Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Impozit special pentru PF care vand mai mult de 2 masini pe an

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Proiect de modificare  a codului fiscal referitor la comercializarea masinilor second-hand:

https://www.auto-bil...-pe-138041.html

Cel mai probabil va trece si de camera deputatilor si va fi adoptat incepand cu 24 aprilie 2018. O fi bine, o fi rau... ce parere aveti?

#2
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Rupti de realitate. Samsarii nu inregistreaza masinile pe numele lor.

Inca o lege sa fie acolo.

#3
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
e ok legea
si chiar as merge mai departe: la numarul total de masini vandute chiar daca vinzi doar 1 pe an

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si sa mearga si invers, daca vinzi in pierdere sa poti sa-ti deduci de la impozit diferenta!

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
chestia asta e o mare tampenie:

Quote

Persoanele fizice pot achiziţiona o dată la doi ani un singur autovehicul second-hand pentru folosinţă proprie
personal nu sunt afectat de o astfel de masura (sunt loial masinilor mele ;) ) dar o astfel de restrictie nu are nici un rost. nu vad de ce as fi obligat sa raman 2 ani cu o masina. poate nu-mi mai place dupa 2 luni si vreau altceva.

#6
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 f300, on 28 februarie 2018 - 09:35, said:

Si sa mearga si invers, daca vinzi in pierdere sa poti sa-ti deduci de la impozit diferenta!

daca vinzi in pierdere e problema ta

#7
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 mihnearau1, on 28 februarie 2018 - 09:28, said:

e ok legea
si chiar as merge mai departe: la numarul total de masini vandute chiar daca vinzi doar 1 pe an
Eu merg mai departe și zic una la 3 zile!
Si impozit zero la cei ce-și rup oasele pe 230 ioro la firmrle strãine! Chiar de vinzi un fer la 4 ore!

 mihnearau1, on 28 februarie 2018 - 09:39, said:

daca vinzi in pierdere e problema ta
Corect, și zile în folosul comunitãții de rom ããã...ni!!!!

 _Smiley_, on 28 februarie 2018 - 09:37, said:

chestia asta e o mare tampenie:

personal nu sunt afectat de o astfel de masura (sunt loial masinilor mele Posted Image ) dar o astfel de restrictie nu are nici un rost. nu vad de ce as fi obligat sa raman 2 ani cu o masina. poate nu-mi mai place dupa 2 luni si vreau altceva.
Asta e problema ta
Problema lor e cã au nevoie de 50.000 roli roni lei grei de cãciulã de somnambul/lunar...și producãtorii au cam plecat dracului cu așa tãntãlãi de dau legi....și te-au gãsit pe tine mic fraier de vrei sã schimbi feru'.....cã n-ai fi parlamentar sã schimbi parcul la 2 ani...ha?

La o lege de produs parale nu-i duce mintea....doar la belit tãntãlãii de le plãtesc salariile porcești.

Edited by sarac.lipit, 28 February 2018 - 09:53.


#8
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 LukRo, on 28 februarie 2018 - 09:26, said:

Rupti de realitate. Samsarii nu inregistreaza masinile pe numele lor.
Dar pe numele cui atunci?

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
doamne ce gogomani sunt unii
va bucurati ca tot noi o sa ne impiedicam de asta
cine se ocupa cu asa ceva le plescaiesc falcile de ras

 Aldulescu, on 28 februarie 2018 - 09:53, said:

Dar pe numele cui atunci?
pe tine direct

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In alta ordine de idei:

- dupa cum s-a spus samsarii nu inmatriculeaza pe numele lor (ar genera oricum mult mai multe probleme pentru ei, pe linga taxe)
- oricum se merge cu contractul de mina facut cu "batrinica din Germania", nu-mi spuneti ca daca iei masina cu 10kEUR si o vinzi cu un euro in plus impozitul o sa fie 16% din toata valoarea...
- si daca o sa fie un impozit semnificativ si daca ar reusi cumva sa-l impuna o sa faca la fel ca impozitul enorm la motoare mari si taxe mari de inmatriculare: masini care circula la a sapta procura, masini inmatriculate pe Bulgaria. Unde se pierd si mai multe taxe, plus toate problemele legale ca nu stii cine e ala care a facut un accident, de obicei nu are asigurare, etc.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Niste idiotzi... Bisnitzarii nu au trecut nimic pe numele lor...

Vad ca e un atac concertat la masinile SH... Sa nu mai poata romanul sa-si cumpere nimic de 5000 de euro, sa meraga la banci sa se imprumute de 12000 de euro, sa le faca vanzare la bisnitzarii de la Renault sau Ford.

Tara asta e condusa de nenorociti.

Edited by rosix, 28 February 2018 - 10:20.


#12
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007

 ceanu1980, on 28 februarie 2018 - 09:56, said:

pe tine direct
Explica-mi si mie.Eu am cumparat de la un samsar o masina.Era inregistrata pe numele lui,platise impozit.Nu era inmatriculata(nr rosii,etc).Am luat-o cu acte in regula,scos de la impozitul lui,trecut pe numele meu,platit taxe alea alea.
Cum vine asta : pe tine direct?Aduce o masina din strainatate fara acte?Si tu cu cine faci contractul de v-c?

Edited by AdrianHH, 28 February 2018 - 10:55.


#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 rosix, on 28 februarie 2018 - 10:06, said:

Niste idiotzi... Bisnitzarii nu au trecut nimic pe numele lor...

Vad ca e un atac concertat la masinile SH... Sa nu mai poata romanul sa-si cumpere nimic de 5000 de euro,

Serios ? Sa reluam. Deci vei putea sa-ti cumperi o masina de 5000 Euro la 2 ani. Ca te plangeai ca "idiotii" asupresc poporul fara bani. Daca nu ai bani, nu ai de unde sa iei mai mult de 1 sh de 5000 la doi ani, de acord ?
Toti injurati samsarii, dar cand se iau masuri contra lor tot nu e bine. ca Firea, ca psd, ca idiotii.... bine

 AdrianHH, on 28 februarie 2018 - 10:53, said:

Explica-mi si mie.Eu am cumparat de la un samsar o masina.Era inregistrata pe numele lui,platise impozit.Nu era inmatriculata(nr rosii,etc).Am luat-o cu acte in regula,scos de la impozitul lui,trecut pe numele meu,platit taxe alea alea.
Cum vine asta : pe tine direct?Aduce o masina din strainatate fara acte?Si tu cu cine faci contractul de v-c?

Da, asa ii fraiereste, dupa aia sunt expusi fiscal si se revolta contra "idiotilor".

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 AdrianHH, on 28 februarie 2018 - 10:53, said:

Cum vine asta : pe tine direct?Aduce o masina din strainatate fara acte?Si tu cu cine faci contractul de v-c?

adica samsarul face "pierdut" contractul dintre el si neamt si intocmeste unul nou intre tine si neamt (semnand el in fals in locul neamtului)


solutia e mentionata in articol:

Quote

Comercializarea autovehiculelor second-hand achiziţionate din afara ţării şi revândute în România se face doar de către persoanele juridice
si implementarea e destul de simpla(refuzi inmatricularea masinilor aduse din afara daca n-au trecut printr-o firma), dar s-ar putea sa fie un pic ilegala (contrazicand fie niste articole privind proprietatea privata de prin constitutie, fie niste reguli ale UE privind libera circulatie a bunurilor).

#15
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu exista deja impozitare pentru cei ce vand masini? Sau asta e ceva bonus pentru cei care fac asta ca o afacere pe persoana fizica?
Intreb pentru ca stiu pe cineva samsar care trece masinile pe numele rudelor (si uneori si a vecinilor/cunostintelor) din mediul rural, si am presupus ca scopul e sa evite taxe si impozite.

Edited by lexis1, 28 February 2018 - 11:57.


#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 _Smiley_, on 28 februarie 2018 - 11:19, said:

implementarea e destul de simpla(refuzi inmatricularea masinilor aduse din afara daca n-au trecut printr-o firma), dar s-ar putea sa fie un pic ilegala

"simpla dar" sint infinit de multe metode, incepind cu trimis oamenii cu bastoane, pistoale si catuse (sau ce-i la moda in functie de perioada istorica) sa ia ce li se pare ca le prisoseste localnicilor.

In practica dupa cum s-a vazut o sa trebuiasca sa faca aceleasi reguli si pentru vinzarile interne si oricum orice algoritm ai alege te trezesti cu inmatriculari in Bulgaria si masini vindute fara sa fie inmatriculate daca pui taxe semnificative.

#17
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Incredibil ce idioti naste tara aia! Pai stai asa,tratatul de aderare la UE e hartie igienica mai nou?
Legea asta pute a bolsevism de mii de km! Cum naiba sa-ti spuna ei cate masini sa-ti iei si cand?
Sa vezi acum ce o sa apara “nemtii” sau diversi “straini” ce-si vand masinile prin Ro si statul cel lacom o sa-si ia tzeapa ca de obicei...Deja imi ofer serviciile, cetean uk aduc masini din toata Europa si le vand in Ro...care e problema lor,legea nu se refera la cetateni straini...

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca inmatricularea masinilor aduse "pe persoana fizica" va fi interzisa, atunci poti sa aduci tu cate masini vrei/poti, ca nu ti le va cumpara nimeni.

ar avea ceva sens daca limita respectiva s-ar referi la masini aduse din afara de persoane fizice.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate