Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Reglementare juridica pt stampile - model,forma,marime,etc ?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Salut !
Am cautat cateva informatii ,legate de existenta unui act juridic ,care sa reglementeze modelul,forma,etc ale stampilelor folosite de agentii economici privati,dar se pare ca nu exista..
Stiti ceva noutati referitoare la acest fapt ?
  De ce intreb ?
Pt ca vreau sa comand confectionarea a doua stampile pt o societate comerciala si ma gandeam ca as face una de forma ovala,cu o imagine in centru(referitoare la obiectul principal de activitate),iar pe margine denumirea ,localitatea si judetul. Si as mai face una,de dimensiuni mai mici ,fara imaginea centrala doar strict numele si locatia societatii.
O fi OK ?

#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu este mai corect un antet ?

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Mai nou facturile nu se stampileaza (e optionala povestea). Asa ca faci cum vrei.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
nu exista si nici nu a existat vreodata o prevedere care sa oblige firmele sa aiba stampila.
atat ca practica bate teoria, si stampila e atat de incetatenita la noi, ca nu poti sa scapi de ea.
le faci cum vrei.

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
problema apare în relația cu banca.aceasta nu acceptă să ai mai multe modele de ștampăilă -pe modelul specimenului de semnătură.așa mi-ai semnat atunci deci te rog semnează tot așa

#6
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
La banca trebuie ,oare si stampila ,ca parca stiam ca numai  specimenul de semnatura se trece intr-un document...
Cred ca pe bilanturile si balantele contabile este obligatorie stampila si adevarul este ca peste tot se foloseste .

#7
hvoicu

hvoicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 05.03.2004
https://legestart.ro...a-pe-documente/

Stampila nu mai este obligatorie , ba chiar s-a dat o ordonanta in care se specifica sanctionarea functionarilor care o cer

Edited by hvoicu, 27 February 2018 - 02:02.


#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Posthvoicu, on 27 februarie 2018 - 02:00, said:

https://legestart.ro...a-pe-documente/

Stampila nu mai este obligatorie , ba chiar s-a dat o ordonanta in care se specifica sanctionarea functionarilor care o cer
"Persoanele fizice, persoanele juridice de drept privat, precum și entitățile fără personalitate juridică nu au obligația de a aplica ștampila pe declarații, cereri sau orice alte documente depuse la instituțiile sau autoritățile publice. (2) Persoanele fizice, persoanele juridice de drept privat, precum și entitățile fără personalitate juridică nu au obligația de a aplica ștampila pe documente sau orice alte înscrisuri emise în relația dintre acestea." aha , si in loc sa pui o stampila in citeva milisecunde , te pun toti sa scri , datele personale ale celui ce semneaza ....mare smecherie .

#9
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Pai e, ca un pix găsești dar sa vezi ce mișto era cand uitai stampila la sediu și tu erai la 400km distanță.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postslai, on 26 februarie 2018 - 22:12, said:

nu exista si nici nu a existat vreodata o prevedere care sa oblige firmele sa aiba stampila.

dn ce stiu eu, acum 4-5 ani exista o astfel de obligatie. mai precis anumite acte cerute de catre stat nu erau primite fara stampila.

#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postsoftaipan, on 26 februarie 2018 - 21:52, said:

Salut !
Am cautat cateva informatii ,legate de existenta unui act juridic ,care sa reglementeze modelul,forma,etc ale stampilelor folosite de agentii economici privati,dar se pare ca nu exista..
Stiti ceva noutati referitoare la acest fapt ?
  De ce intreb ?
Pt ca vreau sa comand confectionarea a doua stampile pt o societate comerciala si ma gandeam ca as face una de forma ovala,cu o imagine in centru(referitoare la obiectul principal de activitate),iar pe margine denumirea ,localitatea si judetul. Si as mai face una,de dimensiuni mai mici ,fara imaginea centrala doar strict numele si locatia societatii.
O fi OK ?

poți să le faci cum vrei. Ștampila nu mai este obligatorie de mult.

View Post_Smiley_, on 27 februarie 2018 - 09:38, said:


dn ce stiu eu, acum 4-5 ani exista o astfel de obligatie. mai precis anumite acte cerute de catre stat nu erau primite fara stampila.

de cel puțin trei ani ștampila NU este obligatorie, în special în relația cu statul.

View Post86-APP, on 27 februarie 2018 - 05:45, said:

aha , si in loc sa pui o stampila in citeva milisecunde , te pun toti sa scri , datele personale ale celui ce semneaza ....mare smecherie .

Nu te împiedică nimeni să folosești ștampila dacă vrei. Nu ești obligat însă.

#12
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postsoftaipan, on 26 februarie 2018 - 21:52, said:

Pt ca vreau sa comand confectionarea a doua stampile pt o societate comerciala

Pentru?

La SRL, ștampilele nu sunt prevăzute în legislație, ba chiar s-a făcut mențiunea în condul fiscal că le este interzis instituțiilor bugetare să-ți mai ceară ștampilă. Le poți face în formă de inimioară sau ce forme ciudate vrei tu. Nu reprezintă nimic, doar niște tuș într-o formă aleatoare. Mai bine-ți faci ștampilă cu datele firmei. Număr de telefon, adresă, ca o carte de vizită. Poate fi utilă dacă nu folosești antet.

Eu nu mai folosesc ștampilă din 2015, de când s-a dat prevederea expres conform căreia instituțiile nu mai au dreptul să ceară. Mai dau peste bugetari care nu cunosc prevederea, însă, în general, n-am avut probleme.

View Postsoftaipan, on 26 februarie 2018 - 22:22, said:

La banca trebuie ,oare si stampila ,ca parca stiam ca numai  specimenul de semnatura se trece intr-un document...
Cred ca pe bilanturile si balantele contabile este obligatorie stampila si adevarul este ca peste tot se foloseste .

Nu. Nici pe bilanțuri, nicăieri. Nu este necesară. Cum ziceam, eu nu am mai folosit-o pe absolut nimic din 2015 și am mai întâlnit agenți economici care fac la fel.

#13
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Pai si de exemplu ,daca depun o cerere,undeva,in numele firmei,este mai OK sa o scriu pe o foaie cu antetul firmei si doar semnatura jos in dreapta ,iar facturi sau chitantier sa le comand imprimate direct cu logo si datele firmei.
  Oare chiar pricep toti ca nu mai este necesara stampilarea ? si nu esti pus in situatia sa-ti fie necesara,obligatoriu si sa nu o ai ?
  Am vazut distribuitori care iti vara delegatia sub nas cu rugamintea sa o stampilezi...Aaa si era sa uit :
  Acum vreo luna in urma a venit un control de la politia economica ,care mi-a cerut sa le prezint la final registrul de control unde au cerut sa stampilez rubrica aia unde au consemnat controlul.

Edited by softaipan, 27 February 2018 - 21:08.


#14
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Păi scrii dacă vrei să aibă oamenii unde trimiți hârtia modalități să te contacteze. E mai simplu cu antet, că nu mai trebuie să mai scrii tu numărul de telefon și datele de contact, le au acolo. Dacă-i formular tipizat, le scrii conform formularului și doar semnătură. Și când se folosea ștampilă, nu răspundea nimeni cu ea, răspundea tot cu semnătura. Ștampila a fost întotdeauna o urmă de tuș.


Ia-ți și tu Smartbil, ce te mai complici cu tipizate? Dacă ai de tăiat pe teren, ok, dar dacă le poți tăia de la birou, e mult mai simplu și clar. Nu fac neapărat reclamă, sunt mai multe programe de facturare, dar pe ăsta îl folosesc și îmi place.


Eu n-am avut probleme. Adică n-am găsit privat care să nu-mi semneze contractul pentru că n-am ștampilă sau să-mi ceară să ștampilez ceva. Când a venit în discuție, toți știau că nu mai e necesară.
Pe foile de parcurs eu iau doar semnătură. În primul rând, n-o să pot fi amendat pentru că nu sunt ștampilate, pentru că nu există articol de lege pentru așa ceva, iar dacă vor să verifice autenticitatea semnăturii, e problema lor.


Unele autorități care vin în control cer ștampilă, dar o fac din instinct. Dacă le spui că n-ai, nu-i absolut nici o problemă. Au primit cu siguranță informări cu privire la ștampilă, dar e greu să le schimbi modul de a face lucrurile. Le conferă lor o senzație plăcută când văd tușul ăla. Au primit informările târziu unii dintre ei, anul trecut chiar. O singură dată am avut discuție mai aprinsă cu un comisar de la o instituție, care mi-a cerut ștampilă. I-am spus că nu am și nu înțelegea, cum așa. I-am arătat articol de lege, i-am explicat, nimic, dar a întocmit nota de constatare doar cu semnătura. La următorul control "am primit informare de la Minister, ați avut dreptate cu ștampila".


De fapt ăsta-i motivul pentru care refuz să folosesc ștampilă. Vreau să renunțăm la ea, pentru că e inutilă. E o grijă în plus și o cerință care nu e prevăzută de legislație. Vreau să văd și ceilalți agenți economici că renunță la ea, să ajungem la normalitate. Să nu te mai trezești că te duci la știu eu ce funcționar care-ți cere ștampilă. Dacă funcționarul ăla dă peste cinci agenți economici care n-au, o să se intereseze și el dacă e în regulă, o să vadă articolul din Codul Fiscal, o să înțeleagă. Așa, dacă lucrăm ca înainte, o să avem în continuare genul ăsta de funcționari.

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
mie-mi place sa stampilez chestii :)

#16
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View Post_Smiley_, on 28 februarie 2018 - 09:26, said:

mie-mi place sa stampilez chestii
Mie nu-mi iese din memorie o functionara de la Posta Romana ,ghiseul recomandate care tot timpul stampila ceva cu o stampila cu coada de lemn si o tusiera antica  si troncanea cu ea una-ntruna de zicea-i ca bate cuie...Si daca cumparam un plic sau un timbru,ea tot punea cel putin o data stampila pe ceva. Acum am vazut-o la pensie,dar cred ca si acasa stampileaza cate ceva Posted Image
  Una cred ca tot voi comanda ,deoarece azi am vorbit cu un director economic la o firma si zicea ca la banca i sa cerut stampila pe nu stiu ce documente ,spunindui-se ca se stie ca stampila nu mai este obligatorie,dar asa este procedura. De asemenea mi s-a recomandat sa o folosesc pe dosarul cu documentatia pt accesarea de fonduri europene,deoarece s-ar pute sa fie respins tocmai din lipsa unei stampile...Asta cu toate ca sunt perfect de acord cu tine @Smurfk

Edited by softaipan, 28 February 2018 - 16:26.


#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postsoftaipan, on 28 februarie 2018 - 16:21, said:

... se stie ca stampila nu mai este obligatorie....


hai sa clarificam ceva: stampila nu mai este obligatorie in relatia cu statul. relatiile dintre entitatile private se bazeaza pe intelegerile dintre acestea.
deci practic o firma poate sa-i ceara altei firme sa stampileze documente, daca asa doreste.

#18
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postsoftaipan, on 28 februarie 2018 - 16:21, said:

Una cred ca tot voi comanda ,deoarece azi am vorbit cu un director economic la o firma si zicea ca la banca i sa cerut stampila pe nu stiu ce documente ,spunindui-se ca se stie ca stampila nu mai este obligatorie,dar asa este procedura. De asemenea mi s-a recomandat sa o folosesc pe dosarul cu documentatia pt accesarea de fonduri europene,deoarece s-ar pute sa fie respins tocmai din lipsa unei stampile...

Eu lucrez cu ING și nu mi s-a cerut ștampilă.
La fonduri europene n-am apelat încă, dar dacă s-ar pune problema așa, aș trimite o adresă la ministerul care gestionează fondurile respective și aș cere lămuriri în legătură cu treaba asta. Dacă ei îmi spun că nu au nevoie de ștampilă, cum ar fi normal să spună, nu mi-ar putea fi respins dosarul pe treaba asta.

Țin minte când lucram la o firmă de proiectare, făceam multe documentații pe fonduri. Puneam tuș de vreo trei ori în ștampilă până când terminam de ștampilat un proiect.

View Post_Smiley_, on 28 februarie 2018 - 16:39, said:

deci practic o firma poate sa-i ceara altei firme sa stampileze documente, daca asa doreste.

Practic, o firmă îmi poate cere să mă prezint la ei la birou dezbrăcat. Nu înseamnă că trebuie să și fiu de acord cu fetișurile lor.
Eu n-aș lucra cu o firmă care-mi cere expres ștampilă. O să mă trezesc că vor să le transmit faxuri sau să le completez documentele de mână și nu la calculator și n-am nici timp nici chef de prostiile lor.
Cu facturile, la fel. Îmi mai cereau unii factură semnată, pe hârtie, cât timp le-am transmis-o pe mail. Iar tot ăia se plângeau de birocrație. Bineînțeles că erau și evazioniști. Au unii niște standarde de-astea de te doare capul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate