Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

tastare multilingvă, corector ortografic, text anticipativ, adăugare diacritice în iOS, macOS

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009
Știu că există tastaturi românești atît în iOS, cît și în macOS. Nu m‑am lămurit dacă și corectorul ortografic se schimbă odată cu tastatura.

Îmi e mai puțin clar cum e cu textul anticipativ în iOS — în engleză îmi apar niște dreptunghiuri sub zona în care scriu cu propunerile de completare, pe cînd în română îmi apar niște mici dreptunghiuri cu capetele rotunjite imediat lîngă cursor. Ciudat e că, atunci cînd încerc să apăs propunerea de completare pentru română, propunerea dispare fără să se și aplice.

Există text anticipativ în macOS?

La un telefon destul de vechi (7‑8 ani cred), Sony Experia, am avut și altă chestie foarte utilă: puteai scrie fără diacritice și telefonul îți propunea și variante obținute prin adăugarea de diacritice. Mi se pare greu de crezut ca Apple să nu ofere în prezent ce oferea Sony încă de acum 8 ani, dar eu nu am găsit această facilitate.

#2
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postobilici, on 27 februarie 2018 - 21:21, said:

Știu că există tastaturi românești atît în iOS, cît și în macOS. Nu m‑am lămurit dacă și corectorul ortografic se schimbă odată cu tastatura.

Îmi e mai puțin clar cum e cu textul anticipativ în iOS — în engleză îmi apar niște dreptunghiuri sub zona în care scriu cu propunerile de completare, pe cînd în română îmi apar niște mici dreptunghiuri cu capetele rotunjite imediat lîngă cursor. Ciudat e că, atunci cînd încerc să apăs propunerea de completare pentru română, propunerea dispare fără să se și aplice.

Există text anticipativ în macOS?

La un telefon destul de vechi (7‑8 ani cred), Sony Experia, am avut și altă chestie foarte utilă: puteai scrie fără diacritice și telefonul îți propunea și variante obținute prin adăugarea de diacritice. Mi se pare greu de crezut ca Apple să nu ofere în prezent ce oferea Sony încă de acum 8 ani, dar eu nu am găsit această facilitate.


Tastatura nativa nu are, dar poti instala Swiftkey. Asta presupunand ca vorbesti de iOS si nu de macOS

Edited by Extinct, 28 February 2018 - 08:00.


#3
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Dă cu space

#4
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009
A încercat pînă acum cineva să scrie o tastatură românească pentru iOS în care diacriticele să aibă taste virtuale dedicate (în loc să apeși litera de bază și abia apoi să ai acces la litera diacritică)? Am găsit un articol care sugerează că ar fi posibil, dar n‑are rost să încerc eu dacă a făcut‑o deja altcineva.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Eu și in limbile care oferă tastatura completa (turca, spaniola) unele litere devin minuscule. Și cu ajutorul autocorrectului ai textului anticipativ, prefer full intl qwerty decât cu taste ciopârțite

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate