Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Masina de oras cu programul rabla

- - - - -
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#19
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Nu ma pricep direct la masini altfel decat ca sofer si inginer de profesie, nu am de a face direct cu domeniul asta decat ca viitor cumparator in probabil urmatorul an. Avand in vedere faptul ca majoritatea masinilor tind sa devina niste rasnite cu motoare construite exact pentru asa ceva (0.9 TCE, 1,2 16V, 1.2 TSI, 1.0 ecoboost, etc.) care scot performante submediocre la turatii mari care sunt garantat deranjante, doar pentru ca "nu imi place" nu as lasa la o parte varianta Kia cu motor aspirat, tehnologie care aduce cu sine fiabilitate si costuri de intretinere mici. Kia ofera ceea ce foarte putin mai ofera astazi: garantie 7 ani. In vremurile in care totul este "designed/planned to fail" as pune argumentul asta ca prim motiv pentru care as lasa la o parte gusturile si as merge pe latura pragmatica a lucrurilor, in definitiv masina, mai ales cea de oras, este o ustensila.

#20
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Multumesc pentru opinii.
Peogeot 308 cade, e in alta liga de pret. 15000+ pentru facelift , varianta acces. 14000+ cu rabla pentru ce mai e pe stoc varianta veche. Probabil ca vand de rup la preturile astea.

Astept un raspuns si de la Opel momentan pentru corsa.
Fiesta si Swift trebuie sa le conduc.
Swift se poate lua pe la 9900 in echipare passion cu motor 1.2 90 de cai. Are si volan piele, scaune incalzite, privacy glass, camera de mers inapoi, etc. Excelent dotat pentru banii ceruti.
Fiesta e cam 10.000 cu rabla (9500+pret tichet) in echpare Trend, 1.1 85 cai. Ar avea ca bonus Volan de piele si oglinzi incalzite (fata de cerintele noatre minime)

Edited by uhu10uhu, 01 March 2018 - 15:34.


#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Vezi ca e posibil luna asta sa inceapa rabla , am fost sunat de un dealer sa ma grabesc daca vreau masina noua ( tot de oras ) :)

#22
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006

View PostTetelu1980, on 01 martie 2018 - 15:23, said:

Nu ma pricep direct la masini altfel decat ca sofer si inginer de profesie, nu am de a face direct cu domeniul asta decat ca viitor cumparator in probabil urmatorul an. Avand in vedere faptul ca majoritatea masinilor tind sa devina niste rasnite cu motoare construite exact pentru asa ceva (0.9 TCE, 1,2 16V, 1.2 TSI, 1.0 ecoboost, etc.) care scot performante submediocre la turatii mari care sunt garantat deranjante, doar pentru ca "nu imi place" nu as lasa la o parte varianta Kia cu motor aspirat, tehnologie care aduce cu sine fiabilitate si costuri de intretinere mici. Kia ofera ceea ce foarte putin mai ofera astazi: garantie 7 ani. In vremurile in care totul este "designed/planned to fail" as pune argumentul asta ca prim motiv pentru care as lasa la o parte gusturile si as merge pe latura pragmatica a lucrurilor, in definitiv masina, mai ales cea de oras, este o ustensila.

Poti sa imi dai mai multe detalii te rog la ce model/motorizare/oferta sub 10000 te referi de la kia?
Multumesc!

Momentan cea mai decenta mi se pare Swift. Nu are motor turbo versiunea vizata de noi. Am vorbit la Radacini si din pacate au la TD doar varianta 1.0 turbo, nu au si 1.2 de 90 de cai. Mai caut si la alti dealeri sa vedem. Oricum pe frigul asta nu cred ca ajung prea curand...

#23
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postuhu10uhu, on 02 martie 2018 - 12:22, said:



Poti sa imi dai mai multe detalii te rog la ce model/motorizare/oferta sub 10000 te referi de la kia?
Multumesc!

Momentan cea mai decenta mi se pare Swift. Nu are motor turbo versiunea vizata de noi. Am vorbit la Radacini si din pacate au la TD doar varianta 1.0 turbo, nu au si 1.2 de 90 de cai. Mai caut si la alti dealeri sa vedem. Oricum pe frigul asta nu cred ca ajung prea curand...

Sub 10000 nu exista Kia ceed. Exista la 10900, motor de 1.4, dotarea de inceput, plus start stop (e singura kia ceed care intra la rabla), bluetooth si culoare metalizata.

#24
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Ok. Am mai facut progrese azi.
Swift passion e 9800 pret final.
Corsa 1.4  90 cai e 9300 pret final. Mai putine dotari decat swift insa.
C3 pica pentru ca nu-i place sotiei cum arata. Macar am mai redus lista.
O sa fac o cerere de pret si pentru Mazda 2. E peste swift ca design in opinia mea. Dar 12000+ pret de lista.

Denky, Kia mai are si Rio. Nu stiu ce si cum e insa.

#25
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
pentru chestiile din ograda Ford (deci si Mazda) trebuie sa mergi la dealer. au tot felul de oferte si promotii care nu apar intotdeauna pe site-uri.

#26
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Mazda nu mai are nici o treaba cu Ford,insa,da,sunt oarecum flexibili la discounturi.Nu ca Ford insa.

#27
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Mda. I-am aratat sotiei poze cu Mazda 2. Maine dimineata suntem la dealer. Vedem ce si cum... depinde si cum e in spate ca spatiu. Asta incercam live.

#28
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postuhu10uhu, on 02 martie 2018 - 19:33, said:

Ok. Am mai facut progrese azi.
Swift passion e 9800 pret final.
Corsa 1.4  90 cai e 9300 pret final. Mai putine dotari decat swift insa.
C3 pica pentru ca nu-i place sotiei cum arata. Macar am mai redus lista.
O sa fac o cerere de pret si pentru Mazda 2. E peste swift ca design in opinia mea. Dar 12000+ pret de lista.

Denky, Kia mai are si Rio. Nu stiu ce si cum e insa.

M-am si urcat in Rio. E mai mica decat ceed, dar mai scumpa. Nu stiu de de, o fi model mai nou.

#29
alucky67

alucky67

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2016
La dealeri nu se vor mai gasi din abundenta masini pentru rabla.Odata cu stipularea noii prevederi AFM zilele trecute ,se imputineaza foarte mult numarul potentialelor candidate la rabla. Sa fim realisti,majoritatea erau relicve ce zaceau prin curti nemiscate de ani de zile ! Acum,pretinzand ca si conditie de eligibilitate sa aiba ITP-ul valabil,va dati seama cate mai raman valide dispuse spre vanzare la dealeri !

#30
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postalucky67, on 03 martie 2018 - 13:37, said:

Sa fim realisti,majoritatea erau relicve ce zaceau prin curti nemiscate de ani de zile !
Nu exista asa ceva !

#31
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Mda.am fost la Mazda. Nu aveau Mazda 2 expusa. Best offer 11.700 din care se poate scoate rabla. Asta pentru versiunea de baza 1.5 75 cai. Ne-am uitat si la restul masinilor expuse. Excelenta fabricatie si ergonomie buna. Isi merita banii. Pentru cine isi permite...
Apoi am fost pe la Renault. Mult mai prost finisate decat mazda. Clio da senzatie de claustrofobie. Si Captur la fel. Nu am avut ce studia.
Apoi la Skoda. Fabia arata bine. Am configurat un 1.0 tsi 95 cai pe la 11500 fara rabla. Multe optiuni utile. Ramane sa revenim pentru test drive.
Am trecut si pe la Seat. N-au sanse sa vanda la nivelul skoda la ce preturi sunt. Ibiza 1.0 tsi pleaca de la 14.000.
Am ajuns acasa cu gandul la un VW up electric. 22.000 minus prima de 10000 de la stat minus rabla e aproape in buget. Studiem si varianta asta. Un test drive ar ajuta...
Weekendul viitor vedem Swift, Corsa si Fiesta.

Edited by uhu10uhu, 03 March 2018 - 14:23.


#32
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View PostTheWarrior, on 28 februarie 2018 - 14:52, said:

Nu o sa-ti para rau daca achizitionezi Corsa1.2

Masina germana e altceva, punct.

Opel nu mai e masina germana de foooarte multi ani.
Acum apartine de Peugeot si se fabrica in Polonia.

#33
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Stepway 0.9 sau Logan pentru spatiu. Altfel, i20 poate ca are peste 4 metri lungime !

Eventual un Toledo mai chelut sa iese la zece mii !

#34
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Dacia iese din discutie. Caut totusi un nivel minim decent de siguranta activa si pasiva pentru ca o sa circule sotia cu ea, o sa il duca pe cel mic la gradi. Le-am studiat oricum dar nu.
Toledo e sedan, nu e de oras. Rapid hatch e interesant ca pret, dar e urata cu spume. Rapid e 10.600. Decent pretul.

#35
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Sedan construit pe platforma de clasa mica, la lungime rapidul spaceback nu cred ca este cu mult mai mic,  cu siguranta insa este mai scump desi este fix aceeasi masina .

#36
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Toyota Yaris: o masina foarte buna, solid construita, dar e posibil sa i se para urata sotiei.

Citroen C3: cred ca i-ar place. Spatiu bun, confort bun, dotari ok... una dintre cele mai bune insonorizari din clasa mica. Cel putin mie asa mi s-a parut.

Skoda Fabia: o vad ca fiind o combinatie reusita intre cele doua de mai sus. Este probabil una dintre cele mai bune masini de clasa mica in acest moment. As fi spus ca e Fiesta, daca nu ar fi (mult) mai scumpa.

Arunca un ochi si la Up! sau Citigo. Nu au portbagaj prea mare. Defapt au 250 de litri. E ceva pentru o masina de clasa mica. Doar ca este cam ingust si adanc. Nu stiu cat de practica e solutia asta. Ceva asemanator e si la Peugeot 308. Insa spatiul interior e bun. Mai ales pentru cei din fata, dar si la nivelul capului. Daca dai atentie acestui segment, nu ignora Panda, Aygo sau 107.

Edited by LauCalin, 06 March 2018 - 15:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate