Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum as putea verifica o licenta?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Denes_Coma

Denes_Coma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.01.2009
Buna seara, am achizitionat o licenta de windows server 2012, numai key-ul. Am instalat toate versiunile de windows server 2012 si la toate imi da eroare ca nu este valabila pentru aceasta versiune. Cum as putea verifica licenta pentru ce versiunea de windows esete mai exact?

#2
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013
Achizitionat inseamna cumparat. Adica pe factura trebuie sa scrie versiunea si ar trebui sa ai instructiuni de unde sa faci download la versiunea ta de pe site-ul oficial al Microsoft.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
de fapt aici e dilema, ce inseamna "achizitionat" Posted Image
daca achizitionat=factura, poti suna la microsoft Romania, sunt destul de amabili (sau cel putin erau in urma cu cativa ani..)

Edited by aeon, 27 February 2018 - 23:18.


#4
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View PostDenes_Coma, on 27 februarie 2018 - 22:55, said:

Buna seara, am achizitionat o licenta de windows server 2012, numai key-ul. Am instalat toate versiunile de windows server 2012 si la toate imi da eroare ca nu este valabila pentru aceasta versiune. Cum as putea verifica licenta pentru ce versiunea de windows esete mai exact?

View Postjm2010, on 27 februarie 2018 - 23:06, said:

Achizitionat inseamna cumparat. Adica pe factura trebuie sa scrie versiunea si ar trebui sa ai instructiuni de unde sa faci download la versiunea ta de pe site-ul oficial al Microsoft.

View Postaeon, on 27 februarie 2018 - 23:13, said:

de fapt aici e dilema, ce inseamna "achizitionat" Posted Image
daca achizitionat=factura, poti suna la microsoft Romania, sunt destul de amabili (sau cel putin erau in urma cu cativa ani..)

Exact, depinde foarte mult de unde anume ai cumparat licenta. Este absolut legala revinderea de chei de licenta (chiar si de catre un particular) cu conditia sa nu fi fost folosita. Nu stiu exact conditiile de la versiunile Server, dar stiu c-am cumparat acum vreo 2 3 ani de la un reseller o cheie de Windows 7 care-a functionat fara nici o problema (asta in conditiile in care Microsoft nu le mai comercializa). A, si functionat si activarea.

#5
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
From an elevated command prompt, determine the current edition name with the command DISM /online /Get-CurrentEdition. Make note of the edition ID, an abbreviated form of the edition name. Then run DISM /online /Set-Edition:<edition ID> /ProductKey:XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX /AcceptEula, providing the edition ID and a retail product key. The server will restart twice.

https://docs.microso...j574204(v=ws.11)

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Intra pe Site la Microsoft si apeleaza la suportul lor. Sunt destul de amabili si nu au pus intrebarea (am avut de 2 ori nevoie de asistenta) de unde ai cheia. Cat timp lor le apare ca e valabila, merge activarea.

#7
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postjm2010, on 27 februarie 2018 - 23:06, said:

Achizitionat inseamna cumparat. Adica pe factura trebuie sa scrie versiunea si ar trebui sa ai instructiuni de unde sa faci download la versiunea ta de pe site-ul oficial al Microsoft.
"achizitionat" nu inseamna "cumparat" ! ...desi cateodata in fraza pot fi sinonime ! ...
insasi frumoasa limba romana ne-o spune ! ...Posted Image
pe vremuri cand aveam un PC cu SO Windows XP, vorbeam cu "ei" la tel ! ... acum Microsoft nu mai are "agenti"  ? ...
intreb deoarece de fo' 10 ani "ma dau" cu Linux ! ...

Edited by realduc, 28 February 2018 - 03:21.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
hai sa va spun o poeveste:
am luat un calculator dell sh, a venit fara sistemul de operare, dar pe carcasa este o eticheta cu niste coduri, conform lor am gasit pe site-ul dell versiunea de win 7 32biti, culmea e ca pentru utilizare acasa a calculatorului sh este legal sa folosesc acel win. (nici cei care l-au vandut nu stiau povestea)

Edited by arg, 28 February 2018 - 07:49.


#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pai,ce editie de windows server ai instalat si ce key pentru ea?

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postarg, on 28 februarie 2018 - 07:48, said:

hai sa va spun o poeveste:
am luat un calculator dell sh, a venit fara sistemul de operare, dar pe carcasa este o eticheta cu niste coduri, conform lor am gasit pe site-ul dell versiunea de win 7 32biti, culmea e ca pentru utilizare acasa a calculatorului sh este legal sa folosesc acel win. (nici cei care l-au vandut nu stiau povestea)

Da, surpriza ca pe un Dell merge OEM-ul cu care a venit si ca e legal sa-l folosesti (presupunind ca intre timp nu a fost cumva vinduta copia respectiva).

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Initiator, de unde ai achizitionat acea licenta ? Vanzatorul trebuia sa-ti spuna ptr ce versiune este - trebuia sa scrie si pe factura.
Daca e o licenta din cele ce se vand pe net la pret de nimic e posibil ca sa nu fie valabila - trage-l la raspundere daca poti.

View Postarg, on 28 februarie 2018 - 07:48, said:

hai sa va spun o poeveste:

E legala si ptr firme. Acel PC a fost vandut initial cu licenta OEM - aceasta e legata de acel calculator pe viata - nu poate fi folosita decat pe el..

#12
Denes_Coma

Denes_Coma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.01.2009
Am achizitionat licenta de pe un site gen g2a, licenta este valida dar nu stiu exact pentru ce versiune, am luat legatura telefonic cu microsoft Romania si mi-au spus sa i-au legatura cu cel international ca sa imi poata verifica mai detaliat. Problema cea mare este ca este in limba engleza :(
Microsoft Romania a verificat key-ul si mi-au confirmat ca este de windows server 2012.

#13
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
Pai site gen g2a sau chiar g2a? De site-ul ala am auzit, chiar l-am folosit pentru cineva care tinea musai s-achizitioneze ceva cheie Steam. Nu stiam ca revand si chei de Microsoft. Dar inainte de toate, cand cumperi ceva si nu functioneaza, primul si primul lucru pe care e logic sa faci e sa iei legatura cu persoana / organizatia care ti l-a vandut. Ai facut asta? Stiu ca mie-mi ramasese tranzactia-n asteptare, a trebuit sa ii contactez prin chat ca sa deblocheze si sa primesc ceea ce comandasem.

#14
Denes_Coma

Denes_Coma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.01.2009
Am luat legatura si cu microsoft, iar microsoft mi-a confirmat ca ii licenta valabila si ii pentru windows server 2012, problema ii la activare. Am luat si cu firma respectiva legatura si mi-au schimbat key-ul nu a fost problema dar si cu key-ul respectiv tot aceeasi eroare imi da. Cei de la microsoft mi-au dat un numar din strainate de la support de la partea de bussines ca sa ma ajute ei sa il activez, acuma astept pe cineva sa vina sa ma ajute sa vorbesc cu ei in limba engleza.

#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Eu nu inteleg ce parte este dificil de inteles din intrebarile noastre.Ce editie de windows server ai pe pc/masina virtuala si pentru ce editie de windows ai cheia?Windows server vine in 4 editii, tu care o ai si pentru care ai cheia?

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu o fi licenta efectiva ptr server ci ptr clienti (CAL).

#17
Denes_Coma

Denes_Coma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.01.2009
Licenta pentru windows server 2012 standard. Atata scrie

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate