Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pot sa mut un cuib de gugustiuci cu un pui in el?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
sa le pui si apa
O chestie interesanta am vazut la gugustiuci ca nu captusesc cuibul cu puf si pene...poate il captusesti tu cu vatelina cand mai cresc puii,dar cu manusi chirurgicale sa nu lasi miros pe pui si cuib

#20
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014

 romangx, on 26 februarie 2018 - 18:06, said:

superb.
presupun ca isi faceau cumparaturile la lidl pentru cei mici Posted Image

Doar in caz de vreo urgenta...in rest, prefera hrana bio :D

#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Continua sa le pui la dispozitie hrana si atat , nu incerca sa muti cuibul .
Bravo domnule mai sunt oameni cu suflet bun !

Edited by Baxon, 26 February 2018 - 18:34.


#22
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
sa nu faci prostia sa le muti cuibul, ca e moarte sigura pentru pui.

fa si tu niste poze cu pozitia cuibului ca din ce ai scris nu se intelege nimic.

#23
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Lasa pozitia, sa faca poze cu familia.

#24
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 JurasikMan, on 26 februarie 2018 - 17:44, said:

Si eu am unul . imi gainateaza trotuarul de ma apuca dracii ...dar pana nu creste nu-l stric ca parintii parasesc cuibul si puiul o sa moara .

si păsările am observat că sunt precum oamenii.am 2 cuiburi de ani buni.la primul cuib dacă te uiți pe jos nu observi nicio mizerie de parcă nici nu ar exista.la cel de-al doilea cuib este jale rahat de la cuib în jos pe perete până pe trotuar.

#25
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 26.10.2017
Nu  ai  mai  scris.  Ce  s-a mai  intamplat?

#26
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,365
  • Înscris: 25.04.2007
Va dati seama ca ceva trist dar asteptat. Puiul nu a supravietuit, oul al doilea nici nu mai era in cuib, l-or fi aruncat parintii. Am fost foarte stresat vreo zi, doua ca nu o mai vedeam pe mama, era doar tatal singur in balcon, intr-un loc unde ii stiam ca stau iarna lipiti unul de altul. Am pus mancare in mai multe locuri in speranta ca apare si mama si alaltaieri seara, inainte de culcare am zis sa ma mai uit odata dupa ea. Va dati seama cat m-am bucurat vazandu-i iar impreuna pe suportul de ancorare a sarmelor pentru rufe. M-am culcat bucuros, dar tot nu puteam sa-mi scot din minte puiutul adormit, insa am pus-o pe seama vremii capricioase si a lipsei de minte a acestor pasari. Sunt dragute dar minte nu prea au, cel putin judecand dupa cum isi fac cuiburile.
Am desfiintat cuibul de acolo si o sa le fac unul in balcon intr-un loc ferit. Cel putin sa aiba mai multe sanse puii viitori, la primele zboruri, acum cand copacul urias de care se puteau bucura este doar o tulpina cu niste cioate.

#27
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Daca stiam deznodamantu...cred ca era mai bine sa il fi luat numai pe el in casa si sa il hranesti manual(stiu ca era chinuiala,dar poate il faceai animalu tau de casa,pentru ca sigur se atasa de tine si nu mai pleca)

#28
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,365
  • Înscris: 25.04.2007
Era imposibil sa-l hranesc la varsta aia. Era pui de doua, trei zile, nici ochi nu facuse, din cate stiu e hranit de parinti cu hrana predigerata pe care acestia o regurgiteaza.
Iar ca animal de casa nici nu stii ce am, in tot cazul ceva total nepotrivit cu puiul sau pasarile in general. Si asa aveam grija mereu sa nu-l las in bucatarie ca imediat se suia pe coltar, apoi pe calorifer si baga groaza in bietele pasari. Dar hai sa nu te mai tin in suspans desi cred ca ai ghicit deja: un ditamai motanul de 60 cm de la bot la fund si 7 kg de oase, muschi, mustati si blana, care cand scapa la fereastra mi-era destul de greu sa-l strunesc.
Cand o sa le fac un cuib pe balcon, trebuie sa tin cont de motan, sa nu fie la indemana lui, nu de alta dar nici nu vreau sa-i periclitez si lui viata, ca stau la etajul 3. Odata s-a urcat pe muchia ingusta a peretelui dinspre strada si se incordase sa sara in pom dupa o pasare, de mi-a inghetat inima. Sotia a avut prezenta de spirit si l-a insfacat rapid, ca eu paralizasem.

#29
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Il hraneai cu siringa...dar daca zici ca ai motan...numa daca il tineai puiu undeva inchis in baie sau debara pana ajungea la maturitate sa se poata descurca(daca mai reusea fara instruirea parintilor)

#30
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,365
  • Înscris: 25.04.2007
Cu ce-l hraneam? Ca ma pricep la multe, doar la predigerat insecte sau boabe si regurgitat nu (si poate si la chiuretat, as mai adauga).

Edited by Cousteau, 02 March 2018 - 23:05.


#31
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Cousteau, on 02 martie 2018 - 23:04, said:

Cu ce-l hraneam? Ca ma pricep la multe, doar la predigerat insecte sau boabe si regurgitat nu (si poate si la chiuretat, as mai adauga).
Probabil ca un medic veterinar te indruma exact ce trebuia pentru hranirea lui
Pe internet am vazut ca ceva pasta alba ii dadea unui pui cu seringa
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TfWF7TQx1Ek?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate