Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Mărturia lui Dumnezeu despre Biserica lui Hristos de pe pământ

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
De multe ori s-a pus întrebarea cum diferențiem, dintre toate bisericile creștine, care este Biserica lui Hristos. Și mărturisesc că și eu mi-am  pus-o, de multe ori. Și unii cred că este o anumită biserică, alții cred că este o uniune de biserici sau chiar uniunea tuturor celor creștine. Mai sunt și unii care cred că, în fiecare biserică, unii sunt ”mai speciali”, ”mai buni”, ”mai credincioși” și că Biserica lui Hristos constă din uniunea nevăzută a acestora. Totuși, Scriptura ne învață să cercetăm totul și să reținem ce este bun. Cât privește a crede sau a nu crede ceva, suntem îndemnați ca ”orice vorbă să fie întemeiată pe mărturia a doi sau trei martori”:

2 Corinteni 13:1 Vin la voi pentru a treia oară. „Orice vorbă să fie sprijinită pe mărturia a doi sau trei martori.

Deuteronomul 19:15 Un singur martor nu va fi de ajuns împotriva unui om, ca să adeverească vreo nelegiuire sau vreun păcat oarecare; un fapt nu va putea fi întemeiat decât pe mărturia a doi sau trei martori.

Păi, dacă o luăm astfel, în fiecare biserică sunt mii și milioane de oameni care mărturisesc că ea este cea adevărată. Și eu mărturisesc că versetele acestea m-au pus în impas, până când un alt verset  m-a luminat și mi-a arătat că, în privința adevăratei credințe nu putem accepta orice mărturie și mai ales nu putem accepta mărturia unui om obișnuit, păcătos și supus greșelii, ci putem accepta doar mărturia Martorilor puși de Însuși Dumnezeu ca să mărturisească despre El și Biserica Sa. Iată, deci versetul:

1 Ioan 5:8 Şi trei sunt care mărturisesc pe pământ: Duhul, apa şi sângele, şi aceşti trei sunt una în mărturisirea lor.

Și iată ce se spune, în continuare, despre mărturia acestor trei:

9 Dacă primim mărturisirea* oamenilor, mărturisirea lui Dumnezeu este mai mare; şi** mărturisirea lui Dumnezeu este mărturisirea pe care a făcut-o El despre Fiul Său.
10 Cine* crede în Fiul lui Dumnezeu are mărturisirea aceasta în el; cine nu crede pe Dumnezeu Îl** face mincinos, fiindcă nu crede mărturisirea pe care a făcut-o Dumnezeu despre Fiul Său.


Adică, prin mărturisirea Duhului, apei și sângelui, însuși Dumnezeu face  mărturisire despre Fiul Său arătând, astfel, care este Biserica Lui!

Așa că, acum, pentru a afla care este Biserica lui Hristos, trebuie să căutăm aceste trei mărturii!
Păi, mărturia Duhului o găsim atât la sfinții ortodocși  și catolici, dar și în proorociile făcute de protestanți ai diverselor biserici, cum ar fi, mai ales, penticostalii, dar și evanghelicii și chiar la toate bisericile protestante. Să, fie, deci, Biserica lui Hristos suma tuturor bisericilor creștine? Nu, deocamdată, pentru că este scris, deasemenea, că ”acești trei sunt una în mărturisirea lor”. Deci, degeaba avem mărturia Duhului, dacă nu avem și mărturia ”apei” și ”sângelui”.
Dar care să fie mărturia apei? Păi, singura mărturie creștină a apei pe care o cunosc este NESTRICĂCIUNEA AGHEASMEI. Iar această mărturie o au numai bisericile Ortodoxă și Catolică. Deci, din toate bisericile creștine, au rămas, până acum, doar acestea două. Mai rămâne acum de văzut care este mărturia ”sângelui”. Care sânge? Evident, ”sângele” lui Hristos, despre care toată lumea știe că este Sfânta Împărtășanie. Și în ce constă mărturia Împărtășaniei? În faptul că, de la împărați, bogați și conducători până la ultimul cerșetor, toți se împărtășesc, fără să se împotrivească, din același pocal. Drept este că obiceiul împărtășaniei din același pahar îl au și bisericile protestante și astfel au și ele doi martori în favoarea lor, dar nu le folosește la nimic fără cea de a treia mărturie, cea a apei.
Așa că acum rămân doar două biserici despre care ”Duhul, apa și sângele” mărturisesc că sunt Biserica lui Hristos: Ortodoxă și Catolică. Iar împotriva acestor trei martori, numiți de Însuși Dumnezeu Tatăl, nimeni  nu se poate pune!
Amin

Iar cine nu mă crede, să ia seama ce spune Scriptura, în versetul de mai sus (1 Ioan, 5.10), că, necrezând  aceste trei mărturii, nu îl crede și îl face mincinos pe însuși Dumnezeu, pentru că ”nu crede mărturisirea pe care a făcut-o Dumnezeu despre Fiul Său”.

Și iară Amin

Edited by Dorel666, 26 February 2018 - 13:27.


#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Dorel666, on 26 februarie 2018 - 13:02, said:

Totuși, Scriptura ne învață să cercetăm totul și să reținem ce este bun. Cât privește a crede sau a nu crede ceva, suntem îndemnați ca ”orice vorbă să fie întemeiată pe mărturia a doi sau trei martori”:

2 Corinteni 13:1 Vin la voi pentru a treia oară. „Orice vorbă să fie sprijinită pe mărturia a doi sau trei martori.

Deuteronomul 19:15 Un singur martor nu va fi de ajuns împotriva unui om, ca să adeverească vreo nelegiuire sau vreun păcat oarecare; un fapt nu va putea fi întemeiat decât pe mărturia a doi sau trei martori.

Și eu mărturisesc că versetele acestea m-au pus în impas, până când un alt verset  m-a luminat și mi-a arătat că, în privința adevăratei credințe nu putem accepta orice mărturie și mai ales nu putem accepta mărturia unui om obișnuit, păcătos și supus greșelii, ci putem accepta doar mărturia Martorilor puși de Însuși Dumnezeu ca să mărturisească despre El și Biserica Sa. Iată, deci versetul:

1 Ioan 5:8 Și trei sunt care mărturisesc pe pământ: Duhul, apa și sângele, și acești trei sunt una în mărturisirea lor.

Si atunci cum putem sa-i credem pe acei cativa oameni care sustin ca l-au vazut pe Isus inviat? Nu erau mai multi cei care marturiseau ca acestia cu povestea fantastica i-au furat trupul din mormant?

#3
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 bladhaund, on 26 februarie 2018 - 13:14, said:

Si atunci cum putem sa-i credem pe acei cativa oameni care sustin ca l-au vazut pe Isus inviat? Nu erau mai multi cei care marturiseau ca acestia cu povestea fantastica i-au furat trupul din mormant?

Te-ai întâlnit domnia ta cu vreunul dintre aceștia?! Că eu nu m-am întâlnit! Eu vorbeam, mai sus, și sigur nu ai observat, despre anume trei Martori, adică ”Duhul, apa și sângele”. Doar Aceștia trei pot tranșa problema care este Biserica lui Hristos și care nu este. Domnia ta vorbești despre altceva.

#4
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Dorel666, on 26 februarie 2018 - 13:23, said:

Te-ai întâlnit domnia ta cu vreunul dintre aceștia?! Că eu nu m-am întâlnit!
Daca nu m-am intalnit si nici tu, atunci ce dovezi exista ca ar fi ceva divin la mijloc?


 Dorel666, on 26 februarie 2018 - 13:23, said:

Eu vorbeam, mai sus, și sigur nu ai observat, despre anume trei Martori, adică ”Duhul, apa și sângele”. Doar Aceștia trei pot tranșa problema care este Biserica lui Hristos și care nu este.
Cu atat mai mult acest elemente sunt chemate sa transeze problema lui Hristos, daca este sau nu este. Ca sa fie o biserica sa, mai intai trebuie stabilit ca exista cel despre care se spune ca ar avea o biserica.

In alta ordine de idei, daca tu consideri ca ai descoperit care biserica e adevarata si care e falsa, de ce te preocupi sa demonstrezi ceea ce deja stii ca e adevarat? Te temi ca nu ar fi adevarat?

#5
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Marturia lui Dumnezeu ?
Nu, serios?
Cum apare marturia lui dumnezeu, sa ma scuzati, pe SMS, pe whatsap, ?

De cand dumnezeu sta la taifas cu firele de praf ?

#6
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Dorele, "fă ceva"!

#7
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 bladhaund, on 26 februarie 2018 - 13:37, said:

Daca nu m-am intalnit si nici tu, atunci ce dovezi exista ca ar fi ceva divin la mijloc?



Cu atat mai mult acest elemente sunt chemate sa transeze problema lui Hristos, daca este sau nu este. Ca sa fie o biserica sa, mai intai trebuie stabilit ca exista cel despre care se spune ca ar avea o biserica.

In alta ordine de idei, daca tu consideri ca ai descoperit care biserica e adevarata si care e falsa, de ce te preocupi sa demonstrezi ceea ce deja stii ca e adevarat? Te temi ca nu ar fi adevarat?

 vio69a, on 26 februarie 2018 - 13:39, said:

Marturia lui Dumnezeu ?
Nu, serios?
Cum apare marturia lui dumnezeu, sa ma scuzati, pe SMS, pe whatsap, ?

De cand dumnezeu sta la taifas cu firele de praf ?

Se pare că nu ați observat, dar disputa ”care dintre bisericile creștine este Biserica lui Hristos” este o problemă strict a creștin credincioșilor. Și  nu vă privește pe voi, necredincioșii, care cereți ”semne și minuni” și nu vi se va da decât ”semnul lui Iona”. Pe care, unii dintre voi, cei care vor rămâne necredincioși până la capăt, îl veți primi după ce veți muri. Vai, vouă!

Edited by Dorel666, 26 February 2018 - 13:43.


#8
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 bladhaund, on 26 februarie 2018 - 13:14, said:

Si atunci cum putem sa-i credem pe acei cativa oameni care sustin ca l-au vazut pe Isus inviat? Nu erau mai multi cei care marturiseau ca acestia cu povestea fantastica i-au furat trupul din mormant?


Oameni simpli, pastori de capre si pescari, cei ce erau in jurul lui
Yeshua, se mirau si daca unui om ii trecea temperatura daca lua un praf.
Ce vrei de la ei ?
De fapt a fost o moarte clinica dib care s-a trezit, a fost data lespedea la o parte si s-a dus la familia lui dupa ce i-a trecut ideea ca este mesia sau mai stiu eu ce..
Flacau tanar, a suferit mult, nacar a ramas in viata.

 Dorel666, on 26 februarie 2018 - 13:42, said:

Se pare că nu ați observat, dar disputa ”care dintre bisericile creștine este Biserica lui Hristos” este o problemă strict a creștin credincioșilor. Și  nu vă privește pe voi, necredincioșii, care cereți ”semne și minuni” și nu vi se va da decât ”semnul lui Iona”. Pe care, unii dintre voi, cei care vor rămâne necredincioși până la capăt, ĂŽl veți primi după ce veți muri. Vai, vouă!

Tot ce este in jurul meu ma priveste.
Chiar si numai pentru unele lucruri, institutii si cei ce le deservesccare nu-mi plac beneficiaza de bani din impozitele mele.
Asa ca nu este o disputa numai teologica ci una sociala, educationala, de bun simt

Iar daca nu poti explica ORICARUI interlocutor sa il convingi ca ai dreptate, inseamna ca nu ai dreptate
punct

Edited by vio69a, 26 February 2018 - 13:59.


#9
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 vio69a, on 26 februarie 2018 - 13:48, said:

Oameni simpli, pastori de capre si pescari, cei ce erau in jurul lui
Yeshua, se mirau si daca unui om ii trecea temperatura daca lua un praf.
Ce vrei de la ei ?
De fapt a fost o moarte clinica dib care s-a trezit, a fost data lespedea la o parte si s-a dus la familia lui dupa ce i-a trecut ideea ca este mesia sau mai stiu eu ce..
Flacau tanar, a suferit mult, nacar a ramas in viata.



Tot ce este in jurul meu ma priveste.
Chiar si numai pentru unele lucruri, institutii si cei ce le deservesccare nu-mi plac beneficiaza de bani din impozitele mele.
Asa ca nu este o disputa numai teologica ci una sociala, educationala, de bun simt

Repet: discuția topicului este despre altceva, nu despre ”există sau nu există Dumnezeu”. Dacă nu ești capabil să înțelegi un lucru atât de simplu, ce rost ar avea o discuție mult mai complicată, cu dumneata?

#10
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
dorele am impresia ca te plicrisesti rau de tot

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
S-o plictisi el ...da' m-a impresionat cu " Duhu , sangele si apa  ". Parca-i vers dintr-o melodie de-a lui Daniel Iancu .

#12
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
De regula, fiecare curent religios crestin se diferentiaza de ceilalti prin ceva: martorii lui iehova prin faptul ca nu accepta transfuziile, adventistii de ziua a saptea ca tin sambata ca fiind a saptea zi, penticostalii cu vorbitul in limbi, ortodocsii cu traditia, etc, etc.
Dumneata, cel care ai initiat acest subiect, vrei sa scoti in evidenta ceva. Nu poti sa o faci din prima pentru ca ar disparea dialogul pe care il cauti. Si atunci, deschizi topicul si astepti raspunsul potrivit ca sa ne spui care este biserica adevarata, din care presupun ca faci parte si astfel se naste poate si interesul altora pentru mantuire.
Succes!

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nici macar . Mi-a luat mult sa ma prind dar Dorel666 este un pacatos si un necredincios mai mare decat noi astia care combatem. Este un fel de dar otravit strecurat printre credinciosi si le da la gioale aducand in discutie probleme ce aparent ar promova credinta ...de fapt este exact pe dos . De aia imi place Dorel ...

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
MARTOR poate fi orice/oricine?
„...până când un alt verset  m-a luminat și mi-a arătat că, în privința adevăratei credințe nu putem accepta orice mărturie...” - ori asta ne arată că avem o impunere, nu este liberul nostru arbitru
CUM poți crede că un verset e „mai” adevărat decât altul?
păi DOAR dacă este susținut de trei MARTORI

îmi mai cauți și mie martorii care adeveresc versetul care impune acei 3 martori (duh/apă/sânge)?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate