Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Internet, până unde ?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#19
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View PostNeaceasca85, on 28 februarie 2018 - 15:19, said:

Eu am descoperit forumurile in 2006, am zis hai ca nu-i mare lucru niste text sa ramana scris, dar in 2007 cand am descoperit Youtube am zis asa ceva este SF, este Rupt din Rai, sfideaza legile fizicii, toate melodiile, emisiunile si vietile filmate din lume si din toate timpurile raman vesnic acolo la indemana unui click distanta? Nu se poate, prea frumos ca sa fie adevarat, prea la nesimtire ca sa existe.

Cat de nasol era cand prindeam la TV sau Radio melodia preferata pe final, ahhh, UTV introdusese si alertele prin SMS pentru videoclipul preferat.

Iata-ne in 2018 si inca tine, Youtube si alte CDN-uri aproape ca inlocuiesc televiziunea, mai ales din 2009 de cand nu se mai vad pixelate ci HD/4K/8K.
Şi-n 2025 ??????

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
N-ar fi rau vo 2 ani fara internet ( ar dispare rapid multi smecheri ) .. back to basis !

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Nu va mai bateti capul. De la anul o sa aveti internet 4G si pe luna.
Si nu. nu e gluma...

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPloiesteanul2015, on 28 februarie 2018 - 15:13, said:

Întrebarea este simplă (secolul ăsta hai NU), dar odată şi-odată Internetul o să dispară Posted Image Ce se va întâmpla atunci cu toate creaţiile online, va citi cineva, în secolul al XXII-lea acest topic creat de mine pe Softpedia Posted Image ???
Nu cred. Informatie este foarte multa si lumea cauta relevanta cand are nevoie de ceva. Topicurile vechi si neactuale ar putea foarte bine sa fie rase automat la un interval de ani, asa se salveaza baza de date. Multe forumuri straine asa fac. De ex cand cauti articole din 2000-2004... putine sanse sa le mai gasesti online.
In mod normal internetul ar trebui sa-si faca in "refresh" periodic si sa faca trash cu chestiile vechi si neacceesate/neactualizate.

Edited by andreic, 28 February 2018 - 16:24.


#23
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011

View PostHider141, on 28 februarie 2018 - 15:26, said:

Ce anume te face sa crezi cu tarie ca internetul va disparea vreodata?
Cel mai probabil se va transforma la un moment dat, dar nicidecum nu va disparea.
Va mai amintiti de videourile de dinainte si dupa revolutie si de casetele VHS ? Au disparut. Credeati vreodata ca vor disparea cand va uitati la ,,inghetata pe bat" sau alte comedii traduse de doamna Irina Nistor ?  Nu. Era waw !! Asa si cu internetul. Probabil peste 60-80 de ani nepotii si stranepotii vor spune ... ce inapoiati erau astia cu internetul lor !!

#24
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Internetul traieste din publicitate. Tot ce se gaseste pe net se afla stocat pe HDD-uri, la un moment dat se va da un master reset, se vor pastra doar informatiile pentru care plateste cineva sa fie online, spatiul de pe HDD-urile aflate in servere nu e gratuit. Deocamdata se adauga HDD-uri, fiindca publicitatea produce bani, o parte din bani sunt reinvestiti.

#25
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Voi ca voi ...ca numai banalitati scrieti ...dar cu perlele mele de intelepciune care transced timpurile ...ce se intampla ? Ha ? Asta este problema reala . Bre , eu ma apuc sa mi le "transcriu" in piatra ! Cu daltita si ciocanelul , incetisor , sa incep sa-mi selectez zicerile dupa gradul de importanta ( ca toate-s intelepte dar unele sunt mai importante ca altele ) . Ma gandesc sa le sugerez importanta dupa tipul de piatra . Zicerile politice in granit . Cele sociale in marmura . Discutiile in contradictoriu cu cei care imi populeaza lista de "ignore " ...le-as scrie cu pipi pe zapada ..ca-s importante dar efemere .
Ce ziceti ?

Edited by JurasikMan, 28 February 2018 - 16:36.


#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,804
  • Înscris: 14.10.2008
Deja cred ca se folosesc si SSD-uri, mai fiabile fara partea aceea mecanica ce pica la un moment dat. Trilulilu a pierdut multe clipuri dupa ce au picat 3 HDD-uri Western Digital de 1 TB prin 2009.

Mie singurul HDD care merge chiar 24/24 (exceptand rarele si scurtele pene de curent sau cand l-am mai scos eu din priza voit sau accidental) este cel din DVR-ul de supraveghere video, m-a tinut din decembrie 2010 pana in aprilie 2017.

View PostAssur, on 28 februarie 2018 - 16:26, said:

Internetul traieste din publicitate. Tot ce se gaseste pe net se afla stocat pe HDD-uri, la un moment dat se va da un master reset, se vor pastra doar informatiile pentru care plateste cineva sa fie online, spatiul de pe HDD-urile aflate in servere nu e gratuit. Deocamdata se adauga HDD-uri, fiindca publicitatea produce bani, o parte din bani sunt reinvestiti.
Din publicitate ca si radioul si televiziunea.

#27
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View PostJurasikMan, on 28 februarie 2018 - 16:36, said:

Voi ca voi ...ca numai banalitati scrieti ...dar cu perlele mele de intelepciune care transced timpurile ...ce se intampla ? Ha ? Asta este problema reala . Bre , eu ma apuc sa mi le "transcriu" in piatra ! Cu daltita si ciocanelul , incetisor , sa incep sa-mi selectez zicerile dupa gradul de importanta ( ca toate-s intelepte dar unele sunt mai importante ca altele ) . Ma gandesc sa le sugerez importanta dupa tipul de piatra . Zicerile politice in granit . Cele sociale in marmura . Discutiile in contradictoriu cu cei care imi populeaza lista de "ignore " ...le-as scrie cu pipi pe zapada ..ca-s importante dar efemere .
Ce ziceti ?
Aia-ntreb bre ????

#28
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

View PostNeaceasca85, on 28 februarie 2018 - 16:38, said:

Deja cred ca se folosesc si SSD-uri, mai fiabile fara partea aceea mecanica ce pica la un moment dat. Trilulilu a pierdut multe clipuri dupa ce au picat 3 HDD-uri Western Digital de 1 TB prin 2009.

Mie singurul HDD care merge chiar 24/24 (exceptand rarele si scurtele pene de curent sau cand l-am mai scos eu din priza voit sau accidental) este cel din DVR-ul de supraveghere video, m-a tinut din decembrie 2010 pana in aprilie 2017.


Din publicitate ca si radioul si televiziunea.
https://arstechnica....est-hard-drive/

#29
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Cineva spunea ca daca s-ar detona in spatiul extraatmosferic ,adica in zona de plasare a satelitilor ,o incarcatura nucleara chiar de mica putere ,toti ar deveni inoperabili ! Ori daca totul pe Terra se limiteaza la conexiuni prin sateliti si s-ar gasi un nebun,cu resurse financiare (ca au mai fost ,sunt si vor mai fi ) n-ar fi de mirare sa ne intoarcem inapoi cu cel putin cateva sute de ani .

#30
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pai voi ce credeti ca-i masina aia lansata de Elon Musk pe orbita ? O incarcatura atomica deghizata . Asta vrea sa ma arunce intr-un ocean de anonimitate. Am vazut ca-mi tot citesc unii zicerile si nu stiam care-i motivul. Intai am zis ca-i ANAF-ul . dupa aia ca-i SRI-ul . Dar de unde ...este Elon Musk care a gasit o modalitatea sa ma reduca la tacere .Huidiooooo ...fi-ti-ar Teslele alea electrice sa-ti fie !
Mamaaa ...ce scenariu de film . Elon Musk este un savant dement , falit da' carismatic , care simtind ca firma lui de masini de tuns gazonul se duce spre un faliment sigur ( eu am tot zic ca nu este o solutie asta cu masinile electrice ) ... parand ca vrea sa puna pe orbita o reclama sub forma unei masini electrice ....arunca lumea in bezna , detonand incarcatura nucleara care este de fapt ..ghici-ghicitoarea-mea ...chiar pilotul masinii ( desi se credea ca-i Lenuta Udrea care a aflat ca' Costa Rica are acord de extradare cu toate statele europene ). Pam-pam !

Edited by JurasikMan, 28 February 2018 - 17:32.


#31
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Internetul e doar o moda trecatoare, omenirea se va plictisi de el si va trece apoi la urmatoarea inventie.

#32
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Internetul nu va disparea, ci se va transforma astfel incat sa ne putem conecta direct la el prin ceva implanturi neuronale. Atunci9 toate zicerile lui Jurasik vor fi accesibile intregii planete, care le va putea accesa instantaneu cand are chef sa rada de cineva :lol:

#33
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postgumball3000, on 28 februarie 2018 - 15:17, said:

Deja l-am salvat pe floppy disk
Ti s-au terminat cartelele perforate?

View PostBaxon, on 28 februarie 2018 - 16:16, said:

N-ar fi rau vo 2 ani fara internet ( ar dispare rapid multi smecheri ) .. back to basis !
Ar disparea... Bine, mesajul e corect.

#34
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postpufonel, on 05 martie 2018 - 01:47, said:

Internetul nu va disparea, ci se va transforma astfel incat sa ne putem conecta direct la el prin ceva implanturi neuronale.
Doamne fereste, sper sa nu ajungem la nivelul asta, practic vom fi urmariti si controlati permanent de autoritati, pana si gandurile ne vor fi monitorizate continuu, si asa sunt destui care merg acum pe strada ca niste zombie cu privirea numai in telefonul mobil, pai iti inchipui cum ar fi sa mearga lumea cu privirea pierduta, in timp ce in mintea lor sta numai online - e ceva din filmele horror.

#35
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 22.01.2008
Nu dispare! Radioul, televizorul, ziarele, telefonul au disparut? Au trecut deja si in varianta online (radio, iptv, ziare, skype)...cel mult vor trece in alta dimensiune! Daca internetul dispare ne intoarcem in anii '90 cand deschideam un radio, un televizor sau citeam un ziar sa ne informam!

Intrebarea e alta: nu cand va disparea, ci cand va fi gratuit!?

Posted Image

Edited by favoritul, 16 March 2018 - 20:32.


#36
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Nu va panicati!

Chiar daca trece internetul intr-o "alta dimensiune", liber-cugetatorii vor ramane tot aici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate