Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Masina de oras cu programul rabla

- - - - -
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#37
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
Yaris sare din buget din pacate. Cu mult.
C3 credeam si eu ca arata interesant. S-a uitat la prima poza cu masina si-a zis pas, pentru ca " are faruri din alea ciudate ca Juke". Am avut si o tentativa sa o duc la showroom Citroen , era chiar langa cel Mazda si a zis ca nu are rost sa pierdem timpul.
Fabia tocmai ce-am vazut-o in showroom sambata. Nu a facut click mai deloc. Poate dupa ce o sa facem test drive. E o masina onesta. Asta daca nu te arunci aiurea la optionale multe.
Up l-am si condus anul trecut, prima generatie.Se conduce foarte frumos , imi place. E decenta dar scumpa pentru ce face. Citigo e tot Up, doar ca mai low cost putin. Totusi cautam ceva putin mai incapator. Nu ca portbagaj, ci spatiu bancheta spate.
Aygo are pret bun, insa daca masori vei vedea ca sunt 10-15 cm intre luneta si capul pasagerului de pe bancheta spate. Nu stiu cata siguranta e in cazul unui impact din spate.

#38
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Atunci i20.
Nu am pucat sa conduc noua Fiesta. Am analizat preturile si mi se pare o alternativa la Focus. Poate de-asta Ford insista cu o diferenta de pret destul de mica fata de Focus, mai ales ca in curand va aparea o noua generatie de Focus.

#39
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
+1 pentru i20
La Fiesta eu am impresia ca s-au dus cu preturile asa de sus, pentru ca vor sa faca loc in gama pentru Ka+, care va veni cu un facelift "europenizat" luna asta care sa o faca sa nu mai arata ca o masina indiana. Se poate totusi cere o oferta de pret de la Ford, pentru ca pot exista surprize cu politica lor de preturi cu reduceri mari fata de pretul de lista.

#40
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Oferta primită ieri: pt fiesta de 70 cai, echipare trend plus ceva optionale la 10200 de euro.
Alt dealer mi-a ofertat un KA+ de 85 cai, un pic mai slab dotat la 8700 de euro.
Nu te lua după ofertele de pe site la Ford, du-te la dealer ca obtii discounturi considerabile.

#41
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
Da, stiu, oferta din showroom e mereu cea mai buna. Insa uite ca nu pot pleca de la birou aiurea sa umblu dupa masini. Doar in weekend, Si in weekend iau tot familionul, ca e si cel mic obsedat de masini ca mine. Si ne lungim.
Vreau sa trec din nou sambata asta pe la Mazda, dar alt dealer decat pipera ca aia nu aveau expusa mazda 2. Apoi Suzuki si Opel/Ford. Vedem cum stam cu timpul. As mai insista si pe Citroen C3 pentru simplul fapt ca pare mai crossover-ish asa, mai ridicata.

Ka+ mi se pare un mare fail ca design. O fi masina ok, nu zic, dar o vad in mediul ei nativ pe strazile din New Dehli.

Fiesta pare ca a evoluat putin ca design, desi nu imi dau seama ce au schimbat la partea frontala odata cu faceliftul asta. Spatele e clar diferit acum.

#42
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Eu sunt in aceeași situație cu tine. Caut o mașina mică, pt oraș/distante scurte, dotări de baza, pana in 10 mii. Chestia e ca am 3 copii, iar gemenii încă stau in scaune și fata care e mai mare nu încape între ei. Dar dacă soția nu vrea mașina mai mare tre sa ma conformez.
Ofertele la Ford le-am primit pe mail, după ce am trimis un mail la un dealer cu care am mai lucrat și altul pe site-ul Ford. M-au sunat și mi-au trimis ofertele in mai puțin de 3 ore.
Din păcate mi imposibil sa merg la test drive. Stau într-un oraș mic unde e doar VW, Skoda și Hyundai. Chiar sunt curios de alegerea ta. Sa ne ți la curent.

#43
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Voi cand ziceti mare la ce va referiti mai exact ? Lungimea este unul din factori ?

#44
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
In cazul meu și lățimea conteaza, tocmai din cauza copiilor, dar stiu ca nu pot sa găsesc ce am nevoie in banii ăștia.

#45
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
Tudor, la tine latimea masinii conteaza cel mai mult...
Aici swift pare cel mai promitator in bugetul asta. Nu l-am vazut live inca.


#46
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Ca aspect exterior, Swift arată cel mai bine. Deși pare mică e destul de încăpătoare. Mai ales ca mașină de oraș pentru doamnă și copil, mi se pare o alegere bună. Sunt curios de feedback.
PS. Nașa mea are Swift și permis de 1 an, la 45+ ani. Nașul încă conduce Avensis
PS2. Văd prețuri bune și la Baleno, dacă accepți designul

Edited by nei-k, 06 March 2018 - 22:01.


#47
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Baleno ala mi se pare nasol. Am stat in unul azi.
Atentie, a bagat si Suzuki 7 ani garantie, dar mi-a fost lene sa intru in detalii vav ce acopera garantia. Kia face prozeliti.

#48
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
M-am lamurit cu swift. Arata ca naiba pe viu.
Am fost la Ford. N-au fiesta din ofeta 9500 la test drive. Arata binisor din spate insa din fata nu-mi zice nimic. Am primit cotatie buna la un ecosport 1.0 turbo de 125 de cai. Cu volan piele si climatronic printre altele e 11.900 plus rabla. Ca spatiu i-a placut . Ca design mie mi se pare chinuita grav.
Ca fapt divers la bdt am vazut ford gt pe viu..... nu stiam ca avem in tara asa ceva.
Am fost si la Mazda. Cx3 e cam 12.500, insa sotia zicea ca i se par geamurile mici deci vizibilitate slaba. Mazda 3 pe la 13.000, insa cam mare ca masina de oras.
Sunt indecis daca sa marim fondurile sau nu. Nu am avut timp de test drive cu mazda ca ne lamuream cred.

#49
NicuFraiericu

NicuFraiericu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.03.2018
Super pret la cx3, presupun ca e prima varianta, masinuta e foarte misto ! In plus ai motor aspirat pe ea, practic o vor conduce si nepotii!

#50
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postuhu10uhu, on 10 martie 2018 - 20:20, said:

.....
Sunt indecis daca sa marim fondurile sau nu. Nu am avut timp de test drive cu Mazda ca ne lamuream cred.
Ai fost la Opel ?? Parca ziceai ca in wee.. mergi si la Opel !
Hai ia-ti si tu un Crossland Posted Image sa ai numa suv in batatura !
https://media.gm.com...rossland-x.html

Edited by Baxon, 10 March 2018 - 22:47.


#51
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,385
  • Înscris: 24.03.2007
Pacat ca nu te uiti la un i20. La 9800 euro (se mai negociaza cateva sute, nu multe), din care scazi rabla, ai motor mai puternic decat ce ai tu in lista, 84 cai in 4 cilindri, masina cu cel mai mare spatiu in spate, airbaguri cortina si in spate, portiere ce se incuie automat dupa plecarea de pe loc, radio cu BT si comenzi pe volan, piele pe volan si schimbator, anvelope de vara Michelin, discuri frana si pe spate. Garantie 5 ani fara limita de kilometri, si astia chiar dau garantie la orice.

Anyway, mai bine o Fabia de 70 cai. Macar arata fain la exterior fata de celelalte.

Edited by lula_canci, 10 March 2018 - 22:59.


#52
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postlula_canci, on 10 martie 2018 - 22:55, said:

Pacat ca nu te uiti la un i20. La 9800 euro (se mai negociaza cateva sute, nu multe), din care scazi rabla, ai motor mai puternic decat ce ai tu in lista, 84 cai in 4 cilindri, masina cu cel mai mare spatiu in spate, airbaguri cortina si in spate...
Si cu toate astea i20 are doar 4 stele euro ncap .... la impact din spate pasagerii de pe bancheta ( de regula copiii) au de suferit cel mai mult .
Eu unul nici nu m-as uita la i20 !

#53
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Deci din 9800 se mai scade 1400 rabla?Pai atuni cred ca oferta e super...

#54
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
Ca fapt divers la Mazda nu au mazda 2 in tot bucurestiul. Nici macar expusa.Aiurea. Iar ca livrare august cel mai devreme...
Acum ma uitam la dotarile de la cx3 si in nivelul minim de echipare nu are scaun sofer reglabil pe inaltime. Combinat cu geamurile mici iese nasol.
La Opel nu am ajuns. Era tarziu si au inchis la 13.00. L-am dus pe cel mic la o ciorba la Piranha.
Daca va fi Fabia aleasa cred ca o sa fie cu motorul cu turbo.

Edited by uhu10uhu, 10 March 2018 - 23:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate