Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Stocare nelimitata pe Google Photo

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
cris1706

cris1706

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.02.2017
Nu cred ca poti. Decat Fotografii/Video din pacate...

#20
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Dar nu poti sa convertesti cu un program de pilda fiecare byte dintr-un fisier intr-un pixel, si sa obtii astfel o imagine, pe care apoi o uploadezi?

#21
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 29.06.2011
Pozele sunt comprimate, eu am renuntat deoarece se pierde din calitate.

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postrosix, on 27 februarie 2018 - 23:00, said:

Ai grija ce poze urci pe acolo si cui dai linkul sa se uite.... Exista tot felul de dereglati pe lumea asta, care pot abuza de fotografii, in diverse moduri.

De aia exista si clubul fotografiilor abuzate, sa vezi ce panarame pe acolo.

View Postcris1706, on 27 februarie 2018 - 22:38, said:

Pentru ce ar vrea cineva sa le stearga?

Pentru ca sint chestii cu degetul in fata lentilei, cu lentila aburita, 70 de chestii la acelasi subiect din care doar doua bune, etc. Ideea este ca nu poti opera in nici un mod decent in masa pe fotografiile din Google Photos, poti doar sa selectezi una cite una sau cite poti trage sub mouse. Si daca le cureti pe calculator sincronizarea nu e automata in sensul ca se si sterg din Photos (decit daca ai sincronizat ca director in Drive, caz in care nu ai decit 15GB spatiu total, incluzind si restul documentelor, mailul, etc). Si daca ai zice: bine, am jde mii de poze aranjate, acum am sters tot ce am de sters pe calculator, cum fac sa fie si in Google Photos curat? Hai ca si daca sterg tot si upload din nou e ok. Nu e ok ca nu poti sa stergi tot. Ca o paranteza asta-i motivul pentru care recomand Google Photos dupa cum am mentionat celor care n-au habar de nimic - nu pot sa bifeze nimic sa ramina in masa fara poze, sa se sincronizeze cu vreun director gol, sa nu citeasca undeva bine instructiunile si sa dea "yes" "yes" "yes". Nu conteaza ca-si pierd telefonul, ca-si reinstaleaza windows-ul, ca habar n-au nici ei ce poze au facut - tot le gasesc in Photos.

#23
cris1706

cris1706

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.02.2017
Te contrazic. Poti sa faci lucrul asta pe Drive se sincronizeaza automat toate Fisierele de pe Photo pe Drive. Le incarci pe Photo ca sa ai nelimitat apoi faci ce vrei tu de pe Drive... cam asta e ideea. + Poti face Albume de fiecare data cand incarci Fotografii.

Quote

Pozele sunt comprimate, eu am renuntat deoarece se pierde din calitate.
Posibil sa fie. Insa daca la Video nu sunt chiar comprimate din moment ce am dat MediaInfo si este acelasi Fisier ca cel de pe HDD posibil sa fie si la Poze tot la fel, sa ramana pastrat fisierul original. El se incarca automat pe Drive, am sa mai testez sa vedem. La Video cel putin, din ce am vazut este comprimat doar cand le vezi Online de acolo (Google Photos) insa daca dai drumul sa le vezi pe Drive Fisierul este original la aceeasi Calitate.

Cam asta e ideea daca vrei nelimitat, le Incarci pe Photo dureaza ceva mai mult, nu poti incarca decat Video/Poze, nu am incercat cu Archive sa bag intr-o Poza/Video dar nu stiu exact daca functioneaza o sa mai testez. Le Incarci pe Photo si le ai pe Drive, se sincronizeaza automat... acum vad ca Sincronizarea e Ok si destul de repede si la Fisiere mari Posted Image Am deja 600 de GB + Uploadati de Video la Calitate 1080p intr-o noapte poti sa incarci cam 60 gb - 100 gb.

Edited by cris1706, 28 February 2018 - 10:49.


#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
MediaINFO ala vad ca e axat pe metadata, adica chestii gen lungimea clipului, rezolutie, etc. Ai comparat fisierele date in sine sa vezi daca-s identice; alternativ sa le faci un checksum md5 (sau de fapt de oricare) sa vezi daca (,) coincid?

#25
cris1706

cris1706

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.02.2017
Fisierele au aceeasi Dimensiune. Cum fac verificarea de care spui? (Checksum md5) Done. Am gasit acum sa vedem daca sunt identice...

Edited by cris1706, 28 February 2018 - 14:11.


#26
cris1706

cris1706

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.02.2017
Am facut si Media Info si Checksum e identic tot. Doar cand le vizionezi pe Google Photos se pierde din calitate... in rest e toate bune.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate