Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Samsung Galaxy S9 versus iPhone X

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#73
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008

View Postbronxxx, on 11 mai 2018 - 00:41, said:

Esti cu capul rau de tot.Am V30 din noiembrie si se misca FLAWLESS fara pic de LAG,blocaje,restarturi sau alte mizerii si ce mai visezi tu.Eu cred ca tine si de cum iti setezi telefonul si aplicatiile,si ce launcher folosesti (in cazul meu Nova Prime).Lag pe flagshipurile android nu mai exista de prin 2016.Nu mai scrie tampenii ca te mai crede lumea
La cerere uploadez si un video de cate minute vrei tu cu ce fac eu pe telefon,dar dupa tu iti ceri scuze si iti bagi undeva partea cu noi astia cu android "mancam rahat" si etc.Ok?

Probabil ai 3 aplicatii pe care le deschizi din joi in paste daca nu ai lag. Eu am spus ceea ce am intampinat eu in utilizare la majoritatea telefoanelor pe care le-am folosit si mai am N exemple de la prieteni&colegi de serviciu. Faptul ca sunt unele persoane care nu vor sa accepte asta nu inseamna  ca "sunt eu cu capul".
Este si simplu sa te complaci cu ideea de a mai avea oleaca de lag, o bagi pe aia, merge si asa.

Nu zic ca nu am fost multumit de cele pe care le-am folosi, eu doar am venit cu o contra-perere la cei care va tot laudati ca nu aveti lag pe Android, si da, raman la aceeasi parere, mancati rahat.
Lagul inca exista si este prezent pe orice terminal cu Android. Nu stiu ce o sa fie in urmatorii 2-3 ani, ramane de vazut.
OnePlus si Google cu Pixel-urile au ridicat stafeta, chiar se misca decent terminalele lor, dar mai au si alea probleme from time to time.

Eu am trecut la Iphone din pura curiozitate, nu sunt fan boy s.a.m.d.  Nu au cea mai buna camera, cea mai buna baterie, dar au facut un telefon mai mult decat decent si am zis sa il incerc, nu m-a dezamagit absolut deloc pana acum.

#74
mircea_aq

mircea_aq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 09.07.2008
Nu te mai agita, asa reactioneaza majoritatea celor care nu au avut niciodata in proprietate vreun iphone, il infiereaza cu manie proletara fara sa inteleaga macar despre ce e vorba.

E intr-adevar aiurea sa compari telefoane de acum 3 ani cu cele de azi, dar daca insisti sa o faci vei constata ca un iphone 6s ruleaza bine conform standardelor din 2018. Sa te fereasca in schimb sfantul de vreun flagship android contemporan 6s-ului, un Nexus 5x sau un HTC M9, combinatii de silicon nereusit si experienta software plina de probleme.

Bun, hai sa lasam trecutul de-o parte si sa vedem ce avem noi aici...un samsung s9 lansat acum 2 luni la vreo 840 de euro, pe care il cumperi azi pe canale oficiale cu 660 euro, respectiv un iphone x lansat acum o jumatate de an la vreo 1180 euro si pe care il gasesti azi la 1120 euro. Cu alte cuvinte, daca cumperi telefonul pe cai oficiale, platesti cu 70% mai mult pentru un iphone x.

Eu m-as opri aici, pentru ca o buna parte din oameni nu au / nu isi permit / nu vor sa plateasca diferenta de pret intre cele doua terminale.

Pentru initiator insa raspunsul e simplu, ai acesti bani si vrei sa-ti iei telefonul mai bun, iei x-ul. Vrei sa ramai cu 500 euro in buzunar, iei s9.
E ori cu sufletul in rai, ori cu banii in buzunar, nu merg amandoua in acelasi timp,

Daca cauti confort psihologic, tu fiind deja lamurit ca vrei sa ramai cu banii in buzunar, e intr-adevar o buna idee sa cauti pareri pe acest forum. Asa cum arata cele 4-5 pagini se vor gasi negresit tot felul de maici si taici tereza care sa te consoleze cum ca androidul nu e chiar atat de rau pe cat se zice, ca google services nu fac drain, doar consuma si ele un pic, ca daca ai wifi drain e din cauza ta, nu din cauza robotelului verde, iar de suport software, stii ce, mai bine inveti tu sa flash-uiesti un custom rom si esti mai castigat. In rest merge bine, parol, n-are lag, n-are blocaje....yeah, right.

#75
VerSus_88

VerSus_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 16.05.2018
Referitor la acest versus  , am trecut de la Note 8 la Iphone X , cu toate ca nu sunt fan IOS , ma dispera faptul devalorizarii rapide a telefoanelor Samsung iar de la ultimult update avea ceva "scame" note-ul  , insa bateria  era minusul cu adevarat.
Iphone-ul sta ceva mai bine la baterie , insa simt lipsa display-lui mare , este destul de gros , iar cu o carcasa deja este sandwish.
Care este mai bun si mai frumos tine doar de preferinta fiecaruia , pana la urma faci(aproape) acelasi lucru pe oricare .

#76
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postmircea_aq, on 15 mai 2018 - 23:25, said:


Pentru initiator insa raspunsul e simplu, ai acesti bani si vrei sa-ti iei telefonul mai bun, iei x-ul. Vrei sa ramai cu 500 euro in buzunar, iei s9.
E ori cu sufletul in rai, ori cu banii in buzunar, nu merg amandoua in acelasi timp,
Eu sincer nu imi dau seama ce face X-ul un telefon mai bun. Pretul mai mare?

#77
mircea_aq

mircea_aq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 09.07.2008
Cumpara-le pe amandoua, ruleaza-le in paralel cateva luni si o sa-ti formezi o opinie despre ce are in plus si in minus.
Asa, de pe youtube sau din ce butonezi telefonul in showroom sau din ce scriem unii si altii pe forum, n-o sa ajungi la nicio concluzie.
N-am s9, am s8+ si-l foloesc in paralel cu x-ul. E diferenta intre ele ? Da. E x-ul telefonul mai bun ? Dpdv hardware si software, indubitabil.
Dpdv design, nu. Are notch-ul, are lateral bezels groase care in combinatie cu inox-ul sclipicios par si mai mari decat sunt. Iti da senzatia de bulky, si fiind si greu, iti intareste aceasta senzatie. E practic opusul unui 6/6s/7/8 simplu ca feeling.

Merita 500 de euro in plus ? ca de fapt asta e toata intrebarea, nu daca e mai bun sau nu decat s9.
Parerea mea e ca merita si nu prea.

#78
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,469
  • Înscris: 07.01.2011
Haha finalul este genial,l ai bagat mai rau in ceata :))))

#79
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Ambele fac acelasi lucru pana la urma.
Mie personal mi se pare X oribil.
Iphone 7 imi place enorm cum arata.
Dar cu sistemul lor nu ma impac.
Iconitele alea ma termina la ochi. Dpmdv sunt oribile.
Chestie de gusturi.
O fi el bun, nu zic nu ca sistem, cum se misca, etc, etc dar ca design este oribil orice s-ar spune.
Nu ca S9 este vreo frumuseste, adica ar fi fost daca modelul dinainte nu era la fel.
Ma rog, alege ce iti place mai mult.
Ambele fac aceleasi lucruri pana la urma.

#80
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postsilviu03, on 17 mai 2018 - 18:02, said:

Haha finalul este genial,l ai bagat mai rau in ceata Posted Image)))
Aha, adica a intors-o pe cateva parti si in mod real nu a clarificat nimic desi inainte si-a umflat pietul ca un cocos si a afirmat clar ca x-ul e un telefon mai bun.
Sigur ca da sunt in ceata rau.

View PostGroh, on 17 mai 2018 - 19:55, said:


Iconitele alea ma termina la ochi. Dpmdv sunt oribile.
Chestie de gusturi.

Aceasi problema o am si eu. Am incercat sa folosesc cateva icon pack-uri cu icoane asemanatoare cu cele de pe iOS dar mai mult de cateva ore nu am rezistat niciodata cu ele pe ecran.

#81
mircea_aq

mircea_aq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 09.07.2008
Tocmai asta am argumentat, imposibilitatea obiectiva de a te lamuri dincolo de orice dubiu ca X-ul e telefonul perfect, tocmai pentru ca e departe de a fi perfect, ori poate unii asta astepta pentru 500 euro in plus.
In schimb, e clar mai bun decat s-ul la majortatea capitolelor importante, cu exceptia designului.
Merita 500 euro in plus fata de s ? Testeaza-le pe amandoua si decide pentru tine.

#82
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postmircea_aq, on 17 mai 2018 - 21:36, said:

Tocmai asta am argumentat, imposibilitatea obiectiva de a te lamuri dincolo de orice dubiu ca X-ul e telefonul perfect, tocmai pentru ca e departe de a fi perfect, ori poate unii asta astepta pentru 500 euro in plus.
In schimb, e clar mai bun decat s-ul la majortatea capitolelor importante, cu exceptia designului.
Merita 500 euro in plus fata de s ? Testeaza-le pe amandoua si decide pentru tine.

Nu sunt de acord cu afirmatia asta. Nu vad cu ce este clar mai bun la majoritatea capitolelor. Si ce inseamna majoritatea capitolelor? (cel mai probabil cateva benchmarkuri).

#83
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,469
  • Înscris: 07.01.2011
La alea cred ca il bate s9.



#84
mircea_aq

mircea_aq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 09.07.2008
Hai sa nu ne impiedicam de benchmarkuri, altfel trebuie sa avem grija ce evalueaza ele mai precis si cum le citim.

O sa-ti dau un exemplu graitor: google octane, unde s9 ajunge 15k puncte, iar X-ul la 35k puncte. Benchmark-ul e facut de google si ar trebui sa masoare performanta in materie de navigare web.
Daca te uiti la celelalte benchmark-uri targetate pe aceasta zona, vei vedea ca in Jetstream de exemplu s9 face 69 puncte in timp ce X-ul e la 224 puncte.
Cel mai straight-forward mi se pare insa mozilla kraken care evalueaza timpul necesar sa ruleze un anumit webscript si nu-ti retunreaza puncte abstracte ci timpul in care s-a incarcat: S9 e la 2077ms, in timp ce X-ul termina in 718ms.

Ce concluzie poti sa tragi ? Ca s9 e de trei ori mai lent la navigat pe net, nu ?

Daca iei telefonul si navighezi fara sa stii de aceste benchmark-ul eu bag mana in foc ca s9 nu o sa ti se para deloc lent. Folosind s8+ (care nu e nici macar s9) si X-ul in acelasi timp, iti spun ca nu vei observa diferenta intre 0.2s respectiv 0.07s timp de incarcare al unei pagini. Asa ca e important sa punem aceste rezultate in perspectiva, nu sa luam niste benchmark-uri ca litera de lege.

Gasesti un set complet de benchmarkuri aici: https://www.notebook...w.293936.0.html
Daca vrei putem sa le detaliem pe fiecare in parte, sau putem sa sarim direct la concluzie: X-ul e dispozitivul mai competent.

#85
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,469
  • Înscris: 07.01.2011
Daca vorbesti cu mine ti ai batut tastatura degeaba :)
Eu am iphone x si nu dau doi bani pe aceste teste,dar vazusem ca il bate s9 .
Una peste alta iphone x nu merita diferenta de la S9,nu prea am ce i reprosa x ului dar nici atatia bani nu merita.

#86
JokerVL

JokerVL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 09.11.2014

View Postmircea_aq, on 15 mai 2018 - 23:25, said:

Nu te mai agita, asa reactioneaza majoritatea celor care nu au avut niciodata in proprietate vreun iphone, il infiereaza cu manie proletara fara sa inteleaga macar despre ce e vorba.

E intr-adevar aiurea sa compari telefoane de acum 3 ani cu cele de azi, dar daca insisti sa o faci vei constata ca un iphone 6s ruleaza bine conform standardelor din 2018. Sa te fereasca in schimb sfantul de vreun flagship android contemporan 6s-ului, un Nexus 5x sau un HTC M9, combinatii de silicon nereusit si experienta software plina de probleme.

Bun, hai sa lasam trecutul de-o parte si sa vedem ce avem noi aici...un samsung s9 lansat acum 2 luni la vreo 840 de euro, pe care il cumperi azi pe canale oficiale cu 660 euro, respectiv un iphone x lansat acum o jumatate de an la vreo 1180 euro si pe care il gasesti azi la 1120 euro. Cu alte cuvinte, daca cumperi telefonul pe cai oficiale, platesti cu 70% mai mult pentru un iphone x.

Eu m-as opri aici, pentru ca o buna parte din oameni nu au / nu isi permit / nu vor sa plateasca diferenta de pret intre cele doua terminale.

Pentru initiator insa raspunsul e simplu, ai acesti bani si vrei sa-ti iei telefonul mai bun, iei x-ul. Vrei sa ramai cu 500 euro in buzunar, iei s9.
E ori cu sufletul in rai, ori cu banii in buzunar, nu merg amandoua in acelasi timp,

Daca cauti confort psihologic, tu fiind deja lamurit ca vrei sa ramai cu banii in buzunar, e intr-adevar o buna idee sa cauti pareri pe acest forum. Asa cum arata cele 4-5 pagini se vor gasi negresit tot felul de maici si taici tereza care sa te consoleze cum ca androidul nu e chiar atat de rau pe cat se zice, ca google services nu fac drain, doar consuma si ele un pic, ca daca ai wifi drain e din cauza ta, nu din cauza robotelului verde, iar de suport software, stii ce, mai bine inveti tu sa flash-uiesti un custom rom si esti mai castigat. In rest merge bine, parol, n-are lag, n-are blocaje....yeah, right.
Galaxy S6 e oarecum contemporan cu Iphone 6s si functioneaza perfect...nu stiu ce tot aberezi tu acolo cu combinatii nereusite si alte alea. Sa nu ma iei ca am 2 aplicatii pe el si rahaturi din astea..e total opus.

#87
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postmircea_aq, on 18 mai 2018 - 16:54, said:

Hai sa nu ne impiedicam de benchmarkuri, altfel trebuie sa avem grija ce evalueaza ele mai precis si cum le citim.

O sa-ti dau un exemplu graitor: google octane, unde s9 ajunge 15k puncte, iar X-ul la 35k puncte. Benchmark-ul e facut de google si ar trebui sa masoare performanta in materie de navigare web.
Daca te uiti la celelalte benchmark-uri targetate pe aceasta zona, vei vedea ca in Jetstream de exemplu s9 face 69 puncte in timp ce X-ul e la 224 puncte.
Cel mai straight-forward mi se pare insa mozilla kraken care evalueaza timpul necesar sa ruleze un anumit webscript si nu-ti retunreaza puncte abstracte ci timpul in care s-a incarcat: S9 e la 2077ms, in timp ce X-ul termina in 718ms.

Ce concluzie poti sa tragi ? Ca s9 e de trei ori mai lent la navigat pe net, nu ?


LoL Ca te-ai incurcat in benchmarkuri si ai scris un comentariu foarte neconvingator.

Quote

Daca iei telefonul si navighezi fara sa stii de aceste benchmark-ul eu bag mana in foc ca s9 nu o sa ti se para deloc lent.
Pai efectiv nu este mai lent nici daca faci comparatie cu telefoanele unul langa celalalt.
Sa nu mai zic faptul ca S9 de obicei atinge fara probleme viteze mai mari cand vine vorba de 4G si Wifi in comparatie cu orice iphone.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oICWbliDSzc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by OriOn20, 22 May 2018 - 14:09.


#88
mircea_aq

mircea_aq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 09.07.2008
Ce anume ti se pare neclar, ca 718 e aproximativ de trei ori mai mic ca 2077 ?
Sau ca X-ul e de 3 ori mai rapid in a incarca respectivul script web fata de S9?

Ce-am argumentat mai sus e ca benchmark-urile ofera un anume tip de informatie. Bazandu-te doar pe benchmark-uri, pe review-uri de pe youtube si pe pareri de pe forumuri, sunt mari sanse sa ratezi lucrurile cu-adevarat importante pentru tine. Ti-am dat exemplul de mai sus pentru ca e cat se poate de graitor. Trei benchmark-uri de referinta confirma ca un telefon e de 3 ori mai rapid decat celalat, informatie corecta de altfel. Ce faci tu ca utilizator si cum se traduc aceste benchmark-uri ulterior in experienta ta, e cu totul altceva. De aceea, am recomandat si recomand in continuare pe cat posibil utilizarea in paralel a ambelor terminale, ca sa-ti formezi propria parere.

View PostOriOn20, on 22 mai 2018 - 14:01, said:

Pai efectiv nu este mai lent nici daca faci comparatie cu telefoanele unul langa celalalt.
Sa nu mai zic faptul ca S9 de obicei atinge fara probleme viteze mai mari cand vine vorba de 4G si Wifi in comparatie cu orice iphone.

Pai efectiv... e de trei ori mai lent, dar tu ca un utilizator obisnuit fara sa ai instrumente de masurare, nu prea poti observa treaba asta cu ochiul liber. Asta in privinta rularii web-script-urilor.
In ceea ce priveste modem-ul de date, care e alta mancare de peste, trebuie sa vezi despre ce model de modem vorbim. X-ul vine cu QC X16, respectiv Intel XMM 7480. S9 vine cu QC X20 sau cu cel construit in house pe exynos 9810. Daca cumperi de pe canale oficiale in Romania ar trebui sa primesti X-ul cu XMM7480, respectiv S9 cu exynos. Daca cumperi de pe ocazii sau gigi gsm, trebuie sa verifici exact modelul, practic putand sa-l primesti pe oricare.              

Am mai argumentat ca din punct de vedere hardware si software, X-ul e telefonul mai bun, asa cum mi-am exprimat dubiile asupra diferentei de pret, si anume ca aceasta ar fi pe de-a intregul justificata de diferenta dintre terminale.


@cu joker nu voi intra in dialog, nedorind sa ma cobor la nivelul exprimarii sale.

#89
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Esti cam amuzant.
Incepi cu metafore gen: Hai sa nu ne impiedicam de benchmarkuri si efectiv dupa asta doar de benchmarkuri vorbesti.
O fi si asta un fel de psihologie invesa. Tu persoanal faci exact ce ai spus ca nu este bine sa facem dar in acelasi timp te compoti ca si cum nu ai face asta.

Quote


Ti-am dat exemplul de mai sus pentru ca e cat se poate de graitor. Trei benchmark-uri de referinta confirma ca un telefon e de 3 ori mai rapid decat celalat, informatie corecta de altfel.

Exemplu meu unde s-a testat performanta modemului este mult mai graitor decat un test de browser.

Quote

In ceea ce priveste modem-ul de date, care e alta mancare de peste, trebuie sa vezi despre ce model de modem vorbim

Aha. Si acum vrei sa spui ca modemul folosit cu procesoarele Exynos nu este asemanator in performanta cu cel folosit pe procesoarele Snapdragon? Fii serios.
Si da X-ul in Romania X-ul este cu modem Intel care este mult mai slab in comparatie cu ce foloseste Samsung.

Quote


Am mai argumentat ca din punct de vedere hardware si software

Ai argumentat? Ti se pare.
Esti genul de persoana care are impresia ca tot ce zice = litera de lege.

Edited by OriOn20, 23 May 2018 - 23:25.


#90
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Terminati cu X-ul "magic" si bun. Samsung S9+ sterge pe jos cu X-ul. Ca utilizator de S9+ am memorie RAM libera cat are X in total/pe hartie fara sa ruleze nici macar sistemul iOS(teoretic si practic nu se poate) si nici-o aplicatie.
Ce mai am? Display superb(conform "ochiului" si a altora mai avizati - DisplayMate), camera/camere bune, sunet exceptional,tare(84-85 de decibeli), plin, clar, procesor puternic, design frumos, baterie mai buna ca la X plus libertatea Android.
Si faza cu lagul pe Android este de domeniul trecutului, cateodata ma trezesc ca am 30 de aplicatii in fundal fara sa stiu si telefonul ruleaza fara cusur. Cam cate aplicatii tine deschise X in fundal?
Consuma serviciile Google resurse? Pe bune? Se pot dezactiva si lasa ce este util(google play, games, youtube, chrome nu merge dezactivat si intra la "utile") se mai elibereaza ceva memorie RAM si trece de 3GB memorie libera.
Bloatware pe Samsung? A fost odata acum se pot dezinstala toate aplicatiile Samsung(cu exceptia Bixby :) si a altora esentiale). Se mai elibereaza iarasi RAM.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate