Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Studii superioare.

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Omi105

Omi105

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.02.2018
Salutare sunt Razvan, anul asta am bacul sunt la profil uman. Si vreau sa continui studiile. Vreau sa ma indrept catre o facultate care m-ar ajuta in viitor sa plec inafara pe viitor sa fac mai multi bani. M-am gandit la medicina sau arhitectura. Ce alte facultati pot urma pentru un salariu bun in afara gen in S.U.A?

#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Ceva informatica.

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostOmi105, on 27 februarie 2018 - 04:48, said:

Salutare sunt Razvan, anul asta am bacul sunt la profil uman. Si vreau sa continui studiile. Vreau sa ma indrept catre o facultate care m-ar ajuta in viitor sa plec inafara pe viitor sa fac mai multi bani. M-am gandit la medicina sau arhitectura. Ce alte facultati pot urma pentru un salariu bun in afara gen in S.U.A?

Tie ce ti-ar placea?
Eu cred ca cu asta trebuie sa incepi
Salariul nu e asa de important raportat la lungimea vietii tale.

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostOmi105, on 27 februarie 2018 - 04:48, said:

Salutare sunt Razvan, anul asta am bacul sunt la profil uman.
Chestie: degeaba esti la uman daca te bate gramatica (si logica)/romana in felul acesta.

Continuare:

View PostOmi105, on 27 februarie 2018 - 04:48, said:

Si vreau sa continui studiile.
Daca le faci cum ai facut si liceul, degeaba.

View PostOmi105, on 27 februarie 2018 - 04:48, said:

Ce alte facultati pot urma pentru un salariu bun in afara gen in S.U.A?
Oricare pe care esti in stare / capabil sa o termini, dar atata timp cat o faci "pe bune".
Sau ai impresia ca facultatea iti garanteaza ceva "job inafara"?(vezi ca iar te-a batut romana, desi, nu-i asa, esti la uman, nu?)

P.S. Daca stii, cu adevarat, sa faci ceva... te poti axa pe o meserie, nu pe o facultate.

Edited by dexterash, 27 February 2018 - 05:14.


#5
Omi105

Omi105

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.02.2018

View Postdexterash, on 27 februarie 2018 - 05:09, said:

Chestie: degeaba esti la uman daca te bate gramatica (si logica)/romana in felul acesta.

Continuare:

Daca le faci cum ai facut si liceul, degeaba.


Oricare pe care esti in stare / capabil sa o termini, dar atata timp cat o faci "pe bune".
Sau ai impresia ca facultatea iti garanteaza ceva "job inafara"?(vezi ca iar te-a batut romana, desi, nu-i asa, esti la uman, nu?)
Nu scriu corect gramatical. Romana nu e punctul meu forte si nici logica. In schimb am studiat psihologia si istoria destul de mult fiindca pe ele ma bazez la bac pe romana mai putin.

View PostTsunnnami, on 27 februarie 2018 - 04:56, said:


Tie ce ti-ar placea?
Eu cred ca cu asta trebuie sa incepi
Salariul nu e asa de important raportat la lungimea vietii tale.
Sincer psiholog. Spihologia m-a atras mi se pare cea mai interesanta dintre toate materiile pe care le stiudiez in liceu. Dar din cate am inteles ca si spiholog nu se castiga bine. Mi se pare interesanta si arhitectura dar nu stiu mai nimic despre arhitectura.

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostOmi105, on 27 februarie 2018 - 05:20, said:

Dar din cate am inteles ca si spiholog nu se castiga bine. Mi se pare interesanta si arhitectura dar nu stiu mai nimic despre arhitectura.

N-ai inteles bine.
Daca-ti place sigur gasesti o cale sa castigi bani. Si nu putini.
Daca pleci urechea la ce-ti recomanda altii, ajungi rau.
Ascuta-te pe tine

#7
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View PostOmi105, on 27 februarie 2018 - 04:48, said:

Salutare sunt Razvan, anul asta am bacul sunt la profil uman. Si vreau sa continui studiile. Vreau sa ma indrept catre o facultate care m-ar ajuta in viitor sa plec inafara pe viitor sa fac mai multi bani. M-am gandit la medicina sau arhitectura.
de la profil uman zici tu ca o sa ai sanse la medicina sau arhitectura?

#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostOmi105, on 27 februarie 2018 - 05:20, said:

Nu scriu corect gramatical. Romana nu e punctul meu forte si nici logica. In schimb am studiat psihologia si istoria destul de mult fiindca pe ele ma bazez la bac pe romana mai putin.
Aha.... Dupa 12 ani de romana in scoala + vreo 4 ani de acasa te "bate" romana (probabil cel mai simplu "obiect" de prin toata educatia)... da' tu crezi ca 3 ani de facultate te vor face competitiv pe pietele externe de munca.

Na, ce sa zic, spor!

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View PostOmi105, on 27 februarie 2018 - 05:20, said:

Romana nu e punctul meu forte si nici logica.
Vorbirea/scrierea se mai ajusteaza dar cu logica e grav. Fara ea nu poti intelege nimic in profunzime ori tocmai asta vrei, sa devii un profesionist intr-un domeniu. Reflecta mai bine inainte de a face un demers, in realitate poate lucrurile nu stau asa.

#10
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View PostOmi105, on 27 februarie 2018 - 04:48, said:

M-am gandit la medicina sau arhitectura.
Daca ar fi sa ne luam dupa filmul Propunere indecenta (1993, Robert Redford, Demi More), in SUA ca arhitect peste medie, care in plus tii si cursuri  universitare, nu ai bani nici sa-ti achiti ratele la banca... Arhitectul din film, spune ca de-a lungul vremii, statutul arhitectului este asemanator statutului artistilor. Probabil in Germania este altfel...
In Romania (din doua cazuri pe care le stiu), e si mai rau: greu de gasit contracte ! Or fi si exceptii.

In diverse emisiuni TV, au aparut si arhitecti romani care s-au realizat in SUA si Canada, care au realizat proicte mai importante.

Edited by RomeoM, 27 February 2018 - 08:28.


#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostTsunnnami, on 27 februarie 2018 - 04:56, said:


Tie ce ti-ar placea?


Lui i-ar placea "decat " sa faca bani.

Mo , sa te angajezi la "imprimeria nationala" te-ai gandit ? Acolo faci bani la propriu . Posted Image

#12
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Pui problema greșit ( " m-ar ajuta in viitor sa plec inafara pe viitor sa fac mai multi bani " ) din punctul meu de vedere.
Gândește-te la ce ți-ar face plăcere să lucrezi, la un domeniu în care ai putea aduce o contribuție valoroasă sau în care ai putea activa bucuros.
Dacă ai pasiune și te pricepi, banii vin singuri, nu-ți construi viața pe aspecte mercantile.
Lucrurile se schimbă financiar, plăcerea ta de a face ceva într-o anumită arie e cea care dăinuie, pe ea trebuie să te bazezi.

Uite, îți dau exemplul meu:
În liceu erau la fel ca tine, îmi plăceau psihologia și istoria. Citeam mult și îmi plăcea să scriu, să ascult oamenii, să comunic, dar, la fel ca tine, am zis să merg pe un drum ce mi-ar asigura un oarecare confort financiar. Mă descurcam la matematică și la informatică fără să depun mari eforturi și uite așa am ajuns să termin o facultate în domeniu și să lucrez în IT.
Nu am ajuns la un salariu colosal, dar nu mă  pot plânge, însă am reușit să înțeleg că nu doar asta contează în lumea asta. Am făcut un modul de psihopedagogie și acum mă gândesc la un masterat în zona asta și poate nu o să ajung vreun mare psiholog sau profesor, dar vreau ca măcar să-mi cultiv și aceste abilități, care-i sunt pe plac inimii mele.

Ideea în viața asta, din câte am reușit eu să-mi dau seama este să reușești să fii împăcat cu tine însuți, să faci ceea ce-ți place într-un loc în care prezența ta ar putea însemna ceva, la un moment dat.

Împlinirea materială încetează să-ți mai aducă satisfacții odată ce-o atingi, împlinirea prin a face ceva bine, cu entuziasm, îți va fi mereu răsplătită.

Succes!

Edited by vlad29marko, 27 February 2018 - 08:56.


#13
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

View PostOmi105, on 27 februarie 2018 - 04:48, said:

...Ce alte facultati pot urma pentru un salariu bun in afara gen in S.U.A?

Inginerie aerospatiala.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

View PostOmi105, on 27 februarie 2018 - 04:48, said:

Vreau sa ma indrept catre o facultate care m-ar ajuta in viitor sa plec inafara pe viitor sa fac mai multi bani. M-am gandit la medicina sau arhitectura. Ce alte facultati pot urma pentru un salariu bun in afara gen in S.U.A?
Abordarea ta e gresita (ti-au mai spus cativa useri). Trebuie sa faci ceva ce-ti place, nu sa pui carul inaintea boilor. Daca zici ca nu le ai cu logica, clar medicina si arhitectura se exclud.

View PostRomeoM, on 27 februarie 2018 - 08:21, said:

Daca ar fi sa ne luam dupa filmul Propunere indecenta (1993, Robert Redford, Demi More), in SUA ca arhitect peste medie, care in plus tii si cursuri  universitare, nu ai bani nici sa-ti achiti ratele la banca..
Veniturile in arhitectura, in SUA, sunt cam astea: https://money.usnews...rchitect/salary
Intr-adevar, daca te inglodezi in rate mai mult decat iti permit veniturile respective, traiesti cam la limita cu banii aia...
Chestie valabila oriunde, inclusiv in Romania.

Edited by Karhu, 27 February 2018 - 09:12.


#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ai studiat putin CV-ul lui Trump? Cred ca merita sa incerci ceva de acolo, ca nici el nu sta bine cu romana, dar uite ce salariu a ajuns sa aiba!

#16
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Fă facultatea de psihologie și pe urmă lucrează în vînzări (orice - țigări, auto, imobiliare etc.). Poate fi o cale să combini ce îți place cu ce aduce bani.

#17
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,426
  • Înscris: 20.02.2008
Sofer pe TIR pe comunitate. Nici nu iti trebuie facultate si castigi bani buni.

#18
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
Grija ta nr. 1 acum ar trebui sa fie promovarea bacalaureatului.
Pune mana pe cartea de românã, ca a inceput numaratoarea inversa, e cam devreme sa te gandesti asa departe, si  cred ca iti dauneaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate