Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Problema bebelus 6 luni, ameteala sau inconstienta?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
offset

offset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 28.10.2011
Nu inteleg

#38
offset

offset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 28.10.2011
Incearca sa iti pui neuronii la treaba si sa formulezi o propozitie coerenta. Nu vreau sa cred ca acele comentarii, nule de altfel, ti-au epuizat vocabularul pe ziua de azi..

#39
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Leaga-l de pat.
Să-i culca-l pe jos.

Mai sunt persoane care vor sa doarmă pe ceva tare nu pe moale.

Eu de exemplu mai dorm pe jos pe parchet nu pot dormi pe saltea că e moale.

#40
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Offset, du-te cu copilul la medic, totusi. In cazuri rare, varicela poate dezvolta complicatii, unele pot afecta sistemul nervos. Cat despre acea canapea, cumpara margine de protectie sau pune niste scaune cu spatarul rezemat de marginea canapelei, astfel incat copilul sa nu mai poata sa cada. Sau poti cumpara un tarc pentru bebelusi, e de mare ajutor in situatiile in care copilul trebuie lasat nesupravegheat cateva minute.

#41
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Du-te-n plm cu el la doctor, cabinet privat, doctor de familie, urgente ... Undeva. Fobiile alea cu "nu-i fac nimic colo sau dincolo" nu se justifica, cu atat mai putin atitudinea si topicul tau.
"Mai stau pana mai face un episod (sau chestii de genul)" - sunteti inconstienti amandoi. Nu sunt prapastios, DAR, in cazul unei probleme cu un copil te duci la doctor la prima ora, daca nu in cel mai scurt timp posibil, nu te multumeste? te duci la alt spital, cabinet, policlinica, particular, pediatru... Nu pe sp. Pierzi puncte la capitolul parinte responsabil ...

#42
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Stai linistit ca nu se poate intampla nimic in afara de un mic hematom ori contuzie sau, mai grav, sa sufere un edem cerebral sau o hemoragie intracraniana – banalitati d’astea.
In nici un caz nu trebuie sa-l duci la doctor dar neaparat si obligatoriu trebuie deschis un topic pe Softpedia, Facebook sau unde doriti dumneavoastra.
Daca totusi ajungeti cu el la un doctor, sa nu care cumva sa-i spuneti ce s-a intamplat.
Cine sunt medicii astia dom’le sa stie ei tot ?

Acum serios;
Multi bebelusi se lovesc in zona capului fara sa pateasca nimic, insa intotdeauna este mai bine sa fii precaut. Pana la urma, este vorba de copilul tau – ce Dumnezeu.
De acum inainte supravegheaza copilul 24/7 si mergi neaparat la un neurolog ba chiar si un neurochirurg pediatru.
Ignora acest sfat si exista riscul sa va confruntati mai tarziu cu dificultati de concentrare sau invatare.

P.S.
Alta prostie pe care ai facut-o este ca ai incercat sa-l tii treaz deoarece bebelusii au obiceiul sa adoarma dupa ce au tras o portie zdravana de plans, si asta pentru ca plansul ii epuizeaza.

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 offset, on 27 februarie 2018 - 02:15, said:

Patutul lui
Ai prea multe jcarii, efectiv inoata in ele, nu se poate focaliza pe nici una.
Daca sta in fund patul alantrebuie coborat.

#44
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 18.06.2007
fetița mea a căzut la 11 luni din cărucior în cap (eu am făcut sport și am fost de față la suficiente lovituri la cap iar soția este medic) imediat am mers la bagdasar. nu a avut astfel de simptome dar am urmărit-o super atent să vedem dacă vedem ceva schimbări. în cazul tău, fugi la doctor și spune absolut tot.

nu generaliza o experiența tristă sau fericită. da, în spitalele din românia a trist, dar încearcă să „îți urmărești” interesul, respectiv sănătatea copilului. nu există medicină prin telefon sau internet.

#45
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
sarcina a fost ok,dusa pana la capat?
mergi la privat daca ai reticiente fata de public(nu te condamn)
pt linistea voastra si binele la bebe,faceti tot ce se poate din timp daca simtiti ca e ceva in neregula
la ce reactii am eu pe moment,acea canapea era demult aruncata la tomberon
dormi tu pe canapea,sunt perne lungi ce le folosesc femeile gravide de dormit daca si pe aia o da la o parte inseamna ca ai un zmeu

#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 alex342, on 27 februarie 2018 - 01:02, said:

Nu este flame, nici offtopic. Este purul adevar.
Esti inconstient?? Mergi cu el la spital, mai ales ca ai spus ca a avut o lovitura la cap.
La neurolog trebuie sa mearga doar in caz ca apar simptome clare dupa loviri la cap gen ametei, gerata, tulburari de somn, (de ex nu se trazeste cand vrei sa-l scoli si daca o face nu se culca inapoi, nu mai poate adormi) ca e clar atunci ce ceva e zgruncinat pe acolo si trebuie vazut cat de grav.

Dar... in cazul initiatorului eu cred ca faza cu uitatul fix nu are nicio treaba cu cazatura, pur si simplu e un reflex pe care si-l dezvolta, o cujriozitate, o atractie catre ceva ce vede... cand sunt asa mici copii fac tot felul de chestii dinastea.

Daca in sarcina si dupa s-au facut toate testele care trebuie (oxigenare, down etc) si s-au gasit oki inseamna ca nu e nicio problema.

 pasilla, on 27 februarie 2018 - 02:29, said:

Copii mici asa se comporta.
Da, fiecare are schemele lui, nu cred ca are vreo treaba cu aia, doar daca are simptome fizice mai severe si repetate e semn de probleme.

Edited by andreic, 27 February 2018 - 10:47.


#47
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Du-te cu bebe la doctor, fa-i encefalograma, RMN. Nu sta si pierde timpul pe net! Esti inconstient(a).
Daca il tineti pe bebe in pat cu voi, puneti ceva langa pat, ca un paravan, sa nu mai cada! Lipeste patutul lui de patul vostru, pe bune, trebuie sa va spuna cineva asta ??????

#48
offset

offset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 28.10.2011
Sarcina a fost ok, fara nicio problema, am povestit in mare ce si cum s-a intamplat, dar si de ce s-a intamplat. Am fost azi la doctorul pediatru care este doctorul lui de familie si mi-a dat trimitere la neurologie pentru investigatii. A spus ca aceste reactii , sa ii fie somn dintr-o data in timp ce se joaca, nu a mai vazut dar a zis ca nu crede ca e de la cazatura. Dupa cele doua episoade de aseara, a facut la fel la ora 6 dimineata, ca asta e o ora de trezire pentru el, el este constient atunci cand adoarme in felul asta..are anumite reactii cand e galagie in camera. In rest el este foarte ok, activ, nu sta deloc intr-un loc, doar cand doarme,si atunci sa zvarcoleste,nu plange, doar cand ii este foame. Nu stiu daca este zmeu, dar probabil voi cumpara niste laterale pentru pat, pernele de la canapea care sunt mari, nu-l impiedica sa cada din patut. Este destul de agil,la 3 luni se intoarce pe o parte, tot la 3 luni incerca sa se ridice , se  încorda, la aproape 4 luni se rostogolea,de cand a inceput sa se intoarca, cand era treaz doar pe burta statea, acum,la 6 luni si jumatate sta in fundulet, se ridica singur. Nu stiu daca asta inseamna ca este zmeu sau troll cum mai spuneau altii ieri pe aici

#49
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Tare topicul. Ori e la mishto ori e la caterinca. Deci sa recapitulam.Piciul are 6  luni a dat cu capul de podea de cateva ori dar e ok, a facut varicela, a facut conjunctivita.....asta din cate am citit in prima pagina. D-zeu stie ce o mai fi prin paginile urmatoare. Una peste alta eu sunt curios daca apuca varsta de 1 an.

Edited by Clovis, 27 February 2018 - 20:16.


#50
offset

offset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 28.10.2011

 Clovis, on 27 februarie 2018 - 20:14, said:

Tare topicul. Ori e la mishto ori e la caterinca. Deci sa recapitulam.Piciul are 6  luni a dat cu capul de podea de cateva ori dar e ok, a facut varicela, a facut conjunctivita.....asta din cate am citit in prima pagina. D-zeu stie ce o mai fi prin paginile urmatoare. Una peste alta eu sunt curios daca apuca varsta de 1 an.


Nu stiu de ce sa il pun la caterinca, am explicat intr-un mod succint spun eu, pataniile bebelusului, maine am programare la neurologie sa vedem daca exista intr-adevar o problema de acest gen. Am incercat sa corelez cat de cat aceste intamplari, in ideea in care putem sa facem legatura cu aceste simptome. Banuiesc ca nu sunt singurul care a subestimat agilitatea unui bebelus, si nici singurul care a postat despre asta. Mi-am impartit timpul acasa si cu el si cu alte probleme, si de asta a reusit sa cada din patul lui preferat. ;)

#51
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
Al meu a picat, dar am mocheta pe jos. La medicul de copiii era inchis. M-am dus mai spre seara la urgente. M-a luat doctorita  la suturi de nu m-am vazut, ca de ce nu m-am prezentat imediat la ei. Nu e de joaca.

#52
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
daca tratati copilul ca o minge de baschet pe care o bati de podea pune covor de burete pe jos si faceti la fel in continuare. in rest cu copilul nu trebuie sa te comporti ca si cu un bibelou dar asta face parte din situatiile in care trebuie mers la medic pentru ca pot aparea complicatii la tartacuta. pe de alta parte selectia naturala din zilele noastre asa functioneaza.... acum 50.000 ani ii manca leul acum isi sparg teasta ca le suna telefonul la parinti.

p.s. de 11 luni de cand a aparut pe lume omuletul meu sotia nu a mai avut telefonul pe sunat.telefonul sta pe silent, ii se rupe cine o suna.atentia e pe copil

#53
offset

offset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 28.10.2011
Am incercat sa ma adun si tin sa multumesc celor care au incercat sa ma ajute cu un sfat, iar celor care m-au luat la misto, sper sa va fie rusine dar in acelasi timp nu va doresc sa simtiti ce am simtit eu cand mi-a zis doctorul ca baietelul meu are epilepsie. Si nu are nicio legatura cu cazatura.

#54
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu stiu ce investigatii s-au facut, dar trebuie sa mai ceri si o a doua opinie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate