aceleași setări, aceleași comenzi, funcționare forte bună, fără sincopele pe care le-am avut cu telefoanele cu android.
Și un plus: la Lumia 950, bateria se poate schimba. Că la 920 se schimbă doar dacă te pricepi, sau duci telefonul la unii care știu să-l desfacă. Și o schimbi doar cu una echivalentă, că nu s-au fabricat și de schimb.

Edited by stancosty, 28 February 2018 - 19:01.


#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Poststancosty, on 28 februarie 2018 - 18:57, said:

Eu unul, mă bucur și sper să se mențină. Acum am un Nokia Lumia 920, categoric mai bun decât orice e cu android.
Deja mă gândeam că trebuie să trec la iPhone, dar poate că nu va fi nevoie ...
Mie îmi place în primul rând că am același sistem de operare și pe telefon și pe tabletă și pe laptop și pe desktop. Aceleași setări, aceleași comenzi, funcționare forte bună, fără sincopele pe care le-am avut cu telefoanele cu android.
Și un plus: la Lumia 950, bateria se poate schimba. Că la 920 se schimbă doar dacă te pricepi, sau duci telefonul la unii care știu să-l desfacă. Și o schimbi doar cu una echivalentă, că nu s-au fabricat și de schimb.
Esti un cunoscator, asta e clar.
Iar Lumia 920 este mai bun decat orice Android. Pai, banuiesc ca de aici si vanzarile extraordinare. Oare cat au avut market share la nivel mondial?

#8
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

View PostCeapaIndustries, on 28 februarie 2018 - 18:57, said:

Pot sa spun ca in ultimii ani mi-au trecut prin mana 10+ telefoane Nokia Lumia. Batjocuri de telefoane. Vor trebui sa scoata ceva bun de tot ca sa mai cumpar vreun Nokia
E un lucru ciudat: pe vremea telefoanelor mobile clasice, dacă întrebai pe cineva care este marca cea mai bună, toți „cunoscătorii” spuneau: Evident, Nokia!
Când Nokia a venit pe piață cu telefoanele inteligente cu sistem de operare Windows, toți „cunoscătorii” au început să spună cam ca tine: Batjocuri de telefoane.
Chiar nu știu de ce, pentru că, până acum, niciunul dintre aceștia nu a fost în stare să-și argumenteze afirmația. Poate poți să o faci tu!

View PostYOUR_GOD, on 28 februarie 2018 - 19:04, said:

Esti un cunoscator, asta e clar.
Iar Lumia 920 este mai bun decat orice Android. Pai, banuiesc ca de aici si vanzarile extraordinare. Oare cat au avut market share la nivel mondial?
Ar fi de preferat să și argumentezi afirmațiile pe care le faci. Altfel, e greu să-ți remarc „ironia fină”. Posted Image

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,066
  • Înscris: 01.12.2001
Din 6 tel cu WP din familia mea, doar eu am ramas "Ultimul Mohican" cu un 640XL.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Poststancosty, on 28 februarie 2018 - 19:06, said:

Cand producatorul X, ocupa 30% din piata si Y, 31, poti pune acel 1% pe seama marketingului.
Cand un producator ocupa sub 5%, atunci este slab. Ei, daca nu te-a convins diferenta de market share dintre Android si WP (Windows Phone that is), atunci, nu te va convinge nimeni si nimic.
Bottom line: Microsoft nu stie sa faca sa sa vanda telefoane. Nu stiut niciodata.

Edited by YOUR_GOD, 28 February 2018 - 19:19.


#11
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View Poststancosty, on 28 februarie 2018 - 18:36, said:

Ce părere aveți?
Au vreo șansă?
Nici macar una.

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Usor cu pianul pe scari!

Titlul este foarte inselator.

Nokia (aia chinezeasca) are niste telefoane cu android. Lucru stiut.

Microsoft a mai gasit citeva telefoane de prin 2016 in depozit sau magazine si le-a pus pe site (am semnalat si eu ieri dimineata la https://forum.softpe...0#entry22525370 ) si intre timp se pare au disparut din nou.

Nu revine nimic.

Edited by f300, 28 February 2018 - 19:30.


#13
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
De fapt sunt două știri complet diferite:
1. Nokia scoate 4 telefoane noi cu Android
2. Microsoft a vândut din nou câteva telefoane Lumia vechi, ca să golească stocul

View Postf300, on 28 februarie 2018 - 19:27, said:

Nokia (aia chinezeasca) are niste telefoane cu android. Lucru stiut.
Nokia e la fel de chinezească ca Apple.

#14
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016

View Poststancosty, on 28 februarie 2018 - 19:09, said:

Când Nokia a venit pe piață cu telefoanele inteligente cu sistem de operare Windows, toți „cunoscătorii” au început să spună cam ca tine: Batjocuri de telefoane.
Chiar nu știu de ce, pentru că, până acum, niciunul dintre aceștia nu a fost în stare să-și argumenteze afirmația. Poate poți să o faci tu!
Ar fi de preferat să și argumentezi afirmațiile pe care le faci. Altfel, e greu să-ți remarc „ironia fină”. Posted Image

Mi-au trecut prin mana o buna parte din telefoanele din gama Lumia, de la cele mai low-cost pana la varfurile de gama. Din toate unul singur, unul singur, nu mi-a facut figuri (si era model ieftin). Restul, numai probleme, ori se stricau senzorii de proximitate, ori pierdeau semnalul etc. Unul dintre ele, nu mai retin modelul exact dar am dat o groaza de bani pe el, se incalzea in ultimul hal si descarca bateria imediat. L-am dat la garantie de doua ori si de doua ori au zis ca gata l-au reparat, de unde ?! Pana la urma l-am facut bucati de nervi.

Ce alt argument ai vrea mai exact ? Sa zic ca specificatiile nu erau bune sau mai stiu eu ? Nu, ma doare undeva de specificatiile unui telefon, tot ce vreau e sa mearga bine, atat.
Te inteleg ca poate esti fan Lumia si te deranjeaza cand zice lumea ca sunt telefoane praf, dar eu vorbesc din experienta nu doar asa ca sa ma aflu in treaba.

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
ai avut tu ghinion. lumia au fost telefoane bune, am avut si eu vreo 3. am renuntat la wp din cauza a 2-3 programe necesare la lucru care nu le gaseam in marketplace. Plus necesitatea unui ecran cat mai mare, pe android am gasit 6.44inch. Dar per total, ca si constructie, functionare, fluiditate, wp a cam batut androidul. Din pacate lumea cauta altceva, pestisori sa inoate pe ecran, poza nevestii, chestii din astea ce nu se gaseau pe wp.

#16
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View PostCeapaIndustries, on 28 februarie 2018 - 19:51, said:

Nu, ma doare undeva de specificatiile unui telefon, tot ce vreau e sa mearga bine, atat.
10+

#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,156
  • Înscris: 27.10.2007
Microsoft nu a vrut sa faca telefoane, a urmarit sa obtina acces la pantentele NOKIA, pentru a integra cate ceva in sistemul lor de operare, pentru ca una din tendinte este totul pe acelasi sistem de operare.
strict ca si telefoane, Lumia sunt OK, muuuuult mai stabile decat oricare telefon android. neavand un market place la fel de bogat in jocuri, joculete si kkt, nu au avut nici o sansa pe piata.

PS detin si utilizez zilnic Microsoft Lumia 640 LTE si Samsung S5. comparabile, la acelasi nivel pe partea de telefonie, cu un plus pt lumia pt ca niciodata nu s-a blocat pe telefonie. nu discutam de celelalte aplicatii.

Edited by strongsss, 28 February 2018 - 20:08.


#18
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

View PostCeapaIndustries, on 28 februarie 2018 - 19:51, said:

Mi-au trecut prin mana o buna parte din telefoanele din gama Lumia, de la cele mai low-cost pana la varfurile de gama. Din toate unul singur, unul singur, nu mi-a facut figuri (si era model ieftin). Restul, numai probleme, ori se stricau senzorii de proximitate, ori pierdeau semnalul etc. Unul dintre ele, nu mai retin modelul exact dar am dat o groaza de bani pe el, se incalzea in ultimul hal si descarca bateria imediat. L-am dat la garantie de doua ori si de doua ori au zis ca gata l-au reparat, de unde ?! Pana la urma l-am facut bucati de nervi.
Ia-ți și tu telefoane noi, nu din târg.
Dintre toți cei pe care îi cunosc și au avut sau au încă telefoane Nokia cu Windows, nimeni, dar nimeni nu a avut probleme cu ele!

Edited by stancosty, 28 February 2018 - 20:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate