Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Studii superioare.

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Medicina si arhitectura sint alegeri destul de prosate pentru salarii bune in SUA... munca multa si talent pentru bani.

Quote

Romana nu e punctul meu forte si nici logica.

Te asteapta o viata grea.

Edited by vrajitoruldinoz, 27 February 2018 - 09:37.


#20
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 Karhu, on 27 februarie 2018 - 09:09, said:

Intr-adevar, daca te inglodezi in rate mai mult decat iti permit veniturile respective, traiesti cam la limita cu banii aia...
Daca-mi aduc bine aminte, ratele erau la casa... El era arhitect, ea lucra cand ca agent imobiliar, cand la o scoala de integrare sociala (adulti pensionari)... Ca sa se descurce ( iasa din necaz ) au riscat la ruleta si au pierdut, de unde si intriga filmului.

Edited by RomeoM, 27 February 2018 - 12:42.


#21
Omi105

Omi105

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.02.2018

 marcusdefeis, on 27 februarie 2018 - 05:51, said:

de la profil uman zici tu ca o sa ai sanse la medicina sau arhitectura?
Nu cred dar la psihologie cred ca am o sansa.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Si ce faci cu hartia de la final?

#23
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 neagu_laurentiu, on 01 martie 2018 - 05:27, said:

Si ce faci cu hartia de la final?
o admira

 Omi105, on 01 martie 2018 - 02:55, said:

Nu cred dar la psihologie cred ca am o sansa.
ziceai ca vrei sa faci bani, nu foame

#24
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

 Tsunnnami, on 27 februarie 2018 - 05:26, said:

Daca-ti place sigur gasesti o cale sa castigi bani. Si nu putini.

Consider că aici îți contrazici afirmația anterioară (adică prima), care era ”Salariul nu e asa de important raportat la lungimea vietii tale.”
Cu prima afirmație am fost de acord.
Cu a doua afirmație nu.
Câți muzicieni există care sunt săraci toată viața ?
Câți artiști există ?
Câți psihologi există ?
Câți profesori există ?

În schimb în domeniile precum IT-ul, Medicina, Băncile, etc. există mulți cărora deși nu le place jobul lor, tot câștigă mult.
E o altă treabă dacă asta merită sau nu (calitatea vieții), dar dacă vorbim strict de aspectul financiar, asta e realitatea.

Edited by Daredevil666, 02 April 2018 - 16:45.


#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 Daredevil666, on 02 aprilie 2018 - 16:43, said:

Consider că aici îți contrazici afirmația anterioară (adică prima), care era ”Salariul nu e asa de important raportat la lungimea vietii tale.”
Cu prima afirmație am fost de acord.
Cu a doua afirmație nu.
Câți muzicieni există care sunt săraci toată viața ?
Câți artiști există ?
Câți psihologi există ?
Câți profesori există ?

În schimb în domeniile precum IT-ul, Medicina, Băncile, etc. există mulți cărora deși nu le place jobul lor, tot câștigă mult.
E o altă treabă dacă asta merită sau nu (calitatea vieții), dar dacă vorbim strict de aspectul financiar, asta e realitatea.

Stai stai stai, sa nu le amestecam

ramai la psiholog.
Ce spui? Nu poti castiga bani daca asta faci si-ti place?
Ca aici am ramas, nu?

hai ca vreau sa te fac sa-mi dai dreptate si la a doua afirmatie.
Deci nu bagam aici artistii. Aia e subiectiv. Poti cadea pe placerea pietii si sa castigi o gramada de bani (e.g. manelistii), sau poti muri tenace si in mizerie (cei mai multi, cu care nu rezoneaza oamenii)
Sa ramanem in sfera pragmatica.

#26
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

 Tsunnnami, on 05 aprilie 2018 - 00:15, said:

Stai stai stai, sa nu le amestecam

ramai la psiholog.
Ce spui? Nu poti castiga bani daca asta faci si-ti place?
Ca aici am ramas, nu?

hai ca vreau sa te fac sa-mi dai dreptate si la a doua afirmatie.
Deci nu bagam aici artistii. Aia e subiectiv. Poti cadea pe placerea pietii si sa castigi o gramada de bani (e.g. manelistii), sau poti muri tenace si in mizerie (cei mai multi, cu care nu rezoneaza oamenii)
Sa ramanem in sfera pragmatica.
Să rămânem, de asta am și scris ce am scris.
Știu că tu știi despre ce vorbești, dar modul în care te-ai exprimat ”Poți face bani mulți cu orice, dacă îți place.” este interpretabil pentru adolescenți.  
Majoritatea dintre ei nu vor citi între rânduri să știe că de fapt afirmația nu se ia mot-a-mot.

Da, dacă excludem anumite arii subiective, precum artiștii cu care nu rezonează societatea ( ergo rămân faliți ), atunci din ceea ce rămâne se poate alege ceva bănos.
Totuși întrebarea este, dacă cineva alege ceva din ariile unde sunt șanse să scoți bani, se mai poate numi pasiune adevărată ?

Să zicem persoana X în adâncul ei vrea să fie artist și practicant de Advaita Vedanta (o filozofie hindu, majoritatea din Vest nu rezonează cu ea deloc).
Ok, X își dă seama unde ar ajunge cu asta....
Așa că alege psihologia că deh, asta e mai aproape de filozofia hindu decât fizica nucleară.
Dar mai putem spune cu adevărat că psihologia este ceea ce îi place persoanei cu adevărat ?
Nu, este doar cel mai plăcut lucru ales din oferta de meserii cu posibilitatea unui venit bun.
Deci practic persoana cu adevărat pasionată de filozofia hindu nu va ajunge niciodată să facă bani, dacă urmează ce îi place.

Edited by Daredevil666, 10 April 2018 - 08:33.


#27
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Omi105, on 27 februarie 2018 - 04:48, said:

Salutare sunt Razvan, anul asta am bacul sunt la profil uman. Si vreau sa continui studiile. Vreau sa ma indrept catre o facultate care m-ar ajuta in viitor sa plec inafara pe viitor sa fac mai multi bani. M-am gandit la medicina sau arhitectura. Ce alte facultati pot urma pentru un salariu bun in afara gen in S.U.A?

Salut Razvan! Incerc sa iti dau niste sfaturi care cred eu ca ar fi de folos unuia ca tine, care mai mult ca sigur este putin dezorientat momentan. Stiu cum eram eu la finalul clasei a 12-a, buimac rau incat ma gandeam sa ma inscriu la facultatea de stiinte politice ori geografie, in timp ce tata a insistat oarecum sa nu dau politehnica pe asa ceva. eram bun la mate, fizica, dar imi placea geografia......am facut bine ca am ascultat si am ales politehnica, am facut inginerie electrica pana la urma. la finalul ei am facut doctorat dupa care am plecat in germania in domeniul dorit.

1.In strainatate nu se pune asa mult accent pe medicina, inginerie , IT. oamenii nu gandesc ca noi, romanii, ca daca nu termini ceva in domeniul asta nu ai nicio sansa. Da, in Romania e valabila treaba, insa in germania poti lejer sa castigi bine facand orice facultate iti trece prin cap. aici poti studia muzica daca asta iti place, ai o gramada de posibilitati chiatr intr-un domemiu ca asta.
2. orice facultate ai face, ia-o in serios. oricum sunt multe materii de umplutura si materii importante care se predau prost pt ca ori nu are cine, ori nu exista materiale corespunzatoare. La noi la facultate se insista pe faptul ca motoarele electrice sunt depasite, ca nu ai ce face in domeniul asta. Gresit! In Germania este ceva ce se cauta in mod excesiv, deci nici profesorii din facultate nu erau constienti de valoarea materiilor care se predau la poli.
3. orice facultate ai face, profita de toate posibilitatile ce ti le ofera. burse erasmus, cercuri stiintifice studentesti, optionale, ia parte la vizite ale unor reprezentanti din domeniul tau care activeaza in alte tari.....nu fa strict ce ti se da la scoala pentru ca de multe ori e foarte putin .de multe ori chestiile optionale sunt cele mai noi lucruri si tehnologii intr-un anumit domeniu dar pe care universitatile din Romania nu le analizeaza din cauza slabei pregatiri a profesorilor sau a lipsei echipamentelor. Multi profesori prefera sa nu isi bata capul cu dezvoltarea lor continua si tin cursuri dezbatand tehnologii care in tarile dezvoltate nu mai exista de ani buni. Noi am invatat instalatii electrice la poli dintr-o carte redactata in anii 70 , iar treaba asta se intampla prin 2007-2009. Proful insista ca ideea e aceeasi, ca baza e aceeasi, nu pot sa contest asta, dar in momentul cand vezi practic ca jumatate din continutul materiei este inlocuit de alte tehnologii pe care tu nu le atungi deloc este cam nasol si descurajant. La cursurile de masini electrice foloseam inclusiv un motor construit inainte de anii 1920, aici distanta fata de realitate e si mai mare.
6. unele lucruri cu adevarat utile le-am invatat abia la doctorat, unde am avut sansa sa lucrez cu oameni deschisi care acceptau tot ce e nou din strainatate, care studiau cele mai noi tehnologii existente. e nasol, pt ca in alte tari se invata la facultate unele lucruri pe care noi le-am vazut doar cativa ani mai tartziu, dar asta e. de asemenea, partea practica lipseste in facultate. asa ca, implica´te in orice iti ofera sansa sa faci ceva mai mult decat la ore, indiferent ca e vb de seminarii, laboratoare sau alte chestii.
5. nu te crampona pe ideea asta cu sua. nu e neaparat mai bine acolo decat in europa. pare asa pentru ca intr-adevar diferenta dintre Romania si sua e mare, insa dupa ce traiesti o perioada intr-o tara europeana mai dezvoltata nu ti se mai pare nimic atat de atractiv la sua. ma rog, aici depinde si de gandirea fiecaruia, dar spun sa nu te cramponezi direct pe sua pt ca in germania de ex poti ajunge mult mai usor.
6. invata cel putin o limba straina, in afara de engleza. nici nu iti imaginezi cat timp liber ai in facultate, desi ti se va parea criminal orarul la inceput. nu te baza doar pe engleza, e excelent sa o stii dar foloseste-o ca o varianta de scapare in cazul in care ajungi sa lucrezi intr-o tara cu o limba mai neobisnuita: japonia, china, ungaria, etc. In facultate poti invata germana, franceza, o limba nordica, etc. E foarte important mai ales daca mergi in directia psihologiei, acolo trebuie sa vorbesti limba materna a celui care vine la tine in cabinet.

Asadar, daca faci o facultate pe bune, daca te implici in activitati extrra si daca inveti o limba straina ca lumea eu spun ca te descurci fara probleme!

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 Daredevil666, on 10 aprilie 2018 - 08:32, said:

Să rămânem, de asta am și scris ce am scris.
Știu că tu știi despre ce vorbești, dar modul în care te-ai exprimat ”Poți face bani mulți cu orice, dacă îți place.” este interpretabil pentru adolescenți.  
Majoritatea dintre ei nu vor citi între rânduri să știe că de fapt afirmația nu se ia mot-a-mot.

Da, dacă excludem anumite arii subiective, precum artiștii cu care nu rezonează societatea ( ergo rămân faliți ), atunci din ceea ce rămâne se poate alege ceva bănos.
Totuși întrebarea este, dacă cineva alege ceva din ariile unde sunt șanse să scoți bani, se mai poate numi pasiune adevărată ?

Să zicem persoana X în adâncul ei vrea să fie artist și practicant de Advaita Vedanta (o filozofie hindu, majoritatea din Vest nu rezonează cu ea deloc).
Ok, X își dă seama unde ar ajunge cu asta....
Așa că alege psihologia că deh, asta e mai aproape de filozofia hindu decât fizica nucleară.
Dar mai putem spune cu adevărat că psihologia este ceea ce îi place persoanei cu adevărat ?
Nu, este doar cel mai plăcut lucru ales din oferta de meserii cu posibilitatea unui venit bun.
Deci practic persoana cu adevărat pasionată de filozofia hindu nu va ajunge niciodată să facă bani, dacă urmează ce îi place.

Pai nu ramanem ca esti jmechera.
Placerea lui nu este de a sudia oamenii dpdv psihologic si eventual de a se folosi de placerile lor (e.g. marketing), ci vrea sa fie artist practicant.
Aia e cu totul altceva.
Si de ce-ar alege psihologia atunci si nu limbile straine, face hindi si pleaca in India unde traieste fericit pana la adanci batraneti?

#29
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2018 - 18:59, said:


1. Pai nu ramanem ca esti jmechera.
Placerea lui nu este de a sudia oamenii dpdv psihologic si eventual de a se folosi de placerile lor (e.g. marketing), ci vrea sa fie artist practicant.
Aia e cu totul altceva.
Si de ce-ar alege psihologia atunci si nu limbile straine, face hindi si pleaca in India unde traieste fericit pana la adanci batraneti?
1. :lol:

Eu sunt de acord cu ce ai scris tu, deci nu este ca și când aș vrea să fac un contra-argument.

Am simțit nevoia să elaborez doar pentru că știu cum gândesc majoritatea tinerilor când citesc că ”poți face câți bani vrei tu dacă faci ce îți place”.
Din 10 tineri 9 sigur vor interpreta la modul irealist.

În străinătate nu știu cum este sculptată gândirea liceenilor, dar văd cum este în România.
Data trecută am fost la un eveniment organizat în natură, în afară de mine și încă câțiva organizatori toți au fost liceeni.
Și în afară de faptul că sunt simpatici și open-minded, majoritatea dintre ei nu știu din ce e făcută lumea.
Nu fac calcule, nu se analizează, nu își știu valorea pe piață.
Nu fac diferența dintre ce funcționează în realitate și ce este doar un vis în mintea lor.

Și  inițiatorul din modul în care scrie nu cred deloc că știe ce presupune să muncești tare la ceva și să ai performanța necesară pentru rezultatele pe care le vrei.

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Oh, iti dau dreptate maxima.
Nu numai aici la liceu, dar nici in facultate nu se fac calcule d-astea comerciale, de fezabilitate etc.
Mare, mare pacat
Capitalismul de acolo incepe.
"Merita"?
Asta e prima intrebare pe care si-o pune oricine, nu pe care TREBUIE sa si-o puna oricine incepe un proiect, indiferent daca proiectul se numeste facultate sau.. ceva nou

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate