Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Samsung Galaxy S9 versus iPhone X

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#37
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View PostExtinct, on 20 martie 2018 - 22:45, said:


nush despre ce vb cu netrino ... repet...

cat despre ce ai scris tu cu rosu ca profesorul de matematica... numai aberatii si chestii subiective...

sa le luam pe rand?

camera , ip rating , memorie? asa pot spune si eu ca am avut un samsung de 7 ani si merge pefect si acum... esti tipic apple fan boy... cand nu mai are argumente o sa in "da ce ai nevoie de antivirus?" asta doar sa ascunzi faptul ca iphone nu vine preinstalat cu asa ceva...

pueril....

daca ai folosii un s7 sau s8 ai vedea diferenta... insa daca esti spalat la creier de apple , in 1000 de ani nu o poti sa faci o comparatie reala si obiectiva... de aia duci conversatia in chestii personale si in cum vezi tu lucrurile....

eu in schimb vb obiectiv...

exemplu... iphone nu are card de memorie. e un minus , indiferent ca iti trebuie tie personal sau nu. NU exista fizic slotul ala.
exemplu 2... s9 are fingerprint reader... iphone NU are... indiferent ca folosesti sau nu... e un minus pt iphone...

ce e asa de greu? aaaa.... realitatea doare?

uite aici o comparatie

https://www.gadgetsn...msung-Galaxy-S9

vezi... e simplu... la iphone scrie NU si la samsuns scrie DA...

cat despre garantie , in uk se vinde cu 1 an garantie. daca vrei 2 ani tre sa ai al 2lea an de la vanzator. si mai nici un vanzator nu ofera al 2lea an de garantie. daca vrei garantie in al 2lea an de la apple tre sa te duci cu apple la small claims court sau sa ii dai in judecata pt nerespectarea legilor ue.
in schimb , toti ceilalti producatori ofera 2 ani garantie... de la samsung pana la huawei si zte... si nici nu caraie cand ii suni si le spui ca ai o problema.


calm , ca nu suntem in razboi. e doar un versus.

Edited by martian_693, 20 March 2018 - 23:24.


#38
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Martian_693,folosesti sau ai folosit vreunul dintre telefoane?sau doar vb asa din carti?
Apple are garantie un an?asta unde ai citit o?
La fel ca la orice versus,hotaraste te daca vrei androd sau ios,ambele device uri sunt excelente !

#39
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmartian_693, on 20 martie 2018 - 23:19, said:

nush despre ce vb cu netrino ... repet...

cat despre ce ai scris tu cu rosu ca profesorul de matematica... numai aberatii si chestii subiective...

sa le luam pe rand?

camera , ip rating , memorie? asa pot spune si eu ca am avut un samsung de 7 ani si merge pefect si acum... esti tipic apple fan boy... cand nu mai are argumente o sa in "da ce ai nevoie de antivirus?" asta doar sa ascunzi faptul ca iphone nu vine preinstalat cu asa ceva...

pueril....

daca ai folosii un s7 sau s8 ai vedea diferenta... insa daca esti spalat la creier de apple , in 1000 de ani nu o poti sa faci o comparatie reala si obiectiva... de aia duci conversatia in chestii personale si in cum vezi tu lucrurile....

eu in schimb vb obiectiv...

exemplu... iphone nu are card de memorie. e un minus , indiferent ca iti trebuie tie personal sau nu. NU exista fizic slotul ala.
exemplu 2... s9 are fingerprint reader... iphone NU are... indiferent ca folosesti sau nu... e un minus pt iphone...

ce e asa de greu? aaaa.... realitatea doare?

uite aici o comparatie

https://www.gadgetsn...msung-Galaxy-S9

vezi... e simplu... la iphone scrie NU si la samsuns scrie DA...


calm , ca nu suntem in razboi. e doar un versus.

Controleaza-ti limbajul de genul "spalat pe creier", "aberatii", "fanboy" etc. Stiu clar ca est clona lui Neutrin0 si sper sa verifice si adminul.

In primul rand, nu mai folosesc telefoane Apple de vreo 4 ani. Folosesc o tableta, da, si cand va crapa, tot un iPad imi voi lua, pentru ca restul nu conteaza la capitolul tablete.

Revenind la Samsung, nu Androidul este problema, ci cusomizarea facuta de Samsung. Vorbesti de restrictiila Apple? Pai cum stam cu restrictiile de a nu putea dezinstala aplicatiile de care nu am nevoie?

Vorbesti de lipsa de slot de memorie... S6 nu a avut slot, nexus-urile si Pixel, de la 4 incoace nu au slot de memorie si iti mai pot da cateva exemple. Nu stiu cum esti tu, dar eu traiesc in 2018 cand spatiul de stocare in cloud nu mai e un lux.

Face-recognition-ul de la iPhone tine loc de fingerprint. In schimb, face-recognition-ul de la Samsung e cu ceva ani in urma si doar partial functional. Sa iti mai zic de pozitionarea senzorului de amprenta de pe S8? Bine macar ca au mai renuntat la functii de genul stay awake, hover to scroll si alte balarii care functionau doar cateodata.

A, btw, urmatorul meu telefon va fi Samsung, ca am fost multumit de S4 (de functionalitate, caci constructia e un gunoi), asta asa, de la un "apple fanboy".

Edited by Extinct, 20 March 2018 - 23:32.


#40
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View Postsilviu03, on 20 martie 2018 - 23:25, said:

Martian_693,folosesti sau ai folosit vreunul dintre telefoane?sau doar vb asa din carti?
Apple are garantie un an?asta unde ai citit o?
La fel ca la orice versus,hotaraste te daca vrei androd sau ios,ambele device uri sunt excelente !

tu nu citesti ce scriu eu?

am si spus ca la soft e vorba de preferinta... eu vb strict de s9 vs X. versus...

cand vine un client la mine si ma intreaba care rezista mai bine la apa... eu ce sa ii spun? ca X e superior? nu e logic ca unul are o certificare ip67 si altul ip 68?

DA , ambele telefoane sunt bune. si nu judec preferintele... vb strict obiectiv. comparatie unul langa altul. gen unul are jack , altul NU are jack. indiferent de ce parte esti , asta e realitatea.. altfel arata mi tu jack ul pe iphone X

#41
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Ai adaptor in cutie, las-o, ca macane.

#42
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View PostExtinct, on 20 martie 2018 - 23:30, said:

Controleaza-ti limbajul de genul "spalat pe creier", "aberatii", "fanboy" etc. Stiu clar ca est clona lui Neutrin0 si sper sa verifice si adminul.

In primul rand, nu mai folosesc telefoane Apple de vreo 4 ani. Folosesc o tableta, da, si cand va crapa, tot un iPad imi voi lua, pentru ca restul nu conteaza la capitolul tablete.

Revenind la Samsung, nu Androidul este problema, ci cusomizarea facuta de Samsung. Vorbesti de restrictiila Apple? Pai cum stam cu restrictiile de a nu putea dezinstala aplicatiile de care nu am nevoie?

Vorbesti de lipsa de slot de memorie... S6 nu a avut slot, nexus-urile si Pixel, de la 4 incoace nu au slot de memorie si iti mai pot da cateva exemple. Nu stiu cum esti tu, dar eu traiesc in 2018 cand spatiul de stocare in cloud nu mai e un lux.

Face-recognition-ul de la iPhone tine loc de fingerprint. In schimb, face-recognition-ul de la Samsung e cu ceva ani in urma si doar partial functional. Sa iti mai zic de pozitionarea senzorului de amprenta de pe S8? Bine macar ca au mai renuntat la functii de genul stay awake, hover to scroll si alte balarii care functionau doar cateodata.

A, btw, urmatorul meu telefon va fi Samsung, ca am fost multumit de S4 (de functionalitate, caci constructia e un gunoi), asta asa, de la un "apple fanboy".

eu spun sa te controlezi tu... mai ales cu acuzatii si aberatii.

1. e versus s9 iphone X. nu s6 vs iphone X. si s9 are slot micro sd. indiferent ca iti place sau nu.
2. ce iti instaleaza samsung pe telefon e vorba de SOFT. si ai dreptate ca samsung iti instaleaza si alte chestii. INSA si apple face la fel. iti baga pe gat CLONE de microsoft office sau garage band spre exemplu. asa pot sa spun si eu ca nu vreau sa mi bage pe gat aplicatiile lor...  si mai mult, TOTI fac la fel pe telefoanele lor... si sony si LG si huawei... deci argumentul asta pica automat ca si apple face exact acelasi lucru...
3. faptul ca tu nu folosesti fingerprint nu inseamna ca samsung are o senzorul respectiv. vezi ca e pe telefon! poti sa il folosesti. obiectiv vorbind , iphone X nu are senzorul ala , indiferent ca iti convine sau nu. NU exista. pe samsung exista.

ce e asa de greu de priceput? hai sa vb obiectiv. ca ce spui tu sunt doar pareri.

daca vorbim subiectiv asa gasim amandoi scuze si contraargumente la fiecare rahatis... eu compar strict la obiect.

1. camera. apertura variabila vs non variabila
2. slot de memorie vs non slot de memorie
3. jack vs non jack
3. luminozitate 1200 nits vs 500 nits
4. ip 68 vs ip67
5. 568 ppi vs 463 ppi
6. 8mp front camera vs 7mp front camera
ETC....

ce imi spui tu is preferinte si viziuni personale. eu vb de FACTS.  e ca si cum imi spui ca motorul de pe logan e mai puternic decat ala de pe un ferrari doar ca tu nu ai nevoie de mai mult de 100 de cai putere... ce comparatie e asta? nu te uiti mai intai la fisa tehnica sa vezi realitatea? ca unul are 100 de cai si altul 600?

tu poti sa iti iei orice telefon , nu e treaba mea , insa daca iei s9 sa iei varianta + pt ecranul si bateria mai mare. peace!

View PostExtinct, on 20 martie 2018 - 23:36, said:

Ai adaptor in cutie, las-o, ca macane.

DA , ai ADAPTOR , insa realitatea e ca s9 are jackul direct in telefon si iphone X NU are. indiferent de preferintele tele personale nu poti schimba asta.

uite aici poza. unul are , altul nu are. 100% obiectiv si 100% verificabil de oricine. adaptorul ala  nu creeaza un jack in iphone. de aia se numeste adaptor.

plus pt samsung si nici tim cook nu poate sa spuna altfel.

Attached Files



#43
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Toate "atuurile" prezentate de tine exista la momentul achizitiei. Dupa lansare urmatorului model de SX trebuie sa depui acatiste pentru un update de securitate. Google a facut chestia cu smart updates. Adica sa se poata face update-ul OS-ului, pe langa ce gunoi isi mai pune producatorul. Ghici ce? Samsung a refuzat chestia asta. Google a zis ca de la Android 6 poti folosi cardul de memorie ca parte integranta a sitemulu. Gici ce? samsung a refuzat sa integreze chestia asta.

Garage Band? Amice, aplicatia aia nu vine in OS-ul default, iar daca vine (nu am X, nu stiu), o poti dezinstala. iOS vine cu un minim de aplicatii, tocmai ca sa nu ingreuneze sistemul. restul de specificatii sunt pur subiective. In viata de zi cu zi nu le observi, pur si simplu.

Mai scuteste-ne cu obiectivitatea ta. Ti-am zis si iti repet. Sunt folositor de Android, mai mult, de Samsung, dar am fost (si sunt inca) folositor al produselor Apple. Pur si simplu, alea de la Apple merg impecabil. Cand vine update-ul, vine pe toate. Cand apare o bresa de securitate, apare update in mai putin de o saptamana si tot asa.

Apropo, garantia de un an este internationala. Adica daca esti in SUA, cu un telefon cumparat din Europa si iti crapa pe-acolo, te duci frumos la un Apple store si il repari/schimbi. La samsung, daca esti in tara sau in UE, cu telefon cumparat din UE, bine, daca nu, multa bafta. Asta inseamna servicii post-vanzare de calitate.

Clone de Office? Amice, le-ai folosit vreodata? Eu nu. Si stii de ce? Pentru ca nu vin preinstalate. Tu daca n-ai nevoie de MS office pe telefon, cum il dezinstalezi?

Edited by Extinct, 21 March 2018 - 01:02.


#44
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Ce nu intelegi tu,sau nu iei in considerare,este faptul ca fiecare avem nevoi si asteptari diferite de la telefoane!
Spre exemplu lipsa jack ului,pe mine nu ma intereseaza,castile sunt sigilate in cutie,legat de card,iar nu este tragedie,alegi 256 sau pur si simplu le stochezi in cloud!
Eu acum folosesc iphone,dar cat am tinut S8 ul,foloseam face recognition,care este foarte slaba pe langa ce ofera apple,dar tot imi era comod!
Oricat te ai chinuii tu,nu poti spune ca este unul mai bun decat celalalt,ambele sunt top,depinde doar de preferinte!


#45
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
eu vad pe s8 ul meu ... android security patch level 1 feb 2018... si le primesc la fiecare 2 luni asa...

sa mai vb de knox? sau ca s9 o sa vina si cu un enterprise edition?

View Postsilviu03, on 21 martie 2018 - 02:20, said:

Ce nu intelegi tu,sau nu iei in considerare,este faptul ca fiecare avem nevoi si asteptari diferite de la telefoane!
Spre exemplu lipsa jack ului,pe mine nu ma intereseaza,castile sunt sigilate in cutie,legat de card,iar nu este tragedie,alegi 256 sau pur si simplu le stochezi in cloud!
Eu acum folosesc iphone,dar cat am tinut S8 ul,foloseam face recognition,care este foarte slaba pe langa ce ofera apple,dar tot imi era comod!
Oricat te ai chinuii tu,nu poti spune ca este unul mai bun decat celalalt,ambele sunt top,depinde doar de preferinte!

intelegi limba romana?

faptul ca tu nu folosesti jack nu inseamna ca altii nu folosesc. esti subiectiv.

vezi poza de mai sus... e minus pt apple orice ai spune si oricat nu ai folosii tu jack ul...

normal , e mai simplu sa spui ca nu il folosesti... ca oricum nu ai cum sa il folosesti. ca nu exista.

#46
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Patch-urile alea trebuie sa vina in fiecare luna, asa e normal. Vezi pe aria Nokia cam cum ar trebui sa fie. Tie iti vin pe S8, dar la aia cu S7 cum e? Sau la aia cu S6. Cu cate luni sunt in urma. Asta asa, ca vorbim de suport software. iPhone-urile primesc toate update in acelasi timp, nu la 2 luni dupa descoperirea unei vulnerabilitati.

A, am uitat. O alta chestie pe care toate dispozitivele iOS o au de multi ani este activare pe baza de iCloud, chestie peste care nu s-a putut trece pana acum. Daca iti fura cineva telefonul si introduce gresit codul de acces de 10 ori, telefonul se sterge, se dezactiveaza si devine un obiect inutil. La un samsung, i-ai facut o rescriere de ROM si aia e, e ca nou.

Edited by Extinct, 21 March 2018 - 13:04.


#47
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Eu nu inteleg limba romana??
Iti explic inca o data : depinde de nevoile fiecaruia !!!
Pentru foarte multi,lipsa jack ului nu conteaza,pentru restul este f importanta lipsa acestuia,in pachet vine un adaptor,ti s a mai spus o data!
Legat de amprenta,la S8 este pusa ca dracu,degeaba este!
Singura chestie ce conteaza,ma repet,este ceea ce preferi legat de OS uri,hardware telefoanele sunt top .

Edited by silviu03, 21 March 2018 - 14:54.


#48
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011

View PostExtinct, on 21 martie 2018 - 13:02, said:

Patch-urile alea trebuie sa vina in fiecare luna, asa e normal. Vezi pe aria Nokia cam cum ar trebui sa fie. Tie iti vin pe S8, dar la aia cu S7 cum e? Sau la aia cu S6. Cu cate luni sunt in urma. Asta asa, ca vorbim de suport software. iPhone-urile primesc toate update in acelasi timp, nu la 2 luni dupa descoperirea unei vulnerabilitati.

A, am uitat. O alta chestie pe care toate dispozitivele iOS o au de multi ani este activare pe baza de iCloud, chestie peste care nu s-a putut trece pana acum. Daca iti fura cineva telefonul si introduce gresit codul de acces de 10 ori, telefonul se sterge, se dezactiveaza si devine un obiect inutil. La un samsung, i-ai facut o rescriere de ROM si aia e, e ca nou.
am S7 și tot 1 februarie 2018 este securitatea. un prieten cu S6 la fel, tot 1 feb.

am primit update-uri în fiecare lună de când am luat telefonul (1500 lei de BF, în timp ce iPhone-ul din același an era 2200 lei). am avut update de securitate în noiembrie, decembrie, ianuarie și acum în februarie. vine de obicei pe la sfârșitul lunii/începutul lunii următoare. vorbim de varianta destinată pentru România (CSC ROM), aici fiind de fapt marele dezavantaj pe care-l văd la Samsung: regiunile s/w.

Apple când lansează update-ul x (că e major ori ba), îl lansează în aceeași fracțiune de secundă peste tot în lume. la Samsung poate dura și săptămâni (uneori luni, cum a fost la J5 2016 cu update-ul la Android 7.1.1 care a venit mai întâi în Polonia, în România același update a ajuns după vreo două luni).

treaba cu iCloud mă lasă rece, nici la Android nu poți trece peste protecție (cod, amprentă etc.), deci trebuie să-l resoftezi, implicit să ștergi tot ce este pe el. scopul este unul singur, să ai datele sigure. cardul și memoria externă (SD-ul) pot fi criptate. dacă este furat, nu mă încălzește cu nimic că hoțul îl vinde pe piese sau întreg.

#49
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View PostExtinct, on 21 martie 2018 - 13:02, said:

Patch-urile alea trebuie sa vina in fiecare luna, asa e normal. Vezi pe aria Nokia cam cum ar trebui sa fie. Tie iti vin pe S8, dar la aia cu S7 cum e? Sau la aia cu S6. Cu cate luni sunt in urma. Asta asa, ca vorbim de suport software. iPhone-urile primesc toate update in acelasi timp, nu la 2 luni dupa descoperirea unei vulnerabilitati.

A, am uitat. O alta chestie pe care toate dispozitivele iOS o au de multi ani este activare pe baza de iCloud, chestie peste care nu s-a putut trece pana acum. Daca iti fura cineva telefonul si introduce gresit codul de acces de 10 ori, telefonul se sterge, se dezactiveaza si devine un obiect inutil. La un samsung, i-ai facut o rescriere de ROM si aia e, e ca nou.

daca faci resciere de ROM tot nu poti accesa ce a fost inainte pe telefon , insa da , poti folosii telefonul... oricum nu mai conteaza pt ala care l a pierdut ca oricum nu il mai vede.

View Postsilviu03, on 21 martie 2018 - 14:53, said:

Eu nu inteleg limba romana??
Iti explic inca o data : depinde de nevoile fiecaruia !!!
Pentru foarte multi,lipsa jack ului nu conteaza,pentru restul este f importanta lipsa acestuia,in pachet vine un adaptor,ti s a mai spus o data!
Legat de amprenta,la S8 este pusa ca dracu,degeaba este!
Singura chestie ce conteaza,ma repet,este ceea ce preferi legat de OS uri,hardware telefoanele sunt top .

pai nu intelegi... ca oricat ai sustine tu ca ai adaptor si ca ai alta preferinta , iphone x tot nu are jack.

hardware , DA , ambele sunt top , insa samsung are mult mai bune feature uri hardware. inclusiv amprenta aia pusa ca dracu... de acord ca e pusa naspa , insa macar e pusa acolo.

si app de penibilul si jenantul adaptor... ce faci daca il uiti acasa? te uiti la telefon? oricat ai sustine tu , e un minus. mare pt unii , mic pt altii , insa e un minus...

View Postbluke424, on 21 martie 2018 - 19:50, said:

am S7 și tot 1 februarie 2018 este securitatea. un prieten cu S6 la fel, tot 1 feb.

am primit update-uri în fiecare lună de când am luat telefonul (1500 lei de BF, în timp ce iPhone-ul din același an era 2200 lei). am avut update de securitate în noiembrie, decembrie, ianuarie și acum în februarie. vine de obicei pe la sfârșitul lunii/începutul lunii următoare. vorbim de varianta destinată pentru România (CSC ROM), aici fiind de fapt marele dezavantaj pe care-l văd la Samsung: regiunile s/w.

Apple când lansează update-ul x (că e major ori ba), îl lansează în aceeași fracțiune de secundă peste tot în lume. la Samsung poate dura și săptămâni (uneori luni, cum a fost la J5 2016 cu update-ul la Android 7.1.1 care a venit mai întâi în Polonia, în România același update a ajuns după vreo două luni).

treaba cu iCloud mă lasă rece, nici la Android nu poți trece peste protecție (cod, amprentă etc.), deci trebuie să-l resoftezi, implicit să ștergi tot ce este pe el. scopul este unul singur, să ai datele sigure. cardul și memoria externă (SD-ul) pot fi criptate. dacă este furat, nu mă încălzește cu nimic că hoțul îl vinde pe piese sau întreg.

updateurile de securitate vin la toti in acelasi timp. indiferent de tara sau model. ca e vb de securitate. cand primesti tu update ul in Romania si eu il primesc in uk. update urile de rom si de android se fac pe tari si operatori... ca android e fragmentat. insa ce conteaza cu adevarat (cele de securitate) vin la toti la fel...

LE:

mie personal imi place softul android de la samsung mult mai mult decat cel stock. indiferent ca pun ei nush ce aplicatii in plus... desi nu vad despre ce aplicatii vorbeste Extinct... ma uit in telefon si vad aplicatiile non stock ca fiind super utile si mai mult de baza...

vad my files... care exista pe orice telefon non ios... ca de... exista... , vad aplicatia de email , care exista si pe ios.... vad un voice recorder , care mi se pare super util si il folosesc... vad un browser de internet care exista si pe ios (safari) , vad samsung health care TREBUIE sa existe ca sa poti folosii functiile IN PLUS gen masurare de puls...

mai vad smart switch care sincer ar trebuii sa existe pe toate telefoanele si e probabil cea mai buna aplicatie samsung de cativa ani incoace...mai vad smart things care e o aplicatie pe IOT .... galaxy apps ... un store mic cu aplicatii pt samsung...

in rest , din astea banale... gen calculator , notes , samsung pay...


nush despre ce aplicatii vorbeste colegul... ca nu imi baga pe gat samsung nici un ebay , nici un amazon , nimic de genul asta...

daca te referi la microsoft apps... gen excel , powerpoint , etc... super... mi se pare si normal sa le ai... mai mult , pe stock android NU le ai... sunt super utile... si daca nu le folosesti le dai disable , dar nu afecteaza viteza telefonului deloc dezactivarea lor.



si mai mult , dupa 1 an de s8 plus , nu a scazut viteza deloc. se misca la fel ca in prima zi. si eu am multe aplicatii instalate... de la s6 in sus , nu mai exista problema asta...

Edited by martian_693, 22 March 2018 - 00:36.


#50
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmartian_693, on 22 martie 2018 - 00:33, said:


mie personal imi place softul android de la samsung mult mai mult decat cel stock. indiferent ca pun ei nush ce aplicatii in plus... desi nu vad despre ce aplicatii vorbeste Extinct... ma uit in telefon si vad aplicatiile non stock ca fiind super utile si mai mult de baza...
Le consideri tu utile. Altii nu. De ce sa nu am posibilitatea de a le inlocui cu ce am eu chef?

vad my files... care exista pe orice telefon non ios... ca de... exista... ,
Wxista si pe iOS si se conecteaza cu ce cloud vrei tu vezi iOS 11

vad aplicatia de email , care exista si pe ios....
Da, numai ca pe Samsung ai doua aplicatii de email, pentru ca asa vrea Samsung

vad un voice recorder , care mi se pare super util si il folosesc...
Da, voice recorder e pe orice sistem de operare mobil. Samsung si-au facut ei aplicatie pentru ca bloatware

vad un browser de internet care exista si pe ios (safari) ,
Corect, numai ca Samsung are doua, pentru ca  bloatware

vad samsung health care TREBUIE sa existe ca sa poti folosii functiile IN PLUS gen masurare de puls...
Exista Google Fit, nu era nevoie sa mai faca ei o aplicatie, dar nah, de ce sa nu copieze si sa mai adune si ei niste date?

mai vad smart switch care sincer ar trebuii sa existe pe toate telefoanele si e probabil cea mai buna aplicatie samsung de cativa ani incoace...
Corect, insa ar trebui sa ai posibilitatea sa o dezinstalezi, ca nu schimbi telefonul in fiecare zi

mai vad smart things care e o aplicatie pe IOT ....
Da, ca Google Home era prea putin. bloatware

galaxy apps ... un store mic cu aplicatii pt samsung...
Pentru ca Google Play Store nu era suficient si mai era nevoie de inca un magazin de aplicatii. Era mai usor cu un shortcut catre Play Store, dar nu, e mai bine inca o aplicatie

in rest , din astea banale... gen calculator , notes , samsung pay...
Astea sunt parte integranta din sistem, nu cred ca pot fi considerate bloatware, insa AOSP are calculator, ceas, etc.


nush despre ce aplicatii vorbeste colegul... ca nu imi baga pe gat samsung nici un ebay , nici un amazon , nimic de genul asta...
MS Office si toate aplicatiile dublate din AOSP. In mare parte, update-urile intarziate sunt cauzate tocmai de aceste aplicatii. Vezi Nokia. Are Oreo pe toti cartofii pe care i-a lansat pana acum. De ce? Pentru ca a pastrat Androidul foarte curat. Inteleg ca Samsung sa-si faca aplicatii specifice gen Samsung Pay, Knox, si chiar S-Health sau cum ii zice, dar de ce aplicatii de mail, calculator, ceas si alte chestii deja existente in AOSP?

daca te referi la microsoft apps... gen excel , powerpoint , etc... super... mi se pare si normal sa le ai... mai mult , pe stock android NU le ai... sunt super utile...
Utilitatea este determinata de preferintele fiecaruia. De ce nu am posibilitatea sa dezinstalez? Asta e problema. Poate prefer sa folosesc Google Docs.

si mai mult , dupa 1 an de s8 plus , nu a scazut viteza deloc. se misca la fel ca in prima zi. si eu am multe aplicatii instalate... de la s6 in sus , nu mai exista problema asta...
Inclusiv la S4, daca dezactivezi toate mizeriile se misca excelent. Absolut nimic de zis din punctul asta de vedere, dar vezi tu, lumea zice ca iOS are multe restrictii. La fel are si Samsung. Si ocupa memorie pe care clientul da bani dar nu se poate folosi de ea.



#51
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
daca samsung punea de 2x mai multe aplicatii pe s8 sau s9 tot la fel se misca... 0 impact la performanta...

am avut nexus... si stock android mi se pare naspa.. tocmai ca nu am aplicatiile astea de ne certam noi pe ele.

mai mult skinul de la samsung mi se pare super ok si super folositor... mult peste stock android.

#52
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Skinul e una, aplicatiile sunt alta. De ce nule pot pune in store, sa simle instaleze fiecare doar daca are chef?

Exista doua motive:
1 Samsung face data mining, pe langa ce face Google, Facebook si altii care sunt in telefonul tau fara posibilitatea de a-i opri
2. Samsung primeste bani de la producatorii aplicatiilor pentru a preinstala aplicatiile alea, pe memoria cumparata de catre utilizator. Nici macar Apple nu-ti baga pe gat softil lor. Iti fac un pachet minim din care poti dezinstala majoritatea aplicatiilor, iar restul ti le poti descarca din store, asa cum e normal.

De exemplu, eu pe iOS folosesc aplicatiile corespondente de la Google, pentru ca sunt multi$platforma si pot schimba oricand sistemul de operare, sau pot folosi ambele platforme cu datele sincronizate. Samsung, in afara de knox nu a facut niciodata aplicatii de calitate. A facut noste incropeli cu ideea de a se diferentia de concurenta. Daca te uiti in istoricul lor, omsa vezi omgramada de functii aplicatii simservicii la care au renuntat pentru ca nu le folosea nimeni (de prost ce erau facute).

Apropo, cum merge Bixbi? Cum e sa nu poti dezactiva sau remapa butonul ala?

#53
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View PostExtinct, on 22 martie 2018 - 02:09, said:

Skinul e una, aplicatiile sunt alta. De ce nule pot pune in store, sa simle instaleze fiecare doar daca are chef?

Exista doua motive:
1 Samsung face data mining, pe langa ce face Google, Facebook si altii care sunt in telefonul tau fara posibilitatea de a-i opri
2. Samsung primeste bani de la producatorii aplicatiilor pentru a preinstala aplicatiile alea, pe memoria cumparata de catre utilizator. Nici macar Apple nu-ti baga pe gat softil lor. Iti fac un pachet minim din care poti dezinstala majoritatea aplicatiilor, iar restul ti le poti descarca din store, asa cum e normal.

De exemplu, eu pe iOS folosesc aplicatiile corespondente de la Google, pentru ca sunt multi$platforma si pot schimba oricand sistemul de operare, sau pot folosi ambele platforme cu datele sincronizate. Samsung, in afara de knox nu a facut niciodata aplicatii de calitate. A facut noste incropeli cu ideea de a se diferentia de concurenta. Daca te uiti in istoricul lor, omsa vezi omgramada de functii aplicatii simservicii la care au renuntat pentru ca nu le folosea nimeni (de prost ce erau facute).

Apropo, cum merge Bixbi? Cum e sa nu poti dezactiva sau remapa butonul ala?

aplicatiile alea de vb tu de ele sunt facute de samsung... nu stiu ce bani fac ei din un browser propriu care nimeni nu il foloseste... dar in fine... poate sa ia bani de la microsoft... insa eu stiu ca aplicatiile alea normal costa bani. la fel si antivirusul.

bixby e o mizerie. indiferent cat imi place mie telefonul. teoretic e super bun , practic e total inutil. google assistant face legea de departe la asistenti. si nici bixby , cortana sau siri nu se pot apropia de google...

butonul NU il poti remapa si nu il poti dezactiva... in schimb poti dezactiva pagina bixby (cand tragi la dreapta). cam atat. samsung te obliga sa folosesti butonul pt bixby... asta e metoda lor ... nu ai ce sa ii faci... pt mine personal e egal cu 0 bixby.  am incercat sa il folosesc , insa e slab rau de tot. e pur si simplu un buton in plus fara utilitate.

#54
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Pai cu aplicatiile alea ale lor fac data mining. Cu aplicatiile tertilor, iau bani de la producator si le preinstaleaza. Da, le primesti gratis, dar doar pentru o perioada, dupa care trebuie sa platesti. Sunt preinstalate ca sa te faca sa le folosesti si sa devii dependent de ele, iar apoi au ei grija sa scoata banii. Pe S4 am primit 40 sau 50 GB gratis timp de doi ani. Cand a expirat, m-au disperat cu emailurile ca sa imi reinnoiesc subscriptia. Cam asa merge treaba.

Legat de Bixbi, exact ce ziceam. Chestii inutile bagate pe gat pe care ghici ce? le platesti, ca doar nu crezi ca sunt facute gratis... Si e facut pentru data mining, la fel ca oricare alt asistent. Samsung s-a prins ca sunt bani de facut din Big Data si au construit uneltele necesare pentru asta, la fel cum a facut si Google sau Facebook.

Google face Android si isi pune serviciile pe toate telefoanele ca sa faca data mining pentru a scoate apoi bani din publicitate. Mai face bani din comisioane si abonamente din Playstore si diverse servicii de mail, cloud, muzica, filme etc.

Apple face bani din tot ecosistemul. Adica iti vinde telefonul si mai face bani din accesorii (programul made for iPhone unde orice producator agreeat trebuie sa plateasca licenta), comision din vanzarea de aplicatii prin Appstore, comision din vanzarea de abonamente prin Appstore,  vanzare de muzica, filme, vanzare de servicii de cloud.

Samsung, daca nu ia bani de la producatorii de soft si daca nu face data mining, atunci nu se alege decat cu banii din vanzarea telefoanelor si ceva din vanzarea de accesorii proprii. Fix din cauza asta a esuat Windows Mobile: pentru ca MS nu s-a ales decat cu banii luati pe telefoanele mobile, ceea ce pe termen mediu a devenit nesustenabil. Samsung a incercat cu tot felul de servicii, gen servicii de streaming, appstore separat, incearca cu Samsung Pay si versiunea premium de Knox. Pentru ei, clientii "multumiti" de bloatware-ul bagat pe gat sunt aur curat. De ce crezi ca anuleaza garantiile daca faci root la telefoanele lor?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate