Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Lentile pentru telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Am observat ca este o oferta bogata de lentile pentru telefon : tele, fisheye, wide si macro.
Cele mai multe sunt de proasta calitate : vignetare, rezolutie slaba, aberatii cromatica.

Insa sunt si lentile de calitate mai buna.
Pe mine m-ar interesa o lentila "ochi de peste" si una cu unghi mare de cuprindere (0.5..0.6x).

Mi-au atras atentia astea:
https://www.emag.ro/...8/pd/DLVRPHBBM/
https://www.emag.ro/...5/pd/DCVRPHBBM/

Probabil ca se pot cumpara mai ieftin din alta parte (ebay).
Mentionez ca am deja un sistem avansat (PRO) pentru fotografie. Lentilele de telefon le-as lua asa, de distractie si pentru situatiile cand mi-e lene sa car trusa foto dar vreau totusi sa am ceva flexibilitate ca sa fac niste poze.

Cred ca aceste lentile au un potential urias, un potential pe care producatorii de telefoane nu l-au inteles inca.

Ok. Voi ce experiente aveti ? Imi puteti recomanda niste lentile bune ? Fara vignetare, fara aberatii cromatice deranjante si fara sa afecteze rezolutia foarte tare. La lentila "wide", mi-ar placea sa fie distorsiuni geometrice reduse.

Multumesc anticipat !

Edited by katran, 27 February 2018 - 10:02.


#2
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
de banii aceia ce-i dai la emag poti incerca cateva zeci lentile de la kinezi

https://www.ebay.com...e lens&_sacat=0

si lentilele astea nu au nici un potential, pentru ca masele nu sunt interesate sa pozeze gandaci si flori de aproape.,

Edited by mediasick, 27 February 2018 - 10:08.


#3
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Multumesc, stiu sa caut si eu pe ebay. Ma interesau mai mult experientele celor care au asa ceva.

Cat despre masele neinteresate sa foloseasca astfel de lentile, esti intr-o mare eroare.
Citeste, te rog, comentariile de la lentila asta (sunt peste o suta):
https://www.amazon.c...ords=aikeglobal

Eu vad acolo foarte multi utilizatori entuziasmati sa foloseasca astfel de lentile. Vad chiar si utilizatori suficient de buni cat sa judece rezultatul final (rezolutie, aberatii, vignetare).

Cred ca exista o mare masa de posibili cumparatori, mult mai multi decat cei care cumpara DSLR-uri/MILC-uri.
Cred ca daca un producator gen Samsung ar face telefoane cu obiective interschimbabile, ar da bufu. Sau poate un sistem mai bun de prindere a acestor lentile ar fi de ajuns.

Edited by katran, 27 February 2018 - 10:27.


#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Hmm,eu astept telefonul cu lentila detasabila/insurubabila, inclusiv cu AF, eventual pe montura PK...Posted Image

Edited by crokodilu, 27 February 2018 - 10:15.


#5
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Daca ar aparea, eu m-as baga sigur.
Un fish-eye, un wide, poate chiar si un tele de avarie cand vreau sa fac poze doveditoare la pasari. Ma astept evident ca obiectivele sa fie minuscule, la fel ca cele integrate in telefon. Ma rog, tele-ul o sa fie mai mare, asta e clar.

Edited by katran, 27 February 2018 - 12:24.


#6
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

 katran, on 27 februarie 2018 - 12:21, said:

Daca ar aparea, eu m-as baga sigur.
.....

De ce nu te bagi la un hassy? Le faci cu mana la aia cu deselereu si daca lasi olympusu in dulap.

hasselblad true zoom

numa grija mare ca e in stoc limitat.

#7
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Asta este telefon sau camera foto ? Ca n-am inteles. Posted Image

Daca este o camera pe care o atasezi la un anumit model de telefon, merci, nu. Pot sa iau direct o compacta mica.
Dar nu asta era ideea.
Telefonul il cam ai tot timpul cu tine. Iar lentilele alea fish-eye / wide / macro, iti ofera cadre pe care nu le obtii cu un zoom standard.

Edited by katran, 28 February 2018 - 19:01.


#8
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Sa nu se intample ca si la m4/3, la inceput ziceau ca vor fi obiective mici, calitate DSLR, etc. Acum obiectivele bune sunt mai mari si mai grele decat alea pentru DSLR. Telefoanele nu vor creste nu stiu cat, ca nimeni nu va cumpara in viitor un telefon mai gros decat foaia de hartie, dar pentru cei enshpe zeci de megapixeli de pe telefon fisheyu de care se agata telefonu va fi ca si ala de la DSLR. Posted Image

Edited by edri, 28 February 2018 - 19:34.


#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Telefonul nu trebuie sa fie gros, doar sa ii poti detasa lentila si sa pui alta, mica sau mare e treaba mea.

#10
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 edri, on 28 februarie 2018 - 19:33, said:

Sa nu se intample ca si la m4/3, la inceput ziceau ca vor fi obiective mici, calitate DSLR, etc. Acum obiectivele bune sunt mai mari si mai grele decat alea pentru DSLR. R.

Ai inteles gresit mesajul si exagerezi.
Au spus ca vor face obiective mici si bune. Ok, le-au facut. Obiectivele alea bune si mici exista, sunt multe.
Aaaa, ca au facut si niste obiective mari. Pai vor face obiective pentru toate categoriile de utilizatori.

Eu pana ieri am fost utilizator de DSLR Olympus. De curand am migrat pe m4/3. Daca schimb toate obiectivele facute pentru DSLR pe care le mai folosesc inca, cu obiective similare facute m4/3, castig mult la greutate , castig mult la focalizare , la stabilizare si poate chiar si la IQ.  Daca vrei pot sa detaliez.

Cat despre telefoane, sunt mari si le avem deja.
Daca compar modulele foto de pe telefoanele de acum 5 ani cu cele din ziua de azi, este o diferenta uriasa.
Acum IQ-ul este suficient de bun ca sa incerc sa fac fotografie adevarata.
Asa ca investighez posibilitatile.

Sper ca unii producatori sa se destepte:
-senzori ceva mai mari;
-obiective minuscule detasabile;

Nu renunt la m4/3. Un telefon nu poate inlocui o camera avansata, dar are loc sub soare.
Telefonul are potential si vreau sa-l folosesc. Sunt multe situatii cand mi-e lene sa car camera, dar telefonul este sigur la mine.

Edited by katran, 28 February 2018 - 20:48.


#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 katran, on 28 februarie 2018 - 20:38, said:

-obiective minuscule..
Este suficient sa-ti doresti...
http://m.go4it.ro/cu...ubtiri-17047472

Edited by crokodilu, 03 March 2018 - 12:02.


#12
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
In sfirsit, am dibuit pe unde zaceau astea: https://www.emag.ro/...1/pd/D7846YBBM/
I le-am luat sotiei cu vreo 2 ani in urma, cind un Nokia 640 ii deschisese apetitul pentru fotografie.
SI daca zic "zaceau", va dati seama cita folosinta au avut in cele din urma.

Dar, hai, sa ma idemn si eu sa le iau la o proba, daca promiteti ca vine primavara.

Edited by Taxon, 03 March 2018 - 17:21.


#13
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
@Taxon
La banii pe care i-ai dat, cred ca sunt niste pocnitori.



Intre timp am luat eu un fisheye mai bunicel. Cica profesional. Este asta de aici, insa eu am dat 160 de Ron:
https://www.emag.ro/...5/pd/DCVRPHBBM/

Primele impresii:
-materiale de foarte buna calitate, inclusiv prinderea de telefon;
-nu vigneteaza (testat pe Samsung A5 2017 si S6 Edge Plus);
-claritate excelenta in centru;
-pe marginile extreme este soft;
-aberatii cromatice (albastre) in special spre margini;
-prinde enorm in cadru, posibil chiar 238 de grade asa cum zic ei;
-este micut (sta intr-o punguta pe care o poti pune in orice buzunar);
-placerea de a-l folosi este mare.

Practic singurul minus e ca-i soft pe margini. Dar e pentru telefon, nu stiu daca e foarte relevant ...De fapt ma bucur ca nu vigneteaza.
O sa-l scot la pozat si eventual revin cu ceva rezultate. Nu sunt sigur daca sa iau si wide-ul de la ei. Ma mai gandesc....

Edited by katran, 03 March 2018 - 23:22.


#14
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
De ce se numeste ... pentru telefon full frame?

#15
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Pentru ca marketing?

@katran: nici nu ma astept la cine stie ce minuni, dar - cum am zis si cum ai zis - hai sa le incercam mai intai. Just for fun ...macar.

#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Oricum imaginea de tel nu e prea ok full size dar daca faci resize si o mai bibilesti cred ca se ascund micile defecte inerente. Vrem poze!

#17
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Ok, am si poze.
Lentila se numeste "full frame" din cauza ca acopera tot cadrul, nu are vignetare. Cele ieftine, nu acopera tot cadrul - vezi imaginea intr-un cerc.

Azi a fost intalnire Olympus. A venit si StefanSC, a venit si Dinu Lazar.
Vremea a fost nasoala, am stat intr-o cafenea. Am facut poze cu telefonul si lentila fisheye.

Am postat aici o serie de 10 poze:
http://www.olympus-r...2933#post_22933

Sper sa fie relevante pentru ce face lentila. Mie imi place. Si celor care au venit la intalnire le-a placut. Unii mi-au cerut linkul ca vor sa o cumpere.

Edited by katran, 04 March 2018 - 14:00.


#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Eu zic ca merge.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate