Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Pot sa mut un cuib de gugustiuci cu un pui in el?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,513
  • Înscris: 25.04.2007
Acum cativa ani am incropit un cuib pentru gugustiuci dintr-un bol de plastic pe care l-am lipit pe pervazul ferestrei, placat cu gresie. Asta pentru ca observasem ca turtureii tot incercau sa faca un cuib si dupa ce puneau cateva crengute acolo faceau oua care sfarseau rostogolindu-se pe panta mica a pervazului. De atunci au scos generatii de pui, uneori unii mai sfarseau in coltii pisicilor cand se grabeau sa paraseasca cuibul si nu aveau talentul necesar sa nimereasca crengile copacului din fata apartamentului meu.
Cu vreo luna in urma, in perioada mai calda, cei de la adp au vandalizat copacul si imi faceam griji si planuri sa desfiintez sau sa mut cuibul in balconul neinchis, pe o etajera ce o am acolo. Dar am neglijat cateva zile si m-am trezit cu perechea de gugustiuci ca s-au apucat sa cloceasca doua ousoare, asa ca i-am lasat asa. Apoi a venit frigul si eram convins ca nu va iesi nimic insa ieri, nu mica mi-a fost uimirea cand unul dintre copii mi-a zis ca a vazut un pui si un ou, cand se schimbau parintii la clocit. Azi, prima grija la 6 dimineata a fost sa arunc o privire la cuib si sa mai pun niste arpacas langa el. Pur si simplu m-a cuprins jalea cand am vazut zapada pe parintele ce statea in cuib si care tremura de frig sau de la vantul ce-i zburlea penele. Am incercat sa-i dau putina caldura crapand fereastra dar mi-am dat seama ca aerul cald iesea pe sus iar pe jos unde era el intra aer rece, deci ii faceam mai mult rau sau nu-i faceam nici un bine si iroseam de pomana caldura din apartament. I-am pregatit un cuib nou din polistiren expandat gros de cca. 10 cm. pe care l-am lipit in interiorul unei cutii mari de carton de la o carcasa tower de pc. Am pus cutia pe un raft de mai sus al etajerei din balcon.
Intrebarea este: sa incerc sa mut cuibul cu tot cu pui si parinte in noul loc sau sa-l las deocamdata asa si sa nu-l deranjez, sa las natura sa isi urmeze cursul. Mila mare mi-e mai mult de parinti, dar si de pui mi se cam rupe inima. Am observat ca atunci cand le pun de mancare langa cuibul de pe pervaz, vine si parintele plecat dupa hrana dar se scoala si astalalt de pe pui si-l lasa pe amaratul ala golas descoperit la minus 8 grade celsius. E drept ca daca nu le-as pune de mancare nu stiu ce insecte sau seminte ar putea gasi parintii ca sa-i prepare hrana regurgitata.
Ce parere aveti?

Edited by Cousteau, 26 February 2018 - 16:35.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Lasa-l asa, chiar dacs distanta de mutat nu e prea mare.

Exista riscul destul de mare sa-i sperii pe parinti si sa-si abandoneze cuibul, cu pui cu tot.

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu e cam devreme sa aibe pui deja? Pe frigul asta, nu ii vad bine.

#4
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
ei na, hai sa facem supozitii acuma...eventual sa-i si trimitem pe gugustiucii ai' batrani la
un curs de family planning, unde sa inteleaga ca nu e bine sa faci pui cand ti se scoala
si trebuie sa te uiti la Busu...pe bune? si nici cum ii vezi tu nu conteaza, ca sunt convins
ca nici ei nu se vad prea bine...

@initiator: daca poti prinde toata familia, ar fi o idee, dar altfel...nu prea. nu vad de ce nu
i-ai putea muta, chiar si intr-o colivie, pana se mai incalzeste.

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 Cousteau, on 26 februarie 2018 - 16:33, said:

Ce parere aveti?
Lasa-i acolo. Cum a spus si @eiffel, exista riscul sa ii sperii si se vor duce...de tot. Am avut si eu o pereche la pervazul de la baie. Din pacate trebuia sa deschid geamul sa aerisesc si atunci zburau. De cateva ori era de ajuns si nu se mai intorceau in acel an inapoi. S-a intamplat vre-o 2-3 ani la rand la fel, odata chiar iesise si un pui care din pacate a ramas abandonat.
Daca tot vrei sa faci ceva, incearca sa protejezi cumva cuibul actual la pozitia care este fara sa sperii, desi slabe sanse.

#6
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,513
  • Înscris: 25.04.2007
dygey, nu vreau sa-i stresez ca si asa, dupa cum spuneai si tu, sunt ei foarte stresati. Cu mine sant obisnuiti ca-mi mananca aproape si din palma. In colivie este exclus sa-i pun. Dar dupa cum spunea si eiffel, mai bine nu risc daca nu-mi spune cineva ca a facut aceasta operatie cu succes, adica sa mute cuibul cu pui si parinte la vreo 4 m mai incolo, fara ca parintii sa abandoneze puiul. M-as simti cu constiinta mult mai incarcata daca stric eu ceva, decat prin nonactiune.

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
nu-l muta.este suficient dacă le dai hrană.cât timp părăsesc puiul acesta nu are nicio problemă cu frigul

#8
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Pe vremea asta au pui? Saracul ingheata cred.
Daca il muti cu siguranta ramane orfan cel mic.
Daca vrei sa faci un bine mai degraba ii prinzi pe toti si ii "sechestrezi" intr-o incapere incalzita, sa apuce toata familia primavara. Dar sansele sa reusesti asta sunt minime, asa ca lasa hrana pentru ei si poate se descurca ei sa aiba grija de restul.

#9
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
Puiul nu cred ca va supravietui temperaturilor actuale.

Pe vremea cand si gugustiucilor le era bine.
Attached File  FB_IMG_1519658623715.jpg   49.41K   105 downloads
Attached File  FB_IMG_1519658627819.jpg   89.16K   110 downloads
Attached File  FB_IMG_1519658632318.jpg   94.43K   107 downloads
Attached File  FB_IMG_1519658636708.jpg   213.75K   100 downloads

#10
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,513
  • Înscris: 25.04.2007
Mancare le dau grau, mai exact arpacas. Le pun cate o mana fix langa actualul cuib dimineata si dupamasa. Miez de paine citisem undeva ca nu e sanatos, ca-i deranjeaza la burta.

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si eu am unul . imi gainateaza trotuarul de ma apuca dracii ...dar pana nu creste nu-l stric ca parintii parasesc cuibul si puiul o sa moara .

#12
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Eu le lasam miez de paine, nuci faramate, alune de padure faramate.
Arpacas nu mi-a dat prin cap sa le dau, sa nu le ramana in gat.

#13
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,513
  • Înscris: 25.04.2007
Pai nu puii (puiul) mananca arpacas ci adultii care apoi regurgiteaza un lichid laptos cu care se hranesc micutii.

#14
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Ii lasi acolo unde sunt si le dai de mancare ce ai, resturi de la mancare, paine etc, boabe, seminte de care or fi etc.
Mananca aproape orice.
Daca nu le convine nu mancanca.
Interesant de vazut daca vor rezista puii, dar ideea e ca sunt foarte bine adaptati la orice mediu, cu toate ca au venit din Asia de sud-est, unde era cald si bine, prin extindere naturala a habitatului in urma cu vreo 70-80 de ani.

#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 Cousteau, on 26 februarie 2018 - 17:58, said:

Pai nu puii (puiul) mananca arpacas ci adultii care apoi regurgiteaza un lichid laptos cu care se hranesc micutii.
Asa este. Posted Image Sa iti traiasca si sa te bucuri de ei!

Edited by xmanyacs77, 26 February 2018 - 18:32.


#16
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

 Cousteau, on 26 februarie 2018 - 17:58, said:

Pai nu puii (puiul) mananca arpacas ci adultii care apoi regurgiteaza un lichid laptos cu care se hranesc micutii.
Le dai de mancare la parinti, ei stiu ce au de facut.

#17
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

 hvz, on 26 februarie 2018 - 17:31, said:

Pe vremea cand si gugustiucilor le era bine.

superb.
presupun ca isi faceau cumparaturile la lidl pentru cei mici Posted Image

#18
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Puiul acela este mai rezistent decât îți imaginezi. Dacă este hrănit de părinți, odată cu hrana îi dau și un fel de lapte care conține tot ce are nevoie pentru a rezista. Problema apare când îi vor crește penele și îl vor lăsa mai mult timp singur iar afară vor fi tot temperaturi negative. Atunci va trebui să îl iei în casă și să îl hrănești manual

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate