Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Sony Xperia XZ2 și Xperia XZ2 Compact

- - - - -
  • Please log in to reply
372 replies to this topic

#19
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
L-au mutat acolo ca sa poata vinde telefonul si in Statele Unite... De acord ca pe butonul de pe lateral e foarte natural sa fie senzorul dar asta e, nu e un deal breaker, e ok si pe spate.

Si l-au facut lucios ca asa face toata lumea. :) Oricum, mie mi se pare foarte frumos. Ala verde / albastru arata extraordinar.

#20
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,094
  • Înscris: 22.01.2014
Dar de ce fostul xperia nu avea senzor în sua?

#21
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Care e chestia cu vandutul telefoanelor in SUA? N-au voie sa puna senzorul unde trebuie?

#22
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
Cred că era vorba de niște patente. Poate îl mută puțin mai sus la XZ2 că în ecran mă aștept să-l bage peste încă vreo 2-3 ani.

#23
jschitt

jschitt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.05.2006
https://www.androidc...ensors-us-deals

#24
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 03.08.2006
Dezamagire totala, de la design-ul deosebit care ii detasa de turma au ajuns la sapunierele astea care arata ca 90% din telefoanele de pe piata si pe deasupra au si grosimea cea mai mare dintre toate. Nu stiu ce a fost in capul lor, citesc forumurile Sony si majoritatea fanilor Sony sunt f dezamagiti.
Al doilea minus, compactul nu mai e compact deloc, iarasi o linie de nisa pe care doar Sony o ofera pe Android si de care si-au batut joc. Dumnezeule mare, nu aveau de facut decat un lucru simplu de tot, sa micsoreze cu cativa milimetri marginile alea, in rest trebuia pastrat totul. Am visat la un XZ2 compact cu display 4,5 - 4,7 si cu margini cat mai subtiri, telefonul ar fi fost o bijuterie si ar fi avut sub 125cm inaltime, un concurent perfect pentru Iphone SE.
Prostie crunta, vor pierde f multi clienti si eu sunt unul dintre ei, tocmai am comandat repede un XZ1 compact pana nu dispar din magazine si posibil sa fie ultimul meu telefon Sony daca nu revin la designul anterior.

#25
cristi_95

cristi_95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 08.01.2013
Și mie îmi plăcea mai mult design-ul anterior. Era acel ceva care îi diferenția de restu' "turmei", dar nu lumea vrea ecrane 69:70, margini înguste, 4-5 camere pe spate, scaner pentru iris și alte prostii de marketing...

#26
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pe mine nu ma dau pe spate marginile inguste sau inexistente - vreau sa pot sa tin telefonul in mana fara sa ating ecranul.

#27
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
A aparut review-ul de la GSMArena:

https://www.gsmarena...review-1735.php

#28
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Arată ca un HTC U11. Nimic original. Păcat. Bine că nu am așteptat. Îs mulțumit cu actualul X compact. Mai rezistă el 1 an.

#29
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Asta chiar dupa ce Sony a castigat nu stiu ce premiu de design cu XZ1-le: https://ifworlddesig...4329-xperia-xz1

Cred ca si-au tras vreo 2 palme baietii de la design dupa ce au vazut. :))

#30
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
XZ2 și XZ2 compact la precomandă la emac.
Sony Xperia XZ2, Dual SIM, 64GB, 4G, A + Casti premium Sony WH-1000XM2B, Hi-Res, Wireless, Black la 3499 lei. Căștile alea par a costa în jur de 1500 doar ele.
Sony Xperia XZ2 Compact, Dual SIM, 64GB, 4G + Boxa portabila Sony SRS-XB30, Black la 2599 de lei. Boxa costă în jur de 400 de lei.
Scăzând prețurile accesoriilor oferite, fiecare poate fi luat la 2000 de lei.

#31
bobo70

bobo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 28.06.2006
Pana la urma trebuie sa ne uitam si la avantajele lui, dezamagirile au fost expuse pe larg in posturile anterioare, si anume:
- XZ2 compact, este probabil singurul telefon de top care a ramas compact (este adevarat cam gros);
- pretul este OK comparand cu ce ofera concurenta, mai ales tinad seama ca este dotat cu SD 845;
- camera foto buna spre foarte buna, in ciuda faptului ca nu este duala. Daca avea deschiderea diafragmei mai mare era si mai bine, dar calitatea foto ramane buna si in conditii de luminozitate scazuta;
- chiar daca autonomia nu este cea avuta de Z3 compact, tot este una buna spre foarte buna, peste SGS9 si SGS9+.

Una peste alta cred ca are un bun raport pret/calitate. Daca era mai ingust, as fi fost interesat.

#32
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Deci? N-a dat nimeni precomanda deocamdata? :D

Mai, mie mi se par departe de a fi fail-uri telefoanele astea, cum ziceau unii. Compact-ul cel putin nu prea are rival. Pixel 2 cel mic e mult mai mare si cu o idee mai scump, iPhone-urile sunt iara mai scumpe, iar restul telefoanelor sunt gigantice. Da, XZ2-ul normal are concurenta destul de apriga acolo la ~700 de euro, dar sigur are si el locul lui pe piata.

#33
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,094
  • Înscris: 22.01.2014
Am vazut ca este o promoție la xz2 și iti dau cadou o pereche de căști wireless premium cadou,în olanda spun că sunt în valoare de 350 euro

#34
vid313

vid313

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 24.03.2007
Ma gandeam eu sa dau precomanda la XZ2 insa senzorul de amprenta este asezat foarte prost, iar spatele curbat il face foarte instabil cand vrei sa il folosesti asezat pe birou. Toti cei care l-au testat s-au plans de lucrurile astea.
Ma tenteaza mai mult XZ2 Compact, insa inca ma gandesc daca merita diferenta de pret fata de XZ1 Compact (nu ma intereseaza boxa portabila cu care vine la precomanda), avand in vedere ca la capitolul autonomie este mai slab XZ2C. In rest este peste XZ1C - ecran, camera, sunet. Daca avea incarcare wireless, ca si fratele mai mare, nu cred ca mai stateam pe ganduri.

Edited by vid313, 25 March 2018 - 20:09.


#35
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Eu as zice ca merita XZ2C diferenta fata de XZ1C, daca nu te deranjeaza design-ul nou. Display ceva mai mare, de rezolutie mai mare, difuzoare mai bune, camera putin imbunatatita, memorie interna dubla plus procesor generatia 2018. Nu ca XZ1C ar fi "submotorizat", dar rau nu face procesorul mai puternic, aia e sigur.

In schimb XZ1C arata (subiectiv) mai bine si are mufa de casti... Ah, si are baterie mai buna.

Si mie imi place XZ2C-ul, dar mai astept putin sa mai apara ceva zvonuri despre telefoanele ce urmeaza sa apara. Ideea e ca nu vreau neaparat un telefon atat de mic, dar aparent nu exista jumatati de masura fara compromisuri... S9-le ar avea marime ok, dar e al naibii de scump, are baterie slaba, Pixel 2 e scump, are baterie ceva mai slaba si are marginile alea cam exagerate. Essential Phone nu e disponibil la noi si asa mai departe. Iar deja Pixel 2 XL, Mate 10 Pro, XZ2, LG V30 sunt prea mari pentru gustul meu.

Edited by AstroNut98, 25 March 2018 - 21:32.


#36
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
Am dat precomanda. O să-l primesc vonerea viitoare. Este la pachet cu Playstation 4, "detaliu" care m-a convins să-l comand.
Va fi trecere de la XZ la XZ2.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate